AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
K3, stare obiektywy i aberracja
Dzień dobry, po latach przerwy (jako czytelnik:)
To może krótkie wprowadzenie: po zenicie i praktice przyszedł czas na pentaxa i tak zostało do dnia dzisiejszego. Od K100D do K3. Ostatni rok był K5IIs z którego niesamowicie byłem i jestem (mam go dalej) zadowolony. Aż trafiła się okazja zanabyć K3 ze sporym przebiegiem (ponad 170k klapnięć) ale za przyzwoitą cenę. Ale do rzeczy. Niedawno stałem się też posiadaczem wychwalanego sonnara 200/2.8 MC, od kolegi, nówka sztuka przeleżana w szafie większość swojego żywota. I jakież było moje zdziwienie kiedy się okazało, że praktycznie każde zdjęcie to potworna aberracja. Coś co nigdy wcześniej mi nie przeszkadzało, nie jestem purystą a i też nie lubię i nie umiem obrabiać zdjęć na komputerze. Ale foty z K3 + sonnar = potwornie duża, różowa aberracja. Oczywiście zacząłem winić za to obiektyw, ale na oko wygląda super, nigdzie nie spotkałem się z opinią że one tak mają. Aż natrafiłem gdzieś na anglojęzycznym forum informację, że K3 potrafi zwiększać aberrację starych obiektywów. Dziwne, bo to przecież wada optyki, fizyka. No ale postanowiłem sam się przekonać i jakież było moje zdziwienie: na K5IIs ten sam obiektyw, ten sam motyw - aberracja dużo mniejsza i zupełnie inny odcień (zielony). I jak zacząłem testować inne manualne obiektywy okazało się, że z każdym jest podobnie - na K3 aberracja zauważalnie większa.
Ktoś ma podobne obserwacje? A może jest ktoś z Krakowa i okolic kto ma K3 i byłby skłonny na testy porównawcze? Bo póki co nie wiem co robić, Dołożyć jednak do całej zabawy oprogramowanie do obróbki?

pozdrawiam
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
AmilN napisał/a:
Aż natrafiłem gdzieś na anglojęzycznym forum informację, że K3 potrafi zwiększać aberrację starych obiektywów. Dziwne, bo to przecież wada optyki, fizyka.

Niestety, mogę to potwierdzić na przykładzie dwóch obiektywów z przed ery cyfrowej SMC-K 300/4 i SMC-FA* 24/2. Z moim K-3 aberracja jest bardzo wyraźna, dlatego interwencja oprogramowania jest konieczna.

Witaj na forum i baw się u nas dobrze!
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Ciekawy temat też mam K-3 i podpinałem od czasu do czasu Sonnara 180 2.8 i równolegle do K-5 i nie zauważyłem jakoś tego efektu..czyżby miało to związek z większym upakowaniem pixeli na matrycy? ciekawe..
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
krzyc sur, widocznie należysz do tej grupy, która ogląda zdjęcia, a nie piksele pod szkłem powiększającym.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rychu napisał/a:
widocznie należysz do tej grupy, która ogląda zdjęcia, a nie piksele pod szkłem powiększającym.

Niekoniecznie. Kiedyś posiadałem M 135/3,5 i jednym z powodów jego sprzedaży była aberracja właśnie. W słoneczną pogodę słabo sobie radził.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Oprócz CA, która jest ewidentnie wadą obiektywu, możemy jeszcze mieć do czynienia z PF (purple fringing - wybaczcie, nie znam polskiej nazwy). To zjawisko daje efekty podobne do aberracji chromatycznej, ale wynika raczej z właściwości matrycy. Poza tym, na działanie starych szkieł z aparatami cyfrowymi, wpływa jeszcze zestaw filtrów nałożonych na matrycę (nawet 3..4 mm grubości). I tak na przykład K20D ma ponoć bardzo cienki ten "stos" i lepiej traktuje stare obiektywy. Nie testowałem tego jeszcze, bo raczej należę do tego samego stronnictwa co rychu, niemniej jednak ciekawe rzeczy się dzieją w naszych Pentaksach i nie tylko ;-)

p.s. W zasadzie to mam trzy korpusy APS-C i ze dwa..trzy stare obiektywy do ewentualnego przetestowania, ale na 99% nie będzie mi się chciało tego robić :lol:
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jedno ciekawe , czy w tych K3 macie włączoną funkcję redukcji mory ? Jeśli tak to to rozdzielczość obrazu będzie spadać co też może potęgować w pewnym stopniu efekt aberracji . W porównaniu K5 + Da 16-45/4 a K5IIs z tym samym zestawem to na K5 było dużo kolorowej aberracji czego praktycznie nie widać na 5IIs .
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Filtr antyaliasing mam wyłączony. I tak jak pisałem, nie jestem purystą, pikseli nie oglądam pod lupą :) Ale to co wychodzi z K3 + stare obiektywy mocno mi przeszkadza. W wolnej chwili podeślę może próbki. Być może jednak z moim K3 coś jest nie tak? Przebieg jest spory. K5IIs leży w szufladzie, ale skłaniam się do powrotu do niego.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Używam z moimi puszkami obiektywy serii M 28, 40, 50, 100, 200, F50, 70-210, CZJ 135 i tragedii nie ma. Za to mój pierwszy kontakt z *16-50 skończył się odrzuceniem tegoż, właśnie z powodu tragicznych aberracji.
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
To może dla zobrazowania:

https://photos.app.goo.gl/ZoWngtWKEJ27DjuN8

Lewe zdjęcie z K3, prawe z K5IIS, obiektyw Sonnar, te same warunki oczywiście.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jakieś malutkie te obrazki. Czy tak miało być?
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
To tylko crop, ale można powiększyć po kliknięciu w zdjęcie i wtedy widać o co chodzi.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
To są wycinki z centrum kadru ? Coś te lewe jakby nie trafione idealnie z ostrością .
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
AmilN napisał/a:
To może dla zobrazowania:

https://photos.app.goo.gl/ZoWngtWKEJ27DjuN8

Lewe zdjęcie z K3, prawe z K5IIS, obiektyw Sonnar, te same warunki oczywiście.


Heh nie wiedziałem że ktoś jeszcze u mnie na wiosce ma Pentaxa..
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
No pięknie, sąsiadami jesteśmy? :) Ale ja często po wiosce i okolicach z pentaxem chodzę :) No i masz K3, może jakiś test krzyżowy?

Co do pytania: tak centrum kadru. I właśnie... mam też jakieś niejasne przekonanie, że K3 mniej ostry jest. Może w ogóle z tym moim korpusem jest coś nie tak? Dobrze, że nie dałem za niego niewiadomo ile, bo bym się chyba popłakał...
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Wybierz jakiś bliski cel . Najlepiej ze statywu i z wyłączoną stabilizacją . To było ostrzone w LV czy z potwierdzeniem w wizjerze ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
krzyc sur napisał/a:
tragedii nie ma

Chodzi o to żeby było dobrze.
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Ostrzone z oka, nie lubię LV, staroświecki jestem :) Tak, wiem, potwierdzanie ostrości jest zawodne a i wzrok już nie ten. Ale ostrość ostrością, CA raaazi na każdym praktycznie zdjęciu i nie trzeba niewiadomo jak powiększać.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Tak , tylko delikatne pudło jeszcze pogłębi aberracje . Tak jak pisałem wyżej , lewe nie jest idealnie trafione . K3 ma wyższą rozdzielczość niż 5IIs . Fotki powinny mieć lepszą ostrość . Jeśli tak nie jest to już mogą być delikatne błędy przy ustawianiu ostrości lub błąd potwierdzenia w złym momencie . Zrób próby z bliskiego dystansu .
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
To dorzuciłem jeszcze 2 zdjęcia z tamtych testów, tym razem SMC-A 50 1.7
Też sporo gorzej K3 wypadło.
Postaram porobić testy wg Twoich wskazówek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach