Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Panasonic Lumix S
No moi drodzy, to Panas chyba pozamiatał.

Wejście w FF przy kooperacji z Leicą i Sigmą, co gwarantuje na start spory zasób szkieł o uznanej wartości - toż to genialny ruch. Do tego Sigma zapowiedziała na przyszły rok bezlustro FF z matrycą Foveon i bagnetem L .

Jak dla mnie ta premiera całkiem już dobija bezlustra od Canona i Nikona - te bledną już całkiem ;-)

https://www.optyczne.pl/1...em_Lumix_S.html
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Fajnie, dobry rok dla fotografii. Mniej dla mnie - bo szkoda byłoby zostać ze sprzętem, którego za parę lat nikt nie odkupi jak 4/3 :-P
Co do Panasonica - bagnet Leici, kooperacją z Leica - pewnie ceny też takie będą. Nawet nie trzeba gdybać - G9 m4/3 kosztuje prawie 6000zł. Seria S jest pozycjonowana jako pro, cena będzie jeszcze wyższa.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Gdzie skończy się sprzętowy wyścig?

I czy na pewno przekłada się on na równie szybko rosnącą ilość wybitnych zdjęć?
Uparcie pojawia się krążąca wokół tego wszystkiego wartość: wartość pieniądza.
Zawsze znajdują się ludzie, którzy ochoczo uczestniczą w tym wyścigu i są skłonni wyrwać z kieszeni każde pieniądze, byleby mieć to "nowe", albo nawet "najnowsze". Przy okazji drogie i droższe.
A potem oglądają prace starych i uznanych mistrzów, marząc o tym, by inspirując się nimi zrobić swoje zdjęcie życia. Ale nie chcą myśleć o tym, czym tamci swoje zdjęcia robili. Bo doszliby do smutnego dla siebie wniosku, że nie sprzęt o mistrzostwie decydował.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
https://m.dpreview.com/news/4798649806/sigma-to-take-foveon-full-frame-and-move-to-l-mount
To jest dopiero news.

Penteusz, no tak może pogoń za najnowszym nie jest ani mądra, ani tania, ale faktem jest że lepszy sprzęt umożliwia zrobienie zdjęć, których nie da się zrobić gorszym sprzętem. Kogo stać, to kupi, kogo nie stać, to będzie szlifował warsztat na tym, co ma. Dawni mistrzowie chyba też używali tego, co mogli, co było aktualnie najlepsze, zamiast się celowo umartwiać. Robili np. Leicami, a nie Kodakiem Brownie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
To jest dopiero news.

Enzo właśnie w tym momencie dostał tiku nerwowego i spociwszy się obficie przybrał na wadze 5 kilo, podwajając tym samym swoją masę o połowę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ciekawe jak sprawdzi się to (cyt. ze slajdu Lumiksa na photorumors):

High speed, high precision AF
* Contrast AF, DFD technology
* Deep learning AI

Autofokus XXI wieku. Bynajmniej nie wątpię, że może się okazać zabójczo skuteczny :-P

[ Dodano: 2018-09-26, 09:52 ]
Prywatnie zaś odczuwam już otępienie tymi premierami, ani mnie to grzeje ani ziębi. Z FF brakuje mi tylko dużego wizjera i nie mam nic przeciwko pryzmatom i kłapiącym lustrom.

[ Dodano: 2018-09-26, 09:54 ]
Michu napisał/a:
podwajając tym samym swoją masę o połowę
Coś mi się tu nie zgadza, Michu. Masę własną, czy masę startową?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
masę czy Masę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:
podwajając tym samym swoją masę o połowę

Zagadka logiczno językowa :roll:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard napisał/a:
Ciekawe jak sprawdzi się to (cyt. ze slajdu Lumiksa na photorumors):

High speed, high precision AF
* Contrast AF, DFD technology
* Deep learning AI
Tak jak obecne DFD - dobrze, ale w C-AF gorzej niż PDAF na matrycy. Co do "Deep learning AI" to nie ma nic wspólnego z AI. W ogóle mało co obecnie ma cokolwiek wspólnego z AI. To tylko Machine Learning, szukanie wzorców.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wątpię, żeby Panas wycofał się z m4/3. Sądzę, że dojdzie tutaj do jasnego podziału Lumiksy S dla profesjonalistów, Lumiksy G i cała półka MFT dla amatorów.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Benek, ale oni dokładnie to samo ogłosili na Photokinie ;-) Nawet zaprezentowali nowy, ciekawy obiektyw do m4/3.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
mało co obecnie ma cokolwiek wspólnego z AI
Z całą pewnością AI wyrasta dzisiaj na symbol marketingowy i będzie notorycznie nadużywane. Z drugiej strony, niedawno miałem ciekawą rozmowę z naukowcem polibudy o wsparciu diagnostyki radiologicznej w medycynie. Tu się należy spodziewać ciekawych rzeczy.

[ Dodano: 2018-09-26, 10:52 ]
A małe formaty przetrwają, dopóki matryce 35mm nie zaczną rosnąć jak chwasty pod płotami. FullFrejm musi błyszczeć na tle niepełnowartościowego pospólstwa APS i 4/3 - żeby usprawiedliwiać swoją cenę.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Moim zdaniem małe formaty, zwłaszcza m4/3, przetrwają za sprawą praw fizyki. Po prostu ciągle będzie wystarczająco sporo ludzi, którym nie chce się nosić gigantycznych obiektywów, które - pomimo miniaturyzacji korpusów FF - wymaga cyfrowa matryca wielkości 36x24. Wiem bo sam to przechodziłem - co z tego, że np. @7, albo D610 są naprawdę nieduże, skoro obiektywy do tych puszek (zwłaszcza jasne) to słoiki o przekroju uda Pudzianowskiego?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Penteusz napisał/a:
Gdzie skończy się sprzętowy wyścig?
I czy na pewno przekłada się on na równie szybko rosnącą ilość wybitnych zdjęć? (...) A potem oglądają prace starych i uznanych mistrzów, marząc o tym, by inspirując się nimi zrobić swoje zdjęcie życia. Ale nie chcą myśleć o tym, czym tamci swoje zdjęcia robili. Bo doszliby do smutnego dla siebie wniosku, że nie sprzęt o mistrzostwie decydował.

Ale czy ktoś obiecywał wzrost poziomu wybitności? Rzecz idzie o wzrost technicznej poprawności fot, bez względu na poziom technicznego rozgarnięcia operatora. Oczywiście o kasę też ;-)
A co do "starych mistrzów", to myślę że to argument mocno nadużywany. Kiedyś, gdy fotografowało niewielu, łatwiej się było wybić na "mistrza". Teraz jest znacznie większa konkurencja i mimo że często widuję genialne foty to nie podpisuje ich żaden "mistrz". Poza tym nie bardzo wiem co mieliby pokazać "starzy" w dziedzinie Krajobraz czy Przyroda, że już litościwie pominę Sport czy Astro. Tak, w pewnych dziedzinach możliwość i umiejętność posłużenia się najnowszą techniką czyni mistrza :-?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Może ktoś coś słyszał o nowych obiektywach do S1 ? Sigmy nie widać a Leica ma ceny zaporowe, dwa ciemne zoomy to chyba za mało żeby wejść w nowy system, może ja czegoś tutaj nie rozumiem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
irek83 napisał/a:
może ja czegoś tutaj nie rozumiem
A rozumiesz sens przesiadki jako takiej? Czy chcesz mieć kilka systemów?

[ Dodano: 2019-05-07, 12:23 ]
irek83 napisał/a:
zdepentaxowany
Po stopce nie widać ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Ryszard, póki co nie, ale jestem w kręgu zainteresowanych, jako drugi system bardziej mi się widzi coś małego i poręcznego jak np. micro 4/3. S1 to bardzo fajny aparat, ale jako system w tej chwili bardziej pasuje do filmowców, a może przede wszystkim ? Ciekaw jestem kiedy pokażą się kolejne obiektywy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Irek - twierdzisz, że S1 w jakikolwiek sposób gabarytowo nawiązuje do m4/3?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Michu, w żadnym wypadku, może źle się wyraziłem. Jako drugi system wolałbym coś pokroju gx80 a S1 jest w kręgu zainteresowań jako system podstawowy, ale póki co nie ma zbyt wielu obiektywów, które by mi odpowiadały.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKO, rozumiem. Sądzę, że to kwestia najbliższych miesięcy. Sigma do bezlusterkowców bezczelnie zaadoptowała szkła DSLR poprzez dospawanie dupki, poprzez co są one wielkie i ciężkie - zwłaszcza w wersjach ze światłem F1.4. Ale już ogłosiła, że zamierza zrobić małe, ciemniejsze (o ok. działkę). Moim zdaniem to kwestia miesięcy - należy po prostu uzbroić się w cierpliwość - systemu nie sposób zbudować od razu - przykład Sony E, Fuji X, czy obecnych Nikon Z, Canon R...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach