manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Skanowanie lustrzanką - jaki obiektyw?
Witajcie. Rozpocząłem ostatnio mniej lub bardziej udane próby w skanowaniu cyfrą negatywów. Poszło słabo, bo po prostu położyłem negatyw na maksymalnie podświetlonym telefonie i użyłem KIT-a by go sfotografować. Mimo wszystko i tak jakiś tam zarys obrazu przyzwoity wyszedł.
Zamierzam teraz użyć patentu użytkownika kenzo: czyli przeglądarki do slajdów ze zdemontowaną lupką. On używał Sigmy 50 macro i efekty były po prostu rewelacyjne.
Ja posiadam jedynie KIT-a oraz Pentaxa 55 wraz z Ricohem 50. Żaden z nich nie jest obiektywem macro, co rozumiem będzie największą przeszkodą w tym skanowaniu? Czy jest możliwe osiągnięcie dobrych efektów którymś z tych obiektywów?

Pytam, bo przeglądarki jeszcze nie mam i myślę czy kupić taniego Epsona czy spróbować jedna z DSLR. Jeżeli z cyfrą to musiałbym znaleźć jakiegoś kita z serii F z funkcją macro. Budżetowo wtedy wyjdzie jak tani Epson typu V300
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
manfred, masz manualne pięćdziesiątki, to dokup sobie pierścienie pośrednie żeby zwiększyć skalę odwzorowania.
Ale i tak efekt będzie daleki od tego, co można osiągnąć przy pomocy jakiegoś starego Epsona.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
kojut, wiem, dlatego chyba jednak poszukam skanera. Stary Epson to znaczy? Niedawno uciekł mi z aukcji Epson 3200 i strasznie żałuję.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
3200 miałem i bardzo sobie chwaliłem. Teraz ma go Irek83 i chwali sobie bardziej od k-5IIs + 100macro.
Stare, czyli właśnie 3200, 4490, 4990. Jak nie planujesz średniego, to możesz poszukać v300.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
manfred, poszukaj też Epsona 3490. Co prawda tylko do małego obrazka, ale iest ok. Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na wszystkich tych "płaszczakach", dla uzyskania dobrych rezultatów, trzeba skanować w maksymalnej rozdzielczości a następnie przeskalowywać w dół.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Przerabiałem patent z fotografowaniem filmów. Najlepiej z obiektywów sprawdzał się M50/4 macro (200-300zł). Jako źródło światła używałem powiększalnika, dzięki różnym adapterom uzyskaem szczelność i sztywność całości. Wieczorem wrzucę przykładowe zdjęcia.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
powalos, myślałem o nim.
krzychu1979, chętnie zobaczę :)
plwk, o tym nie wiedziałem, cenna uwaga na przyszłość.
kojut, A V350?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W testach tych skanerów o tym napisali.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Moj wynalazek wygladal tak:

w mocowaniu obiektywow powiekszalnika siedziala redukcja m39->m42, potem pierscien odwrotnego mocowania od jakiegos plesniaka na 49mm i ta juz byla wkrecona w mocowanie filtrow obiektywu. Na zdjeciu mieszek jest wyciagniety, bo akurat "skanowalem" sredni format. Przy malym obrazku byla to troche mniejsza odleglosc.

Wrzuce tez przykladowe zdjecia przeskanowane w ten sposob. To akurat moje ostatnie wypociny z okazji WJR. W sumie nie mam juz ani powiekszalnika, ani obiektywu ktory uzywalem. Moim skromnym zdaniem zdjecia z filmu dobrze prezentuja sie na papierze, w wersji cyfrowej juz nie bardzo. Dlatego dalem sobie z tym spokoj. Ale druga sprawa, ze obrobka u mnie lezy po calosci ;-)




 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
krzychu1979, dzięki za wrzucenie zdjęć.
Doszedłem do wniosku, że mimo wszystko spróbuję ze skanerem "płaszczakiem". Jeżeli efekty będą wystarczające to ok, jeśli nie to będę kombinował.
Co do Twoich zdjęć, moim zdaniem również z wersji cyfrowej się dobrze prezentują.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Jesli chciałeś przykładów, to poniżej masz dwa, pochodzące z płaszczaka Epson Perfection V370 Photo:





Oczywiście zdjęcia poddane ogólnej obróbce po skanowaniu.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Penteusz, Myślę, że jest to zadowalająca jakość. Teraz kwestia czy cyfrą jestem w stanie uzyskać lepsze efekty? Podejrzewam, że nie.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
U mnie w oczekiwaniu na FF kisił się Pentaxowy zestaw do kopiowania slajdów.
Ale jeszcze jakoś na K-1 go nie wypróbowałem, czas to nadrobić.
Tego typu zestawy są zazwyczaj przeznaczone do szkieł o ogniskowej 50-55mm a z racji tego, że szkła makro są korygowane do równej pracy w całym kadrze to właśnie one sprawdzą się najlepiej, równie doskonałe będą konstrukcje będące rozwinięciem Tessara jak np Pentax-M 40mm F2,8.

 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Tak przy okazji: mam okazję zakupić pierścienie makro, przyda mi się to ewentualnym skanowaniu?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
manfred, jak nie masz obiektywu o skali odwzorowania co najmniej 1:2 to tak, jak najbardziej. Jakbyś chciał, to mogę Ci zrobić na szybko porównanie aparat vs. skaner. Na aparacie A 50/2 i pierścienie.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
manfred napisał/a:
krzychu1979, dzięki za wrzucenie zdjęć.
Doszedłem do wniosku, że mimo wszystko spróbuję ze skanerem "płaszczakiem". Jeżeli efekty będą wystarczające to ok, jeśli nie to będę kombinował.
Co do Twoich zdjęć, moim zdaniem również z wersji cyfrowej się dobrze prezentują.

Może gdybym jeszcze troche pogrzebał w temacie efekty byłyby lepsze. Na Aparatach Tradycyjnych jest użytkownik który osiąga świetne rezultaty skanując aparatem. Oczywiście prosty nawet skaner da takie same a nawet lepsze rezultaty. Krótko mówiąc bierz skaner bo z aparatem to droga przez mękę i niekończące się wydatki.
A pierścienie pośrednie też się zawsze przydadzą :-) ale nie kupuj najtańszych bo tylko się zniechęcisz. Przeniesienie przysłony obowiązkowe, a styki zalecane.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
krzychu1979,kojut, czyli jednak skaner?:) Tak przy okazji za długo siedziałem i myślałem czym skanować, a tu jesień mija, to załadowałem dziś rolkę Ektara. Mam nadzieję, że do tego czasu coś kupię.
I dzięki za podpowiedź co do pierścieni.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
kojut napisał/a:
mogę Ci zrobić na szybko porównanie aparat vs. skaner. Na aparacie A 50/2 i pierścienie.

Nie chwal się tylko pokaż ;-) :mrgreen: też chętnie porównam
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
pyciar, kojut, dokładnie, zapomniałem dopisać, że również chciałbym porównania. Będzie sprawa jasna :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach