potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Krzychoo napisał/a:
@k33l w K100D też tak miałem. Niestety w K-7 po wyjściu z menu i ponownym wejściu do niego suwak nie wraca do punktu 0 tylko stoi na np. +10 tak jak go zostawiłem. Nie ma możliwości by zrobić więcej. Ale ponieważ w starych aparatach była taka możliwość uznałem, że jest to wyłącznie wina softu a nie brak możliwości wykonania przez aparat większej korekcji. Może kiedyś doczekamy się modyfikacji softu i wprowadzenia regulacji o więcej niż +-10.

Cytuję ten post, ponieważ mam problemy z regulacją AF. Dawno temu natknąłem się na ciekawe posty plwka i opiszona w tym temacie ale nie mogę ich odnaleźć. Mam wrażenie, że po iluś tam miesiącach męczenia K5 rozjeżdża się mikro-regulacja AF. Obecnie kiciakowy 18-55WR ma już +9, a DA70/2.4 wyszło poza zakres i wymaga jakiś +11,+12. Aparat jest na gwarancji, pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Mogę pokazać obecne ostrzenie na miarce ale podpowiedzcie do jakich rozmiarów pix i kompresji JPG zmniejszyć obrazki z K5 w ****jpg aby były czytelne na stronie forum.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Można wejść do menu serwisowego i samodzielnie przesunąć zakres korekcji jeżeli brakło skali w oficjalnym menu. Menu serwisowe uruchamia się programem PK_Tether.
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Dzięki, poczytam w tym temacie ale czy nie naruszę warunków gwarancji ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
potok napisał/a:
rozjeżdża się mikro-regulacja AF.
Możliwe, że czujniki AF są delikatnie poluzowane.
potok napisał/a:
pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Jw. Rozkalibrowane położenie czujników AF.
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Dada napisał/a:
potok napisał/a:
rozjeżdża się mikro-regulacja AF.
Możliwe, że czujniki AF są delikatnie poluzowane.
potok napisał/a:
pomóżcie w sformułowaniu uzasadnienia zwrotu gwarancyjnego.
Jw. Rozkalibrowane położenie czujników AF.


Dziękuję, wysłałem do Apollo w środę, sprzęt był z powrotem we wtorek. Oba obiektywy Pentaxowe skorygowane i nawet Tamron, którego nie wysyłałem, prawidłowo ostrzy pomimo zerowej korekty w body. W sumie całkiem sprawna reakcja na reklamację, koszty DHL-u poniosło Apollo.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Mam pytanie które korpusy Pentax mają regulację FF/BF w oficjalnym memu i jaką ?
- K-x Brak.
- K-5 regulacja kilku obiektywów każdego osobno i wspólnie dla wszystkich ?
- K-r regulacja wspólnie dla wszystkich. (poprawcie jeśli nie tak).
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
K10d miał z poziomu menu serwisowego
 

juntek  Dołączył: 07 Lut 2013
W K-5 można dla każdego obiektywu osobno lub wspólnie dla wszystkich.
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
Taka sytuacja.

Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF w K-30 dla DA 35mm i DA 50mm

Gdzieś mi to wylądowało w okolicach -13 dla obu.

Wczoraj jakoś mnie tchnęło, żeby jeszcze raz do tego podejść i mi wyszło +2 dla obu.
Prób było wieleeee.

Albo coś źle robię, albo moja puszka ma humory.
Światło było za każdym razem to samo - zwykła żarówa.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
mizu napisał/a:
Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF
Jaki to był "próbnik", jaki był poziom oświetlenia celu, używałeś statywu?
mizu napisał/a:
Gdzieś mi to wylądowało w okolicach -13 dla obu.
-13? A K-30 nie schodzi czasem do -10?
BTW, dwa tygodnie temu, to nie było przypadkiem zanim zmieniłeś firmware? Robiłeś reset kalibracji po zmianie?
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
jaad75 napisał/a:
mizu napisał/a:
Dwa tygodnie temu regulowałem na odpowiednim próbniku AF
Jaki to był "próbnik", jaki był poziom oświetlenia celu, używałeś statywu?
mizu napisał/a:
Gdzieś mi to wylądowało w okolicach -13 dla obu.
-13? A K-30 nie schodzi czasem do -10?
BTW, dwa tygodnie temu, to nie było przypadkiem zanim zmieniłeś firmware? Robiłeś reset kalibracji po zmianie?


O ja głupia cipka, faktycznie zmieniałem firmware :)

Regulacja w K-30 jest do -10 dla każdego obiektywu i -10 dla wszystkich więc realnie +/-20 można osiągnąć.

THX!
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
mizu napisał/a:
Regulacja w K-30 jest do -10 dla każdego obiektywu i -10 dla wszystkich więc realnie +/-20 można osiągnąć.
One się nie sumują. Działa albo jedna, albo druga. Też kiedyś mi się wydawało, że się sumują, ale to była wina niedbałego testowania.
 

mizu  Dołączył: 13 Lip 2013
jaad75 napisał/a:
mizu napisał/a:
Regulacja w K-30 jest do -10 dla każdego obiektywu i -10 dla wszystkich więc realnie +/-20 można osiągnąć.
One się nie sumują. Działa albo jedna, albo druga. Też kiedyś mi się wydawało, że się sumują, ale to była wina niedbałego testowania.


a ja własnie nie wiem kurcze. Na K-7 też miałem takie odczucie na początku, że się nie sumuje. Przy K-30 wydaje mi się, że sprawdziłem to definitywnie dając ekstrema ustawień i niby mi się wydawało, że się sumuje. Może się sumuje ale nie więcej niż 10.

Anyway, po nowym firmware mam +2 i jestem :mrgreen:
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
mowa chyba o szkłach systemowych Pentaxa ,bo na sigmie 18-200 coś nie widze różnicy :/
 

harys  Dołączył: 14 Wrz 2012
nie ma czegoś takiego że realnie czy nie realnie można otrzymać +/- 20
Jeśli nic nie robiłeś do tej pory to puszka jest ustawiona na "0" przy danym obiektywie i teraz możesz wyregulować FF lub BF w skali do 10 na + bądź na -.
Nie ma różnicy czy obiektyw Pentax czy Sigma.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Witam.
Czy ktoś podpowie, czy w KP jest ta regulacja?
Jakoś nie mogę znaleźć info.
Z góry dziękuję za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jako, że nie mam Pentaksa KP mam prawo się spytać, czy przeczytałeś instrukcję obsługi aparatu. Przytoczona przeze mnie instrukcja opisuje to na stronie 69.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
plwk napisał/a:
Jako, że nie mam Pentaksa KP mam prawo się spytać, czy przeczytałeś instrukcję obsługi aparatu. Przytoczona przeze mnie instrukcja opisuje to na stronie 69.

Dziękuję za wskazówki.
Ale ja tam widzę tylko - Działanie automatyki podczas robienia zdjęć przy użyciu podglądu na żywo...
No, chyba że już ślepy ze względu na wiek jestem...

Oraz czy ma jakąś pamięć dla ustawionych obiektywów, żebym po każdej zmianie obiktywu nie musiał korygować czegoś..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Instrukcja z tego linka, strona 69, na górze po lewej "Precyzyjna regulacja AF" https://www.ricoh-imaging...1/KP-OPM-PL.pdf
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
No właśnie tam jest napisane: przy użyciu podglądu na żywo

EDIT - u mnie to 71 strona - precyzyjna regulacja AF
Zapamiętuje do 20 wartości :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach