juntek  Dołączył: 07 Lut 2013
Ładowarka solarna - jaka?
Wybieram się w miejsce bez dostępu do sieci elektrycznej i potrzebuję kupić ładowarkę solarną, ale przyznam, że nie mam zielonego pojęcia co wybrać. Może ktoś z Was używa lub ma jakieś doświadczenie i mógłby podpowiedzieć? I czy tym w ogóle da się naładować akumulator D-LI90, czy też jedyna szansa to tylko akumulatorki do gripa?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A konkretnie to gdzie się wybierasz? Jeśli w Europę Centralną to daj sobie spokój, kup zamienniki aku i będzie spokój. Tym bardziej że sam solar to jeszcze nie wszystko, konieczna ładowarka która przyjmie 5V [wyjście z solarów jest najczęściej w standardzie USB]. W praktyce byliśmy w stanie coś wyciągnąć z dużego panelu 18W troczonego do plecaka, uzysk z innego 10W był już problematyczny - i to przy intensywności promieniowania nieporównywalnej z tym co mamy tutaj. Oba panele były "custom hand made", w sklepach takich mocy nie dostaniesz, a dostępne 3-5W to można w buty wsadzić.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Idziesz pieszo? Jeśli nie, ładowarka solarna nie ma sensu.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
juntek koledzy maja racje :?:
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
małym OT ale lekko w temacie, czy takowa ładowarka solarna ma sens w przypadku smarkfona i pieszej wycieczki (tzw. obóz wędrowny) latem w okolicach Europy Wschodniej ? bo 14 dni to chyba tylko Nokia 6310i wytrzymywała...
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Ładowanie smartfona bezpośrednio ze słońca szczególnie małymi panelami może się w ogóle nie udać, prąd ładowania może być za mały żeby rozpocząć proces ładowania. Są ładowarki z własnym akumulatorem, który ładujemy na słońcu lub z gniazdka i dopiero z niego telefon. Ponoć to działa, ale sam nie używałem.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Mam taką solarkę z własnym akumulatorem, ale nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jej na wyprawie, więc w sumie niewiele tu pomogę. Z samego akumulatora ładuje normalnie.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
ja mam coś takiego i do ladowania telefonu lub tableta nadaje sie idealnie


[ Dodano: 2014-07-08, 14:30 ]
jak kupowalem swoja to widzialem tez cos takiego

tez GP
Piszą ze 1300 mAh laduje w 8 - 9 godz
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Marooned napisał/a:
Mam taką solarkę z własnym akumulatorem, ale nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jej na wyprawie, więc w sumie niewiele tu pomogę. Z samego akumulatora ładuje normalnie.
a kto Ci broni sprawdzić ja chodzby na balkonie :evilsmile:
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Mam Solio, parę lat temu jedna z najlepszych ładowarek. Dawała radę ze starymi telefonami, na długich wycieczkach rowerowych nawet była w stanie podtrzymać przy życiu Garmina i telefon. W środku jest akumulator 1860 mAh, który w ciągu w miarę słonecznego dnia bez problemu ładował się do pełna, aby wieczorem można było spokojnie skorzystać z energii. Niestety, smartfon pokonał tę ładowarke.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
To yes dobra rzeczowa informacja. :-B
 

juntek  Dołączył: 07 Lut 2013
Znalazłem tutaj bardzo dokładnie opisane jak zorganizować sobie ładowarkę solarną. Oprócz samej ładowarki trzeba jeszcze dokupić ładowarkę samochodową i połączyć ją z solarną poprzez gniazdo zapalniczki. Autor pisze, że przy dobrym słońcu baterię do OM-D (o pojemności zbliżonej do D-LI90) ładuje w 30-45 minut, co jest świetnym wynikiem. :-D
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
drawa napisał/a:
Marooned napisał/a:
Mam taką solarkę z własnym akumulatorem, ale nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jej na wyprawie, więc w sumie niewiele tu pomogę. Z samego akumulatora ładuje normalnie.
a kto Ci broni sprawdzić ja chodzby na balkonie :evilsmile:
Jako rzekłeś tak zrobiłem.

Ładowarkę miałem całkowicie rozładowaną. Nie ładowała telefonu. Co ciekawe, zaczynała ładować już pod żarówką :)
Wystawiłem na cały dzień w oknie. Wskaźnik "mocy" pokazywał 2/4 mimo słońca świecącego na wprost. Może 2 warstwy szyby + plastikowy kondomik nieco zabierały.
Wieczorem wpiąłem telefon 1% naładowania. Doładowało do 16% i wewnętrzny akku ładowarki padł.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Cytat
wewnętrzny akku ładowarki padł.
Jaka pojemnośc tego aku :?: A Jaka baterii w twoim telefonie :?: dla zainteresownych problemami z ładowaniem rezerwowym telefonu odsyłam TU
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
juntek napisał/a:
Autor pisze, że przy dobrym słońcu baterię do OM-D (o pojemności zbliżonej do D-LI90) ładuje w 30-45 minut, co jest świetnym wynikiem.

Co jest wynikiem niemożliwym, a nie świetnym. Choćbyś miał do dyspozycji elektrownię, nie naładujesz typowej baterii Li-Ion w podanym czasie.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
LiIon ładuje się najpierw stałym prądem do osiągnięcia 4,2V na ogniwo, a potem stałym napięciem aż prąd ładowania będzie znikomy. Durgą fazę można pominąć przy tak zwanym "szybkim ładowaniu". Nie jest to dobre dla ogniw, ale zapewnia ~90% pojemności przy znacznym skróceniu czasu. Piszę o tym, bo autor mógł o tej wersji pisać.

Każdy akumulator ma tak zwany wskaźnik C opisujący maksymalny prąd ładowania. Jeśli jest nieznany, przyjmuje się C=1 co oznacza prąd równy pojemności. Czyli jeśli mamy akumulator 1500mAh to przy C=1 prąd ładowania wynosi 1500mA.

Wspomniany akumulator to "Olympus BLN-1 7.6-Volt 1220 mAh Battery for OM-D EM-5 and E-P5".
Nie znalazłem jego specyfikacji, więc przyjmiemy C=1.
Ładowanie więc takim prądem trwało by 1h.

Dedykowany zasilacz do tej baterii:
Olympus BCN-1 Battery Charger for BLN-1 Battery: Charging Time: Approx. 3h
Wynika z tego, że przyjęli mniej więcej C=0,3 czyli około 407mA.

Wspomniana mata GreenBlue GB-F051 ma rzekomo 8W mocy i wg specyfikacji:
15V/0,53A (mierzona w warunkach testowych 1000W/m2, AM1.5, 250C)
5V/1,4A (wyjście po adapterze DC-DC)

Koleś podłączył te 15V do swojej ładowarki, która musi obniżyć napięcie, ale nie znamy specyfikacji ani sprawności tego urządzenia. Można jednak przyjąć, że przy sprawności 80% może te 0,5A wyciągnąć. Czyli BCN-1 te 407mA będzie mogło podać, co daje wspomniane 3h.

30-45 minut? Albo pomija fazę ładowania stałym napięciem, albo bajki pisze :-)
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Marooned, prawdopodobnie w tym ogniwie jest termistor, więc nawet w fazie CC nie utrzyma się prądu 6C.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
czyli nic nie zastąpi dobrego ( ipojemnego) PowerBanka :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
MCsubi, o 6C to nawet nie ma co marzyć. Przy LiPol takie wartości są dostępne, ale przy LiIon wydaje mi się, że raczej niekoniecznie.
Pomijam, że to by oznaczało dla tego akumulatora prąd ładowania ponad 7A. Nie widzę opcji. Mało kto znalazłby nawet w domu takie źródło.

Ja mam AccuCell 6, która ma 6A max, a to już całkiem zaawansowana ładowarka.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dowolny zasilacz w PC da taki prąd. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach