damian81293  Dołączył: 29 Sty 2010
Softbox- Oktagonalny czy prostokątny?
Witam! Robię przymiarkę do zakupu softboxa. Jakie są różnica między SB oktagonalnym a prostokątnym oprócz kształtu?
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Nie ma żadnych. No może octa jest trochę bardziej modny (przynajmniej ostatnio).
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Podepnę się do tematu. Czy ktoś z forum miał może styczność z takim wynalazkiem?

http://photo-tips-online....flash-diffuser/
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Janusz Gdula napisał/a:
Podepnę się do tematu. Czy ktoś z forum miał może styczność z takim wynalazkiem?

Ja mam softboksa Lastolite - ale 60 cm. To co przemawia za oktaboksem - to sposób rozkładania, na pewno szybciej i wygodniej niż softboks (który rozkłada i składa się jak blendę, w "ósemkę"). Jak bym miał jeszcze raz dokonać zakupu, to bym mocno się zastanowił i prawdopodobnie w tej samej cenie kupił dwa lub trzy "chińskie" softboksy.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
A zdradzisz ile kosztowal Cię ten softbox? Ten do którego podałem linka jest w pl dostępny w cenie około 360 zł za średnicę 65 cm...
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Janusz Gdula, jeśli chodzi Ci o system rozkładania to na forum nikona i jednym blogu, całkiem chyba chwalą, przynajmniej czas rozkładania. Na fripers jest więcej takich szybko rozkładanych.

Jakbyś złożył sbox 90cm octa szybkorozkładany (270 zł) + mocowanie bowens na lampę zewnętrzną (np. quantuum bk-3 ~100zł, samemu zrobić da się taniej dużo) to za niewiele więcej zyskasz sbox do lamp studyjnych, i na dodatek większy. (10 zł)
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Janusz Gdula napisał/a:
A zdradzisz ile kosztowal Cię ten softbox? Ten do którego podałem linka jest w pl dostępny w cenie około 360 zł za średnicę 65 cm...

Przed rokiem za zestaw Lastolite (softboks, statyw, głowica, mocowanie, dodatkowy wysięgnik, futerały) zapłaciłem około 200 euro.
Tutaj: http://www.warehouseexpre...x-60cm/p1024157

Przed dwoma tygodniami zamówiłem natomiast z HK (a przedwczoraj do mnie doszła paczka) dwa statywy, dwie parasolki, dwie głowice, dwie lampy YN460II i wyzwalacz z dwoma odbiornikami RF602 za niewiele ponad 150 euro.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
michalwochna, dzięki za odpowiedzi :) :-B
 
TH  Dołączył: 04 Gru 2010
michalwochna napisał/a:
...Przed dwoma tygodniami zamówiłem natomiast z HK...


Mógłbym prosić jakieś namiary na sprzedawcę? Trochę tego na ebay'u jest a widzę, że u Ciebie transakcja przebiegła sprawnie.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Witam, podepnę się pod temat - wybaczcie, że odkopuję tak stary.

Czy mogę prosić o jakieś informacje dot. wpływu średnicy oraz głębokości Okty na oświetlany przedmiot? Czy cienie są mniej twarde?

Z jakiej średnicy lub z jakich modeli Wy korzystacie? Byłbym wdzięczny za sample.

/ Interesują mnie okty pod system bowens z możliwością zamocowania grida.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
dntsln, tą porównywarkę widziałeś? fripers.pl/zastosowanie.html
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Sebastian, tak. Mimo to dziękuję za podrzucenie linka.

Na YouTube jest wiele ciekawych porównań, jednak przewijające się w filmie zdjęcia są trudne w ocenie. Wolałbym sample w pliku jpg.

Posiadam już softbox 120x80 i zastanawiam się czy dokupić do niego oktę 90-150cm czy beauty dish. Beauty disha mam własnej roboty... jednak średnica wynosi zaledwie 30cm. co daje dość ostre cienie.
 

ig00rek  Dołączył: 13 Mar 2010
dntsln im większy softbox tym ostrzejszy cień, im soft bliżej obiektu tym cień łagodniejszy więc mając mniejsze softy można ratować się stawianiem ich blisko (jeśli akurat chcemy bardzo miękki cień) ale jednocześnie im soft bliżej tym mniej równomierne oświetlenie, tzn wzrasta kontrast między częścią przedmiotu stojącą po stronie softa a drugą.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
ig00rek, im większy softbox tym ostrzejszy cień? Chyba im większy tym mniej ostry cień, tak samo jak bliżej tym łagodniejszy bo w porównaniu do odległości jest "większy".

Dlatego duże softboxy dają dość łagodne światło stojąc nawet dalej, a małe tak samo oddalone już będą dawać światło ostre.

http://www.lukaszpiech.pl...far-away-dubai/
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Mi także wydaje się, że im mniejszy, tym cień jest ostrzejszy.

Na YT jest super porównanie i w mojej opinii mała octa z gridem daje światło podobne do Beauty Disha.

A propo misek - szukam dobre sample porównujące światło z białego i srebrnego b-disha.
 

ig00rek  Dołączył: 13 Mar 2010
oczywiście mój błąd bo najpierw pisałem o mniejszym sofcie a potem zmieniając zdanie nie poprawiłem słowa ostrzejszy :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach