Co do portretu na Aps-c?
pentax FA 50/1.4
16% Complete
14 (16%)
pentax DA* 55/1.4
27% Complete
23 (27%)
sigma 50/1.4
11% Complete
10 (11%)
pentax DA 70/2.4
44% Complete
37 (44%)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jedynie DA* 55 - to szkło zaprojektowane jako portretówka pod APS i to po prostu czuć.

 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Od dłuższego czasu mój typ - FA43. Zarówno do całej sylwetki, jak i zbliżeń. Malutki, leciutki, o b. ciekawym bokeh. Jeśli dłużej - FA77. Ciągle potrafi pozytywnie zaskoczyć, choć ma swoje wady (wolny, aberracje). DA70 mnie nie zachwycił - relatywnie ciemny jak na portretówkę - ot.. po prostu dobre ostre szkło, ale bez smaczku powyższych. Kusi mnie popróbowanie DA*55/1,4 (b ładny bokeh), choć na APSC szkło o tej ogniskowej nie jest zbyt uniwersalne - no ale jako portretówka jest bardzo ok.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
W sumie możesz też kupić coś takiego jak Tamron 28-75 czy Sigma w podobnym zakresie. Też się nada, choć to są zoomy ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
komisarz napisał/a:
Po pierwsze chodzi o jasną stałkę

x4rd napisał/a:
W sumie możesz też kupić coś takiego jak Tamron 28-75 czy Sigma w podobnym zakresie.
Albo 10-17 fisheye.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Jarek Dabrowski to zależy jaki portret chcemy osiągnąć, przy szkle które zaproponowałeś na pewno zrobimy świetny portret jeśli akurat fotografujemy więźnia w karcerze :evilsmile:

[ Dodano: 2014-01-23, 09:35 ]
W T 28-75 jest blokada na 28 mm więc można powiedzieć, że ją sobie włączamy i mamy świetną stałkę ;-)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Nie mam dużego doświadczenia w odniesieniu do przedmówców, ale w moim przypadku po licznych kombinacjach sprzętowych pozostał do portretu 77/1.8. Ma to magiczne COŚ zarówno w wykonaniu jak i obrazowaniu ;-) Ale nie oznacza to, że nie używam również takiego FA 35/2 8-)
Pewnie, że można użyć każdego szkła do portretu, ale wiele zależy od sceny i preferencji fotografa. Może się zdarzyć, że w pomieszczeniu z 77(70), czy nawet 55mm się nie zmieścisz. Jeżeli dodatkowo w grę wchodzi tylko światło zastane na pewno przyda się jasne szkło, czyli nie ma złotego środka.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No właśnie. Ja mój ulubiony portret zrobiłem 30 mm... :-) .

Większy format: http://www.pbase.com/henr...786637/original
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oczywiście, że portret można popełnić wszystkim. Tym niemniej jakoś tak bezwiednie częściej sięgam po 55. Dłuższe ogniskowe moim zdaniem nazbyt spłaszczają obraz, poza tym przy większym dystansie odnoszę wrażenie, że mam gorszy kontakt z modelką.


Natalka [DA*55]
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Michu, jestem coraz bliżej...
 

jannad  Dołączył: 21 Kwi 2006
No właśnie DA 70 bardzo fajne szkło, ale jednak generalnie w plener. Do domowych pomieszczeń robi się ciasno (portrety dzieci, rodzinki w zastanym) i tutaj DA 55 może być lepszym rozwiązaniem. Podejrzewam komisarz,że tak chcesz stosować swoją portretówkę. Mam jeszcze M-kę 135 i jakoś na FF musiałem ostro uciekać przed obiektem, a już podczas spacerów to kilometr z przodu. DA 70 to 105 mm a więc mniej jednak. Czy ktoś jeszcze oprócz Michu mocno poprze DA 55? A jak sprawuje się to szkło, chodzi mi o rozrzut jakościowy.

Benek - tamtej zimy zrobiłem portret na 16 mm także latorośli i też bardzo lubię. Czasem się uda jakoś tak bez zniekształceń nawet.


Cytat
Michu, jestem coraz bliżej...

Dochodzisz?

 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
komisarz ja bym n Twoim miejscu (gdybym miał budżet itp) kupiłbym 55/1.4 do ciaśniejszych, a np. FA 35 / Sigmę 30 do szerszych portretów.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na Twoim miejscu - skoro posiadasz FA 50, pozostałbym przy tym szkle. Pomyślałbym raczej o rozbudowaniu oświetlenia, tła i tym podobnych elementów. Zdjęcie robisz światłem, a nie obiektywem.


Natalka [DA*55]
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Fajna sukienka :mrgreen:
 

jannad  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Zdjęcie robisz światłem, a nie obiektywem.


Kurcze Mihu człek zastanawia się nad nowym nabytkiem, który ma cieszyć i być antydotum na lepsze zdjęcia, a ty bezczelnie takiego klina wbijasz :-D . Wstyd.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Michu nie deprymuj nas :-/
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
jannad napisał/a:
Do domowych pomieszczeń robi się ciasno (portrety dzieci, rodzinki w zastanym) i tutaj DA 55 może być lepszym rozwiązaniem


No właśnie w domu (blok 48m2) częściej niż 50 używam 35. W dalekiej przyszłości chciałbym mieć sigme 30, którą kiedyś miałem, i w której jestem zakochany. A ta jasna stałka byłaby w "plener".

Michu, no właśnie, takie niewygodne pytanie (Dla mnie :-) ) czy jest sens zamiany Fa50 na DA55? Dodam, że w FA często jest dla mnie troszkę za krótko, no i zakres 1.4-2.0 jest trochę taki sobie.
 

jannad  Dołączył: 21 Kwi 2006
komisarz ja mam chatkę 100m2, dlatego proporcjonalnie pasuje DA 55 ;-) Tak szczerze to trochę nie nadążam. Jak 55mm to za krótko, 70 to lekko za daleko to jaka ogniskowa by tobie pasowała?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
jannad napisał/a:
i tutaj DA 55 może być lepszym rozwiązaniem

Że jeszcze espresso nie skomentował tego szkła 8-)
jannad napisał/a:
Mam jeszcze M-kę 135 i jakoś na FF musiałem ostro uciekać przed obiektem, a już podczas spacerów to kilometr z przodu.

Ale jakie ciekawe rozmycie drugiego planu ;-)
Iza napisał/a:
Fajna sukienka

Dla uzyskania efektu mory w sam raz :mrgreen:

Michu, w studio można popracować nad perfekcyjną modyfikacją oświetlenia, ale amator to strzela gdzie popadnie;-) Jak w miarę kumaty próbuje zmusić podstępnie modela do prawidłowego w danej scenie ustawienia się do światła.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
jannad, napisałem, że 50 to czasami za krótko (szczególnie do bliskich portretów), a 90 to za długo. Nie czytasz z należytą starannością i szacunkiem moich wpisów! :-P

70/1.4 byłby w sam raz :-)
 

jannad  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Michu, w studio można popracować nad perfekcyjną modyfikacją oświetlenia, ale amator to strzela gdzie popadnie;-) Jak w miarę kumaty próbuje zmusić podstępnie modela do prawidłowego w danej scenie ustawienia się do światła.


Święta racja, zwłaszcza jak model ma parę latek i biega od krzaczka do krzaczka. A na słowo stop reaguje szybciej niż AF w K-trujce.

[ Dodano: 2014-01-23, 11:41 ]
Cytat
70/1.4 byłby w sam raz :-)


I tu się z tobą zgadzam. Też bym tak chciał, ale jest DA 77 tylko ta cena.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach