Cyneq  Dołączył: 05 Mar 2014
Soligor MZ-340AF plus cyfra
Witajcie,
Z zestawu kliszowego, zwanego też niewiedzieć czemu analogowym (Z-20), została mi wspomniana lampa.
Postanowiłem ją sobie wypróbować z K-x, mająć zakodowane że będzie po prostu działać sobie spokojnie na pełnej mocy, a ja sobie będę ustalał ekspozycję z jej pięknej tabelki z pokrętłami.
Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się że, że przy robieniu zdjęć zapala się na lampie zielona dioda "Auto OK", oznaczająca zadziałanie ze sterowaniem TTL (czyli tak naprawdę sygnał na styku "mode")!
Oczywiście zdjęcia naeksponowane przeróżnie, niektóre nawet prawidłowo, ale niektóre całkiem ciemne na prawie pełnej dziurze.
I to ostatnie w ogóle mnie zupełnie zastanawia. Czy to jest po prostu efekt tak, że K-x myśli że ma lampę p-TTL i po prostu próbuje zrobić przedbłysk bardzo małą porcją mocy (zupełnie czarno 2 metry od lampy GN34 na ISO 400 i F4, to naprawę mała moc, albo rozminięcie się błysku z migawką) ?

Kolejne zdziwienie - działa wspomaganie AF.

Wygląda na to że pełny manual w lampie jest po zaizolowaniu wszystkiego oprócz środkowego kontaktu. I tu moje pytanie do bardziej doświadczonych:
- rozumiem że muszę zaizolować pin "mode". Wtedy lampa nie dostanie sygnału od aparatu, i walnie pełną mocą, co pozwoli na naświetlanie "na tabelkę". Tak?
- którym pinem aparat podaje info wzbudzające wspomaganie AF (jakoś nie wyczytałem tego na znanej wszystkim stronie)? Fajnie by było zostawić tą funkcję, jak również potwierdzenie "ready", które ogranicza zakres czasów w body.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oglądam tą lampę i widzę, że ona ma automatykę własną ale TTL tam nie dostrzegam. Będzie działać poprawnie pod warunkiem, że ustawisz w aparacie i na lampie te same parametry ISO i przysłony oraz czas nie krótszy niż 1/180. Oczywiście może być potrzebna korekta.

Oprócz tego nie wiem jakie ma napięcie na stopce, czy nie może być szkodliwe dla aparatu.
 
Cyneq  Dołączył: 05 Mar 2014
Ty na pewno tą samą lampę oglądałeś?
We wszystkich znanych mi materiałach jest to model z dedykacją (co ciekawe występuje w wersji do większości systemów, każda wersja jest oznaczona symbolem systemu - na mojej jak byk jest znaczek "pe", jest to model 58325). Lampa ta nie ma automatyki własnej.

NAjlepszym dowodem są materiały producenta:
http://www.docstoc.com/do...Cameras-SOLIGOR

Nie będzie działać poprawnie w sposób który opisujesz, bo właśnie tak nie działa - dopóki nie zaizoluję wszystkich kontaktów poza środkowym, mam nadzieję że opisałem to dokładnie w pierwszym poście.

Napięcie jest bezpieczne, lata temu jak ją kupowałem to nawet jeszcze sprawdzałem miernikiem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wrzuciłem w wyszukiwarkę napisany przez Ciebie symbol i pokazało mi zdjęcia lampy o jakiej pisałem. Gdybyś od razu wrzucił jakiś link lub zdjęcie nie byłoby nieporozumień.

Jeśli to lampa TTL (tak wynika z opisu) to ostatnie cyfrowe body z którym mogła poprawnie pracować to *istDS2. Następne zostały pozbawione współpracy z lampami TTL a został jedynie P-TTL.
 
Cyneq  Dołączył: 05 Mar 2014
Nie wiem czemu założyłeś że posiadam zerową wiedzę o czymkolwiek i tłumaczysz mi podstawowe rzeczy.
Być może napisałem coś nie jasno, więc napiszę jeszcze raz.

Fakty:
1. Mam lampę dedykowaną do TTL która działa poprawnie z aparatem który ma TTL - Z20, i działa w pełnym manualu z niesystemowym aparatem (np z Ricohem KR-10) - błyska z pełną mocą, a przesłonę ustawiać trzeba z tabelki.
2. Podłączając ją do cyfrówki spodziewałem się współpracy takiej, jak z Ricohem.
3. Niespodzianką jest próba współdziałania - lampa ewidentnie dostaje sygnał na pinie "mode".
4. Niespodzianką jest też wspomaganie AF

Pytania
1. Dlaczego Kx - owi wydaje się że może sterować tą lampą? Rozumiem że nie ma żadnej "identyfikacji p-TTL" w stopce?
2. Jak skutecznie zniechęcić ten system do współpracy? Czyli co zaizolować aby osiągnąć punkt 3:
3. Czy może zostać wspomaganie AF i po którym pinie ono jest realizowane.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że odpowiedź na 2 i 3 są "zaizoluj wszystko oprócz środkowego pinu, wspomagania AF też nie będzie), ale może komuś się to udało i wie jak - ja niestety nie mogę znaleźć info jak body przekazuje do lampy informację wyzwalającą "kratkę" dla AF.

A pytanie 4 jest z ciekawości:
4. Co w zasadzie się dzieje, gdy wychodzą całkowicie ciemne klatki? Czy body usiłuje zmusić TTLową lampę do p-TTlowego przedbłysku, i stąd lampa nie zawsze błyska w odpowiednim momencie ?

Oczywiście pytanie pomocnicze - gdzie jest lepszy opis stopki pentaxa niż na http://www.kmp.bdimitrov....shoe/index.html

Dzięki z góry.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cyneq napisał/a:
Nie wiem czemu założyłeś że posiadam zerową wiedzę o czymkolwiek i tłumaczysz mi podstawowe rzeczy.

Nie wiem czemu założyłeś, że cokolwiek zakładałem.
Cyneq napisał/a:
Dlaczego Kx - owi wydaje się że może sterować tą lampą? Rozumiem że nie ma żadnej "identyfikacji p-TTL" w stopce?

K-x nie ma TTL tylko P-TTL - to się różni konstrukcyjnie. K-x ma identyfikację P-TTL ale lampa go nie rozumie. Gdyby lampa miała oba systemy włączyłby się P-TTL.
Próbowałeś zaizolować styk "Digital"?
 
Cyneq  Dołączył: 05 Mar 2014
plwk napisał/a:
Cyneq napisał/a:
Nie wiem czemu założyłeś że posiadam zerową wiedzę o czymkolwiek i tłumaczysz mi podstawowe rzeczy.

Nie wiem czemu założyłeś, że cokolwiek zakładałem.


:-)

plwk napisał/a:
K-x ma identyfikację P-TTL ale lampa go nie rozumie.

No i to mnie dziwi - skoro mają inne systemy powinny, na logikę, oba uznać że pracują z czymś zupełnie obcym, i lampa powinna walić całą mocą, a aparat dawać zwierać tylko styk środkowy w synchronizacji na pierwszą kurtynę, bez kombinowania.


plwk napisał/a:

Próbowałeś zaizolować styk "Digital"?

Spróbuję. Jak również Mode i oba naraz.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
plwk napisał/a:
Nie wiem czemu założyłeś, że cokolwiek zakładałem.


Piotr dzisiaj na golasa. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach