dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
Powrót do DSLR (K5II czy K-R)
Dzień dobry

Po ładnych paru latach chciałbym wrócić na łono lusterkowców i tym samym Pentaxa.
Byłem zadowolonym posiadaczem K10D a jestem (byłem) amatorem z "manualnym zapędem".

Zastanawiałem się nad K5II lub tańszym K-R.
Po krótkim rozeznaniu znalazłem na ebay (UK) K5II
- za równowartość ok. 1250 zł, zestaw z kitem z małym (naście tys.) przebiegiem w bdb. stanie;
ew.
- SRS sprzedaje dobre body z gripem i gwarancją za ok. 1100 zł (tylko trzebaby dokupić jakiś obiektyw na start).

Druga opcja to pójście w tańszy zestaw K-R. Jest kilka aktualnie w sprzedaży i raczej będą tańsze w zakupie ew. za podobną cenę mają bogatszy zestaw.

Wiem, że nie jesteście wróżkami, więc mam tylko delikatne pytanie czy jako amatorowi będzie któryś z w/w modeli lepszym zakupem?
Rozważam także zakup tańszego zestawu i w przyszłości zamianę na coś lepszego.
W przyszłości ew. dokupię jakiś przydatny obiektyw, po zapoznaniu się ze sprzętem.

Dziękuję za próbę doradzenia :)

Darek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dwr napisał/a:
Wiem, że nie jesteście wróżkami, więc mam tylko delikatne pytanie czy jako amatorowi będzie któryś z w/w modeli lepszym zakupem?

Zdecydowanie K-5II - zawodowcy kupują nowsze modele. :mrgreen:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jak już miałeś K-10, to nie ma się co "uwsteczniać" do segmentu amatorskiego - lepszy będzie K-5II.
Poza tym wyższy model daje szansę na dłuższe, niezawodne działanie.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
dwr, a powrót jest z jakiego sprzętu?
znaczy czy zmieniasz coś na lustro czy po prostu nie masz aparatu?
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
Rivelv napisał/a:
dwr, a powrót jest z jakiego sprzętu?
znaczy czy zmieniasz coś na lustro czy po prostu nie masz aparatu?


Te parę latek to była przerwa od lustrzanki (był tylko kompakt, smartfonów nie liczę).
Poskutkowało to zauważalnie mniejszą liczbą zdjęć i czas to zmienić (przywrócić).
Dzieci rosną, więc i one skorzystają na lepszym sprzęcie (nigdy nie wiadomo co z kogo wyrośnie ;).

Pozostając przy K-5 II:
ok. 1300 zł zestaw z kitem.
albo ok. 1100 body z gwarancją od SRS (konieczność dokupienia obiektywu na start).
oba w dobrym stanie i niskim przebiegiem.

Chyba, że coś z Japonii ale tu kwestia kosztów celnych i samego ryzyka dalekiego zakupu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dwr napisał/a:
ok. 1300 zł zestaw z kitem.
albo ok. 1100 body z gwarancją od SRS (konieczność dokupienia obiektywu na start).

Body z gwarancją. Za 200 zł dokupisz "kita" lub ewentualnie dołożysz do czegoś innego.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
1100-1200 za K5II jest do osiągnięcia w kraju. Powiem tak, jak planujesz się rozwijać i uzupełniać szklarnię, to z sentymentu kup coś na półkę Pentaxa, a do fotografii porozglądaj się za czymś sensownym u konkurencji. Poważnie.
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
rychu napisał/a:
1100-1200 za K5II jest do osiągnięcia w kraju. Powiem tak, jak planujesz się rozwijać i uzupełniać szklarnię, to z sentymentu kup coś na półkę Pentaxa, a do fotografii porozglądaj się za czymś sensownym u konkurencji. Poważnie.


Nie mieszkam w kraju i stąd zakupy w UK.

W zasadzie to właśnie lubiłem Pentaxa i nie gonię za mainstream'em, stąd pomysł na powrót.
Nie zastanawiałem się nad niczym innym jak dotąd a i pomysł świeży. Szkieł nie mam już żadnych, więc droga otwarta.
Rynek używek wszelakich w UK jest duży i myślę, że szansa na dostanie czegoś w dobrym stanie i cenie jest spora.

Hmm, nie mam pomysłu na nic innego a lubienie marki to spora waga :)
ale "fanboyem" nie jestem to i pomyślę.
Dziękuję.

PS.
Na niejednym forum polecanie konkurencji jest zabronione dożywotnim banem (niemal), więc tym bardziej lubię tu zaglądać.
A K10 bardzo lubiłem.
Dzięki.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
nowy K-70 z gwarancją i kitem pokazywał się ostatnio w Pl za 2300; w tym aparacie nie ma się do czego przyczepić, jest naprawdę więcej niż OK
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
PiotrK., w porównaniu do K10 - to głośno klapiące lustro :) - to chyba jedne do przyczepiania :)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
oprócz pitolonego solenoidu, bo już pojawiają się informacje, ze jest wadliwy jak w pozostałych modelach (k 30, k 50 etc)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jeśli to ma być aparat z matrycą 16 mpx to w k5II raczej bym nie wchodził . Jeśli już to poszukać K5IIs ( bez filtra na matrycy ) . Będzie trochę drożej ale lepsza rozdzielczość obrazków .
Warto poszukać pierwszej K5 z końca produkcji . Mnie osobiście bardziej podobał się obraz z pierwszej piątki . I cena będzie niższa niż za K5II . Oczywiście jeśli jesteś zdeterminowany na system Pentaxa . W tej chwili do amatorskiej fotografii wybrał bym bezlusterkowca . Pentaxa Kr skreślam na starcie . W pewnych partiach były wadliwe migawki . Poza tym aparat bez uszczelnień i z dość małym wizjerem .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kot72 napisał/a:
Warto poszukać pierwszej K5 z końca produkcji

Znacznie gorszy AF niż w K-5II/IIs.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Od IIs to może tak . Po aktualizacji K5 trafiała nawet w gorszym świetle . Po przesiadce z K5 spektakularnej różnicy nie odczułem . W obu aparatach trafiały się pudła AF . Taki urok lustrzanek .
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Ależ zostało napisane, że zadęcie jest na manual ;-) Jeśli wolno mi dodać coś od siebie. to jeśli chodzi o starsze modele, zawsze brałbym te, które kiedyś były modelami topowymi. Coś mi mówi, że użyte tam komponenty były lepszej jakości i mogą odpaść problemy z genialnym solenoidem, lub też, jeśli sięgnąć myślami w dalszą przeszłość, z fantastyczną zębatką w serii MZ.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To nie jest urok lustrzanek, tylko fatalnego układu AF w aparatach Pentaksa do modelu K-5II. Jeśli komuś zdarzały się pudła na II wersji Kapiątki, to albo miał źle ustawioną korektę AF, albo popełniał błędy - mówimy cały czas o AF-S.
Za Piotrem - pierwszą wersję K-5 odpuściłbym sobie ze względu na losowy AF.
A! I nie ma absolutnie ŻADNEJ różnicy w obrazku między K-5 i K-5II. Bardzo proszę nie tworzyć mitów, tudzież za pomocą przykładów udowodnić swoją tezę.
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
No to wiem mniej niż wcześniej :)
Pomyślę jednak i nad "bez lustrem". Może coś się przytrafi taniego w czasie rozmyślań to będę dalej rozmyślał nad docelowym wyborem i robił zdjęcia.
A na razie poczytam jeszcze.

Dziękuję wszystkim za głosy.

PS. Pojawialy sie tu na forum dobre opinie o Fujifilm X-E3, może to jakiś trop?
Na razie raczej kupie coś taniego i dozbieram na wymianę (dokupienie) czegoś poważniejszego/droższego.
A od myślenia tylko głowa boli a zdjęć nie przybywa :)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kot72 napisał/a:
Po przesiadce z K5 spektakularnej różnicy nie odczułem .

Różnicy nie ma dla obiektywów ciemniejszych niż 2.8. Dla obiektywów 2.8 i jaśniejszych w K-5II jest dodatkowy, precyzyjniejszy czujnik.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W czasie posiadania obu modeli posiadałem/posiadam obiektywy f 2.8 lub jaśniejsze . Ten rzekomo precyzyjniejszy czujnik w K5IIs .... cóż , na chwilę obecną wszystkie obiektywy musiałem kalibrować . Piszę o obiektywach firmowych Pentax . W K5 nic nie ustawiałem i było o.k. Może nowszy jest minimalnie szybszy ale Af w K5 napewno nie był losowy . Kto tak twierdzi raczej nigdy w rękach tego aparatu nie miał .
Fuji XE-3 raczej za te pieniążki nie kupisz . Na początek XT-10/XE-2 może być dobrym wyborem . Do bezlusterkowca podłączysz za pośrednictwem adaptera obiektywy prawie wszystkich systemów . Do Pentaxa tylko K + M42
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
Kot72 napisał/a:
W czasie posiadania obu modeli posiadałem/posiadam obiektywy f 2.8 lub jaśniejsze . Ten rzekomo precyzyjniejszy czujnik w K5IIs .... cóż , na chwilę obecną wszystkie obiektywy musiałem kalibrować . Piszę o obiektywach firmowych Pentax . W K5 nic nie ustawiałem i było o.k. Może nowszy jest minimalnie szybszy ale Af w K5 napewno nie był losowy . Kto tak twierdzi raczej nigdy w rękach tego aparatu nie miał .
Fuji XE-3 raczej za te pieniążki nie kupisz . Na początek XT-10/XE-2 może być dobrym wyborem . Do bezlusterkowca podłączysz za pośrednictwem adaptera obiektywy prawie wszystkich systemów . Do Pentaxa tylko K + M42


Tak zdaję sobie sprawę z kosztów i może coś da się zrobic za jakiś czas.
Najprawdopodobniej na razie kupie tanio jakiś używany zestaw, aby spokojnie poćwiczyć pstrykanie.
Jednocześnie podrążę, pomacam i poczytam o "bez lusterkowacach".
XE-2 body ok. 200GBP tak na szybko.
Sprawdzę w jakimś sklepie jak te Fujifilmy wyglądają i leżą w dłoni.

Dzięki.

[ Dodano: 2020-01-18, 17:01 ]
Kupiłem ostatecznie K-R. A od teraz odkładam co nieco i pod koniec roku kolejny zakup. Może bezlusterkowiec.
Niebieski K-R z przebiegiem ok. 7400 oraz kitowym obiektywem.
Dodatkowo:
- Manfrotto MKC3-P02 Tripod
- ACME Made San Francisco Messenger Camera Bag
- 50mm F1.7 Manual Prime Lens - Original Box - Must be from 1970ish
- 28mm F2.8 Manual Prime Lens - No box - From around the same era
Oryginalne pudełko, instrukcja i dowód zakupu z 2011 oraz pilot.

Całośc za 93 funty (ok. 460-480 zł) to w zasadzie niewiele zwłaszcza tu w UK.
Dziękuję za porady, z których jakby nie było coś skorzystam.

Udanych ujęć :)

[ Dodano: 2020-01-18, 17:51 ]
Mam nadzieję, że wyżej wymienione obiektywy to nie typowe śmieci ale zobaczę jak dostanę.
W każdym razie za takie pieniądze to żadne ryzyko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach