sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nikon Z fc czyli Z50 w stylu retro
Jeszcze nie zapowiedziany oficjalnie, ale coraz więcej przecieków na jego temat Z fc - bezlusterkowiec APS-C w stylu starych, manulanych lustrzanek.

Mam akurat Z50 i to super aparat, zdecydowanie lepszy niż wynikałoby to ze specyfikacji i pozycjonowania, a z przecieków wynika, że Z fc będzie miało podobną specyfikację. Z fc w tych retro szatach wygląda znakomicie. Super wygląda też ten dołączany grip widoczny na pierwszym zdjęciu.


 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rzeczywiście różowy jest jak stworzony dla Ciebie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
sołtys, on wygląda... no... staro. Po prostu. :-/

I zupełnie serio, oby się nie okazało, że pogoń za retro odbyła się kosztem ergonomii. Plus za kółko korekty ekspozycji. Ale jak pogodzą kółko czasów naświetlania z wybierakiem PASM po drugiej stronie "pryzmatu"? I czemu obiektyw nie ma pierścienia przysłon? Jakieś to takie niedopieczone...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
sołtys, on wygląda... no... staro. Po prostu.

Ryszard, ale, że Michu? No nie widzieliśmy się już kilka lat faktycznie, ale chyba nie aż tak bardzo?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Nie, Zdzichu :-P
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
I czemu obiektyw nie ma pierścienia przysłon? Jakieś to takie niedopieczone...

Bo to "przemalowany" na retro obiektyw dołączany normalnie do z50 ;) Nikon trochę kiepsko przędzie, więc mimo wszystko uważa na budżet, żeby nie przepalić - także gotuje tak, żeby jednak wykorzystać trochę składników, które już ma. Ale jednak widzisz dopieczone w trochę inny sposób - zrobili taki miniwyświetlacz na górze korpusu, na którym wyświetla się ustawiona wartość przysłony - tys piknie :)

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Rzeczywiście różowy jest jak stworzony dla Ciebie.

Będzie mi pasować do skarpetek.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mi generalnie bardzo podobają się takie projekty retro. Ale tak jakoś wydajei się, że Fuji zrobiło to lepiej. Tym niemniej życzyłbym sobie tak wystylizowany aparat, chociażby ze względów estetyczno-sentymentalnych.
Szkoda oczywiście, że nie ma szkieł z pierścieniem przysłon, ale jak wspomniał Sołtys, to kwestia ekonomiczna.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
sołtys napisał/a:
zrobili taki miniwyświetlacz na górze korpusu, na którym wyświetla się ustawiona wartość przysłony - tys piknie
Wystarczająco dziwaczne, żeby mi się spodobało. Niech im będzie, zaliczam! ;-) No i z tym szkiełkiem zdecydowanie zyskuje urody. Kolejny plus. Niemniej jednak, mnie takie retro nie porywa. Dwadzieścia lat temu, przesiadając się z Zenita na Pentaksa wybrałem MZ-M, bo miał takie same kółka i pierścień przysłony na obiektywie... Dzisiaj wolałbym KP z trzema kółkami, Hyper-Programem i TAv... No chyba, że ten Nikon też oferuje coś więcej niż stary PASM :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kółko czasów migawki. Wielkie, karbowane, metalowe i klikające. Wyznacznik retro... A potem 99% zdjęć na priorytecie przysłony :lol:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Ale tak jakoś wydajei się, że Fuji zrobiło to lepiej.

Tys prowda. Z tym, że zdaje mi się, że Fuji poszło w tę stylistykę budując wokół tego całą filozofię marki i tworząc w tej stylistyce już od ładnych kilku lat. A dla Nikona to jest tylko taki ukłon w stronę tych użytkowników, którzy oczekiwali tego typu retro aparatu + takich, którzy wybierają aparat ze względu na to jak wygląda i z którym fajnie się będzie pokazać na instagramie czy innym tiktoku - a w dodatku tworząc go niezbyt dużym kosztem przebierając prawdopodobnie z50 w retro-szaty (zobaczymy jaka będzie ostatecznie specyfikacja). Można też przy okazji przypomnieć, że Nikon to firma "z tradycjami" ;) Także obstawiam, że celują również w segment instagramowo-tiktokowo-socialmediowy

Już widać jedną mocną na plus zmianę - z50 ma ekran odchylany na dół - tak, że w momencie podpięcia do statywu, głowica zasłania ekran ;) A tutaj ekran odchylany tak jak przeważająca większość recenzentów i użytkowników by oczekiwała :)

Ryszard napisał/a:
No chyba, że ten Nikon też oferuje coś więcej niż stary PASM

Jeśli ostatecznie okaże się, że faktycznie to Z50 w retroprzebraniu, no to bardzo udany model ten Z50. Wybrałem go przede wszystkim do konkretnych zleceń fotograficznych - poszukiwałem małego aparatu z ustawianiem ostrości "na oko" - sprawdza się znakomicie. A mam jeszcze całkiem przyjemny 35/1.8, który po podpięciu przez przejściówkę zyskał nowe życie (zaleta bezlusterkowców, że praktycznie zniknął problem back i front focusa) Także jeśli tak faktycznie będzie z Z fc to będzie nie tylko fajnie retro wyglądał, ale O DZIWO nawet robił zdjęcia :mrgreen: i to całkiem niezłe :mrgreen: No ale oczywiście okaże się w praniu ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
sołtys napisał/a:
A mam jeszcze całkiem przyjemny 35/1.8, który po podpięciu przez przejściówkę zyskał nowe życie (zaleta bezlusterkowców, że praktycznie zniknął problem back i front focusa)
Na jednym forum, bodajże pentaksowym, czytałem że Nikon nigdy nie miał problemów z autofocusem ;-) ;-) ;-)
sołtys napisał/a:
poszukiwałem małego aparatu z ustawianiem ostrości "na oko" - sprawdza się znakomicie
No tego to można bezlusterkowcom pozazdrościć. K-3 III niby poszedł w te rejony, ale za jaką kasę...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ryszard napisał/a:
Ale jak pogodzą kółko czasów naświetlania z wybierakiem PASM po drugiej stronie "pryzmatu"?

Pewnie tak, jak kiedyś w Contaxach - jak wybierzesz tryb Auto, P czy Av, ustawienia pokrętła czasów będą ignorowane.
Ryszard napisał/a:
No chyba, że ten Nikon też oferuje coś więcej niż stary PASM

Jest też Auto, to pewnie jakieś AI wybierające program tematyczny na podstawie analizy sceny.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
I pojechali. Brawo dla Nikona.

Najpierw się śmiali z kolorów Pentaksa, potem sami zrobili kompakt w kolorach, a teraz śliczny aparat retro również że skórkami jak za starych czasów Wujka Spinnera.


Żal, że to inne stajnia.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ładny ten Nikon. Im dłużej na niego patrzę, tym bardziej podoba mi się srebrny Pentax KP :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Mi też się bardzo podoba – przy takich gabarytach retro stylizacja wygląda dużo lepiej, bardziej naturalnie niż było to np. w przypadku Df (gdzie przy dużym FX'owym body miałem lekkie poczucie przerostu formy...). Jedynie martwiłbym się o gabaryty optyki. Może się mylę, ale chyba u Nikona nie ma wielu takich pancake'owych obiektywów? Te ich duże i ciężkie szkła chyba będą tu niezbyt wygodne.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Brałbym w każdym wariancie kolorystycznym...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Może się mylę, ale chyba u Nikona nie ma wielu takich pancake'owych obiektywów?

Kitowy 16-50 jest maniuńki, a całkiem niezły (działa z nim całkiem sprawna stabilizacja obrazu). No i nowy, dedykowany a'la stare manualne nikkory 28/2.8 tworzą całkiem zgrabny duet. Stara 35/1.8G (czyli 50tka), o której pisałem wyżej, też nie taka wielka (nawet wydłużona przez przejściówkę). Taki zestawik kit + 28/2.8 i stara 35tka i nic więcej mi z tym retrobody w zasadzie nie byłoby potrzebne. No ale oczywiście - zależy od potrzeb. Zdaje mi się, że całkiem całkiem pasowałyby również tutaj manualne kundelki też w retro-stylu, tanie jak barszcz Sosnowskiego jak np. 7Artisans 35/1.2 (jest z mocowaniem Z) czy inne tego producenta, TTARTISAN 50MM F1.2, Meike, VILTROXy itp.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
sołtys, jak jest z AF w Z50? Ktoś pisze pod Z fc opinie i rzuca niemiłe słowa pod jego tematem. Z jakimi szkłami uzywasz?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K napisał/a:
jak jest z AF w Z50?

W poniedziałek coś będę mógł w tym temacie powiedzieć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach