Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
mygosia napisał/a:

Ale jednak ten
https://www.komputronik.p...apb-czarny.html
ma tą samą cenę, a 4 rdzenie i system.
Więc się raczej ku temu skłaniam.

Przyznam, że szukałem bardzo pobieżnie, by Cię tylko ukierunkować, co mogłabyś lepszego w tej cenie dostać... Widać skutecznie :-)
To co podlinkowałaś rzeczywiście pownno być ok. Jedyne co się rzuca w oczy to niskie bazowe taktowanie - 1,6 GHZ. Turbo wprawdzie sporo ponad 3 GHz, ale to jest Intel, więc taka prędkość będzie usyskiwana tylko na jednym rdzeniu i tylko na krótko. Tak czy inaczej w porównaniu z tym, co masz - będzie rakieta :-)

mygosia napisał/a:

Na systemie mi zalezy ze względu na Garmina - jeśli nie będę go miała, to w ogóle sobie traków nie będę mogła wgrywać :-( A nie chcę piratów instalować...

Z wcześniejszych Twoich wpisów wywnioskowałem, że Ci właśnie nie zależy, bo będzie Linux... Tu jednak zwracam uwagę, że ten sprzęt ma 128 GB SSD, czyli dostepnej przestrzeni będzie około 120 GB. Windows zajmie 12 - 15 minimum, zwłaszcza po pierwszym dużym upgradzie, gdzie będzie zarchiwizoany stary system. Jeśli będzie tam partycja recovery, to odejmij następne 2 - 4 GB. Przy dual boocie potrzebujesz jeszcze przestrzeń na drugi system. Minta da sie uruchomić na 4 - 6 GB, ale IMHO rozsądne minimum to 10 GB. Przy 8 GB RAM swap już nie jest bezwzględnie konieczny, ale na potrzeby bezproblemowej hibernacji ja bym konserwatywnie te 1xRAM, czyli 8GB zostawił. A potem dochodzi jeszcze soft i dane. Wiedźmin 2 to chyba 8 GB na dysku, Wiedźmin 3 (który i tak na tym sprzecie bedzie przypominał pokaz slajdów, jak miemam, o ile wogóle wystartuje...) to jedyne 35 GB... Krótko mówiąc przy podwójnym systemie możesz dość szybko zacząć udczuwać braki przestrzeni na dane.

mygosia napisał/a:

Ps. Ogólnie nie ma on służyć do gier, ale pomysłałam, że może po 15 latach niegrania [zaczynałąm w czasach DOOMa, Hexena i Heretica, a zakońzyłam na Indianie Johns ;-) ] zobaczę co takiego jest w tym np. Wiedźminie. Czy jak w wymaganiach tam jest ten g-force, to na Intelu w ogóle nie ruszy, czy ruszy, ale będzie kulawić? ;-)

Ależ Ty młoda jesteś - w czasach DOOMA to ja już raczej ukrywałem się, że pogrywam, bo głupio było tak staremu :-) A zaczynałem jeszcze na ZX Spectrum :-)
Na poważnie - jak pisałem powyżej - na tym sprzęcie to raczej indie i starsze tytuły, z nowszych nie pójdzie sensownie nic: grafika zbyt słaba (choć nadal świetna do codziennej pracy) a i mobilny procesor średnio się nadaje. Na Wiedźmina bym wcale nie liczył...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Na wiedźmina najlepiej kupić używana konsole. Przejść wiedźmina i sprzedać zestaw.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
opiszon napisał/a:
Na wiedźmina najlepiej kupić używana konsole. Przejść wiedźmina i sprzedać zestaw.

Łatwo Ci mówić... Kupiłem dzieciom. Jak kiedyś byłem sam w domu to odpaliłem i... za cholerę nie wiem, jak tego używać :-D Normalnie mnie przerosło, a zapytać pociechy to tak trochę głupio, nie? Zwłaszcza, że oni to rozkminili w kilka minut po rozpakowaniu... A ojciec niby intelektualista :evilsmile:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Apas napisał/a:
Ależ Ty młoda jesteś - w czasach DOOMA to ja już raczej ukrywałem się, że pogrywam, bo głupio było tak staremu A zaczynałem jeszcze na ZX Spectrum

Pierwszą informatykę w ósmej klasie też miałam na TIMEXie - i uczyliśmy się Basica ;-)

Apas, windows będzie prawie nieużywany - tak jak teraz. Odpalam raz na pół roku. Zobaczę ile teraz mi wszystko zajmuje.

Dziękuję Wam bardzo - dzięki Wam moje wybory są bardziej świadome :-D
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
mygosia napisał/a:

Dziękuję Wam bardzo - dzięki Wam moje wybory są bardziej świadome :-D

... jak mawiają północnokoreańscy wyborcy do żołnierzy pilnujących urn :-D :evilsmile:
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Porady potrzebuję, więc piszę.

W niedługim czasie będę zmuszony do pożegnania się ze stacjonarnym PC i przesiadki na laptopa. O tym, że praca ze zdjęciami na laptopie jest praktycznie niemożliwa czytam wszędzie ale może jednak coś da się z tym zrobić? Nie będę miał możliwości podpięcia dodatkowego monitora więc przez dłuższy czas będę użytkował tylko i wyłącznie właśnie laptopa. Na co mam zwracać uwagę przy zakupie? Nigdy nie używałem przenośnego sprzętu i jestem zielony w temacie. Ma on obsłużyć Lightrooma, CS6 i tyle. Nie gram i na na grach mi kompletnie nie zależy. Budżet sam nie wiem jaki założyć, żeby dostać coś przyzwoitego. 3000-4000zł, jestem w stanie wyłożyć, używane w bardzo dobrym stanie jak najbardziej wchodzą w grę.

Ktoś pomoże?
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
Cóż mam podobną zagwozdkę. Mój obecny laptop strasznie wolno pracuje podczas pracy z DXO. Jedyne co mi przychodzi do głowy to poleasingowy Dell Precision. Koszt 2700-3500 w zależności od dysku i ilości Ram. Plusy to dobra grafika Quadro K3000 która po podłączeniu monitora pracuje w przestrzeni Adobe.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
stx napisał/a:
...dobra grafika Quadro K3000 która po podłączeniu monitora pracuje w przestrzeni Adobe.

Hmm. W przestrzeni Adobe pracuje karta grafiki czy raczej monitor?
Pytam, bo się nie znam, ale coś mi tu nie pasuje.
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
Tak, oczywiście chodzi o dodatkowo podłączany opcjonalny monitor który może pracować w przestrzeni Adobe.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Używana stacja Dell Precision?
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
Michu napisał/a:
Używana stacja Dell Precision?

Tak
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Michu napisał/a:
Używana stacja Dell Precision?

To pytanie/stwierdzenie do mojego problemu czy stx-a bo się pogubiłem :-)
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
stx napisał/a:
Plusy to dobra grafika Quadro K3000 która po podłączeniu monitora pracuje w przestrzeni Adobe.


stx napisał/a:
Tak, oczywiście chodzi o dodatkowo podłączany opcjonalny monitor który może pracować w przestrzeni Adobe.


W Twoich wypowiedziach można się całkiem zagubić. :-/

To co w końcu jest tym "plusem" dla Dell Precision? :shock:
- "dobra grafika Quadro K3000" która jak twierdzisz "pracuje w przestrzeni Adobe" ???
czy jak stwierdzasz dalej:
- "opcjonalny monitor który może pracować w przestrzeni Adobe", a w który nie jest wyposażony przedmiotowy Dell Precision.?

Wybacz moje pytania, ale chciałbym zrozumieć co chciałeś napisać gdy napisałeś to co napisałeś.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
stx napisał/a:
Plusy to dobra grafika Quadro K3000 która po podłączeniu monitora pracuje w przestrzeni Adobe.


Jak to powiedział niewidomy - przesuwając palcami po tarce do owoców - w życiu podobnych głupot nie czytałem....

Co ma grafika Quadro do przestrzeni Adobe?? Odpowiadam - NIC. Wspomniana grafika umożliwia wyświetlenie obrazu o precyzji 10bitów miast 8, ale to jest wyłącznie sztuka dla sztuki. Różnicę widać jedynie na jakichś syntetycznych gradientach. Tak naprawdę potrzebna do wyświetlania obrazu jest karta z wyściem cyfrowym(DVI/DP) i odpowiednią ilością pamięci na pokładzie.
Co do funkcji 3D karty - to jak ktoś lubi pograć :-) (ja mam GF1070).
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
@daśko
Monitory w serii laptopów o których piszę pracują w przestrzeni SRBG. Po podłączeniu dodatkowego monitora szerokogamutowego jest możliwa praca w przestrzeni Adobe.

@squonk
Może nie fortunie ująłem myśl. Chodziło mi że karta graficzna quadro lepiej współpracuje z dodatkowym ( lub dodatkowymi) monitorem. Grafiki serii GF są bardziej wydajne nie mniej do pracy przy obróbce w zupełności wystarczy quadro, dodatkowo pobierają znacznie mniej energii. Karta nie musi mieć dużo Ram jak sugerujesz a wystarczy jak dużo Ram bedzie wpięte płytę główną. Quadro lepiej będzie działać przy jednoczesnej pracy na wielu programach np: LR + PS .
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
stx napisał/a:

Może nie fortunie ująłem myśl. Chodziło mi że karta graficzna quadro lepiej współpracuje z dodatkowym ( lub dodatkowymi) monitorem. Grafiki serii GF są bardziej wydajne nie mniej do pracy przy obróbce w zupełności wystarczy quadro, dodatkowo pobierają znacznie mniej energii. Karta nie musi mieć dużo Ram jak sugerujesz a wystarczy jak dużo Ram bedzie wpięte płytę główną. Quadro lepiej będzie działać przy jednoczesnej pracy na wielu programach np: LR + PS .


Chętnie się dowiem, na czym polega "lepsza"współpraca :-) bo wyświetlanie obrazu z wyjścia cyfrowego to tylko wyświetlanie ramki o odpowiedniej rozdzielczości....
Teraz do rzeczy: pisałem o odpowiedniej ilości pamięci RAM na karcie, co by mogła wyświetlić obraz w odpowiedniej rozdzielczości (szczególnie gdy jest podpięta pod monitor UHD) albo obsługuje np.dwa monitory WXG. RAM na płycie głównej nie ma tu nic do rzeczy - ma on znaczenie przy samej obróbce zdjęć....

Swoją GF1070 podałem jako przykład dla osób, które lubią sobie pograć, choć funkcje oGL GPU karty są wykorzystywane np.przez PS....

Pewnie, jak monitor nie będzie szerokogamutowy, to nie wyświetlisz obrazu w AdobeRGB.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
stx napisał/a:
@daśko
Monitory w serii laptopów o których piszę pracują w przestrzeni SRBG. Po podłączeniu dodatkowego monitora szerokogamutowego jest możliwa praca w przestrzeni Adobe.


No, no, to jest coraz ciekawiej. Poważnie wierzysz w to co napisałeś?. :evilsmile:

PS. A może chciałeś napisać coś innego, gdy napisałeś to co napisałeś?
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Z ciekwosci - bo sam mam zamiar z najblizszej przyszlosci zlozyc nową budę :mrgreen: pod PS i Corel'a
Skladal ktos - mial przyjemnosc korzystania z nowych prockow Ryzen (np 1500/1600/x) bo sie nad nimi zastanawiam? :-B
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
W piątek postawiłem bratankowi komputer na amd ryzen 1500x. Musiałbyś widzieć moja twarz jak go włączyłem - po prostu nie było słychać komputera. Przestraszyłem sie, ze coś zle zrobiłem. Nawet po godzinnej pracy wciaz było cicho. Potwierdzałoby to co piszą, ze niewiele energii potrzebuje do pracy i sie nie grzeje. Poza tym mocny procesor w świetnej cenie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Chodzi za mną wymiana HDD na SSD w moim domowym centrum rozrywkowym. Sensownym zdaje się coś o pojemności 120/128 GB. Czegoś się wystrzegać? Coś możecie polecić? Szybkie toto być nie musi - będzie podpięte pod SATA II. Taki Goodram CX300 będzie ok?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach