gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
jaka lampa z własną automatyką
Cześć.

Może ktoś mi doradzi, bo nie wiem czego szukać.
Potrzebuję lampy z własną automatyką (pomiarem), która posiada:
- dużą regulację automatyki (np. przysłony od 2,8 do 11 przy ISO100, 200, 400, 800)
- obracaną w pionie i poziomie głowicę
- zoom palnika - ręczny oczywiście
- niskie napięcie na stopce
- przystępną cenę :mrgreen:

czy istnieje takie cudo?

pytam ze względu na potrzebę użycia takiej lampy z manualnymi obiektywami - bez styków i cyfrowym korpusem.

gilby
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
gilby napisał/a:
- dużą regulację automatyki (np. przysłony od 2,8 do 11 przy ISO100, 200, 400, 800)
Lampy z własną automatyką mają zwykle 2-3 programy + pełną moc. Przestawianie czułości i przysłony na suwanym lub obrotowym kalkulatorku ma charakter jedynie informacyjny, nie oznacza zmian działania automatyki lampy.

Myślę że będziesz zadowolony ze współpracy z prawie każdą lampą z własną automatyką trystorową. Ja robiłem zdjęcia na 2 weselach (ale jako gość, a nie zawodowy fotograf) kasetką z lampą Vivitar 283 Auto-thristor i jestem z niej bardzo zadowolony.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Temat wielokrotnie wałkowany, wystarczy poczytać forum. Tak na szybko:
plwk napisał/a:
W tym dziale wielokrotnie było to objaśniane ale dla przypomnienia lampa z własną automatyką to lampa posiadająca czujnik mierzący podczas błysku światło odbite i w odpowiednim momencie przerywająca błysk. Na lampie ustawia się na kalkulatorze ISO ustawione w aparacie i odczytuje się jaką przesłonę ustawić w zależności od włączonego na lampie poziomu automatyki. Spotyka się lampy mające od jednego do 4 poziomów automatyki, oznaczone zazwyczaj różnymi kolorami.
Przykłady z allegro
http://www.allegro.pl/ite..._fz30_fz50.html
http://www.allegro.pl/ite...panasonic_.html
http://www.allegro.pl/ite...250_filtry.html
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Zdano, ja wiem jak działa taka lampa, mam nawet taką i wiem o niej wszystko. Ale szukam innego modelu. Takiego który będzie miał duże możliwości regulacji - i dlatego proszę o podpowiedź - jaki konkretny model spełni moje wymagania?

gilby
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
gilby napisał/a:
jaki konkretny model spełni moje wymagania

Obawiam się, że ciężko będzie znaleźć coś takiego.
Chociaż wszystkie Twoje wymagania spełnia Pentax 540, a nawet więcej bo obsługuje p-TTL :evilsmile:
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Re: jaka lampa z własną automatyką
gilby napisał/a:
czy istnieje takie cudo?


Jeżeli pisząć "lampa z własna automatyką" masz na myśli automatykę tyrystorową to w lampach Pentaxa będziesz miał ograniczony wybór - chyba tylko AF240Z i AF280T spełniają większość Twoich wymagań i przede wszystkim są stosunkowo atrakcyjne cenowo. ALE AF280T nie ma zooma (pokrywa 28mm) a AF240Z ma, ale za to palnika nie da się regulować w poziomie.

Sam używam od niedawna AF280T i automatyka radzi sobie całkiem nieźle.Palnikiem można machać i w dół (makro) i do góry i na boki (sufity)...

AF240Z sprzedawał kiedyś milo więc może coś podpowie.

Jeżeli jednak pisząc o własnej automatyce chodziło Ci o TTL/P-TTL to masz do wyboru AF500FTZ (dość wysoka cena na rynku wtórnym-w jednym z 3miejskich komisów foto aż 900 zł (sic!)) i AF400FTZ (nie widziałem tej lampy nigdzie w sprzedaży) no i wspomniany wyżej AF540FGZ, który jak przypuszczam, cenowo odpada.

To chyba tyle z Pentaxa.
Możesz poszukać lamp innych producentów. Co jakiś czas na allegro wystawiane są różne wynalazki, dziwnych firm, ale praca z nimi okazać się może mało komfortowa, a ze względu na napięcie na stopce - również mało bezpieczna (uogólniam).
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Spróbuj starą lampę nikona SB 24. Po usunięciu styków dedykacyjnych pracuje na własnej automatyce, ma niskie napięcie na stopce (3V) jest stosunkowo mocna i tania.
Ja tak mam i sobie chwalę. Można ją kupić na alledrogo.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Zdano, pentax 540 będzie super - ale nie zadziała z obiektywami bez styków - a ja mam dwa takie i do nich potrzebuje tyrystorówki :)

Jurek, mam pytanie, bo zainteresowałeś mnie tą sb-24
Czy w trybie własnej automatyki lampy mogę ustawić na lampie jaką chce czułość i jaką chcę przysłonę, a ona się do tego dostosuje? Np. ISO400 f2,8?

gilby

 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Człowieku, przecież Ijon wyjaśnił Ci wyżej: "Przestawianie czułości i przysłony na suwanym lub obrotowym kalkulatorku ma charakter jedynie informacyjny, nie oznacza zmian działania automatyki lampy".

Czułość ustawiasz w korpusie aparatu, przesłonę (i czas) aparat dobiera sam lub ty ja dobierasz (na manualu) podpierając sie tabelką z tyłu lampy.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Arczibandit, co wyjaśnił? Mój aparat nie dobiera sam przysłony i czasu - robię to ja. Czułość też dobieram ja. I chcę żeby lampa się do tego dostosowała.
Ustawiam ISO400, przysłonę f2,8 i lampa ma tak błysnąć, żeby było dobrze. I ma to być lampa tyrystorowa. Znasz taki model? Jeśli nie to po co piszesz niepotrzebne posty.
Wygląda na to że Nikonowska SB-24 potrafi to, czego ja chce.

gilby
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Arczibandit napisał/a:
to masz do wyboru AF500FTZ

Nie działa w p-TTL i nie posiada własnej autamatyki, pracuje tylko w TTL.
gilby napisał/a:
pentax 540 będzie super - ale nie zadziała z obiektywami bez styków

Owszem zadziała bo posiada własną automatykę.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
gilby napisał/a:
Czy w trybie własnej automatyki lampy mogę ustawić na lampie jaką chce czułość i jaką chcę przysłonę, a ona się do tego dostosuje? Np. ISO400 f2,8?


Możesz ustawić jak chcesz, ta lampa ma dużo możliwości, dostosuje się do Twoich ustawień.
Trzeba tylko pamiętać o usunięciu styków dedykacyjnych. Automatyka tej lampy działa bardzo dokładnie.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Zdano napisał/a:
Arczibandit napisał/a:
to masz do wyboru AF500FTZ

Nie działa w p-TTL i nie posiada własnej autamatyki, pracuje tylko w TTL.


Napisałem ogólnie: TTL/P-TTL (niepotrzebnie wrzucając do jednego worka).

gilby napisał/a:
Arczibandit, co wyjaśnił? Mój aparat nie dobiera sam przysłony i czasu - robię to ja. Czułość też dobieram ja. I chcę żeby lampa się do tego dostosowała.
Ustawiam ISO400, przysłonę f2,8 i lampa ma tak błysnąć, żeby było dobrze.


Ustawienie danego ISO na kalkulatorku lampy nie zmienia niczego w jej funkcjonowaniu. To podpowiedź dla Ciebie jaką przesłonę wybrać w body i jaki zasięg błysku da sie osiągnąć.

gilby napisał/a:
ma to być lampa tyrystorowa. Znasz taki model? Jeśli nie to po co piszesz niepotrzebne posty.


Spójrz kilka postów wyżej.

 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Zdano, ooo nie wiedziałem że 540 ma swoja automatykę. Muszę poszukać info na ile jest elastyczna ta automatyka.

Jurek, dzięki za info. Wygląda na to, że to jest to, czego szukałem.

gilby
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
gilby napisał/a:
na ile jest elastyczna ta automatyka

Na tyle elestaczna, że ustawiasz wszystko wedle własnego uznania i potrzeby.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Arczibandit, spoko, przeczytałem wszystko. Jak widać w lampie SB-24 mogę ustawić i iso i przysłonę i to zmienia dużo w jej funkcjonowaniu,bo na podstawie tego poprawnie mierzy błysk.
Lampy które maja z tyłu kalkulator mnie nie interesują. Mam taką - strasznie ogranicza, bo przy ISO400 kalkulator mówi że mam wybrac przysłonę 5,6 albo 8.
Ja potrzebuje czegoś takiego jak SB-24 gdzie wprowadzę czułość, przysłonę i będzie to bardzo elastyczne.

gilby

[ Dodano: 2007-08-21, 20:32 ]
Zdano, w takim razie 540 była by idealna - ttl i automatyka, na przyszłość pttl. Tylko ta cena :-(
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
gilby, a przeróbka obiektywów manualnych żeby zwierały ten schowany styk w body nie wchodzi w grę? Byłoby to bardziej upierdliwe, ale mógłbys kupić wtedy jakąś lampkę z TTL.

Rozważ też Sigmę 500 DG Super, która z Twoim Samem GX-1S i manualnymi obiektywami bez styków powinna działać w TTL -- LINK -- (napisałem powinna, bo jak na razie tylko ja to sprawdziłem.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
PiotruśP, myślałem nad tą przeróbką obiektywów, ale mechanicznie nie umiem tego zrobić. Lampę ttl mam, więc to by rozwiązało sprawę.
Jedyną rzeczą której nie umiem sobie jakoś wyobrazić, to jak zewrzeć na stałe ten jeden wklęsły styk do bagnetu. Może jakimś klejem przewodzącym?
Kusiło mnie, żeby odkręcić bagnet, ale boję się zepsuć.

gilby
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
gilby napisał/a:
Ja potrzebuje czegoś takiego jak SB-24 gdzie wprowadzę czułość, przysłonę i będzie to bardzo elastyczne.
No to idź w stronę tego Nikona. Sam działam na pożyczonej SB-25 i teoria, że Nikon ma świetny system błyskowy się sprawdza. :mrgreen: Oczywiście tylko manual, dlatego wkrótce będzie u mnie Sigma.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
gilby,twoje oczekiwania spełni każda lampa z LCD.Ja używam klonu Soligora 42DA: zakres ISO 25-1000,dla 100ISO przysłony 1,4-16,manual od 1/1 do 1/16,TTL,tyrystor.Zwróć uwage na taki szczegół: moja lampa blyska z czasami od 1/1000 do 1/30 000.Gdy ustawisz 400ISO,to pokaże,że przy f4 możeśz focic od 2m.Poniżej przeswietli. Każda automatyka jest zatem ograniczona: gdy wybierzesz 800ISO i f2,8,to może się okazać że mozesz focic bez przepału juz z.. 4-5m.
Przykładowe modele lamp(w sumie to ta sama konstrukcja)Praktica BD 32 LCD,Posso ATD32z no i Soligor 42DA.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach