Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
2:1 daje większe możliwości, pytanie czy Ty potrzebujesz takich powiększeń. Nie wiem co dokładnie chcesz focić, ale AF chyba przydałby się ( ? ).
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Główne przeznaczenie to akwarystyka. Fajnie mieć 5x ale to może kiedyś.

Video też będę chciał ogarniać.

Ostrzenie raczej ręczne.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
To że akwarystyka, doczytałem, ale jakbyś chciał rybki focić to bez AF ciężej znacznie, choć da się.

Skoro tak, to bierz 25mm i działaj :) Na początek można bez szyny :)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
lukaszszcz, Tak z ciekawości zapytam: a cóż takiego chcesz fotografoeać w tym akwarium? Jeśli rybki, to skala 1:1 jest tak z pięć razy na wyrost. Jeśli plankton, to modele lepiej byłoby przenieść do wąskiej pionowej kuwety. Tak czy owak obiektom należałoby ograniczyć możliwość poruszania. A tak nawiasem mówiąc, AF w prawdziwej fotografii makro bardziej przeszkadza niż pomaga.
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Obecnie zdjęcia w akwa robię wg szkła z podpisu 70-300mm z makro 1:2. Na 300 brakuje ostrości i te 1:2 to zdecydowanie za mało. Wszystko ostrze manualnie. O AF nawet nie myślę.

Ślimaki, jajeczka. Obiekty o MAKSYMALNEJ wielkości 3/4cm. Jajka krewetki pewnie mają z 1mm.

Jeśli chodzi o ryby to nie czekam aż wejdą w kadr więc muszę ostrzyć błyskawicznie. Dlatego taka 25 raczej odpada.

Idealnie było by miec oba :mrgreen:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Oj, ruszające się obiekty i Laowa 25, to ciężki temat :) Trzeba byś nie lada kozakiem :) Do jajek krewetki natomiast taka skala ( 5:1 ) jest bardzo dobra. Poniżej ziarno maku, skala 5:1, nieco "skropwane". Nie stosuję focus stackingu. Jeszcze jeden plus Twojego body jest taki, że to APS-C, będziesz miał skalę 7,5:1, w stosunku do FF.


 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Dlatego wolę właśnie 60mm i 2:1 jest bardziej uniwersalna w już i tak okrojonym zakresie. Ta 25 sobie wybiłem z głowy. Jedyne co mnie martwi to że jest to ledwie 60.

Dlatego muszę coś wybrać. Albo 2:1 albo 100/150mm.




Ps Wygląda jak kokon

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach