Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Mam Epson V800 Photo. Ale w większości skanuję mały format. Cały proces jest dość czasochłonny i wymyśliłem sobie, że szybciej by poszło sfotografowanie negatywu. Tylko trzeba się zaopatrzyć w obiektyw makro.
Ale czy w transformacji kolor - B/W w aparacie nie stracę czegoś?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mirek napisał/a:
Ale czy w transformacji kolor - B/W w aparacie nie stracę czegoś?

Co miałbyś stracić? Chcesz fotografować czarno białe?

Epson V800 Photo ma maksymalną (nie mylić z marketingową) rozdzielczość skanowania 2300 dpi czyli każda matryca powyżej 8 Mpi da wyższą rozdzielczość obrazka.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
99,5% fotek na kliszy robię w czerni i bieli. Skanuję z maksymalną rozdzielczością skanera (ale w szarości) i później przeskalowuję o połowę - ponoć w ten sposób zbliżam się do rzeczywistej maksymalnej rozdzielczości skanowania. Wcześniej skanowałem na Minolta DuoScan IV też w ten sposób, ale mi ten skaner padł i nie znalazłem serwisu który by się chciał podjąć naprawy.
plwk napisał/a:
czyli każda matryca powyżej 8 Mpi da wyższą rozdzielczość obrazka

To czemu ludziska jeszcze kupują skanery?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek napisał/a:
To czemu ludziska jeszcze kupują skanery?

bo nie każdy fotografujący ma cyfrankę ?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Na aps-c jest nawet łatwiej. Niekonieczny jest obiektyw makro. Praktycznie wystarczy jakakolwiek manualna 50 z dowolnego pleśniaka, bo i tak wykorzystywany jest środek pola obrazowego. Winietowanie jest poza kadrem, a i tak trzeba przykręcić poważnie przesłonę więc krzywizna pola mieści się w głębi ostrości. Można ją odwrócić obiektyw i teoretycznie będzie jeszcze lepiej. Telecentryczność też jest wystarczająca.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Nie wiem jakim cudem, ale mój skaner (Epson V800) się dowiedział, że przepytywałem Was o skanowanie aparatem cyfrowym i się w związku z tym zepsuł. Mam teraz dwa nieczynne skanery i trochę filmów do przeskanowania. Skoro można podziałać z cyfrówką, to dajemy....
Ponieważ mam obiektyw Tamron SP90/2,5 Macro, myślałem, że przeskanowanie filmu to będzie bułka z masłem. Ale jednak nie. Problem polega na tym, że nie potrafię zrobić zdjęcia w odpowiednim zbliżeniu. Rzeczony Tamron ma na napisy, które sugerują że powinien wykonać zdjęcie z powiększeniem 1:1 z odległości ~40 cm. I rzeczywiście, jak "podjadę" do filmu na 40 cm to robi się ostro, ale klatka filmu zajmuje mniej więcej połowę pełnoklatkowej matrycy, a wg podanej wcześniej informacji winna zajmować całą. Sprawdzam dokładnie napisy na obiektywie i chyba tu jest pies pogrzebany - informacja o powiększeniu 1:1 znajduje się po prawej stronie obiektywu, ale na tej samej wysokości po lewej stronie widzę informację o powiększeniu 1:2. To w takim razie co to jest to 1:1 po prawej? No tak, poniżej napisu 1:1 jest informacja 2xCONV.
Czyli co? Potrzebuję jakiegoś konwertera żebym uzyskał powiększenie 1:1. Jak spróbowałem podpiąć pierścienie pośrednie do makro, to rzeczywiście osiągnąłem większe powiększenie (nie 1:1, bo jednak klisza zajmowała niecałą matrycę) ale pokazało się wtedy tak mocne winietowanie, że praktycznie każdy róg fotki był nie do użytku.
Czy jest jakiś sposób by przy pomocy tego obiektywu zrobić skan fotki 24x36 mm? Nie musi to być cała klatka filmu na całą klatkę matrycy. Ale chociaż żeby film zajął z 80% matrycy.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Potrzebujesz telekonwertera lub pierścienia.
Cytat
Full 1:1 magnification can be achieved with the 018F extension tube or with the 01F 2x teleconverter. An alternative to the 018F is a deglassed 01F TC.

Read more at: https://www.pentaxforums....l#ixzz7K1X2BcCM
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek, najprościej dołożyć jakiś pierścień pośredni. Jego długość można wyliczyć lub dobrać doświadczalnie (nie pamiętam wzoru a nie chce mi się szukać. Wujek Google z pewnością coś" wypluje"). W ten sposób nie wprowadzasz żadnego elementu optycznego w tor obiektywu ale tracisz na jasności. Sądzę, ze przy duplikowaniu nie będzie to miało dużego znaczenia. Zamiast pierścienia(i) pośredniego można użyć mieszka. A co się stało temu V800 ? Możesz też poszukać konwertera x2.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
opiszon napisał/a:
Potrzebujesz telekonwertera lub pierścienia.

Założyłem pierścienie Marumi i dostałem potężną winietę - rogi filmu są zaczernione i nic z tym nie zrobię. Może dla tego obiektywu odsunięcie od aparatu pierścieniami powoduje zmniejszenie pola obrazowego na matrycy? Byłoby to możliwe bo obiektyw dość wąski.

powalos napisał/a:
A co się stało temu V800 ?

Stoi i mruga do mnie czerwoną diodą :-(
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek, widocznie za dużo tych pierścieni. Zacznij od najkrótszego. Może wystarczy jakieś 15mm. I pamiętaj aby obiektyw ustawić na minimalną odległość ostrzenia a "ostrzyć" zbliżając cały zestaw do obiektu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Oryginalny pierścień o którym pisałem ma 45mm
Cytat
This is a 45mm extension tube, no optics, adaptall fitting, to accompany specifically the 90mm macros 52B/BB to achieve 1:1 reproduction.

Read more at: https://www.pentaxforums....l#ixzz7K29qSTvy

 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Na razie użyłem pierścieni 31 i 13 mm oraz obiektywu FA43. Kadr z filmu wypełnił prawie całą matrycę, więc jest chyba OK. Zeskanowałem film i ocenię rezultaty.
opiszon napisał/a:
Oryginalny pierścień o którym pisałem ma 45mm

Czyli powyższy zestaw pierścieni powinien się nadać - ma 44 mm. Jutro spróbuję zadziałać :mrgreen:
Dzięki za pomoc.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To tego Tamrona wystarczy też jakikolwiek konwerter x2. Nie musi być oryginał. Ponoć bardzo dobrze spisuje się też z konwerterem AF x1.7 Pentax'a.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Taki konwerter ma soczewki? Niestety nie mam takowego, ale w/w pierścienie powinny „wykonać robotę”.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Konwerter AF x1.7 ma soczewki. I to ruchome bo służy do zamiany obiektywu manualnego w obiektyw z AF. Kosztem światła i wydłużenia ogniskowej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Każdy konwerter TC będzie miał soczewki.
Pierścienie dystansowe nie mają.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
MixerB, pierścienie też zmieniają "światłosiłę" obiektywu a i ogniskową całości zestawu.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Zdjęcia grudniowe z JA 7.0 "przeskanowane" rzeczonym Tamronem z zastosowaniem pierścieni 13+31 mm. Do "skanowania" zdjęć JA 8.0 ze stycznia użyłem takiego samego zestawu pierścieni i obiektywu Pentax FA43. Jakościowo bardziej do zaakceptowania niż poprzednie próby, ale:
- zdjęcia z Tamrona nie wykazują dystorsji (są równe na całej szerokości klatki), ale pojawia się mocne winietowanie, stąd zdjęcia zajmują trochę ponad 80% matrycy (na oko),
- zdjęcia z Pentaxa nie mają winietowania (stąd klatka wypełnia mi większą powierzchnię matrycy), ale ujawniła się całkiem spora dystorsja,
-w obu przypadkach pojawiają się na zdjęciach "ciapy", których jak mi się wydaje na skanach ze skanera nie było.

Muszę teraz na próbę przeskanować aparatem zdjęcia wcześniej skanowane skanerem i porównać. Może te "ciapy" tylko mi się wydają :-D Teoretycznie z matrycy aparatu powinienem uzyskać lepsze rezultaty niż ze skanera (wyższa rozdzielczość i możliwość dokładniejszego ustawienia ostrości) ale na razie mam odmienne odczucia.
A nawiasem mówiąc jeśli "skanuję" aparatem to powinienem film ustawić do matrycy emulsją czy gładką stroną? Jak skanuję skanerem, to emulsja jest od czujnika, a te dwa filmy o których wyżej piszę miały od czujnika (matrycy) gładką stronę.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek, dla mnie dziwne to winietowanie z Tamronem. Muszę sprawdzić u siebie. Też mam takiego. Wersja 52BB.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie zrobiłem kilka szybkich "pstryków" i oto co zauważyłem. Z konwerterem x2 Soligora winiety brak. Z pierścieniem 27mm (tylko taki mam) i przy Tamronie ustawionym na minimalną odległość pojawia się lekka winieta. Ustawienie jednak Tamrona na nieskończoność powoduje, że brak jakiejkolwiek winiety. Ostrość ustawiałem zbliżając/oddalając cały zestaw. Podobnie może być z Twoimi pierścieniami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach