Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
W październiku byłem na plenerze Sony i otrzymałem do użytkowania A7R4 ,24-70 /2.8G,70-200/2.8G oraz używałem 200-600/ serii G. Sprzęt używałem ok 3 dni. Pogoda niestety była fatalna.
Krótkie wrażenia :
-bardzo dobry AFC . ilość trafionych zdjęć ok 98% (w Pentaxie K1 i podobnych obiektywach od 40-60%)
- joystic umożliwiający ustawienie pkt ostrości podczas kadrowania(w K1 fatalny sposób ustawiania pkt ostrości w wielu przypadkach wprost niewykonalny)
A7R4 fotografowałem jachty wychodzące z portu na Helu podczas sztormowej pogody.
K1 fotografuję pokazy koni arabskich ,zawody tradycyjnego powożenia ,zawody sportowego powożenia ,skoki przez przeszkody.
Jakość zdjęć trafionych z ostrością jest podobna , cena za obiektywy Sony jest ok 85-100 % większa niż za takie obiektywy Pentaxa (ta którą ja płaciłem)
Jeżeli dobrze poznasz obsługę Sony i się jej nauczysz to ergonomia jest lepsza niż w K1.
Przedstawiciele Sony Polska chwalili się że firma zbiera opinie o produktach od fotografów i stara się wprowadzać je w życie.
Nie słyszałem aby coś takiego miało miejsce w Pentaxie.
Odnośnie stałek to przy obecnej technologii zauważenie różnicy pomiędzy bardzo dobrym zoomem a stałką jest praktycznie nie do zauważenia.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Krzychoo napisał/a:
Kiepska ergonomia, menu woła o pomstę do nieba, bateria nie wystarczy nawet na kilka godzin.
Bezlusterkowce TAK, ale A7 i A7II NIE. W tych pierwszych nawet focus peaking nie pokazuje do końca poprawnie gdzie jest ostre.


Ty tak z autopsji... ?

FP jest bardzo precyzyjny. Używam A7 głównie z manualami. Procent trafionych zdjęć jest znacznie wyższy niż tych z K3II.
Ergonomia jest słaba, aku też, to prawda. Obrazek wolę z Asiódemki.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
FP pomaga bardzo, ale nie jest nieomylny. Wskazuje nie tyle płaszczyznę ostrości co obszar kontrastowości. Wymaga krytycznego spojrzenia na ekranik (odruchowo miałem napisać matówkę). Potrafi wskazać jako ostre kontrastowe bąbelki w bokehu.
Wiem, ze to kwestia gustu, ale nie podoba mi się w soniakach struktura ziarnistości z matryc Exmor (Wprawdzie i tak tego nie widać na jakichkolwiek wydrukach) .
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Oczywiście, nawet AF nie jest nieomylny. Natomiast z praktyki wiem, że z Pentaxowym potwierdzeniem ostrości mam więcej nietrafionych strzałów, niż z FP z Sony.
Na temat ziarna nie wypowiem się, bo nie korzystam, z więcej niż ISO 200, ale... w kwestii czułości K3II zjada Asiódemkę, różnica jest naprawdę duża.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Też wolę widzieć co jest ostre niż wierzyć jakiemuś znaczkowi. Nie mam niestety matówki z klinem czy mikrorasterem do Pentaxa i chyba nie będę miał.
Soniaki maja najbardziej rozbudowany system adapterów, chociaż inni są tuż za. Krótki index mocowania obiektywu pozwala na używanie optyki od dalmierzowców. Więc pod manuale jak najbardziej. Nie mam swojej FFa7 tylko APSCa6300 ale bawiłem się też taką nie moją kombinacją -pierwszy a7+pentacon1,8/50. Bardziej mi się to podoba niż z K3.
Do tego idealny byłby któryś z a7r.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Miałem przez chwile A6300. Naprawdę świetnie obrazuje, ale ergonomia zerowa, jak dla mnie. Mam drewniane łapki ( 20 lat kulturystyki i trójboju siłowego ). Po kilku Pentaxach ( choć nie są duże ) miałem wrażenie jakbym trzymał obiektyw, bez aparatu :)
Co do ustawiania ostrości - Pentaxowe potwierdzenia miało dużą, że tak napisze, rezerwę, można było kręcić pierścieniem w tę i we w tę, a kropka cały czas świeciła, w tym czasie ostrość w wizjerze się zmieniała. Reasumując - w większości przypadków i tak trzeba było ustawiać "na oko". W A7 tego problemu nie ma.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prorok napisał/a:
Pentaxowe potwierdzenia miało dużą, że tak napisze, rezerwę

To do K-5, gdy czujniki AF były dla przysłony 5.6.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
To wcześnie było jeszcze gorzej ? :shock: Nie wyobrażam sobie tego. Miałem kilka modeli powyżej K-5 i efekt był taki jak opisałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie powinno być tego efektu w aparatach od K-5 II, z obiektywem o jasności 2.8 lub jaśniejszym.
Ten efekt zależy również od kąta obrotu pierścienia ostrości.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
K-5II, K-3 i K-3II, we wszystkich ten sam efekt. Oczywiście stwierdzenie "w tę i we w tę" jest nieco na wyrost, ale, że tak powiem, ustawienie ostrości "w punkt" nie było możliwe, jakiś luz pozostawał. Przy takich szkłach jak Pentax K 135/2.5 i Vivitar series 1 macro 100/2.5 ( genialny obiektyw ), również.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Prawda, że to mała śliska cegiełka ,ale ma coś co mi szczególnie pasuje - okno celownika jest w samym rogu aparatu, a ja mam konkretny nochal, który mi się spłaszcza na wyświetlaczu Pentaxa. (nie muszę nosić maseczki) Pod tym względem a6300 i smiena8m to dla mnie bomba. ;-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
JacekK napisał/a:
Pod tym względem a6300 i smiena8m to dla mnie bomba

A dla mnie dyskwalifikacja. Jak się kiedyś w NEXa7 psiapsiółki gapiłem, to potem nie mogła ekranu doczyścić, centralnie - bo ja do wizjera lewym okiem zerkam...
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Powinni produkować dwie wersje - jak nożyczki.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Canon produkował jeden model dla leworęcznych, (7D L) będący lustrzanym odbiciem "normalnego" (7D). Ale to było w 2013 i od tego czasu nowych modeli nie ma, zapewne siła rynku.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A zamówienia w przedsprzedaży przyjmowali od 1 kwietnia. Do 30 lutego... :-P

[ Dodano: 2020-04-25, 20:54 ]
Trzeba zrobić "lewy" grip do pierwszego 645 albo do Olympusa Air :idea:
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Do 6x7 już jest :)
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
Od kiedy 2 lata temu kupiłem A7 z gripem, przestałem zmieniać aparaty. Obecnie zbieram manualne Zeissy z mocowaniem C/Y. Ten aparat ma wszystko, czego mi trzeba. Najczęściej mam podpięty Zeiss 24-70/4 Z OSS, a poza tym dowolne manuale, eLe Canona, stałki Nikkora, wszystko pasuje. Jest bardzo dobrze. Jak ktoś dzisiaj narzeka, to chyba tylko z braku pomysłu na życie.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Ja od kilku lat w systemie Sony, też przestałem zmieniać aparaty po A7, kupiłem tylko NEX-6. Ogólnie to były Nikon, Pentax, Canon/Pentax, Nikon, Fuji X, Sony.
A7 o ile nie fotografujesz dynamicznych scen jest super. Mały, ze świetnym obrazkiem.
Można przypinać prawie wszystkie obiektywy do A7 - współpracuje nawet z Jupiterem-12 35mm f2,8. Szkło ma fajny bokeh, ale nigdy nie osiąga ostrości na rogach.
Ja używam w zestawie z Sony FE 28 F2 - świetne, małe ostre szkiełko o fajnym rysunku (kupiłem używkę za 1000zł), manualnym jupiterem 50 F2, Sony FE 50 F1.8.
Planuję w przyszłości dokupić viltroxa 85 i Sony FE 70-200 F4. To zamknie moje potrzeby.
W tej chwili Sony A7 ma bardzo dobrą cenę nawet poniżej 2000zł za używkę z małym przebiegiem, świetny wybór moim zdaniem.

Co do wspomianego A7R to NIE POLECAM, aparat ma irytującą wadę, inna budowa migawki, zdjęcia z czasem poniżej 1/200s mogą być poruszone nawet na statywie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach