bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Porówynywałem do https://allegro.pl/oferta/lenovo-ideapad-5-15-r7-4800u-16gb-512gb-fhd-w10p-9897188975
4800U, 16GB RAM, 512GB SSD, matryca FullHD. W takiej konfiguracji Air kosztuje 7200zł.
Przegrywa rozmiarem, matrycą i na pewno baterią. Ale za brak wiatraczka Air płaci mocnym throttlingiem https://www.youtube.com/watch?v=8rcTJnVqzCE
Czy brak chłodzenia, bateria i wyższa rozdzielczość jest warte 3200zł? Niech każdy sam zdecyduje.

Michu napisał/a:
Testerzy zastanawiają się nad sensem istnienia innych laptopów ze względu na wydajność, energooszczędność, kulturę pracy i stosunek tego wszystkiego do ceny.
I chodzi tu o programy działające zarówno natywnie jak i przez emulator.
Testerzy czy youtuberzy? Jest różnica, Ci pierwsi mogą wiedzieć co mówią, Ci drudzy, na tych filmach co widziałem, tylko krzyczą "omg it's amazing" bez żadnych sensownych testów.
I już benchmarki pokazały. M1 jest porównywalny z Zen2 - Ryzen 7 4800U. Z Zen3 już może przegrywać.

Ten filmik, co załączyłem, traktuje o cinebench. MacBook Pro z aktywnym chłodzeniem jest o 1st cieplejszy niż Lenovo z 4800U. Air jest albo w tej samej temperaturze co Lenovo albo stopień niżej. 4800U po throttlingu i tak jest wydajniejszy niż MacBook Pro, a znacznie wydajniejszy od Air, który mocno zwalnia przez brak chłodzenia.

Poczekałbym na drugą generację (ale też przyglądał się Zen3 od AMD).

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
Testerzy czy youtuberzy?
Praktykasterzy. Nie jestem fanem Apple, ale trzeba spojrzeć rzeczywistości w oczy: dzieje się...

I bardzo dobrze, jak przeportują sensowne programy na ARM, to może łatwiej będzie z Windows RT i innymi laptopami z ARMem. x86 naprawdę już jest gotowe do uśmiercenia.

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
x86 naprawdę już jest gotowe do uśmiercenia.
W sensie rozważań "Harvard" kontra "von Neumann" czy chodzi o jakieś inne aspekty?

Ryszard, w sensie utrzymywania kompatybilności wstecznej z procesorami z lat 80'. Ze wszystkimi ich błędami.

Cytat
Ze wszystkimi ich błędami.
Możesz jakoś w skrócie wymienić? Ale naprawdę krótko. Ani ze mnie specjalista ani tu miejsce na jakieś wielkie rozprawy.

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Jako nie specjalista, mz Intel ma problem z rozwijaniem wydajności, problemy z bezpieczeństwem. Nie może zejść poniżej 10 nm. Wzrost mocy jest okupiony coraz większym grzaniem. Cudowanie z wychłodzeniem. Podobnie było chyba ogólnie z PowerPC. Apple ponoć decyzję o porzuceniu Intela podjęło w 2015. AMD lepiej sobie radzi.
Świat się zmienia i Snapdragony też wejdą do komputerów.

Hmm, nie mam tego w głowie, ale proszę bardzo wygooglałem na początek:
- https://stackoverflow.com/questions/2679882/why-is-x86-ugly-why-is-it-considered-inferior-when-compared-to-others
- https://www.zdnet.com/art...chips-meltdown/
- https://medium.com/datadriveninvestor/why-x86-wont-survive-220f94c6c5ef
- https://www.cnet.com/news...till-in-charge/
Tu wyżej szef XenSource - wypomina, że około 60% tranzystorów jest utrzymywana na x86 z powodu kompatybilności. To nie jest darmowe, nawet jak kompilujesz kod pod AMD64. Wciąż zabierają miejsce (droższy chip) i prąd. To jeden z powodów, dla którego w kieszeni nosisz procesor prawie tak samo wydajny jak laptopowe i3/i5 i potrafiący działać (z usypianiem) kilka dni. Jak się okazuje z M1 (który mocno bazuje na A14 z iPhone 12) - nosisz nawet lepszy niż niektóre x86.
Inne architektury aż tak się nie patyczkują z kompatybilnością wsteczną (która jest dobra do pewnej granicy) stąd projekty są świeższe, mniej prądożerne, szybciej wykorzystujące nowe funkcje. To żaden benefit w 2020 powiedzieć, że "ale mogę uruchomić stary soft z 1990 roku".
Meltdown i Spectre są zaszyte w x86 od 1995 (niektóre ARMy też były podatne).

Jeśli wolisz anegdotycznie: w 2004 kupiłem Apple iBook G4, procesor PowerPC G4 1,33GHz (7447A). Według benchmarków miał wydajność taką jak mój desktopowy Pentium 4 3,0GHz (widać to było w codziennej pracy).
Tu jakieś stare benchmarki, co prawda G5, a nie G4 ale porównane z Xeonem:
https://barefeats.com/pentium4.html

Amazon już też projektuje swoje ARMy i są bardzo dobre (lepsze od Xeon Platinum a przy tym dużo mniej prądożerne): https://www.anandtech.com...t-intel-and-amd

Aleś mi czytania wrzucił... Na stackoverflow w zasadzie wszystko sprowadza się do słabości kombinacji CISC + von Neumann wobec RISC + Harvard. Coś z tego ostatniego włożono w x86 na poziomie działania rdzeni procesora i pamięci podręcznych, ale patrząc z zewnątrz, to ciągle "stary dobry von Neumann"...
Czyli uzyskałem odpowiedź. Dziękuję! :-)
I nawet czaję o co chodzi :lol: ;-)

p.s. Jak się lepiej wczytać, to słabość x86 nie jest aż tak jednoznaczna dla piszących. Mam kumpla w Intelu, z nim jeszcze pogadam, o! :-)

Intel i nowe x86 to już nie cisc tylko crisc, więc to znów komplikuje, powiększa ilość tranzystorów i zużywa prąd. Jakby zrzucili kompatybilność poniżej amd64 może byłoby ciekawiej. A tak to płacisz i zasilasz cały ten bagaż od 1985.

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Mnie ciekawi jedna rzecz. We wrześniu złożyłem sobie blaszaka do roboty. Zależało mi głównie na wydajności przy grafice wektorowej (skomplikowane rysunki, warstwy). Procesor Ryzen 5 przyzwoita grafika, nie pamiętam dokładnie modeli, ram 16 GB (do rozbudowy w przyszłości) szybki dysk itd. itp. Słowem kierowałem się możliwościami w stosunku do ceny, składał mi fachowiec i też doradzał. Skubaniec udusił się na pierwszym pliku który chciałem przetestować. Komputer nie dawał rady z płynnym podglądem projektu. I tu wyszło coś co mnie zaciekawiło. W momencie gdy nie dawał rady z podglądem użycie procesora jakieś 30 %, ram zajęty w kilku GB, a maszyna ledwo zipie. Różnica w wydajności trochę dosyć nieco odczuwalna w stosunku do starej maszyny z i5 4 generacji. Niedawno widziałem parę testów Maców z Intelem i M1, i tam było to samo. Rendering: Intel śpi, wykorzystanie jakieś 30-40 %, M1 do 100 % i procesorek z telefonu jest szybszy od iMaca Pro (który kosztuje już co nieco). Ja dałem za nowego peceta niecałe 6 000 zł. Teraz bym kupił np. tego podstawowego Aira i miałbym podobną wydajność + mobilność + mniej wydanych pieniędzy. Dla mnie tak to zaczyna wyglądać cenowo.

White, to może być nie tak oczywiste jak się wydaje. Czy ta aplikacja co wymiata na M1 używa ich bibliotek? Chyba Metal się to nazywa, usunęli OpenGL w ogóle. Jeśli tak, to GPU ma opanowane i pewnie ładnie z niego korzysta. Czy ta sama aplikacja na Windowsie używa OpenCL poprawnie, jesli tak to na jakiej karcie graficznej? Porównywalnej z M1?

Tu już się wchodzi właśnie w to, że masz na PC więcej możliwości (sprzęt, system, etc.), ale Apple robi wszystko samo i pod siebie - tam rzadziej coś z czymś nie współgra. Może warto dopłacić? Nie wiem ;-)

Dużo zmiennych się pojawia. W tym roku wystartowałem z KiCadem na kilkuletnim Dell Precission. Program grzecznie zapytał o wykorzystanie sprzętowej karty grafiki. Bardzo miło z jego strony, śmiga pięknie. Za to po odłączeniu zasilacza sieciowego sam laptop mocno dławi wydajność... I bądź tu mądry.

Ryszard, w zarządzeniu energią Windowsa, w ustawieniach zaawansowanych (albo w aplikacji Intela do grafiki jesli to karta Intela) możesz wybrać co ma robić karta i procesor po odłączeniu zasilania. Zwykle przełączają się w tryb energooszczędny. Zmień na wydajnościowy i nie zauważysz różnicy - o ile starczy Ci czasu na baterii :-P

bbartlomiej napisał/a:
Zmień na wydajnościowy i nie zauważysz różnicy - o ile starczy Ci czasu na baterii
Może tam zajrzę, ale myślę, że nie bez powodu zasilacz ma 200W ;-)

Skocz do: