Danielaug  Dołączył: 03 Mar 2019
Przewołany czy niedowołany
Witam szanownych forumowiczów.
Dziś podjąłem sie wołania filmu Kodak Academy 200 ( prawdopodobnie leżał jakieś 17 lat w korpusie aparatu).
Wołałem w ID-11 stock, 6 min, 20stC. Agitacja 1 min i 10s na początku każdej następnej. Utrwalacz TETENAL SUPERFIX PLUS.
Film jest mało kontrastowy, szczeliny między kadrami - przydymione.
Nie mam takiego doświadczenia czy wynika to z przewołania, niedowołania czy też może z wieku negatywu.
Będę wdzięczny jeśli ktoś poświęci nieco czasu i podzieli się swoim doświadczeniem.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Danielaug napisał/a:
Film jest mało kontrastowy

Jak to Akademik… :-P

Wg producenta film naświetlony na 200 ASA w D-76 (ID-11 to w zasadzie to samo) należało by wywoływać 7.5 minuty przy agitacji co 30 sekund. Tak więc wołałeś za krótko i za rzadko mieszałeś. Do tego wiek filmu zrobił swoje (zadymienie, zanikanie obrazu utajonego). Stąd niski kontrast.

W zeszłym roku naświetlałem i wywoływałem 20-letniego Akademika. Światłomierz nastawiłem na 50 ASA, użyłem HC-110 (1+31) oraz Excela i nawet nieźle wyszło.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Następnym razem, filmy niewiadomego stanu (ważność, sposób przechowywania), wywołuj w tzw "stand" - R09 lub HC110 w niskim rozcieńczeniu (1:100), bez agitacji przez godzinę (2-3 przewrotki po 30 minutach). Działa to z każdym filmem i efekty do skanowania przeważnie są zadowalające.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Tak jak kojut mówi - stand w dowolnym wywoływaczu.

pz
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja tak wywołuję wszystko :-D Nie narzekam na efekty, a mniej zszarganych nerwów.
 

Danielaug  Dołączył: 03 Mar 2019
Dziękuję za rady. Agitację przeprowadzałem co 30s ( żle napisałem). Spróbuję resztę filmu wywołać w czasie 7,5 min. W internecie nie mogłem znaleźć konkretniejszych informacji co do czasu wołania.
Przyznam szczerze że wywołałem na razie 1/3 filmu, jednak nie z powodu "strategii" lecz z powodu trudności z nawinięciem na szpulę mojego PZO Krokusa. Do tej pory nie wiem dlaczego. Nawinąłem 1/3 (jak się okazało) i blokada. Wcześniej wołałem po 2 filmy jednocześnie i nie było problemu (Illford, Foma) ( zawsze sprawdzam czy szpule są suche).
W tym tygodniu wywołam drugą część i dam znać jak wyszło.

[ Dodano: 2019-08-15, 10:58 ]
Witam ponownie. Dzięki Lucky Luke, pozostałą część filmu wołałem w czasie 7,5 min. Jest wyraźnie lepiej. pozostało jeszcze zrobić odbitki ale jestem pozytywnie nastawiony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach