Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Mam Epson V800 Photo. Ale w większości skanuję mały format. Cały proces jest dość czasochłonny i wymyśliłem sobie, że szybciej by poszło sfotografowanie negatywu. Tylko trzeba się zaopatrzyć w obiektyw makro.
Ale czy w transformacji kolor - B/W w aparacie nie stracę czegoś?

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mirek napisał/a:
Ale czy w transformacji kolor - B/W w aparacie nie stracę czegoś?

Co miałbyś stracić? Chcesz fotografować czarno białe?

Epson V800 Photo ma maksymalną (nie mylić z marketingową) rozdzielczość skanowania 2300 dpi czyli każda matryca powyżej 8 Mpi da wyższą rozdzielczość obrazka.

Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
99,5% fotek na kliszy robię w czerni i bieli. Skanuję z maksymalną rozdzielczością skanera (ale w szarości) i później przeskalowuję o połowę - ponoć w ten sposób zbliżam się do rzeczywistej maksymalnej rozdzielczości skanowania. Wcześniej skanowałem na Minolta DuoScan IV też w ten sposób, ale mi ten skaner padł i nie znalazłem serwisu który by się chciał podjąć naprawy.
plwk napisał/a:
czyli każda matryca powyżej 8 Mpi da wyższą rozdzielczość obrazka

To czemu ludziska jeszcze kupują skanery?

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek napisał/a:
To czemu ludziska jeszcze kupują skanery?

bo nie każdy fotografujący ma cyfrankę ?

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Na aps-c jest nawet łatwiej. Niekonieczny jest obiektyw makro. Praktycznie wystarczy jakakolwiek manualna 50 z dowolnego pleśniaka, bo i tak wykorzystywany jest środek pola obrazowego. Winietowanie jest poza kadrem, a i tak trzeba przykręcić poważnie przesłonę więc krzywizna pola mieści się w głębi ostrości. Można ją odwrócić obiektyw i teoretycznie będzie jeszcze lepiej. Telecentryczność też jest wystarczająca.

Skocz do: