plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skanowanie negatywów na płytkach szklanych
Czy ktoś z was miał jakieś doświadczenia ze skanowaniem negatywów na płytkach szklanych? Mam kilkanaście pudełek takich negatywów do zeskanowania.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, nie mam doświadczenia ale sądzę, że nie powinno być problemów. Współczesne negatywy też nie "leżą" bezpośredni na szybie skanera tylko w ramce nieco nad nią. A płyty szklane też nie są chyba bardzo grube. Problem może być jedynie ze skanerem, który obsłuży dany format. Myślę, ze epson 4490 lub któryś bardziej współczesny powinien dać radę. Te które posiadam to maksymalnie dla filmu "120". Warto popróbować.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam Canona 9000F i te negatywy chyba się zmieszczą. Gdzieś mi się "rzuciło w oko", żeby skanować na mokro ale chciałbym mieć pewność, żeby nie zniszczyć tych negatywów.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, spróbuj w pierwszej kolejności emulsją "do góry". Na mokro bym nie ryzykował. Nie ma pewności jak zachowa się emulsja. Chyba żeby ją najpierw "zagarbować". Jeżeli nie uda się to może jednak emulsją do dołu, tylko wtedy podłożyłbym jakąś ramkę wyciętą np. z grubszej tektury.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Muszę spróbować w obu ustawieniach. Są chyba w oryginalnych opakowaniach więc może coś wygooglam na temat emulsji.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Negatywów na szybach raczej bym na mokro nie skanował. Nie ma raczej takiej potrzeby.

Wytnij ramkę z brystolu lub innego kartonu tak żeby unieść negatyw trochę nad szybę skanera. Dokładną odległość musisz znaleźć eksperymentalnie, ale będą to okolice 0,5-1 mm.
Emulsją w dół i powinieneś wyciągnąćwszystko co potrafi skaner.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jakiej jakości muszą to być skany?
A może popróbować metodą chałupniczą za pomocą matrycy K1? Na podświetlonej, mlecznej szybie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobaczę co wyjdzie na "płaszczaku" i wtedy zdecyduję co dalej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wreszcie rozpakowałem przywiezione negatywy. Mam do zeskanowanie 267 filmów oraz 46 negatywów szklanych.
Opakowania negatywów szklanych na skanach poniżej.



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na skanach wychodzą pasy, których nie widać na płytkach. Będę musiał spróbować fotografowania w świetle przechodzącym.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
plwk, jakiego rodzaju pasy? Możesz wstawić? Jeśli to te fioletowe pasy z płaszczaka, to może położyłeś płytkę na części kalibracyjnej - odsuń ją odrobinę od brzegu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odsunąłem od brzegu kilka cm. Pasy są w kierunku przesuwu listwy ledowej tak, jakby grupy ledów gorzej świeciły. Sprawdzałem na negatywie 6x6 i na nim jest ok. Podejrzewam, że to jakieś załamania światła w płytce szklanej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozpracowałem skaner. Musze dorobić ramkę, która będzie miała otwory kalibracyjne w tych miejscach co ma ramka do negatywów 120.
Szybka próbka - negatyw położony na wierzchu ramki 120. Oczywiście to tylko fragment negatywu o wysokości 58 mm i poleciała ostrość.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, bravo. Super to wygląda.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po skanowaniu tylko automatyczne poziomy.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Świetna robota. Obraz też niczego sobie. Pomyśleć, jak praca fotografa była skomplikowana.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ten widoczek, jak się okazało, jest w lustrzanym odbiciu. Poniżej kilka wybranych zdjęć.

Na wstępie poprawiony widok a na nim Grodno.

Na schodach Dworku Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży.

Pamiątka z polowania.

Prawdopodobnie pracownicy nadleśnictwa w Białowieży.

Okazjonalne zdjęcie grupowe.

Stawianie masztu.

Pałac carski w Białowieży.

Motor to jest to. Pytanie co to za motocykl, prawdopodobnie brytyjski.

Stara zagroda.

Zdjęcie rodzinne.

Odpoczynek pod drzewem.

Na łące.

 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Świetne!
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
plwk napisał/a:
Prawdopodobnie pracownicy nadleśnictwa w Białowieży.

Z którego roku jest to zdjęcie? Mój pradziadek był leśniczym na Podlasiu i przed wybuchem wojny został przeniesiony do Białowieży właśnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach