Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak "ogarnąć" zewnętrzną lampę błyskową mając K-50
Współpraca Pentaxa i lamp błyskowych chyba nigdy nie była łatwa i prosta do opanowania.

Wcześniejsze korpusy jakoś sobie radziły w trybie pół-automatycznym (AV).

Mój obecny korpus K-50 zupełnie się wykłada.

Podczas używania AV (tryb stałej przesłony) podbija ISO do 3200 stosuje czasy typu 1/15 sek. itp.
Zdjęcia wychodzą rozmyte i słabej jakości mimo że światła powinno być dosyć bo używam Metz 48-AF.

Rozwiązaniem jest użycie trybu stałego czasu i stałej przesłony.

Dopiero ten tryb pozwala na kontrolę głębi ostrości i zapobiega zbyt długim czasom naświetlania które odpowiedzialne są za "rozmycia"...

Ustawiamy jeszcze autoISO na odpowiedni dla nas zakres np. 100-800 i da się robić zdjęcia.

Zauważyłem że dosyć często tuż po uruchomieniu aparat nie wykrywa wcale lampy a mimo to ją wyzwala podczas robienia zdjęć i zdjęcia wychodzą prześwietlone.

Rozwiązaniem okazuje się poziome położenie palnika lampy oraz obserwacja zoomu lampy jeśli następują jego zmiany w połączeniu ze zmianą ogniskowej szkiełka to znak że wszystko działa i należy spodziewać poprawnej ekspozycji...Jakie są Wasze obserwacje związane z tym tematem ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Podczas używania AV (tryb stałej przesłony) podbija ISO do 3200 stosuje czasy typu 1/15 sek. itp.

Włącz lampę przy włączonym body i aktywnym pomiarze to body ustawi parametry poprawnie.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W trybie AV i włączonej lampie aparat ustawia parametry poprawnie bo zdjęcia są dobrze naświetlone jednak ma tendencję do zbytniego podbijania ISO i wydłużania czasów co na np. weselu daje fatalne efekty...

Moje poprzednie korpusu po wykryciu zewnętrznej lampy mimo autoISO i automatycznego ustawiania czasu w trybie stałej przesłony działały bardziej zachowawczo i czasy ustawiały krótsze i nie forsowały wysokiego ISO w każdym przypadku a tak robi K-50....
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Markus, mi to wygląda na zaśniedziałe/brudne styki w lampie bądź body. Przeczyść. Też miałem problemy z komunikacją starego Metza z body, wyczyszczenie styków pomogło.
Body może nie widzieć lampy i w trybie Av i Auto ISO podbija je do bólu.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Może masz rację ?

Lampa ma już 7 lat ;-)

Czym czyściłeś styki ? Papier ścierny czy bardziej subtelne metody ?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie lepiej robić w trybie M albo Tv? Wtedy masz kontrolę nad czasem.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W trybie M zbyt dużo parametrów do ustawienia i nie ma na to czasu.

W trybie TV duże otwory przesłony owocują zbyt małą głębią ostrości...

99 % moich zdjęć to tryb AV ;-) niektóre przyzwyczajenia trudno wyeliminować :-)

Przeczyszczę styki może faktycznie to jest przyczyna problemów ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli zmienisz parametry musisz włączyć i wyłączyć lampę bo body samo z siebie nie odświeża informacji. Przy braku komunikacji w autoISO ustawiana jest górna, ustawiona w body, wartość ISO.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Styki w lampie przeczyściłem delikatnie papierem ściernym. W korpusie nakimś materiałem na sucho.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Markus napisał/a:
W trybie M zbyt dużo parametrów do ustawienia i nie ma na to czasu.
Chyba sobie jaja robisz? Tryb M to jedyny w jakim można sensownie i przewidywalnie używać automatycznej lampy. Nie tylko w Pentaksie zresztą.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wstyd się przyznać ale Jaad75 masz rację ;-)
Wypróbowałem tryb M i ustawia się tam tylko jedną wartość więcej (ISO) niż w priorytecie czasu i przesłony :-)
Zdjęcia wychodzą poprawnie naświetlone.
Dotąd myślałem że w trybie M trzeba będzie nastawiać wszystko łącznie z lampą...
Styki przetarłem szmatką ale żadnej zmiany nie zauważyłem...

Może ktoś spróbuje czy ma takie same objawy jak u mnie ?

Metz 48-AF (firmware 5.0) + K-50 (firmware 1.02)

1.spinam razem wyłączone: lampa (lampa ma palnik ustawiony w górę nie poziomo) + korpus
2.włączam korpus (ustawiony tryb AV i np. F 5.6)
3.włączam lampę
4.naciskam spust migawki i lampa wali pełną mocą zdjęcie do d...

Muszę zrobić jeszcze kilka prób ale z tego co pamiętam ta sytuacja występuje niezależnie od kolejności włączania lampy i korpusu.

Lampa nie informuje korpusu o swoim istnieniu ? Bug w firmware lampy ?
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Markus a nie ustawiłeś czasami w lampie ttl zamiast p-ttl? Nie mam dokładnie tego Metz'a, ale takie są właśnie objawy ustawienia lampy w ttl'u i założenie jej na korpus Pentaxa-wali pełną mocą. W razie czego przestaw lampę w tryb A i pstrykaj tak.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Markus napisał/a:
Czym czyściłeś styki ? Papier ścierny czy bardziej subtelne metody ?


!!!!!!

Twarda gumka ołówkowa. Ale najpierw Kontakt S i Kontakt U. W tej kolejności. Potem może być alkohol (spirytus, izopropanol) i na koniec gumka. Masz w złączu w korpusie taki trzpień (po lewo, w stronę obiektywu, pod sprężystą blaszką), który chowa się po wsunięciu lampy? To czujnik jej obecności. Może też być problem z kabelkami w lampie. Dawno temu miałem taką, która mi sama z siebie potrafiła błysnąć.

Nie jestem jakimś super ekspertem, robię foto na własne potrzeby, plus jakieś imprezy wyłącznie dla rodziny. Ale jeśli chcesz być zadowolonym z ekspozycji, to zwróć uwagę na:
1. światło zastane
2. światło błyskowe
3. i sztuka polega, jak to mieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach.
Tu najprościej się nauczyć mając tryb M, zadając F i ISO, kontrolować czas., aby nie był zbyt długi. Lampa może błyskać w trybie pełnej automatyki (p-ttl), najwyżej wprowadzasz korekty błysku +/-.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach