pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Witam ponownie.

Jestem praktycznie zdecydowany na K5IIs. Jednak wczoraj obejrzałem filmik (który dziwnym trafem pojawił się przed oczami na jutubie ;) ) o bezlusterkowcach. Od tego czasu poczytałem sporo komentarzy i widzę, że spece z drogim sprzętem lusterkowym przesiedli się na bezlusterkowce. Wiem, że jest tu dział o tych modelach. Ale chciałbym dopytać czy uważacie, że poszedłbym dobrą drogą przesiadając się na bezlusterkowca Pentaxa i wszystkie jego obiektywy (mam dwa), inną markę bezlusterkowca, czy może pozostać przy lustrze w tym samym systemie?

Dziękuję.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Polecałbym Ci przesiadkę na bezlusterkowca. Ale z założonym budżetem, to szału nie zrobisz...
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Bezlusterkowiec jak najbardziej, ale największą ich zaletą są kompaktowe wymiary (najlepiej w połączeniu z naleśnikiem) a tego w Pentaxie K-01 nie znajdziesz. Po drugie budżet - za cenę używanej K-5 nic ciekawego i rozwojowego nie znajdziesz :evilsmile:
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Eeee dobra. Poczytam jeszcze troche i raczej odpuszcze temat. Gabaryty lustrzanek nigdy nie byly dla mnie minusem. Bardziej zalezy mi na jakosci zdjec. Czy bezlusterkowiec Pentaxa moze byc jakoscia zdjec porownywalny do Pentaxa K5IIs?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pbskarpy napisał/a:
Czy bezlusterkowiec Pentaxa moze byc jakoscia zdjec porownywalny do Pentaxa K5IIs?

W K-01 jest ta sama matryca co w K-5.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... za to autofokus jest z epoki plejstocenu.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
za to autofokus jest z epoki plejstocenu

Ale jak już trafił... Też bym wzgardził Pentaksem. Jest sporo lepszego sprzętu bez lustra.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Może zdołam podpowiedzieć.
Więc ja kupiłem sobie K3 za cene 1908zł z przebiegiem 50K i stanie bdb na alledrogo.pl Jeśli mogę podpowiedzieć. Na ebay sprzedają z Japonii używki w stanie Mint, ex+++ czyli stan wzorowy i bdb z niskim przebiegiem do 35k. Cena to ok 2000zł, 1750zł już wyrwiesz. W takim stanie i z takim przebiegiem nie kupisz w Polsce. A nawet jak to zapłacisz minimum 2700zł. Cło i vat , nie masz czego się bać. Ja kupiłem 2 obiektywy i nie płaciłem. Nawet jak naliczą to i tak będzie się opłacało. Japończycy to inna kultura. Jak piszą, że stan mint to znaczy, że wygląda i działa jak nowy.
Kolejna sprawa to do czego będziesz używał aparatu. Ja czasami załapię jakąś fuchę więc potrzebuję K3. Przyjacielowi doradziłem epl7 i jest zachwycony. Ten olek epl7 ma matrycę z topowego modelu, a nowy kosztuje 2k zł. Funkcje które posiada zawstydzają K3 i Af jest super szybki. Nic więcej nie potrzeba. Więc przemyśl sprawę dobrze. Bo może się okazać, że jak opchniesz słoiki i k20 dołożysz 2k to kupisz sobie epl7 z kitem plus 40-150 i 45 1.8 lub K3 za 2100zł razem z opłaconym watem i cłem. A jak się fartnie z vatem to jeszcze taniej.
Na koniec linki do aukcji
K3
http://www.ebay.pl/itm/MI...ZwAAOSwuLRZylX~
http://www.ebay.pl/itm/Ne...vYAAOSw95FZahfs
http://www.ebay.pl/itm/EX...HAAAOSwePhZeZo1
http://www.ebay.pl/itm/Ex...oYAAOSw-jxZdZSD
http://www.ebay.pl/itm/EX...J4AAOSw-QZZ2efy
słoiki do olympusa
http://www.ebay.pl/itm/Ex...AEAAOSwrf1ZZj1t
http://www.ebay.pl/itm/Ne...RgAAOSwAk9Zn3F~
http://www.ebay.pl/itm/Mi...rIAAOSwceNZSu-W
http://www.ebay.pl/itm/Ne...1IAAOSwQsNZ4TDY
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
wariat133, akurat na pentaxuser można za ok 2000 kupić K-3 w komplecie z DA 35/2.4, przebieg migawki nieco ponad 10 000 - chyba nie warto szukać w Japonii ;-)
Swoją drogą ciekawa oferta :mrgreen:
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Bardzo dziekuje za odpowiedzi wyczerpujace.

Siebie uwazam za użytkownika swiadomego - wiem czego chce, ale nie jestem na bieżąco z nowinkami. Po prostu kilka lat temu kupiłem lustro i od tego czasu obiektywy. Dzisiaj wiem, że są lepsze matryce wiec zalezy mi na ladnieszych jakosciowo fotkach. Poza tym jestem bardzo przyzwyczajony do budowy k20d / gx20 wiec nie chce czegos gorszego.

Laczac moje potrzeby i finanse wybor jest taki, ze moge isc w poprzednie flagowce z miłym przebiegiem lub (ostatnio pojawila sie ta opcja) w bezlusterkowce. Ale to drugie raczej odpada, bo nie widze wielu korzysci... No chyba, ze przy 2k i takim aparacie moge liczyc na znaczną poprawe jakosci pomiedzy K5iis lub K3 a bezlusterkowcem w tej cenie....

Moje wymagania nie są wysokie. Szukam po prostu czegos lepszego niz mam teraz ;) A nie musi byc to super kozak sprzed roku.

Podobne podejscie mam w przypadku samochodow. Kupuje samochody, ktore kiedys byly na topie i je dopieszczam. ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pbskarpy napisał/a:
moge liczyc na znaczną poprawe jakosci pomiedzy K5iis lub K3 a bezlusterkowcem w tej cenie
Nie licz na to. Te lustrzanki mają matryce godne swoich czasów. Ich bezlusterkowi rówieśnicy nie mają przewagi w jakości obrazu. Te aparaty są po prostu mniejsze i lżejsze.

BTW, swego czasu wiele pisano, że bezlusterkowce rychło uśmiercą DSLR'y bo uwolnią świat od problemów z ustawianiem ostrości (FF/BF). Nie jestem stałym czytelnikiem testów na optycznych, ale parę razy widziałem jak bezlustrom wytykali niecelne lub niepowtarzalne ustawianie ostrości. Czyli co w końcu? Wielki tenis, kupa błota? ;-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
wariat133 napisał/a:
Japończycy to inna kultura.

Zdecydowanie...

wariat133 napisał/a:
Jak piszą, że stan mint to znaczy, że wygląda i działa jak nowy.

Niekoniecznie... Choć kręcą mniej, niż bliżsi nam geograficznie sprzedawcy igieł-sztuk, co to emerytka :-)

wariat133 napisał/a:
Ja czasami załapię jakąś fuchę więc potrzebuję K3.

Cholera, zrobiłe 'parę' fuch K-5... Oddać kasę? :-)

wariat133 napisał/a:
Ten olek epl7 ma matrycę z topowego modelu, a nowy kosztuje 2k zł.

Owszem, fakt, ale to wciąż matryca m4/3 co CZASEM może mieć znaczenie, zależnie od fotografii, jaką się parasz...

wariat133 napisał/a:
Funkcje które posiada zawstydzają K3

Tak. Na przykład kwestia pyło i wilgocioszczelności zdecydowanie zawstydza... Znowu, wiele zależy od tego, co robisz i jak używasz aparat

wariat133 napisał/a:
Nic więcej nie potrzeba.

Czasem tak, czasem nie. Sam pisałeś, że do 'fuch' POTRZEBUJESZ K-3 (tak na marginesie - nie wiem dlaczego?)

Nie mam zamiaru podważać Twoich obserwacji i rad, ale IMHO bezrefleksyjna porada: weź bezlustro, jest małe, lekkie i tanie... jest trafna jedynie, o ile szukajacy porady chce mieć mały i lekki aparat tanio. Jeśli rozważymy inne kwestie, to rozwiazanie wcale nie musi być tak oczywiste - ja na przykład bardzo nie lubię pracować małymi puszkami i do sprzętu wielkości K-5 czy K-3 obligatoryjnie używam gripa: może mam większy i cięższy plecak, ale też ergonomia zestawu, zwłaszcza ze szkłem pokroju T70-200 DLA MNIE jest o wiele lepsza z gripem, niż bez. Nie lubię też wizjerów elektronicznych i o ile praca z lustrzanką przy oku to dla mnie przyjemność, o tyle podczas filmowania tysiackrotnie wolę zewnetrzny monitor niż wizjer kamery... Kto inny może mieć inne preferencje.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Panowie, panowie, panowie... :)

O tych bezlusterkowcach możemy raczej zapomnieć. Zupelnie przez przypadek się tym zainteresowałem, ale już mi chyba przeszło. Naprawdę ciężko jest mi znaleźć ich plusy w moim użytkowaniu aparatu. Lubię gabaryty lustra, przy mojej pracy czas dzialania baterii w GX20 jest fenomenalny, wizjer jakikolwiek to dla mnie podstawa i przyzwyczajenie.

Bezlusterkowiec przekona mnie tym jeśli bede mial te same funkcje, tą samą jakośc wykonania, i lepszą jakośc zdjeć w tej samej cenie co Pentaxy serii od K5 do K3. Do tego trzeba doliczyć zmianę systemu czyli obiektywy. Moj budzet na ten moment to 2000 +-300 zl. Po sprzedazy swoich obiektywow moze miałbym okolo 3k, moze.

Ale jakos tak przyzwyczailem sie do Pentaxa... :) Inna sprawa, ze nie mam wielkich potrzeb. Jakosc zdjec ma byc lepsza niz w GX20, a reszta moze zostac. Uszczelnienie ma wielkie znaczenie - robie zdjecia w plenerze - gory itp

Czy matryca w K3 jest gorsza niz w K5IIs? Bo takie mnie doszly sluchy?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
pbskarpy napisał/a:
Czy matryca w K3 jest gorsza niz w K5IIs? Bo takie mnie doszly sluchy?
Pod względem rozpiętości tonalnej oraz szumów jest gorsza. Różnice widać (szczególnie przy kontrastowych scenach), ale tragedii nie ma.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Uczeni w wykresikach podają, że gdy przeskalować obrazek z K-3 do wielkości K-5 IIs to ich jakość jest identyczna.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kytutr, szumy porównujesz po przeskalowaniu K3 do 16MPix? Szum się wtedy redukuje.

[ Dodano: 2017-10-17, 14:02 ]
plwk: szybki i niezawodny jak zwykle :!:
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Ryszard napisał/a:
Kytutr, szumy porównujesz po przeskalowaniu K3 do 16MPix? Szum się wtedy redukuje.
Nigdy nie skaluję do 16MPix ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
To zupełnie jak ja. ;-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Specem w optyce nie jestem, ale jesli dobrze zrozumialem, to wystarczy zmniejszyc RAWa z K3ki do rozmiarow K5IIs i bedzie identyko? :)
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
wariat133 napisał/a:
Ten olek epl7 ma matrycę z topowego modelu, a nowy kosztuje 2k zł.

Owszem, fakt, ale to wciąż matryca m4/3 co CZASEM może mieć znaczenie, zależnie od fotografii, jaką się parasz...
wariat133 napisał/a:
Funkcje które posiada zawstydzają K3

Czasem tak, czasem nie. Sam pisałeś, że do 'fuch' POTRZEBUJESZ K-3 (tak na marginesie - nie wiem dlaczego?)
Nie mam zamiaru podważać Twoich obserwacji i rad, ale IMHO bezrefleksyjna porada: weź bezlustro, jest małe, lekkie i tanie... jest trafna jedynie, o ile szukajacy porady chce mieć mały i lekki aparat tanio.

Dlatego napisałem że to jest kwestia do rozważenia zakupu innego systemu. Nie ma jednego aparatu uniwersalnego, ale prawie każdym aparatem można zrobić różne rodzaje fotografii. Puszka to tylko narzędzie jak długopis. I tanim i drogim napiszesz tekst. Różnica może być w ergonomii długopisu lub jakości tuszu. Teksty pisze autor nie sam dlugopis.


Grosz wpadał zK7 i tylko z K7. Katerię kupiłem kilka dni temu. K7 ma super matrycę jak dla mnie, na niskich ISO, poza tym AF kuleje w obecnych czasach. Mogę podrzucić kilka sampli z K7. Zmieniłem aparat bo potrzebowałem puchy z ostrzeniem przy -3 EV i lepszego AutoFuksa. Dawałem radę z ISO 400 na weselach plus lampy. Poza tym lubię robić landszafty i spać po lasach. Dla mnie każdy gram w plecaku się liczy. Bo nie noszę tam tylko aparatu, ale jedzenie, wodę, hamak, tarp, spiwór, underquilt, noż, garnki turystyczne, pałatkę i parę innych dupereli. Wolałbym mieć Olka do takich wypraw. Ale Olek z szerokątnym jasnym obiektywem to spory wydatek. Na sesję jak dla mnie tylko pucha z gripem.

Jeśli chodzi o wielkość matrycy dla mnie ona nie ma znaczenia. Jest to kwestia marginalna, niezależne od wykonywanego typu fotografii. Polecam filmik z YouTube obśmiewający średni format bo przecież są jeszcze większe. Bardziej interesuje mnie ergonomia niskie iso 50 i wysokie również. Czas synchronizacja z lampami.
Nie stać mnie na 2 topowe aparaty z różnych systemów. Ponieważ fotografia nie stanowi mojego głównego zarobku a jedynie funduje mi kolejne szkła 😀.
Olki posiadają od razu wifi, szybsze czasy synchronizacja z lampami, lepsze funkcję w astrofotografii, odchylany ekran i parę innych musiałbym się głębiej zastanowić.
Btw. Kolega już wybrał K5II lub z s. I to jest dobry wybór.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach