Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 041
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc041.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 28.10.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc041_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc041_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc041_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc041_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc041.html

1. Bbartlomiej
Obróbka w Raw Therapee:
spot WB na bialko oka i korekta temperatury suwakiem, lekkie podciagniecie ekspozycji i kontrastu, wyciagniecie detali z cieni w Shadows/Highlights, lekkie rozjasnienie w Luminance Curve, Color Boost Amount na 30 i zaznaczone Avoid Color Clipping, wlaczony Color Noise Reduction na 2,5. Potem zapis i Unsharp Mask oraz Resize a potem Unsharp Mask w Gimpie 2.4rc2


2. Blanchet


3. Kokosz


4. Matb


5. Misiek
Wywolywalem w PPL.
WB dobralem na oko :) i zmniejszylem suwakami Amber i Magenta, bo byly twarze za czerwone.
Przyciemnilem ekspozycje o 1/3 EV, kontrast -1, saturacja +1, ostrosc +1. Krzywa modyfikowalem tylko nieznacznie, zeby delikatnie wyciagnac wiecej szczególów. Suwakami w zakladce Noise Reduction poeksperymenotwalem troche.
Mam plik .ini z PPL, jakby ktos chcial popatrzec na ustawienia to moge podeslac.
Nastepnie delikatnie wyostrzylem Unsharp Mask.
Nastepnie zastanawialem sie czy wyslac moja próbe, bo nie jestem z niej do konca zadowolony (zwlaszcza twarze jakies nienaturalne mi wyszly), ale to max co potrafie zrobic (w PPL). Moze ktos mnie konstruktywnie skrytykuje i sie czegos naucze :)


6. Musical box


7. Nichiren
Lightroom, ustawianie WB, krecenie kolorem, pomniejszenie, wyostrzenie (PS).


8. Pawelb
Zdjecie az sie prosi o wyprostowanie i skadrowanie, ale skoro tego nie robimy, to trudno. :-) Jak zwykle: balans bieli, nasycenie i generalnie manipulacje w SILKYPIX, bardzo delikatne odszumianie w NeatImage, konwersja z AdobeRGB na sRGB w PictureWindowPro.


9. ReZus
Plik wywolany w ACR 4.2. Zmieniony profil na Pentax 1.0.
- Temperatura:3650
-Tinata:+58
-Ekspozycja +0.55
-odtwarzanie 0
- Czarne 2, Jasnosc+35, kontrast0, przejrzystosc10, wibracja(-12),
-krzywa:+18;+9;+12,
-Zakladki Barwa i Luminacja zmienione "odpowiednio" :) Niektóre parametry znaczaco.
-Winietowanie minimalnie poprawione.
Plik otworzony w PS_CS3 a w nim:
-Match color (luminacja z Color intensity+ Fade)
-Levels (minimalnie)
-Nastepnie photo filter (Cyan <dla uzyskania kolorów zblizonych do flesza> z Density+12 i Preserve Lumosity)
Dalej:
Plik zapisany W TIFF, Otworzony w Neat Image ( Usuniecie szumów i "wygladzenie" zdjecia) i zapisany w Tiff,
Dalej: Otworzony znów a PS_CS3 i minimalne wysotrzenie (smart sharpen)
i... zapiszny w jpeg i pomnijszony
PS: Odpowiedni kolor skóry osiagalny w 20 sekund ale juz z warstwami (Tego oczywiscie nie zmienialem).
PS II. Poza przywitaniem na Forum to mój PIERWSZY post.... Na takie "zawody" czekalem od dawna


10. Valdis62
Balans bieli wg galki ocznej, giecie krzywej, obnizenie poziomu czerwieni i zólci, delikatne odszumianie. Generalnie zdjecie wredne.


11. Wintermute


12. Zorzyk


13. Zy
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
To i ja się odważę.
to moja pierwsza próba z RAWem i RT
wybaczcie że tak poza konkursem ale przeglądając poprzednie RC stwierdziłem że
taki rookie amator jak ja to tylko będzie zaśmiecał wątek.

Więc RT i próby po kolej ze wszystkimi suwaczkami (prawie)
WB - na oczko modelki; nic nie wydłubywałem z cieni bo stwierdziłem że tam nic nie ma
lekka korekta na granicy pierwszego kwadratu Curve Luminance by twarz drugiej modelki złagodzić
i drobna suwaczkologia + odszumianie


 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No cóż - porażka :-( Wczoraj widziałem tak, jak zrobił Bbartlomiej.... Wnioski: nie ustawiać kolorów przy świetle sztucznym, do tego energooszczędnym 8-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jak dziś patrzę, to wydaje mi się, że moje też jest nie takie, jak było ;-) Oj, jednak trzeba się bardziej starać z tymi RAWami ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jako autor zdjęcia mogę powiedzieć, że najlepsze oddanie kolorów ma ReZus. (chyba muszę tam sięudać jeszcze raz, żeby sobie przypomnieć, bo u Zorzyka też wygląda to dobrze, a dziewczyny miały ogólnie lekko czerwone twarze ;-) )
Ale najbardziej podoba mi się wersja Valdis62.
Pawelb też bardzo fajne wyniki uzyskał.
Zdjęcie jest strasznie wredne, dlatego je tutaj wysłałem. :evilsmile: Żółte ściany i oświetlenie energooszczędne potrafi doprowadzić do szału.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
11.Wintermute bezapelacyjnie najlepsze !!
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli chodzi o końcowy efekt: moim zdaniem (przy wsparciu krzywego oka i rozkalibrowanego monitora) the winner is ReZus.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ja teraz widzę, że może odrobinę zbyt ciemne to moje wyszło i ze zbyt dużym kontrastem.
A tak to podobają mi się wszystkie, w których nie dominuje ten pomarańczowy zafarb.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
IMHO oryginalne kolory na tym zdjęciu nie są zbyt ciekawe, w związku z czym mnie najbardziej podoba się robota Blanchet - za ciekawy klimat fotki z lat 70-tych.
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Moim zdaniem najbardziej naturalnie wygląda obróbka w wykonaniu bbartlomieja, a następnie Zy, chociaż w tym drugim przypadku konrast chyba jest za duży.

Bardzo podoba mi się praca Valdis62, chociaż mam wrażenie, że te ściany w rzeczywistości miały inny kolor.

Kilka osób chwali pracę ReZus'a, ale mnie się wydaje, że w rzeczywistości twarze nie były tak strasznie blade. Bardzo razi mnie kolor skóry i ostrość... no chyba, że mam sobie skalibrować ....
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
wypadaloby sie przyznac:
1. wstep w UFRaw
- balans bieli i
- temperatura kolorow
- ekspozycja
wszystko mierzone "na oko" na notebókowym lcd :)
2. drobna obrobka w gimpie
- konwersja do YCbCr
- odplamkowanie, rozmywanie, wyostrzanie, rozmywanie, wzamcnianie kanalu Y (luminancja)
- zlozenie obrazu i konwersja do HSV
- odplamkowanie, rozmywanie, wyostrzanie, rozmywanie, wzamcnianie kanalu V (wartosc)
3. konwersja do jpega

guerilla dzieki za uznanie
wg mnie Valdis62 ma jednak znacznie lepsze, nie ma tego fatalnego cienia na policzku i nie ma tak mocno przeswietlonego nadgarstka i dloni
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
trudny temat bo foto trochę nieostre i zaszumione
Valdis62 najbardziej mi sie podobało
 
ReZus  Dołączył: 14 Lut 2007
Witam...
Dzięki za pozytywne komentarze.
Moim zadaniem wiele zależy od kalibracji monitora. Ja przrrabiałem na kiepskiej jakości wyświetlaczu laptopa i było ok. W pracy przeglądałęm wszystkich zdjęcia na monitorze CRT (taki z wyższej półki) i już kolory nie takie. Słowa uznania dla Valdis62. Zdjęcie najlepiej zrobione moim zdaniem (gdy oglądane na CRT) . U mnie razi w oczy brak wyostrzenia na zdjeciu małym, tu poległem (zapomniałem :lol: ).
Gdy patrzę na wyświetlaczu TFT laptopa djęcie Zorzyk'a jest tonalnie najtrafniejsze.
Co do kolorów to obróbkę zacząłem od założenia jakiego koloru jest ściana... Padło na żółty. Niby mała rzecz ale starałem się iść na kompromisy i pogodzić wszystko (kolor spodni jako odniesienie). Cieszę się, że autor potwierdza moje przypuszczenia.
A żeby pokazac, jakbym to widział z użyciem 1 tylko dodatkowej warstwy i nieznacznie wyostrzone załączam pozakonkursowego jpg'a poniżej:


Znowu na TFT Laptopa... porównam na CRT jutro
Pozdrawiam.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
ReZus, dla mnie też Twoja wersja jest najlepsza. Drugie miejsce zdjęcie Zorzyka, trzecie - Valdis62. Ja tak to widzę. ReZus, tak przy okazji - jaka to ta druga warstwa na zdjęciu powyżej?
 
ReZus  Dołączył: 14 Lut 2007
Dzięki briho...
Druga warstwa:
1. Kopiuj watstwę tła,
2. Ustawienie odpowiedniego koloru i tonów skóry (znowu kompromis bo obie dziewczyny mają inne tony)
3. Usunięcie niepotrzebnych fragmentów zdjęć.
4. Maskowanie
5 wyostrzenie
OK 90 sekund (mierzyłem :-) )
Pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ReZus, ale wiesz, że używanie warstw i masek wykracza poza zestaw dopuszczalnych w RC narzędzi?

Na górze strony są podane zasady RC.
 
ReZus  Dołączył: 14 Lut 2007
zorzyk... Tak wiem, i jest ono jak pisałem poza konkursem. Chciałem tylko pokazać ile daje wyostrzenie a skoro i tak poza konkursem to pokazuję jakby to wyglądało z odpowiednimi tonami skóry (bo przykładowo Misiek słusznie pisze że nie takie kolory skóry)
Zdjęcie konkursowe, jak w "przepisie" zgodne z wymogami RC.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
OK, sorry za niedowiarkowość :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach