rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Metz 58 AF-2 - kiedy?
Kolejny fajny Metz się zapowiada, orientuje się ktoś, kiedy będzie w sklepach? Ciekawe, czy "guzikologię" poprawili...
http://www.metz-lampy.pl/...ytaj/metz_58af2
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Ja się co nieco orientuję bo niedawno zamówiłem ją w fotozakupach, miała być dostępna 17 września ale zadzwonili do mnie i poinformowali że data dostępności się opóźniła do połowy października. Zmieniłem zamówienie na 540-stke różnica w cenie nie wielka a dostępna od ręki.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Z tego wynika, że guzikologia ta sama, ale stopka przynajmniej metalowa:
http://www.metz.de/en/pho...nformation.html
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Zawsze uważałem,że fotografowanie z lampą to jak sprint w płetwach do pływania.Nabywszy
METZ 58 AF-2 ,zmieniam zdanie :-P ,toto może czasem się przydać.Przetestowałem tryb A w nocy,jest pięknie :mrgreen: .Ale reszta to magia,przgladam instrukcję ,czytam posty ,ale te petepele na razie mnie dołują.Nie znalazłem jakiegoś zbiorczego łopatologicznego opisu ,a skakanie o tematach ,gdzie opinie różnią się diametralnie niewiele pomaga.Może ktoś mnie nakierować na sensowny poradnik step by step z lampą ?
 
Witek  Dołączył: 07 Lis 2008
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Dzięki,
uczę się :mrgreen:
btw
jeśli ktoś potrzebuje instrukcji do Metz 58-AF2
(polska ,nędzna od dystrybutora+wielojęzyczna -lepsza)
to służę pomocą.
procedura :-P
-najpierw uniżona prośba o manual w tym temacie
-priw z adresem e-mail do wysyłki
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Grzecznie poproszę o instrukcję :-P

Pozdrawiam,

S.

;-)
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Rozpatrzono pozytywnie :mrgreen:
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Podziękował ;)
 
michaJlS  Dołączył: 17 Lut 2013
Podepnę się pod temat, może ktoś będzie coś wiedział na ten temat, ktoś potwierdzi. Chciałbym zdjąć lampę z aparatu i odpalać ją przy pomocy lampy wbudowanej w aparat w trybie wireless, żeby ta mała nie wpływa za bardzo na oświetlenie zdjęcia. Do tego chciałbym sobie ręcznie w 58 af2 ustawić moc (czyli manual). W trybie slave lampy, nie można ustawiać mocy ręcznie. Tryb servo, jeśli dobrze rozumiem instrukcję dołączoną do aktualizacji firmware, działa tylko w trybie "pentax p-ttl", czyli że lampa wbudowana musi być włączona w trybie bezprzewodowym? Z tego wynika, że nie da się zrobić, tego co potrzebuję, i że jeśli chcę ściągnąć lampę z sanek i ustawiać moc ręcznie, to muszę sobie sprawić albo kabelek albo jakiś zestawik bezprzewodowy? Dobrze rozumuję?
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
michaJlS napisał/a:
Podepnę się pod temat, może ktoś będzie coś wiedział na ten temat, ktoś potwierdzi. Chciałbym zdjąć lampę z aparatu i odpalać ją przy pomocy lampy wbudowanej w aparat w trybie wireless, żeby ta mała nie wpływa za bardzo na oświetlenie zdjęcia. Do tego chciałbym sobie ręcznie w 58 af2 ustawić moc (czyli manual). W trybie slave lampy, nie można ustawiać mocy ręcznie. Tryb servo, jeśli dobrze rozumiem instrukcję dołączoną do aktualizacji firmware, działa tylko w trybie "pentax p-ttl", czyli że lampa wbudowana musi być włączona w trybie bezprzewodowym? Z tego wynika, że nie da się zrobić, tego co potrzebuję, i że jeśli chcę ściągnąć lampę z sanek i ustawiać moc ręcznie, to muszę sobie sprawić albo kabelek albo jakiś zestawik bezprzewodowy? Dobrze rozumuję?


58 AF-1 spokojowo współpracowała w trybie serwo z wbudowaną lampa Pentaxa (servo odpalało się właśnie drugim błyskiem). Czyli dało się jej użyć z PTTL-em, ale z błyskiem np. lampy studyjnej już nie (co dla mnie było dużym ograniczeniem). Jak jest z AF-2 nie wiem bo takowej nie mam, ale nie zdziwiłbym się jakby było podobnie.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja się na studyjnych nie znam, ale czy nie trza było wyzwalać w serwo na pierwszy błysk ?
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Studyjne owszem - jest tylko jeden błysk - ekspozycyjny i za jego pomocą trzeba wyzwalać.
P-TTL, I-TTL, E-TTL i im podobne (w podstawowych wersjach) oraz im podobne działają na zasadzie dwu błysków - przedbłysku pomiarowego oraz potrzeb błysku właściwego (ekspozycyjnego). Także wiele lamp błyskowych kompaktów tak samo działa. W takiej sytuacji by lampa zewnetrzna mogła "pomóc" musi ona błyskać nie po pierwszym ale po 2-gim błysku by wziąśc udział w ekspozycji.
IMO programiści tworzący soft dla Metza (ale i Pentaxa także) mogliby dać użyszkodnikowmi wybór jak ma reagować lampa (odpalać na pierwszy czy drugi błysk). Nie byłoby to IMO chyba bardzo trudne (dodatkowa opcja w menu) a wyraźnie polepszyłoby użyteczność lampy.
 
michaJlS  Dołączył: 17 Lut 2013
Tak czytam sobie i eksperymentuję i wychodzi na to, że tego co ja chcę, zrobić się niestety nie da. Chciałem
Na aparacie:
- tryb błysku: tryb bezprzewodowy
- błysk w trybie bezprzewodowym: nie
Na lampie:
- trryb bezprzewodowy: servo (albo jakikolwiek, żebym mógł ustawić ręcznie moc lampy).
Do tego jeszcze chciałem dorzucić lampę studyjną, i żeby to zawsze błyskało. No nic, chyba czas na jakieś bezprzewodowe wyzwalacze. Idę szukać odpowiedniego topicu;)
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Czy jest koś w stanie napisać ile około EV jest silniejsza Metz58 od Mezt50?
Dla przykładu:
F5.6, 1/60, ISO1600 + metz50 max błysk
O ile EV mogę obniżyć ISO przy niezmiennych pozostałych parametrach i Metz58 z max błyskiem?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Brakuje ogniskowej, LP zmienia się w zależności od ogniskowej bo zmienia się kąt rozsyłu światła.

Dla ISO1600 i ogniskowej 105 LP Metza 58 to 232 a Metza 50 200. Przy tej samej ogniskowej LP 200 dla Metza 58 jest przy ISO około 1200. Dla innych ogniskowych przelicznik może się trochę różnić ale od czego tabele w instrukcjach obsługi ;-) .
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Zakładamy, że ogniskowa jest niezmienna. Jeśli dobrze zrozumiałem to różnica mocy lamp to 1/3EV?
 
kjas  Dołączył: 14 Gru 2013
Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.Od jakiegoś czasu podglądam wasze forum i zbieram rozumki ucząc się i poznajac możliwości najpierw k200 a teraz k5,ale przyszła kryska na matyska kupiłem metza 58 af 2 i szukam instrukcji po pl.Trochę łapię ale jak wiadomo diaboł tkwi w szczegółach więc prośba do kolegi Ban zamach o takową.Dziękuję .zamach,
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ban przed nickiem i szare literki oznaczają, że dany osobnik został zbanowany.

Instrukcja do wersji 58 AF-1 jest tu http://www.mynikon.com.pl...igital%20pl.pdf
 
kjas  Dołączył: 14 Gru 2013
Dzięki za szybką odpowiedż a co do bana to nie wiedziałem pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach