tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
aaaa tak panowie, kolezanka by wskoczyla na to mieszkanie 25m2 gdzie mi zdj nie wyszly ze swoja szeroka sigma i by zrobila duzo lepsze zdj na auto.
To w końcu szukasz kompaktu, czy kloca lustrzankego z betoniarką w postaci sigmy? Jeśli szukasz usprawiedliwienia na kupienie nowej zabawki, która przy okazji posłuży do pracy możesz kupić cokolwiek. Wszystkie aparaty robią zdjęcia. Masz więc naszą przychylność do kupienia K-3, d800, czy alfy. Możesz równie dobrze kupić lumię 1020 i strzelać na szybko, a w domu ogarnąć rawa.


Cytat
o co chodzi z tym naswietlaniem, ile czasu musze trzymac migawkę?


Btw, migawki lepiej nie trzymać, najlepiej się sprawuje puszczona samopas z ogranicznikiem w postaci pokrętła czasów ;-) To jest właśnie ta fototajemna wiedza słownikowo-fundamentalna, do poznania której koledzy próbują Cię namówić. Sam długi czas otwarcia migawki nie załatwi sprawy ładnego zdjęcia, przeciwnie- może je dodatkowo popsuć.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
karols napisał/a:
Kolejny minus ILCE to lampa zintegrowana, nie dolacze nigdy mocniejszej, nie odchyle jej tak zeby nie bylo cieni od obiektywu. J


karols, cienie są nie tylko od obiektywu : gdy robisz zdjęcie w pomieszczeniu od południowej strony w słoneczny dzień, to pod oknem masz czarną dziurę, bo żadna matryca nie przeniesie takiego kontrastu - musisz tam błysnąć lampą, by ten cień pod oknem wypełnić światłem. W tej sytuacji przydaje się zewnętrzna lampa. Błyskając w sufit rozjaśniasz odbitym, rozproszonym światłem cienie, nie przepalając świateł. Wymaga to zbalansowania światła zastanego i błyskowego ( ISO,przysłona - czas naświetlania jest wtedy niemal stały, równy synchronicznemu do lampy albo nieco dłuższy). Zatem wskazane jest posiadanie sprzętu, który pozwoli dopiąć dodatkową lampę. Nie musi być firmowa z najwyższej półki cenowej - wystarczy używka z obrotową głowicą i własną automatyką dla 2-3 przysłon , by można było tę automatykę oszukać i zrobiła ona to , co trzeba.
Dalej - umiejętnie używając lampiona zawsze masz równomiernie i dobrze naświetlone fotki : czy to na powyższym przykładzie, czy w małym ciemnym pomieszczeniu bez okien np. w łazience, piwnicy itp.
Używając lampy, zawsze masz światło "dzienne" bez zafarbu od kolorowych ścian - nie trzeba potem korygować przebarwień, choć auto balans bieli często radzi sobie z tym problemem.
Nie jest to trudna i tajemna wiedza, ale minimum musisz sobie przyswoić, by sprawnie uzyskiwać zamierzone efekty. A na pomoc tutaj możesz liczyć, tylko nie unoś się, gdy ktoś stwierdza, że chcesz za bardzo na skróty. ;-)

 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
MarWoj napisał/a:
karols, cienie są nie tylko od obiektywu : gdy robisz zdjęcie w pomieszczeniu od południowej strony w słoneczny dzień, to pod oknem masz czarną dziurę, bo żadna matryca nie przeniesie takiego kontrastu - musisz tam błysnąć lampą


naświetlasz wnętrze czy widok za oknem ?
widok za oknem może umieścić w innym zdjęciu
lampa błyskowa do wnętrz to nie jest dobra opcja, chyba że ktoś potrafi jej użyć dobrze,
problem taki że bardzo spłaszcza, większość wnętrz na tym traci
dlatego jak fotografujesz wnętrze to godzisz się na przepał widoku za oknem a wnętrze ew. doświetlasz światłem górnym z żyrandola, możesz nosić ze sobą jakąś mocniejszą żarówkę np. odpowiednik 100w
(takie oświetlenie to coś z czym i tak będzie obcował kupujący lub wynajmujący)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Jeśli ktoś nazywa aparat którego nie potrafi obsługiwać pedalskim, koleżankę która potrafi robić lepsze zdjęcia porównuje do owczarka niemieckiego a forum Pentaksa do pudelka to aż się boję zapytać co widzi patrząc w lustro...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
nuiert, co Ty masz z tym spłaszczaniem? Lampa błyskowa spłaszcza, mała matryca spłaszcza, krótki rejestr spłaszcza. Czym jeszcze zaskoczysz?
MarWoj, dobrze radzi, choć to nie jest dobra rada dla karolsa (Twoja z noszeniem lampy i lustrzankowego kloca z betoniarką również), który szuka sprzętu lekkiego i robiącego dobre (cokolwiek to znaczy) zdjęcia bez zbędnej obróbki.
Tak a propos tego spłaszczania lampą:
okno na południe, późna wiosna, godziny okołopołudniowe i doświetlane flash'em coby widoku za oknem nie przepalić (to, że użyłem statywu z głowicą nodalną i zdjęcie jest składanką pomijam, bo podobny efekt można by uzyskać obiektywem ultraszerokokątnym):

 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
nuiert napisał/a:
naświetlasz wnętrze czy widok za oknem ?
widok za oknem może umieścić w innym zdjęciu


nuiert, widziałeś dobre zdjęcie wnętrza z wypalonym widokiem za oknem ? Albo takie, gdzie krajobraz zaokienny jest skąpany w atramencie ? ( Gdy użyjesz żarówek, balans bieli może przestawić się na sztuczne i wtedy możliwy jest kociokwik barwny, bo część pomieszczenia będzie oświetlona na żółtawo, a część na niebiesko). Rzuć okiem na powyższy przykład kolegi. I zastanów się, czy tak samo wyglądałoby to zdjęcie z wyjaranymi światłami za oknem.

nuiert napisał/a:
lampa błyskowa do wnętrz to nie jest dobra opcja,[...]
problem taki że bardzo spłaszcza


Spłaszcza ? Zgoda - gdy błyskasz na wprost. Przy pośrednim , rozproszonym zawsze masz jakieś uplastyczniające cenie. Od Ciebie zależy, czy będą tam, gdzie trzeba. :-P
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
karols napisał/a:
Dlatego nie ma zdj widokow z okien, no chyba ze mam oferte na wylacznosc

Co do ofert na wyłączność to mi się takie wydarzenie przypomniało z czasu, kiedy żona sprzedawała mieszkanie. Jeden agent nie wiem, czy był zmęczony, czy pijany, czy ktoś mu serum prawdy podsunął, ale rozmawiając z żoną o umowie powiedział tak: "Można też na wyłączność. Dla nas to nawet lepiej, bo się nie musimy śpieszyć ze sprzedażą". :shock:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Myślę sobie, że karols w stronę google-glass powinien iść: http://youtu.be/ysVFMQaq4hw
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
karols napisał/a:
arti

Arti. Przed napisaniem pierwszej literki trzeba wcisnąć shift.
karols napisał/a:
(chirurgowi w trakcie operacji tez bedziesz mowil jak ma Ci wyciac wyrostek?)

Akurat mój wyrostek na razie ma się dobrze. Ale jakby mój chirurg na forum medycznym dopytywał się jakim środkiem najszybciej uśpić pacjenta, bo on z anestozjologiem się kasą dzielił nie będzie, drugiej specjalizacji przecież też nie, a w ogóle to na wyrostek z NFZ ma tylko 15 minut, to byłbym mocno zaniepokojony i spier... oddalałbym się bardzo szybko od takiego lekarza.
karols napisał/a:
arti profesor kazdej specjalizacji, koniecznie chce błysnac wiedza z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomosciami.

Arti, zaledwie magister inżynier jednej specjalizacji, pracujący w zawodzie wyuczonym, mówi Ci tylko, co jemu, jako potecjalnemu klientowi przeszkadza i czego brakuje w ofertach. Ale znowu okazuje się, że to nie zainteresowany klient wie lepiej co by chciał, tylko ktoś już za niego zadecydował. Nie będę oglądał rozkładu, bo pośrednik go zna, ja nie muszę. Całe szczęście nie muszę też z usług takiego pośrednika korzystać. Kumasz zależność?
Twoje wypowiedzi naprawdę dużo wniosły w moje postrzeganie tego rynku i niektórych nirzrozumianych przeze mnie rzeczy. Teraz już wiem dlaczego tak jest. Smutne to. Jak tak se pomyślę, że za te 2 proc prowizji, nie zasłuże nawet na więcej niż 10 minut...
A jeszcze na chwilę do zdjęć wracając. To sam zauważasz, że zdjęcia są tak ważne. Czyli powinny być naprawdę dla Ciebie ważne, żeby były przyzwoite, a tak po prawdzie to nawet nie wiesz jak wyglądają dobre zdjęcia wnętrz. Jedynym wyznacznikiem zdjęcia nie jest kąt widzenia na zdjęciu.
Pentagram napisał/a:
Wstyd mi za Was.

Masz rację, przepraszam, idę robić pudelka gdzie indziej.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
kojut, jak zwykle próbujesz mnie zmusić żebym Cię uczył :D

to nie konkurs na zdjęcie do świerszczyka dla wielbicieli przemeblowań jak cztery kąty itp.
takie zdjęcie to nie musi być dzieło sztuki, musi trzymać kąty
bo to nie okręt podczas sztormu, względnie ostre, naświetlone
możliwie najbardziej naturalnie, żadnej nadekspozycji czy podekspozycji
zresztą to co pokazałeś również do czterech kątów sie nie nadaje

zwyczajnie zepsułeś to zdjęcie lampą, trochę dłuższy czas,
przepaliłby minimalnie widok ale on nie ma tu znaczenia,
a tak zepsułeś klimat czy nastrój który panuje w tym pomieszczeniu
w majowe popołudnia.
Widzę sporo takich zdjęć wnętrz, zostaw takie rewelacje
specom od 3d.

poza tym karols nie lubi widoków z okien, chyba że ma klienta na wyłączność,
choć muszę przyznać że jako klient agencji nier. lubię zobaczyć
na zdjęciach widok z okien, lub chociaż opis „dokładnie 3 metry od okien mieszkania, okna sąsiada z naprzeciwka” lub „z okien widok na park” :),wtedy wiem na co szkoda fatygi a na co nie. Omijam oferty ze zdjęciem jednego kąta w kuchni i kiszki przedpokoju, musi być każdy pokój, łącznie z łazienką i kuchnią
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Anegdota a propos mieszkań i pudełek:

Ktoś kiedyś nasrał do pudełka po butach, bo łazienka była zajęta. Trochę śmierdziało, więc położył pudełko na parapecie od strony ulicy.

Mieszkanie było na parterze, więc nie dziwi, że nad ranem pudełko zniknęlo. Ktoś przywłaszczył sobie pudełko, bo przecież taka okazja.


Wnioski:

-nie kupuj mieszkania na parterze
-są okazje, które z daleka śmierdzą, a jednak ktoś się połaszczy
-na świecie znajdują się gówno warte pudełka
-nie każda pełna kl(o-a/t)ka jest atrakcyjna
-nie liczy się opakowanie, liczy się wkład
-dobre zdjęcie można zrobić pudełkiem, wystarczy wsadzić do niego odpowiedni materiał
-obiektywnie rzecz biorąc dupa zawsze z tyłu - albo cię okradną albo trafisz na gówno

 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
nuiert napisał/a:
zwyczajnie zepsułeś to zdjęcie lampą, trochę dłuższy czas,
przepaliłby minimalnie widok


Czy Ty kiedyś robiłeś zdjęcia w podobnych warunkach ? :evilsmile: ;-)

nuiert napisał/a:
żadnej nadekspozycji czy podekspozycji


:shock: A możesz wytłumaczyć, co oznaczają te pojęcia ?
Ponad 20 lat pstrykam zdjęcia. W tym czasie przeczytałem kilkanaście książek i dziesiątki artykułów o fotografowaniu, ale żaden autor -Polak,Niemiec,Anglik,Amerykanin- nie użył takiego sformułowania.
Piszę to całkiem serio.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
nuiert napisał/a:
żadnej nadekspozycji czy podekspozycji


:shock: A możesz wytłumaczyć, co oznaczają te pojęcia ?
Musisz więcej czytać. Szukaj analogii w nadinterpretacji i nadprzewodnictwie, a inspiracji w podtlenku azotu.

Najlepiej kolonoskopowo.

 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
tref napisał/a:
Zszukaj analogii [....], a inspiracji w podtlenku azotu.
Najlepiej kolonoskopowo.


:mrgreen: tref, :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie ma się z czego cieszyć, tamatyka dupy nie urywa :evilsmile:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Rwać jak rwać ale czasem trzeba zajrzeć, no i wtedy pojawia się pytanie Pentax czy Olympus? ;P
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
nuiert napisał/a:
kojut, jak zwykle próbujesz mnie zmusić żebym Cię uczył :D

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nuiert napisał/a:
żadnej nadekspozycji czy podekspozycji

A co to kurcze jest?
nuiert napisał/a:
zresztą to co pokazałeś również do czterech kątów sie nie nadaje

To zdjęcie to akurat było dla znajomego aby mu pokazać co można uzyskać przy pomocy głowicy nodalnej...
nuiert napisał/a:
zwyczajnie zepsułeś to zdjęcie lampą

Zepsułem? Niby jak? Gdzie to spłaszczenie?
nuiert napisał/a:
trochę dłuższy czas, przepaliłby minimalnie widok ale on nie ma tu znaczenia,

Moim (i nie tylko) zdaniem ma.
nuiert napisał/a:
a tak zepsułeś klimat czy nastrój który panuje w tym pomieszczeniu
w majowe popołudnia.

A skąd Ty masz pojęcie jaki klimat panuje w moim salonie w majowe południe? To zdjęcie dokładnie oddaje wygląd salonu właśnie o tej porze. A że aparat ma zdecydowanie mniejszą rozpiętość tonalną od ludzkiego oka, to chcąc zachować ten przyjemny widok za oknem musiałem południowe ściany doświetlić lampą. Gdyby nie to, to byłyby tam ciemne plamy...

PS
tref, :mrgreen:
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Arti napisał/a:
Przed napisaniem pierwszej literki trzeba wcisnąć shift.

Szkoda fatygi, on nie ma czasu na naukę ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Czy mozna tez prosic kolorowych i przedłużenie wstążki dla nuierta za notoryczne nie przestrzeganie zasad pisowni (duże litery) ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach