Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
M42 czy jednak bagnet K w szkłach manualnych ??
Witajcie.

Miałem dawno dawno temu 1 szkiełko m42 do Pentaxa K-r. Duuuużo czasu minęło :-) Obecnie mam K5 IIs i chcę pobawić się w fotografię starymi obiektywami manualnymi trochę na poważniej. Naczytalem się wiele o szkłach m42 jak i o seriach manualnych na bagnet K. Oglądając zdjęcia w necie z obu mocowań jakoś bardziej przemawiają do mnie M42 - łagodniejsze jakieś są te zdjęcia i mają jakby ładniejszy bardziej artystyczny bokeh. Za to na bagnet K są o wiele prostsze w użyciu. klik klik i zmienione. Mają też lepszą współpracę z elektroniką w puszkach Pentaxa bo M42 totalna już abstrakcja w pracy z cyfrówką. I jeszcze te egzotyczne nazwy firm Exacta, Pentacolar, Orion, Takumar itd. Które z tych szkieł są porządne a które to śmieci ?? No właśnie. I co wybrać ?? ale po kolei :

1/ celem są nieśpieszne zdjęcia portretowe. może jakiś edytorial itp klimaty. A także zdjęcia krajobrazowe.

2/ Szukam 4 ogniskowych :
-coś w zakresie 20-30 mm i najlepiej f2,8 albo i mniej
-50 mm najlepiej w przedziale f 1,4-2.8
-85 mm też jak najjaśniej
- 135 mm f 2,8-3,5

3/ listków przesłonie najlepiej powyżej 7 - zależy mi na ładnym bokeh. Bardzo ważny parametr dla mnie

4/ Wolałbym znaleźć wszystko w 1 bagnecie, żeby na miejscu skupić się na fotografii a nie na bagnetach. Bo potem będzie że 50 mam na m42 ale zmieniam na 85 w bagnecie M a 135 mam na bagnecie A i każdy obiektyw inaczej pracuje z elektroniką body a zamiast skupić się na zdjęciach ja się zastanawiam że teraz mi działa potwierdzenie ostrości a teraz pomiar światła itd

5/ Bardziej jestem jakoś przekonany do m42 chyba że podlinkujecie mi jakieś fajne zdjęcia na bagnet K to się chętnie zastanowię raz jeszcze.

6/ Na każde ze szkiełek mogę tak 300-500 zł wydać.

7/ Tak. Mam świadomość że Takumary i Carle Zaisse są klasą samą w sobie i bardzo się będę cieszył jeśli coś z nich mi polecicie szczególnie. Jakoś tak mam do nich najmniej obaw, że będzie lipa i też na nie bym najchętniej kaskę wydał :-) Tylko czy warto ? Czy inne szkiełka może są lepsze a tańsze ??

Skomplikowana sprawa :-/ Ale będę wdzięczny za podpowiedzi i wskazówki jak odnaleźć się w tym gąszczu starszych manuali :-) W co się pchać na początek ??
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Wydaje mi się, że jeśli wszystkie szkła mają pracować tak samo to M42 wraz K i M powinny zapewnić wymagane parametry a system pracy jest taki sam (jeśli pozostawimy ewentualnę przejściówkę M42 na obiektywie a nie w body).
Tutaj bym celował w szkła:
Pentax-M 50
Orestor 100 2.8 (M42)
Pentax-M 135 3.5 (wersja 2.8 sporo droższa, a nie aż tak lepsza)

Jeśli chcemy trochę łatwiej to wersje A (kontrola przysłony). Tyle, że znaleźć 100mm w dobrej cenie ze stykami to trochę trudniej...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Skoro nieśpiesznie i z rozmysłem to:
Na M42 zdobędziesz znacznie taniej, a nierzadko bardzo, bardzo tanio większą ilość ciekawych szkiełek o specyficznej formie obrazowania.
Większość z nich właśnie w portrecie, klimatach czy krajobrazach robionych ze zmysłem pokaże ukryte możliwości.
Zakup tylko porządną oryginalną przejściówkę i masz dużo radości za małe pieniądze, a jak któryś M42 Ci nie podejdzie sprzedasz go bez kłopotu i bez straty.
 
Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
Hmm....to że taniej to jedna korzyść. I nawet jak kupię coś za 100 zł to nie problem poeksperymentować za chwilę z czymś za drugie 100 zł :-) A druga korzyść z m42, którą sobie właśnie uświadomiłem....szczerze mówiąc jestem "wszechsystemowcem". Za jakiś czas zanabędę najpewniej Canona 5d albo i 6D i fajnie było by mieć właśnie obiektywy m42, które mógłbym używać w obu systemach :-) Poza tym ładne przykłady zdjęć wychodzą na Flickr jak się wpisze hasło takumar czy helios :-) I heliosy m42 mnie urzekły :-) Mają taki specyficznie ostry bokeh w przeciwieństwie do delikatnego budyniowatego Takumara. też macie takie wrażenie ? Tyle, że ponoć okropnie pod światło pracują heliosy? Ktoś coś wie w tym temacie ? W każdym razie jedna decyzja już podjęta...idę w m42 i prosiłbym o ewentualne polecenie obiektywów z tego mocowania :-)

A tak dla zasady, żeby było wiadomo co mam na myśli z tym budyniowym subtelnym miękkim bokeh Takumarów

https://www.flickr.com/ph...g-ooywMM-k4cHi2

Oraz bardziej kontrastowego i takiego o wyraźniejszej kresce bokeh z heliosów :

https://www.flickr.com/ph...K-pmpRuY-oM1Zb7

[ Dodano: 2015-01-24, 01:14 ]
Acha. A porządna przejściówka to jaka to ? Z blokadą bolca rozumiem i z kluczem? I z tego co czytałem to z mosiądzu i niemalowana bo niby się odrywa farba i zostaje w komorze lustra potem. Na allegro chodzą takie po 50 zł około. Warte toto zachodu ? Czy lepiej oryginału szukać ? Czy wręcz przeciwnie i nie warto pchać się w super drogie i taka przejściówa za 50 zł w pełni wystarczy ? Może jakiś konkretny model albo sprzedawca na allegro z waszego doświadczenia ? Tylko nie wkręcajcie mi proszę samoróbek i własnych myśli technologicznych. Pewnie zaawansowani użytkownicy m42 spoko sami sobie potrafią dobrać i zmodyfikować taką przejściówkę pod szkła jakie już mają. Nawet jest tu gdzieś szeroki wątek o modyfikacjach przejściówek. Ja na start chcę mieć po prostu w miarę porządną, która działa tak jak należy :-)
 
manu  Dołączył: 20 Sty 2015
tylko oryginał asahi, żadnych problemów czy kluczy.
obecnie koszt od 100 do 200 zł, zależy jaki z ciebie myśliwy :evilsmile:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Jeżeli chodzi o bokeh to jest bardzo różnie w zależności od szkła. Same heliosy są bardzo różne. Od przepięknych swirl bokehów jak tu: http://digital-photograph...lios-44-2-lens/ aż po zwykłe budyniowate. Gdzieś na forum było rozpisane który obiektyw kręci, a który nie ale nie mogę znaleźć. Nie wiem czy nie właśnie w wątku bokehowym, kóry polecam przejrzeć jeżeli będziesz się w to bawił. Oto i on http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=39199 masz duuużo oglądania. Jeżeli chodzi o polecenia, a podoba Ci się "ostry" bokeh to polecam absolutnie zwariowane 50tki Pancolar lub Pentacon obie 1.8. Ich rozmycie to mistrzostwo świata moim zdaniem. I oczywiście króla czyli soligor 20 2.8 (trudny do dostania i od tego roku cholernie drogi)
Co do przejściówek to polecam oczywiście oryginał. Na podróbie tez oblecisz ale to nie to samo. Pamiętaj tylko żeby była bez kołnieża (inaczej szkła nie będą ostrzyły na nieskończoność a często tylko np. do 10m)
tu trochę o przejściówkach
http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=360

[ Dodano: 2015-01-24, 01:54 ]
Tu masz jeszcze o m42
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7376
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Mi bardzo przypasowało rozmycie, jakie daje Vivitar Series 1 28/1.9. No i dwa kirony 28/2 i 24/2.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Ramadan, drogi Kolego wykaż odrobinę inicjatywy i skorzystaj z wyszukiwarki, bo akurat o adapterach oraz szkłach M42 były miliardy postów na forum. Poza tym polecanie jakiegokolwiek szkła według mnie jest całkowicie pozbawione sensu, gdyż ponieważ każdy ma zupełnie inne upodabnia i preferencje (a najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest pooglądanie sampli). :roll:

Kolega SlicaR, nawet linki podesłał. ;-)

 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Przykłady fotek najlepiej wyszukiwać na flickr.com wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę szkła i mamy przykłady.
 
Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
No czytałem kilkukrotnie wątek o adapterach m42 i pewnie to po prostu brak mojego doświadczenia właśnie sprawił, że dostałem zawrotu głowy z tymi przejściówkami :-/ Przejściówka z kołnierzem lub bez, komplikacje z ostrzeniem na nieskończoność albo z możliwością wypadnięcia obiektywu na nieprawidłowo zamontowanej i przerobionej przejściówce, frezarki i nawiercanie obiektywów. Ludzie :-) ) Ja chcę tylko fotografować :-) ) Na szczęście znalazłem ten filmik i chyba on wszystko mi wyjaśnił. Gorąco polecam początkującym jak ja z m42 :

https://www.youtube.com/watch?v=NKW0EfL8JsE

Adestroyer, wyczytałem sobie w takim fajnym poradniku o m42 w sieci, że mało kto (jeżeli kupił świadomie pierwszy obiektyw na m42) powstrzyma się od zakupu następnego. I coś w tym jest. Myśl o 5 zdjęciach jakie kiedyś dawno temu popełniłem "na próbę" K-redką i którymś obiektywem m42 cały czas do mnie wraca. Zwłaszcza teraz gdy mam okazję i ochotę nacieszyć się nowym nabytkiem "eską" :-) Dlatego też może i faktycznie. nie ma co polecać. Obiektywy są w miarę tanie na m42 i warto chyba samemu odkrywać magię starych szkieł i eksperymentować oraz eksperymentować jeszcze więcej i po prostu cieszyć się fotografią :-) :-B Zatem może i faktycznie dalsza dyskusja jakie są najlepsze dla mnie szkła w m42 nie ma dalszego sensu i tworzenia następnego wątku :-) A!! Co mi tam !! Się "pochwalę" swoim dawnym "dziełem" :-) Mała galeria z wypadu na krajobraz. Zdjęcia nad rzeką robione właśnie obiektywem m42 - nie pamiętam już jakim. Co o tym sądzicie ?

http://ssim.digart.pl/gal...eci_Slonca.html


Jeszcze tylko 1 pytanie w takim razie i temat do zamknięcia jak dla mnie :-) Czy z obiektywami m42 filtrów cokina używa się normalnie tzn kupujesz mocowanie np 49 mm i je nakręcasz na obiektyw ?? Czy jest jakaś specjalna przjściówka do mocowania cokinów na m42? Czy po prostu mam nie mieszać i zapomnieć o cokinach na m42 ??
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Odpowiadam na ostatnie pytanie:
Trochę mieszasz, filtry cokin na pomocą odpowiedniego adaptera (dostosowanego do gwintu 'pod filtr' ) mocuje sie z przodu obiektywu.
M42 to rodzaj mocowania obiektywu (znajduje się w jego tylnej części) do body - nie ma nic wspólnego z tym pierwszym.
 
Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
No tak. trochę zamieszałem :-) ) Ale spokojnie. Temat ogarniam. Znam róznicę mocowanie m42 a mocowanie filtrów cokin :-) Upraszczając problem. wkręcam obiektyw m42 o średnicy np 49 mm do aparatu i teraz...mogę normalnie wkręcić z przodu obiektywu standardowy pierścień cokina 49mm tak jak do każdego współczesnego obiektywu ?? Czy ze starymi obiektywami muszę jakiś inny specyficzny przedni pierścień wkręcać ? Tak mają np. mocno wypukłe Samyangi, że można na nich używać cokinów ale mają specjalną nakładkę z przodu żeby te filtry zamontować.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ramadan napisał/a:
mogę normalnie wkręcić z przodu obiektywu standardowy pierścień cokina 49mm
A dlaczego niby miałoby być inaczej ? Jeśli obiektyw ma z przodu gwint, to wkręcasz normalnie. Bagnet, czy gwint z tyłu nie ma znaczenia.
 
Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
No to super :-) Bo cokiny mam, pierścienie jakieś dodatkowe, też małą kasa i ciekawe co to wyjdzie z tego całęgo eksperymentowania z m42 :-) Dla mnie do zamknięcia temat :-) Dziękuję za wszystkie porady i wskazówki :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiście miło by było gdyby obiektyw nie kręcił mordką przy ostrzeniu.
 
Ramadan  Dołączył: 09 Gru 2014
No przy cokinach to faktycznie ważne. Ponieważ jednak nie zamierzam tak restrykcyjnie podchodzić do fotografii z m42 a raczej są to "radosne" eksperymenty to jakoś ten problem przełknę. Raz, że jak pisałem wyżej będzie to "nieśpieszna" fotografia i sobie myślę dam radę powoli poustawiać wszystko tak jak trzeba czekając na to docelowe zdjęcie. Nawet jak zakręci ryjkiem szkiełko. A dwa, że zawsze istnieje metoda użycia cokina " na leniwca" bez, żadnych przejściówek, pierścieni itd ;-) W końcu Ansel Adams i wielu innych wspaniałych fotografów dawało radę na sprzęcie na jakim my dziś nie potrafilibyśmy pracować wiec raczej problem kręcenia mordką mnie nie zatrzyma :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
plwk napisał/a:
obiektyw nie kręcił mordką przy ostrzeniu.
To nie ma znaczenia. Holder spokojnie obraca się na pierścieniu i wystarczy leciutko przytrzymać go małym palcem i filtr jest w stałym położeniu wówczas.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Stałki z zasady nie kręcą ryjkami. Kręcące mordki to domena szkiełek zmiennoogniskowych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach