janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
[obiektyw] Deaktywacja SDM
Nie wiem, czy już było, w każdym razie nie znalazłem. Na pentaxforum jest wątek z instrukcją deaktywacji SDMa w gwiazdkach 16-50 i 50-135:
http://www.pentaxforums.c...mm-f-2-8-a.html

Wygląda na to, że problem z padającymi sillnikami SDM można rozwiązać radykalnie przez deaktywację SDMa i przejście na napęd śrubokrętowy, niezależnie od używanej puszki.

 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
Nie działa link :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Sorki, coś zakombinowałem z tym linkiem. Już powinien działać.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Ciekawe, czy to działa tak, jak opisują- wygląda jakby miało prawo. Jeśli się ktoś pokusi, proszę o opis efektów, najlepiej z testem czy w innej szklarni sdm chodzi po przeróbkach.
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
Czy komuś działa ten link? Mnie się udaje dostać do głównej strony, a strona wątku nie odpowiada.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wczoraj działał.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Cytat
Each command will need a different SD card or to rewrite the MODSET file.

Main steps are
-1 Using a file to access the debug mode
-2 Using a file to show the list of commands and then save the original EEPROM
-3 Changing the EEPROM file with notepad++ or the Body it self
-4 Load the modified EEPROM inside the lens
-5 deseactivating the debug mode

The easiest is to use not updated K10D or K20D so you will easily access the debug mode by following pentax-hack instructions.

As I do not own a 50-135mm, I will only talk about the process using a 16-50mm DA* with my K10D.

Let's start after the battery fully charged and the 16-50mm mounted on it.

{{STEP 1}}
I only know the process to access debug mode with firmware 1.30 updated K10d.

So using Notepad, create a file nammed MODSET.TXT
inside, only write :
[DEBUG_MODE EN]

Put the file in the root of the SD cardPut the card inside the switched Off DSLR.
Press and Hold MENU button and switch on the DSLR.

If everything OK, it will be written :

DEBUG MODE

{{STEP 2}}
TAke back your SD card and change the file MODSET.TXT and write inside only

[OPEN_DEBUG_MENU]

Put the file in the root of the SD cardPut the card inside the switched Off DSLR.
Press and Hold MENU button and switch on the DSLR.

If everything OK, it will show you all options avaible on Debug mode :
Beware to not change a thing you do not need ( once again, all this are made at your own risk)

Use the pad to go to the line
LENS EEPROM SAVE

Make a saved file of the EEPROM to allow you to reverse the process in cas of troubles

{{STEP 3}}
To modify the EEPROM, you can
-Either access the LENSEEP.LNS file you create by saving the file, I ask you to use Notepad++ Notepad++ Home
-Or go to the line :
LENS EEPROM READ/WRITE
You can change the quote line by line


Using NOTEPAD++ : DO NOT FORGET TO SAVE A FILE AND MODIFY A COPY FOR YOUR OWN SECURITY

Then change the quote "C0" by "80" in the colonn 03,for the following lines
-* 0020
-* 0060
-* 00A0
-* 00E0
-* 0120
-* 0160
-* 01A0
-* 01E0
-* 0220
-* 0260
-* 02A0
-* 02E0
-* 0320
-* 0360
-* 03A0
-* 03E0


Using the DSLR directly : DO NOT FORGET TO SAVE A FILE AND MODIFY A COPY FOR YOUR OWN SECURITY
Using the pad and dial, access the READ /WRITE function, check by read the info before modify it. Really check the info at the adress before change it. You need to read "C0" WRITE "80"
-* 0023
-* 0063
-* 00A3
-* 00E3
-* 0123
-* 0163
-* 01A3
-* 01E3
-* 0223
-* 0263
-* 02A3
-* 02E3
-* 0323
-* 0363
-* 03A3
-* 03E3


{{STEP 4}}
Put the modified fil LENSEEP.LNS in the root of the card and load it as using the Debug mod ( line under the line you use for saving the file )

LENS EPPROM LOAD

{{STEP 5}}

Check your lens on the DSLR, the SDM will no more work, Then take back your SD card and modify the MODSET.TXT file.
With this command
[DEBUG_MODE DIS]
Press and Hold MENU button and switch on the DSLR.

If everything OK, you did it, the DSLR will work as before, and the 16-50mm will not use SDM on any DSLR unlast you relaod the old LENSEEP.LNS.

Źródło: www.pentaxforums.com

Chyba lepiej umieścić również u nas na forum.
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
Przeglądałem wątek (mój angielski nie powala) i nie bardzo doczytałem jak dostać się do pełnego menu serwisowego z puszki K-5. PK_theater nie otwiera menu umożliwiającego odczyt i zapis z obiektywu.
Wobec tego mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów próbował opisanej procedury z K-5?
Czy z K-5 nie ma możliwości zmiany oprogramowania obiektywu?
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Niestety, jak na razie nie wiadomo jak dostać się do pełnego menu serwisowego w K-5.

[ Dodano: 2013-05-27, 19:52 ]
Właśnie jestem po udanej operacji wyłączenia SDM w DA* 16-50. Poniżej opiszę dokładnie procedurę dla tego obiektywu i puszki K10D z wgranym firmware 1.31. Dla innych body będzie trochę inna (różni się sposobem uruchomienia menu debug).

PONIŻSZA PROCEDURA JEST NIEOFICJALNA I PAMIĘTAJ, ŻE WYKONUJESZ JĄ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!

1. Ściągnąć i zainstalować oprogramowanie PK_tehter - posłuży nam do szybkiego włączenia debug mode
2. Ściągnąć i zainstalować oprogramowanie notepad++ - posłuży nam do łatwej edycji pliku LENSEEP.LNS
3. Przygotować plik o nazwie MODSET.TXT, zawierający tylko linię: [OPEN_DEBUG_MENU] zakończoną znakiem końca linii (Enter)
4. Wgrać plik MODSET.TXT do katalogu głównego karty pamięci.
5. Połączyć aparat z komputerem za pomocą kabla USB.
6. Uruchomić PK_Tehter i gdy rozpozna puszkę, włączyć tryb "debug" w aparacie.
7. Wyłączyć aparat, odłączyć kabel USB, włożyć przygotowaną kartę z plikiem MODSET.TXT do aparatu.
8. Trzymając wciśnięty klawisz Menu włączyć aparat. Na ekranie powinna najpierw pojawić się informacja o wersji firmware a później menu serwisowe.
9. Przejść w dół do opcji LENS ROM SAVE (prawie na samym końcu menu) i wybrać ją. Na kartę zostanie zrzucony plik LENSEEP.LNS
10. Zachować ten plik w bezpiecznym miejscu a kopię otworzyć programem notepad++
11. W kolumnach 03 zamienić ciąg znaków "C0" na ciąg "80" w następujących wierszach pliku:

-* 0020
-* 0060
-* 00A0
-* 00E0
-* 0120
-* 0160
-* 01A0
-* 01E0
-* 0220
-* 0260
-* 02A0
-* 02E0
-* 0320
-* 0360
-* 03A0
-* 03E0

12. Wgrać zmodyfikowany plik LENSEEP.LNS do katalogu głównego karty.
13. Kartę włożyć do aparatu i trzymając wciśnięty klawisz Menu właczyć aparat.
14. W menu serwisowym przejść do opcji LENS ROM LOAD i uruchomić ją. Zawartość pliku zostanie wczytana do obiektywu (podczas tej operacji weryfikowana jest zawartośc pliku, więc wszystko trwa kilkadziesiąt sekund).
15. Za pomocą PK_Tehter wyłączyć tryb "debug".

Koniec :mrgreen: Od tej chwili SDM jest wyłączony i z każdą puszką działa tylko na śrubokręcie. Jak na razie nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, śrubokręt jest trochę głośniejszy, ale przynajmniej pewny :mrgreen:
 
Apazar  Dołączył: 10 Gru 2008
Witam,
czy ktoś próbował dokonać deaktywacji SDM w DA* 16-50 przy pomocy K200D?
pozdrawiam

EDIT:
To działa! Dzięki panowie! :-)
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Znalazłem jeszcze opis "naprawy" silniczka
http://bangmedia.no/pentax/sdmfix/
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
pawcio napisał/a:
Znalazłem jeszcze opis "naprawy" silniczka
http://bangmedia.no/pentax/sdmfix/
Trzeba będzie zapisać ten opis na dysku na wypadek zniknięcia z internetu. :-)
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
AF mi nie działa w 16-50 i zastanawiam się nad taką "naprawą".
Chociaż trochę strach te śrubki takie malutkie ;)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
pawcio napisał/a:
AF mi nie działa w 16-50 i zastanawiam się nad taką "naprawą".
Chociaż trochę strach te śrubki takie malutkie ;)
Taka naprawa jak opisana jest baardzo prosta. Nie wiem skąd jesteś ale jak się bardzo boisz to ewentualnie mogę pomóc.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Centralna Polska, trochę daleko.

[ Dodano: 2013-09-17, 12:42 ]
O co chodzi w punkcie 5?
 

yazon  Dołączył: 27 Lut 2013
pawcio, Jest tam mała spężyna do demontażu, patrz punkt 9.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Ale jaja, naprawiłem! :-D :-D :-D
AF działa! hip hip hura!
Bałem się a to 15 minut roboty. Zastanawiałem się jeszcze czy może warto by ten silniczek delikatnie przesmarować? Jak myślicie?
Przy kręceniu nim kilka razy w obie strony ta śrubka bardzo ciężko chodzi.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Można by wykonać otwór w bagnecie i pierścieniu pod spodem dokładnie na wprost tej nieszczęsnej śrubki - nie trzeba by rozbierać gdy się znów zakleszczy :-P
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Jednak nie jest tak różowo :-|
Dzisiaj znów AF strzelił focha i stwierdził, że już się napracował. Oszczędzając sobie kolejnego rozkręcania sięgnąłem po jeszcze jeden patent znaleziony w sieci, mianowicie suszarkę do włosów


No i ruszył. Co jest? Jakiś smar tam gęstnieje i się zapieka? Ki diabeł?
Może faktycznie trzeba tam jakiś kontakt spray zaaplikować, coby przesmarował lekko?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach