gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Jaki statyw do makro?
Pozwoliłem sobie wstawić taki temat bo jestem na kupnie statywu, który chciałbym wykorzystywać do zdjęć makro, ale żeby był też w miarę uniwersalny (i jeszcze w miarę niedrogi :lol: ). Nie mam dużego doświadczenia jeżeli chodzi o statywy (do tej pory używałem sporadycznie jakiś tani statyw Hamy) więc mam parę pytań do praktyków (już poruszałem temat w temacie dot. zdjęć makro - podziękowania dla Marka Wyszomirskiego za porady - ale myślę że tutaj jest bardziej właściwe miejsce na taki temat). Trochę czytałem na ten temat i zaskoczyło mnie zdanie jednego z autorów, że statywy z obracaną kolumną centralną nie nadają się do makro, a z tego co czytałem na różnych forach, właśnie takie statywy są w tym celu używane. Bardzo proszę o wypowiedzi praktyków. I na koniec jeszcze zdjęcie statywu Manfrotto 190X PROB z pobliskiego sklepu, z zapytaniem czy coś takiego z jakąś dedykowaną głowicą kulową się sprawdzi?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
gin z tonikiem napisał/a:
Trochę czytałem na ten temat i zaskoczyło mnie zdanie jednego z autorów, że statywy z obracaną kolumną centralną nie nadają się do makro, a z tego co czytałem na różnych forach, właśnie takie statywy są w tym celu używane.


Czyli że wyjmujesz kolumnę i wkładasz tak że głowica jest od dołu, między nogami statywu?

To sobie wyobraź że patrzysz w wizjer i obsługujesz aparat który jest do góry nogami, nisko i jeszcze odgrodzony od ciebie noga statywu (bo są trzy, a z przodu nie mogą zasłaniać obiektywu, no to trzecia jest po twojej stronie).

Chyba że masz aparat z live view i będziesz kadrował na ekraniku, to trochę łatwiej.

Ale ja się w makro nie bawię to się pewnie nie znam o-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Generic napisał/a:
To sobie wyobraź że patrzysz w wizjer i obsługujesz aparat który jest do góry nogami, nisko i jeszcze odgrodzony od ciebie noga statywu (bo są trzy, a z przodu nie mogą zasłaniać obiektywu, no to trzecia jest po twojej stronie).
No właśnie nie wiem jak to się dokładnie odbywa. Tak jak piszesz to chyba nie. Ale to chyba chodzi o odchylanie głowicy pod różnymi kątami, co zdaniem autora książki, którą czytałem, źle wpływa na stabilność zestawu i utrudnia manipulowanie przy aparacie.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ten statyw co podałeś ma możliwość przekręcenia kolumny pod kątem 90° - "równolegle" do Ziemi.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
gin z tonikiem napisał/a:
który chciałbym wykorzystywać do zdjęć makro, ale żeby był też w miarę uniwersalny

jesli jeszcze ma byc w miare nieduzy by w razie czego wlazl do plecaka to benro a-250ex. glowica to juz kwestia gustu
gin z tonikiem napisał/a:
że statywy z obracaną kolumną centralną nie nadają się do makro, a z tego co czytałem na różnych forach, właśnie takie statywy są w tym celu używane. Bardzo proszę o wypowiedzi praktyków.

owszem nadaje sie, ze szklem typu 50tka makro (glupio mala odleglosc ostrzenia przy sporej skali) mozna wygodnie zjechac do poziomu gleby, roslin itp. pare razy odwracalem kolumne, rozkladalem niesymetrycznie nogi statywu (jedna pod innym katem -to benro ma rozne katy rozkladania dla kazdej z nog, dwie pod tym samym by miec wiecej miejsca na manewry z puszka). ogolnie te wygibasy elementami konstrukcji sa dosc dziwne dla kogos przyzwyczajonego do klasycznego statywu, niemniej duzo mozna dzieki nim osiagnac.
ps. odwrocona kolumna i puszka ze szklem makro blisko przyziemnego motywu to jedno, to co fotografujacy musi zrobic ze soba by to obsluzyc, zmieniac kadry, probowac itp, to drugie:)
pozdrawiam
kp
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Dolacze sie do pytania o polecany statyw. Standardowe potrzeby: panoramy, portrety, ale przedewszystkim makro. Zalezy mi na mozliwie malej wadze, stabilnosci- pewnie, te dwie cechy w jakims stopniu sie wykluczaja :-/ , oraz przyjaznej cenie(maaaax 1000zl)- im taniej tym "lepiej" :lol: Nie naleze do osob watlej budowy, ale srednio lubie nosic "nadbagaz". Nie jestem przywiazany do zadnej marki, obecnie mam produkt statywopodobny i nie patrze na etykietki, typu kazdy manfrotto jest super, gizo tez ok, ale przeplacony a sirui jest dobry i tani. Bede wdzieczny za kazda propozycje zadowolonych uzytkownikow swoich statywow :-B
 

boggy  Dołączył: 30 Wrz 2010
Ja do zdjęć makro używam statywu Slik 340dx i w miarę jest ok. Jest lekki i przy makro nie wysuwam najcieńszych segmentów więc ze stabilnością jest OK. Wydaje mi się jednak, że ten bajer z pochylaną kolumną centralną jest ciekawy i dość praktyczny (można zejść z aparatem dość nisko bez kombinowania z obracaniem kolumny) myślę, że w przyszłym roku poszukam statywu z taką opcją. Będzie to właśnie Manfrotto 190X PROB albo coś firmy Giottos.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Tylko ośmiornica
Przy zastosowaniach makro i wszelkich innych, rozstawny w każdym terenie, przy tym stabilny i uniwersalny to tylko statywy Benbo. Najlepiej Benbo Trekker obecna wersja to MK3
Każda noga statywu jest w pełni ruchoma 360 stopni i rozsuwana indywidualnie, niezależnie od innych, tak samo kolumna centralna ma pełny zakres obrotu 360 stopni.
A tak wygląda na fotkach

Tylko na początku można dostać szału by się nauczyć go rozkładać ;)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Grzechotnik napisał/a:
Przy zastosowaniach makro i wszelkich innych, rozstawny w każdym terenie, przy tym stabilny i uniwersalny

Najlepiej jak zrobi szpagat i ma wielofunkcyjną kolumnę centralną (która umożliwia zarówno pionowe jak i poziome ustawienie). ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Szpagat dla Benbo to nie jest żadne wyzwanie. Jego kolumna centralna może być w każdej płaszczyźnie od pionu do poziomu to też nie problem, dodatkowo możesz ją jeszcze obracać dokoła swej osi.
Rozstawiałem go już nawet w szczelinie skalnej gdzie jedna noga szła do dołu, dwie w górę a kolumna była prawie w poziomie - też się da i stabilnie utrzymał szkło ważące blisko dwa kilogramy.
Wadą jest tylko to, że w kilka chwil to go nie rozłożysz tam wszytko zespala tylko jedna śruba, choć to kwestia doświadczenia z jego używaniem.
Tu masz filmik pokazujący choć część możliwości jakie daje.
filmik
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
boggy, ADestroyer, dziekuje za szybki odzew :-D

Grzechotnik, taka pomoc, to ja rozumiem :-B
Statyw zdaje sie spelniac pokladane w nim nadzieje :-) Jak wyglada uzytkowanie, dodawanej do zestawu, glowicy kulowej? Na pierwszyrzut oka, nie wyglada zbyt stabilnie, ani latwa w ustawianiu ;-) Generalnie, pojedyncza sruba usztywniajaca, spelnia swoja role; pochylona kolumna centralna jest stabilna?
Faktycznie, poczatki nauki rozkladania zapewne potrafia doprowadzic do szewskiej pasji :evil:
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
MT 01, Generalnie do makro nadaje się tylko głowica kulowa. Jednakowoż, trzeba się do niej przyzwyczaić. Każde przykręcenie śruby powoduje powoduje minimalne zmiany w kadrze. W fotografii makro ta minimalna zmiana staje się już zmianą istotną. Ponadto, jeśli głowica jest mała, a obiektyw ciężki, to nawet po przykręceniu śruby występuje efekt "osiadania", tzn. kadr pochyla się ku dołowi. Inaczej mówiąc, z głowicą kulową, nawet tą małą, da się żyć, ale trzeba poznać jej właściwości i poćwiczyć trochę.
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
teta, "oczywista oczywistosc", ze podczas dokrecania sruby, nastepuje mimowolne poruszenie kadru. Tutaj jednak lepiej sprawdzilyby sie chyba sanki nastawcze- srubkami zmieniamy sobie perspektywe i nic nie osiada :-B
Widzialem kiedys na ebayu markowe, elektryczne sanki nastawcze- super sprzet do stackow; cena niestety adekwatna :cry:
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
MT 01, Sanki bynajmniej nie niwelują efektu "osiadania". Mam i sanki (ale nie elektryczne). To dopiero rzeźnia. Do pleneru z makro raczej nie polecam.
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
teta, celujac obietywem prostopadle do fotografowanego obiektu, co bardziej zakloci ostrzenie, opadanie przy dokrecaniu glowicy kulowej, czy sruba przesuwajaca zestaw do przodu-tylu; czym latwiej ostrzyc?
 

zunlicht666  Dołączył: 28 Lut 2011
Ja wybierałem miedzy stabilnością oraz mobilnością :mrgreen: wybór padł na Benro a198n6 . Jesli chodzi o plecaki foto dla mnie nie sa one wygodne czy do jazdy na rowerze czy dreptania po górach

Cały problem z transportem rozwiozłem w taki sposób, oczywiście są pewne niedogodności Ale coś kosztem czegoś

Z powodu że jest mi już ciężko spakować w ten plecak zbieram Lowe Alpine Airzone Pro 35:45 Jeden duży +za możliwość dostania się do wnętrza przez rozpięcie bocznej klapy






 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
zunlicht666 napisał/a:
Ja wybierałem miedzy stabilnością i wybór

... i czym? ;-)

zunlicht666 napisał/a:
padł na Benro a198n6

Benro - bardzo dobre statywy i monopody. Używam sam. ;-)
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
ADestroyer, jak milosnik makro, zdradzisz moze tajemnice, ktory model Benro(statyw,glowica itp makro niezbedniki) uzywasz, co Ci sie w nim szczegolnie przydaje w makrofotografii, co ewentualnie bys zmienil?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
MT 01 napisał/a:
Statyw zdaje sie spelniac pokladane w nim nadzieje :-) Jak wyglada uzytkowanie, dodawanej do zestawu, glowicy kulowej? Na pierwszyrzut oka, nie wyglada zbyt stabilnie, ani latwa w ustawianiu ;-) Generalnie, pojedyncza sruba usztywniajaca, spelnia swoja role; pochylona kolumna centralna jest stabilna?
Faktycznie, poczatki nauki rozkladania zapewne potrafia doprowadzic do szewskiej pasji :evil:


Po pierwsze to w zestawie nie masz głowicy a sam statyw
Głowice Benbo to bardzo porządne głowice. Najmniejsza spokojnie dźwiga korpus ze szkłem 70-200/2,8, większe głowice dźwigają sprzęt o masie do 8 kg, więc o stabilbość nie ma co się martwić.
Generalnie centralna śruba trzyma wszystkie nogi i uchwyt w którym jest osadzona kolumna centralna, za wysunięcie samej kolumny centralnej odpowiada druga śruba. Sam uchwyt kolumny obejmuje ją na długości 10-12 cm, więc stabilnie, ponieważ sama kolumna to rurka, to dodatkowo można ją w tym uchwycie obracać w osi.
Taki układ już pozwala na wszelkie kombinacje, w połączeniu z głowicą kulową możesz sobie aparat ustawiać dosłownie w całej sferze w każdych warunkach.

Każdy stabilny statyw musi być niestety masywny, więc tu też cudów nie ma.
Najmniejszy jest Benbo Mini Trekker - do cyfry wystarczy w zupełności,
Większy to Benbo Trekker MK3 - jest wyższy bo ma dłuższe sekcje nóg
Kobietka na filmiku powyżej używa już normalnego pełnowymiarowego Benbo

Nie wiem skąd jesteś, ale chyba jedyną firmą która ma te statywy w Polsce jest sklep foto Czarno Białe w Warszawie, a jak jesteś z Wrocka to możesz wstępnie się obić moim ;)

Wypróbowałem kilkanaście statywów, zatrzymałem się na tym,
- faktycznie trochę dłużej trwa rozłożenie niż zwykłego, ale nie mam żadnych ograniczeń co do terenu w którym chcę go rozłożyć.
- po drugie jest banalnie prosty, można go sobie rozłożyć w domu i wypłukać z plażowego piachu czy innego syfu.
- a po trzecie każdy element do tych statywów jest sprzedawany jako część zamienna, korby, centralna śruba, kolumna, nasadki na nogi, same nogi itd.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Używam: statywu Benro A297 M6 + Manfrotto 496RC2 oraz monopodu Benro MP-91 M6 + Manfrotto 496RC2. Wrzuć w google i youtube obejrzysz dokładne specyfikacje i filmiki. Dla mnie są prawie doskonałe, no może jedynie poza cieżarem. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach