Czy Twój aparat miał problem z przysłoną (solenoidem)?
Nie, przebieg do 10 tys.
26% Complete
21 (26%)
Nie, przebieg do 15 tys.
12% Complete
10 (12%)
Nie, przebieg do 20 tys.
7% Complete
6 (7%)
Nie, przebieg do 30 tys.
11% Complete
9 (11%)
Nie, przebieg do 50 tys.
3% Complete
3 (3%)
Nie, przebieg do 100 tys.
5% Complete
4 (5%)
Tak, przebieg do 10 tys.
16% Complete
13 (16%)
Tak, przebieg do 15 tys.
5% Complete
4 (5%)
Tak, przebieg do 20 tys.
6% Complete
5 (6%)
Tak, przebieg do 30 tys.
3% Complete
3 (3%)
Tak, przebieg do 50 tys.
2% Complete
2 (2%)
Tak, przebieg do 100 tys.
0% Complete
0 (0%)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
WaldekW, wydawało mi się, że w kwestii rozumienia ankiet i rankingów jesteś debeściak, a tu okazuje się, że nie do końca. No chyba, że to co napisałeś powyżej to żart.
Przecież problem niedoświetlonych zdjęć nie wziął się z tego artykułu tylko z normalnego doświadczenia opisywanego przez użytkowników na różnych forach, również tym. Dopiero jak problem zrobił się nieomal o mało co masowy, przeprowadzono na pentaxforums ankietę.
K-S1 ma 0%, bo pewnie nie było ankietowanych użytkowników tego sprzętu, albo byli dwaj i im się nic (póki co nie stało - może fotografują tylko w niedzielę).
Ankieta nie ma pokazać, że 30% aparatów to buble, tylko wykazać, że problem istnieje, a przy okazji pokuszono się o statystyczne wyciągnięcie wniosków. Obawiam się jednak, że badana próba była zbyt mała liczebnie. W końcu nie każdy posiadacz Pentaxa jest zarejestrowanych użytkownikiem forum.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na naszym forum jest zarejestrowanych prawie 12 tys. osób a w różnych fotograficznych ankietach bierze udział po około 40.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
12 tys. zarejestrowanych, ale ilu jest aktywnych uczestników? Załóżmy takich, którzy cokolwiek napisali, dajmy na to, w ostatnim półroczu, bo tych najaktywniejszych jest moooże koło setki.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Color napisał/a:
...
K-S1 ma 0%, bo pewnie nie było ankietowanych użytkowników tego sprzętu, albo byli dwaj i im się nic (póki co nie stało - może fotografują tylko w niedzielę)...
W tabeli dokładnie jest napisana ilość ankietowanych. W przypadku K-S1 jest ich 8 i u żadnego nie było awarii, w przypadku K-500 na 11 ankietowanych 5 miało tą awarię, w przypadku K-S2 na 22 ankietowanych były 3 awarie. Tak wygląda ta ankieta. Nawet w przypadku K-50 ankietowanych jest tylko 146 osób co w porównaniu z ilością wyprodukowanych K-50 wygląda mizernie i na pewno nie jest to grupa reprezentatywna (tak jak w sondażach politycznych). Jest to głównie grupa dotkniętych awarią.
Color napisał/a:
...
Przecież problem niedoświetlonych zdjęć nie wziął się z tego artykułu tylko z normalnego doświadczenia opisywanego przez użytkowników na różnych forach, również tym. Dopiero jak problem zrobił się nieomal o mało co masowy, przeprowadzono na pentaxforums ankietę...
Problem jest, tylko jego skala zupełnie wypaczona przez ankietę. Na pewno skala problemu znana jest producentowi. Również sklepy sprzedające lustrzanki Pentax będą znały skalę problemu. Nie wiem na ile numer seryjny odzwierciedla wielkość produkcji. Na moim K-S1 widnieje: 6 024 095. Jak do tego ma się 8 osób biorących udział w ankiecie? Co ciekawe u żadnej nie wystąpił problem, a taka ankieta ściąga ludzi dotkniętych problemem.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW napisał/a:
Co ciekawe u żadnej nie wystąpił problem, a taka ankieta ściąga ludzi dotkniętych problemem.

And the good news is... w k-s1 zastosowano dokładnie ten sam mechanizm co w k-30/50, więc również te aparaty będą cierpiały na tę usterkę. Mozna podejrzewać jednak, że skala problemu nie będzie tak wielka, gdyż był to chyba najmniej popularny model aparatu Pentaxa.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Waldek W- k-50 juz nie jest produkowany https://www.pentaxforums....scontinued.html . Ja mam K 50 i jak wyczytałem problem z solenoidem to zacząłem robi wiecej zdjęć ( mam równo 5000 klatek). Racje mają panowie powyżej mówiąc, ze mało ludzi rejestruje/loguje sie na forach w tym na nasze.Może byc tak, że sa to niedzielni pstrykacze, którzy nawet sobie nie zdają sprawy z tej usterki......Gdybym wiedział, że mają te aparaty taka przypadłość....zastanawiałbym sie 2 raz nad zakupem.
edyta właśnie sprawdziłem, że w maju br kończy mi sie gwarancja :/

 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Ja rozumiem skalę problemu jako skalę procentową a nie w bezwzględną liczbę korpusów z wadą. Tak więc skala problemu będzie taka sama gdy sprzedano 10 aparatów z czego 3 dotknięte tą wadą, jak w przypadku sprzedaży 1 000 000 aparatów w tym 300 000 dotkniętych wadą. Tak więc popularność modelu nie ma tu nic do rzeczy.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
mrnobody1 napisał/a:
Gdybym wiedział, że mają te aparaty taka przypadłość....zastanawiałbym sie 2 raz nad zakupem.

Jeszcze niedawno też miałem takie myśli. Na szczęście sprawa się jakby trochę normuje, w tym sensie, że ewentualna naprawa w serwisie nie kosztuje tyle, co wartość używanego kilkuletniego body.
Z drugiej strony coraz częściej myślę o jednocyfrowym Pentaksie. Środków tylko na to brak ;-)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Ja jestem zupełnym amatorem, wiec zakup k 1 byłby zupełnym przerostem formy nad treścią. Może kiedyś przytulę ewentualnie jakąś K 3 bądź następce.Aby to nie było niebawem.....bo kasy brak.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
mrnobody1, bez przesady, jednocyfrowy nie oznacza jedynkowy ;-)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
no widzisz, źle zrozumiałem :).
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Color napisał/a:
mrnobody1 napisał/a:
Gdybym wiedział, że mają te aparaty taka przypadłość....zastanawiałbym sie 2 raz nad zakupem.

Jeszcze niedawno też miałem takie myśli. Na szczęście sprawa się jakby trochę normuje, w tym sensie, że ewentualna naprawa w serwisie nie kosztuje tyle, co wartość używanego kilkuletniego body.
Z drugiej strony coraz częściej myślę o jednocyfrowym Pentaksie. Środków tylko na to brak ;-)

Internauci podchodzący bezkrytycznie do czytanych w internecie treści, mogą nie zwrócić uwagi na to, że nie zawsze są to informacje rzetelne. Po przeczytaniu tego wątku pewnie 10 razy więcej właścicieli Pentaxa wpadnie w depresję niż zostanie dotkniętych wadą modułu przysłony.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Oczywiste jest (no może nie dla wszystkich), że treści w internecie nie traktuje się jak prawdy objawionej. Zwłaszcza jeśli źródło jest jedno. W tym przypadku tak nie jest.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Nieprawdziwa informacja wielokrotnie powielona nie stanie się prawdziwą. Ilość źródeł informacji nie daje żadnych gwarancji. Teraz jest 34 głosujących z których 11 zgłasza awarię modułu przysłony (32%). Zbliżamy się do liczby 40 głosujących, wynik podobny jak na pentaxforums. Szkoda, że nie ma podziału na modele.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW, a po co podział na modele skoro wiadomo, że Ricoh we wszystkich najniższych montował ten sam element.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja załapałem awarie bloku migawki w k5 przy przebiegu 42tys.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
M.K, migawka to nie to samo co przysłona, a poza tym naprawili Ci to na gwarancji.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
kojut napisał/a:
WaldekW, a po co podział na modele skoro wiadomo, że Ricoh we wszystkich najniższych montował ten sam element.
Co to znaczy "wiadomo"? Byłeś świadkiem montażu każdego modułu? Z ankiety na pentaxforums wynika co innego, w jednym modelu awaryjność jest 45% w innym 0%. Gdyby wyniki się powtórzyły to wtedy nie można mówić o przypadku.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
WaldekW napisał/a:
Z ankiety na pentaxforums wynika co innego, w jednym modelu awaryjność jest 45% w innym 0%. Gdyby wyniki się powtórzyły to wtedy nie można mówić o przypadku.

Ale się nie powtórzą, bo są już pierwsze przypadki awarii w k-s1 (już w grudniu czytałem o tym na forum dpreview), więc w wynikach nie byłoby żadnego taniego modelu* bez awarii mechanizmu sterowania przysłoną.
Nie trzeba być przy montażu, wystarczą porównania przy rozbiórce, żeby stwierdzić, że to ten sam blok. Przy okazji - w k-r jest bardzo, bardzo podobny ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW, uparłeś się na tę ankietę jak nie wiem co. Podałem wcześniej link do postu z dokładnie tą samą awarią k-s1 jak w k-30. Wiadomo, że to ten sam element, bo pomogło zeszlifowanie "kowadełka" (tak samo jak w k-30/50) i do tego zrobione zostało zdjęcie solenoidu:

https://www.pentaxforums....tml#post3888699

WaldekW napisał/a:
Byłeś świadkiem montażu każdego modułu?

Co za idiotyczny argument. Popatrz na zdjęcie powyżej.
Aż tak Cię boli, że Twój wymarzony aparat nie jest tak idealny jakbyś chciał? Awarie solenoidu się zdarzają zarówno w k-30, jak i k-s1. W przypadku tego drugiego skala problemu pewnie będzie dużo mniejsza, gdyż chyba jest to najmniej popularny produkt marki Pentax ostatnich lat.
I jeszcze jedno: to, że w Twoim aparacie ta usterka nie występuje nie znaczy, że w każdym modelu tak jest. Ja mam k-30 również działające bez najmniejszego problemu, ale zdaję sobie sprawę, że awarią popychacza przysłony może również mnie dotknąć. Może czas najwyższy sobie to również uzmysłowić?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach