daro262  Dołączył: 02 Lut 2019
Pentax smc DA 70mm 1:2.4 Limited czy Pentax smc D FA 100 mm
Witam.Zastanawiam się nad zakupem obiektywu do portretu .
Rozważam:
Pentax smc D FA 100 mm f/2.8 Macro WR
Pentax smc FA 100 mm f/2.8 Macro (starszy model)
Pentax smc DA 70mm 1:2.4 Limited
Mam już 50 1.7 pentaxa
Czy obiektywy macro są gorsze do portretu dlatego że maja funkcje macro? 100 mm rozważam dla tego że pracuje gł. z amatorkami i trochę się wstydzą jak przybliżam się z 50 1.7 :) wiec rozważam 100 mm
Podobno 100 mm są bardzo głośne 70 mm pracuje ciszej
Jak zawsze każdy obiektyw ma wady i zalety .Jeśli ktoś ma albo miał te obiektywy proszę o radę.
Szukam stałki do 2000 zł max. Z AF możliwie celny.
.Pozdrawiam.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
daro262 napisał/a:
Podobno 100 mm są bardzo głośne 70 mm pracuje ciszej
Nie wiem, nie mam porównania, ale podaję do przemyślenia: są na YT filmiki rzekomo prezentujące odgłosy pracy autofokusa. Test polega na tym, że przy zasłoniętym deklu aparat robi wziuuu - bum! - wziuuu - bum! od jednego krańca skali do drugiego i z powrotem. O kant d.. takie testy. Praca AF w danej scenerii najczęściej oznacza niewielkie przeostrzanie i korekty - a nie rajdy od 0,3m do nieskończoności :->

[ Dodano: 2019-04-15, 21:29 ]
Aha, co nieco jeszcze zależy od korpusu. Tu już mam własne doświadczenia z DA50. K-x nieprzyjemnie i nerwowo piłuje, a K20D obchodzi się z nim dużo bardziej kulturalnie i w ogóle nie przeszkadza.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Ryszard napisał/a:
Test polega na tym, że przy zasłoniętym deklu aparat robi wziuuu - bum! - wziuuu - bum! od jednego krańca skali do drugiego i z powrotem. O kant d.. takie testy. Praca AF w danej scenerii najczęściej oznacza niewielkie przeostrzanie i korekty - a nie rajdy od 0,3m do nieskończoności :->

Taaa? To powiedz to mojemu D FA MACRO 100mmF2.8 WR. :evilsmile:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Nie jestem portrecistą, ale zwykle słyszałem, że obiektywy makro są zbyt ostre do portretu, no i światło mają mało magiczne, bo tylko 2.8...
Z innej strony najwięksi znawcy polują na ogniskową 85 mm, najlepiej ze światłem 1.4, że to podobno jest magiczny bokeh i bajeczne rozmycia. (Samyang z MF, Sigma z HSM ale drogi, no i stary Pentax - drogi, prawie nie do zdobycia).
Wobec powyższego pewnym kompromisem może być Tamron 90/2.8, chociaż nie wiem jak u niego jest z decybelami.
Mniej kompromisowy byłby Pentax 77/1.8, ale za darmo go nie dają :cry:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kerebron, ale w czym problem? Że robi WRrr? :-P
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
z w/w zdecydowanie najcichszy AF w połączeniu z najładniejszym bokeh i sensowną cena ma rzeczony Samyang 85 :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK. napisał/a:
z w/w zdecydowanie najcichszy AF w połączeniu z najładniejszym bokeh i sensowną cena ma rzeczony Samyang 85 :)


Muszę to całkowicie potwierdzić. A co do AF to cichszego nie ma w żadnym systemie. :mrgreen:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Kerebron, ale w czym problem? Że robi WRrr? :-P

No właśnie, to WR w nazwie obiektywu jest od tego wrrrrr. :mrgreen:
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Ryszard napisał/a:
Kerebron, ale w czym problem? Że robi WRrr? :-P

:-)

Chodzi o to, że bardzo dokładnie opisałeś standardową procedurę pracy AF w tym obiektywie. Przez brak limitera, często występujący hunting, to jazda do Koluszek i z powrotem; z przepinaniem lokomotywy na stacjach końcowych. :roll:
Nie jest to dla mnie jakąś większą uciążliwością, bo przeważnie albo używam MF, albo mogę sobie poczekać (kanapkę zjem, książkę poczytam... :evilsmile: ).

Co do użyteczności obiektywów makro w portrecie - chodzi IMO głównie o to, że zakres ostrzenia użyteczny w fotografii portretowej, to malutki ułamek obrotu pierścienia fokusa. Plus mała głębia ostrości. Przy ostrzeniu manualnym potrzeba bardzo dużej precyzji ruchu, żeby trafić w odpowiedni punkt, czyli raczej przeważnie oko a nie nos albo ucho. :->
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dla ortodoksyjnych portrecistów to może być bluźnierstwo, ale jeśli jasność i małość nie jest najważniejsza, to można jeszcze rozważyć zoom'a.
W zasięgu budżetu są teraz w algierze pentax'y 50-135/2.8. SDM może szału nie robi, ale pomyje w tle - podobno palce lizać :mrgreen:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Lubię DA 70/2,4. Jest bardzo szybki i ostry już od pełnego otworu przysłony. Wadą jest słabe rozmycie tła, więc trzeba nad nim panować. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś wolniejszego z ładnym bokehem, to polecam DA* 55/1,4 lub FA 77/1,8. Makro nie polecam - już 70-tka jest bardzo ostra, a to w portrecie nie jest bardzo pożądaną cechą. Manuale też niekoniecznie - kombinacja małej GO i ręcznego ostrzenia nie jest zbyt komfortowa.

DA 70/2,4 @2,8
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
daro262, szukaj FA 77/1.8. Używkę powinieneś znaleźć za 2 tys. lub trochę więcej. Warto kupić raz a dobrze. :-)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
O ile uważasz że do Twoich zastosowań 100 mm nie będzie zbyt wąsko to w Fa 100 /2.8 możesz celować . Posiadam ten obiektyw . Na f 2.8 jest ostry ale nie żyletka . Do portretu powinien się nadać . Szczyt ostrości jest tam na f8 . Na photozone de. masz test tego szkła . AF jest celny . Powolny ale celny . Szkło ciężkie . Obudowa metalowa .
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cytat
W zasięgu budżetu są teraz w algierze pentax'y 50-135/2.8. SDM może szału nie robi, ale pomyje w tle - podobno palce lizać

AF do portretu jest więcej niż wystarczający, a wygląd nieostrości jest bardzo podobny do tego z DA* 55, czyli bardzo ładny (oczywiście należy wziąć poprawkę na różnicę w jasności obu tych szkieł).
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Re: Pentax smc DA 70mm 1:2.4 Limited czy Pentax smc D FA 100
daro262 napisał/a:
Witam.Zastanawiam się nad zakupem obiektywu do portretu .
Rozważam:
Pentax smc D FA 100 mm f/2.8 Macro WR

Ja nim dawno temu robiłem portrety i byłem bardzo zadowolony. Osobiście widzę jedną wadę - długość ogniskowej i związany z tym dobór odpowiednio długiego czasu naświetlania, aby zdjęcia nie były poruszone. Oba zdjęcia poniżej zostały wybrane z pośród kilkunastu poruszonych, a hala, w której robiłem zdjęcie koleżance, była, jak to hala, długa i przepastna.

Oba zdjęcia: Pentax K20d, D FA 100/2.8 macro, ISO 800, @2.8, czas 1/90 s (zamknięte oczy), czas 1/30 s (przy filarze)



daro262 napisał/a:
Podobno 100 mm są bardzo głośne 70 mm pracuje ciszej
.Pozdrawiam.

Miałem oba szkła. DA 70 jest cichy i dość szybki, DFA 100/2.8 warczy jak ruski wentylator i jest tak samo wolny.

[ Dodano: 2020-01-26, 20:53 ]
Kot72 napisał/a:
w Fa 100 /2.8 możesz celować . Posiadam ten obiektyw . Na f 2.8 jest ostry ale nie żyletka . Do portretu powinien się nadać

Zgadzam się. Natomiast D FA 100/2.8 przy F/4 jest już moim zdaniem "za ostry", ale trudno to według mnie uznać za wadę:

Pentax K20d, D FA 100/2.8 macro, ISO 100, 1/640s, F/4:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach