gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Enzo napisał/a:
Jak wygląda sprawa ze skanerami które obsługują też średni format? Spotkałem się z wypowiedziami, że te do średniego nie sprawdzają się na małym obrazku.


wydaje mi się, że to tylko kwestia wielkości negatywu - średni format wygląda lepiej, bo ma dużą powierzchnię. Natomiast skan jest takiej samej jakości przy małym obrazku jak i przy średnim.
Ja mam dwa skanery - minolte scan elite i V500. V500 daje gorsze skany - używam go tylko do średniego.

Jeśli chodzi o 3490 - myślę, że musisz poszukać sampli. Dla Ciebie może być akceptowalny, dla innych nie.
Ja osobiście szukał bym dedykowanego.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Mam dedykowaną minoltę scan dual IV do małego i Epsona V500 do średniego. Miałem kiedyś pomysł aby sprzedać minoltę i zostawić tylko epsona. Różnica w jakości skanów z małego obrazka jest niestety na tyle duża, że pozostawiłem sobie oba. Nie trzeba dużych powiększeń i dokładnej analizy aby dostrzec różnicę. Widoczna jest praktycznie na pierwszy rzut oka.
Również polecam dedykowany.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
gilby, maxis, przeczytaliście, do czego ma byś ten skaner?
Enzo napisał/a:
Cel - umożliwienie udostępniania zdjęć z kliszy w dobrej jakości w necie.

MSZ płaszczak Epsona w zupełności wystarczy.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Ja mam Epsona 3200. Do sredniego tak, do malego nie.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Cel - umożliwienie udostępniania zdjęć z kliszy w dobrej jakości w necie.
Jeżeli mówimy o dobrej jakości to dalej podtrzymuję to co napisałem. Moim zdaniem różnica w ostrości i ilości szczegółów pomiędzy skanerem płaskim i dedykowanym jest ogromna i będzie widoczna.

A tak naprawdę wszystko pewnie zależy od tego co autor rozumie pod pojęciem "dobrej jakości" i jakiej wielkości obrazki zamierza publikować.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
To może inaczej zapytam. Czy skanowanie w domu pozwoli mi na uniknięcie ilości paprochów na zdjęciach? Coś takiego dostałem z labu:
1.


2.


3.


4.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Jeżeli wołasz sam, nie porysujesz filmu przed włożeniem do skanera i przedmuchasz jakąś gruszką z kurzu to paprochów naprawdę będzie minimalna ilość. Jakieś pozostaną, ale nie w takiej ilości i nie takiej wielkości.
To na ostatnim zdjęciu to raczej nie paprochy. To pewnie odcisk palca albo inne zabrudzenie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
maxis, o to mi chodziło. Dziękuję :-B
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Skan z Epsona V200, czyli z jeszcze prostszego płaszczaka:

 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
póki nie wypróbuje dedykowanych to tani plaszczak mi wyatarcza: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=40046
 
Hihnt  Dołączył: 06 Wrz 2008
Ja sie tak spytam, ma ktos doswiadczenie w domowym skanowaniu filmu 16mm? Czy jest jakis polecany do tego skaner? Szukajka na forum niczego nie pokazuje (albo ja nie widze)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Zrobiłem do tej pory dwa filmy 110. Jeden skopalem przy wywoływaniu, więc doświadczenie ze skanowaniem niewielkie. Próbowałem w coolscanie IV , ale nie za bardzo wychodziło, więc skanowslem Epsonem V500. Na wgladowki do kompa i internetu wyszło nawet ok. Kilka kiedyś wstawialem na forum. Moze llepiej by było sksnowac między szybkami ale póki co nie mam ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Pytanie do posiadaczy płaszczaków. Kupiłem używanego Epsona v200. Uruchomiłem go, zeskanowałem kilkanaście klatek i na kilku skanach (seriach) pojawiły się paski:
1. po prawej

2. po obu stronach

Wyłączyłem go na chwilę, przed ponownym załączeniem włożyłem górną białą planszę i po rozgrzaniu kolejne skany były już czyste. Pytanie - czy to tylko kwestia kalibracji czy raczej syndrom jakiejś awarii?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Enzo, moze byc awaria, a moze zaplątał ci sie jakiś paproch w okienku kalibracyjnym holdera. Moze byc tez cos po stronie komputera/softu/interface'u. Ja na przyklad nie moge uzywac swojej Minolty Dual III z Vuescanem, bo dostaje niemal identyczny banding. W sofcie minolty wszystko jest OK. Okazuje sie, ze nie problem VueScana, tylko moj osobniczy przypadek - cos jest w moim setupie takiego, ze tak to sie objawia.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dzerry napisał/a:
moze zaplątał ci sie jakiś paproch w okienku kalibracyjnym holdera
jak miałem włos w okienku kalibracyjnym to kilkupixelowy pasek pokazywał się na każdym skanie w tym samym miejscu
także to bym raczej wykluczył, choć warto sprawdzić, jeżeli to się nie pojawia na wszystkich skanach


btw - zdążyliśmy z kumplem napisać nawet prosty skrypt do usuwania tego paska, zanim znalazłem ten włosek :-D
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mnie się coś takiego kiedyś zrobiło. Dokładnie jeden pasek. Wiele średnich rolek zostało tak zeskanowanych. Ale potem problem zniknął. Myślałem, że aparat się zepsuł.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
U mnie tez jednorazowo pojawił sie taki problem i znikł.
Może Epson robi taką niespodzianke wszystkim użytkownikom. Raz. :-D
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Wujek google dobrze doradził. Na Nikoniarzach znalazłem sugestię - włóż film lub kartkę do skanera, połóż go na boku i skanuj. Jeśli to paproch to spadnie. I tak się stało. Amen 8-)
Podejrzany jest również kabel USB który niechybnie doczeka się wymiany.

[ Dodano: 2013-07-09, 20:02 ]
dzerry napisał/a:
zaplątał ci sie jakiś paproch w okienku kalibracyjnym holdera

Kabel wymieniłem, skanowałem w różnych pozycjach z różnym skutkiem a wystarczyło zastanowić się nad postami dzerrego i opiszona, i znaleźć owo okienko kalibracyjne :-P Faktycznie - paproch w rzeczonym okienku robił złą robotę.
 
Kaisangi  Dołączył: 21 Sie 2013
Czy jest jakaś istotna różnica między Epsonem v330 a v370? Różnica w cenie minimalna. Potrzebuję skanować mały obrazek.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
V370 to po prostu nowsza wersja V330. Ogolnie skaner do tego samego zastosowania, czyli jeśli chodzi o skanowanie filmu to tylko mały obrazek. Zapewne ma jakieś drobne zmiany i generalnie jeśli masz możliwość kupna gdzieś V330, to są to po prostu wyprzedaże zapasów magazynowych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach