pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mr.ra66it, szczegóły o których piszesz... kto to ogarnie? ;)
mr.ra66it napisał/a:
Przy tworzeniu HDR z kilku obrazków mamy innym od zwykłego sposób nakładania i łączenia

piszemy bardziej o pseudo hdr - wtyczkach, programach typu hdr efex pro :) dopuścić czy nie... i czy ta decyzja nie zamieni RC w HDR Hole
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
pszczołowaty napisał/a:
mr.ra66it, szczegóły o których piszesz... kto to ogarnie? ;)

Te szczegóły składają się na obróbkę. Przybywa programów, pojawiają się pierwsze filtry wykorzystujące AI. Dlatego proponowałbym w RC pozostać przy dotychczasowych, tradycyjnych zasadach a resztę pozostawić "gentelmen's agreement" i wzajemnemu zaufaniu. ;-)
Są przecież FRC oraz wątek z eksperymentami obróbkowymi.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co pamiętam (a mogę już zapominać ;-) ), w pierwotnych założeniach tej zabawy było, aby można wykonać mniej więcej takie czynności jakie są dostępne dla operatora typowego labu cyfrowego. Tak więc różnych wtyczek "programowo" zmieniających fotkę, ja raczej nie widzę w tej zabawie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Dziękuje za porządki w wątkach.

Cóż, w takim razie pozostajemy przy dotychczasowych ograniczeniach, do czego w sumie też się przychylam. Żeby było wszystko jasne, napiszę raz jeszcze w nowym poście, co wolno, a czego nie wolno. Powyższe rozważania na temat HDR i innych programów oferujących globalną obróbkę bez możliwości ingerencji przez użytkownika (czyli za pomocą presetów, efektów itp.) chciałbym podsumować zapisem o niedopuszczalności tychże, mimo że nie powodują zmian miejscowych. Chodzi o to, by uniknąć efektów specjalnych. Pozostanie więc podstawowa obróbka dotycząca tonalności i kolorów.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
hmm
może łatwiej będzie napisać co jest dostępne?
chociaż to pewnie by trzeba było rozgraniczyć do programów poszczególnych
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Trudno wdawać się w szczegóły, po jest wiele programów i mają one wiele funkcji. Nie da się każdej uwzględnić.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Uwaga, uwaga.

Ponieważ wielu osobom trudno się rozstać z RC, damy tej zabawie jeszcze jedną szansę.

Chciałbym wprowadzić dwie zmiany. Pierwsza to taka, że plików z aparatów innych niż Pentax nie będę przerabiał na DNG, po prostu zostaną w formacie oryginalnym. Druga – proszę o dołączanie wraz z wynikami, przynajmniej na razie, plików wygenerowany za domyślnych ustawieniach Waszej wołarki (czyli jeszcze przed ruszeniem suwaczkami). Była w którymś wątku dyskusja o tym, jak to samo zdjęcie już na starcie wygląda różnie w różnych programach. Ponieważ Przeciętny Użytkownik Pentaksowego Aparatu nie instaluje sobie ot, tak każdego możliwego programu do obróbki, a zwłaszcza tych płatnych, będzie można porównać, jak to wygląda na starcie w różnych aplikacjach (oraz z plikiem, jaki wyszedł prosto z aparatu).

To tyle na razie. Aha, wciąż proszę o RAWy do obróbki. Nie muszą być z Pentax®. Proszę tylko, by zdjęcia były poprawne, tj. ostre, nieporuszone itp. Dobrze by jednak było, gdyby sprawiały jakąś trudność w edycji, np. były niedoświetlone/prześwietlone, o dużym lub bardzo małym kontraście, trudne światło (barwa, kierunek, rodzaj), nietypowa kolorystyka itp. Tak, by z ciekawością porównywało się wyniki nadesłane przez poszczególnych Uczestników zabawy.

Howg!
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bakulik, to znaczy przysyłać dwa pliki: obrobiony przez uczestnika zabawy i taki jaki jest po wstawieniu do używanego programu ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ok. już wiem. Doczytałem w RC701
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak jest, import, eksport, obróbka, drugi eksport. W opisie odcinka podałem to szczegółowo. Nie zawsze może to być przydatne, np. przy niewłaściwie naświetlonych zdjęciach różnica może być mało widoczna. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu i czy jest sens tak robić. Na razie poproszę
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
bakulik napisał/a:

... wciąż proszę o RAWy do obróbki. (...) Proszę tylko, by zdjęcia były poprawne, tj. ostre, nieporuszone itp. Dobrze by jednak było, gdyby sprawiały jakąś trudność w edycji, np. były niedoświetlone/prześwietlone, o dużym lub bardzo małym kontraście, trudne światło (barwa, kierunek, rodzaj), nietypowa kolorystyka itp.
Howg!

Takimi mogę zasypać; przeważnie takie robię :lol:
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Jakaranda napisał/a:
Takimi mogę zasypać; przeważnie takie robię
tedy miast z gęby cholewę robić w czyn acan słowa wprowadź, niech czyny przemówią !!!
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
incosgnitos napisał/a:
acan

Cóż to za supozycje? Jakaranda białogłową jest, jak mniemam.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
incosgnitos napisał/a:
Jakaranda napisał/a:
Takimi mogę zasypać; przeważnie takie robię
tedy miast z gęby cholewę robić w czyn acan słowa wprowadź, niech czyny przemówią !!!

rc699, rc697, rc689, rc680 - dalej się nie będę cofać :-P
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
ups :mrgreen: winienem piwo, niech będa i :-B :-B :-B
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
"UWAGA, NOWOŚĆ. Proszę dołączyć plik wygenerowany za domyślnych ustawieniach Waszej wołarki (czyli jeszcze przed ruszeniem suwaczkami). Po prostu import-export sp. z o.o. Proszę też dać znać, jakiego programu używacie. Obrazek proszę przysłać zmniejszony do 900 px."
bakulik, Może być tylko jeden plik - po staremu? Mam troszkę tego, ale po przesiadce na minta i używaniu na razie tylko DT na starym blaszaku ;) Szczerze... nie chce mi się :)
edit. Może być z Fuja? (nie X-Trans, który jest bardziej problemowy dla programów ;)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
pszczołowaty napisał/a:
Może być tylko jeden plik - po staremu? Mam troszkę tego

To wymaganie:
bakulik napisał/a:
proszę o dołączanie wraz z wynikami

dotyczy wysyłanych prac w RC a nie podrzucanych RAW-ów.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak jak napisał Kerebron, proszę o pliki „zerowe” od osób, które przysyłają obrobione zdjęcia. RAWy wystarczą solo, mogą być z dowolnego aparatu. Z góry dziękuję.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Ok, źle zrozumiałem, myślałem, że chcesz jakiś podgląd do propozycji :)
edit. Poszły ;)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
I jak, pobiera ktoś i porównuje sobie te zerowe pliki, czy to tylko zbędne utrudnienie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach