sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
I tu właśnie powinno się opierać na wartościach liczbowych, ale nie wiedzieć czemu, Lightroom nie oferuje ich w przestrzeni RGB (chyba, że coś zmienili ostatnio)

Właśnie to mnie bardzo ciekawi, ale czarna magia dla mnie.

Michu napisał/a:
Ciekawe jest to, że menager zadań nie pokazywał zżerania zasobów, a jednak program zamulał.

Być może nie miał już zapasu, żeby przepchnąć więcej procesów, więc po prostu więcej operacji czekało w kolejce co objawiało się zamulaniem. Nie pokazywał zżerania zasosób, bo ic prawdopodobnie więcej nie przydzielał, wiedząc, że z pustego to i na pochyłe drzewo każdy Salomon nie naleje.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sołtys, ale pisałeś że pamięć była zajęta w ok 80% czyli zapas był.
A tak spytam z innej mańki - miałeś wcześniej Dual Channel włączony?
Może teraz po prostu szybciej pamięć ci chodzi ;-)
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
opiszon napisał/a:
miałeś wcześniej Dual Channel włączony?
obstawiam że miał jedną kość pamięci lub dwie ale włożone nie w układzie DC :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Oj dzieci, dzieci... Nie wiem co ma sołtys w komputerze, ale u mnie przy 16GB w Dual Channel też teoretycznie był zapas. Jednak po dołożeniu kolejnych 16 GB wiem, że on jest tam praktycznie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. Było 16Gb w Dual Channel, prędkość kości ustawiona na maksa dla tych kości. Około 80% zasobów było zajętych stale przy normalnej pracy w Lr i po prostu się dławił, mulił, przycinał, gdy były jeszcze jakieś dodatkowe bardziej wymagające operacje - tak jakby już więcej zasobów nie przydzielał, jakby trzymał część procesów w kolejce i z opóźnieniem je wypuszczał. A teraz, gdy ten zapas jest dużo większy procek z GPU mogą więcej operacji zrobić od razu. Tak to sobie tłumaczę na sołtysi rozum ;)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na stronie Adobe jest napisane, że wystarczy 8GB RAMu, więc nie wiem komu wierzyć - szanowanej marce, czy jakimś dwóm oszołomom.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Bydgoszcz vs. Rzeczywistość. Lightroom działa nawet na 4 GB RAMu - wiem bo mam komputerek przenośny (jakieś stare i3 na pokładzie i dysk SSD), którego używam na zajęciach i czasem coś w nim edytuję. Jednak wszystko jest kwestią tego co robimy i jak pracujemy. Zapewne dla doraźnej obróbki pojedynczych plików te 8 GB styknie. 16GB będzie z zapasem dla kogoś, kto przy obróbce setki zdjęć nie używa w nadmiarze masek, odpalając przy okazji PeeSa i oficjalnego kanału Domowego Przedszkola na Youtube w wersji 4K. Tak to widzę.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A ten komputerek przenośny ma RAM w dual channel? Wolę zapytać, bo widzę, że w Bielsku kartki na poczucie humoru się skończyły.

Problem z Adobe jest taki, że oferują kompleksowe rozwiązanie - nie ma innej firmy, która oferuje współpracujący ze sobą system - najbliżej jest chyba Serif, ale w ich Affinity brakuje programu DAM oraz wywoływarki RAWów (ta wbudowana w Photo jest raczej namiastką pełnoprawnego programu).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Na stronie Adobe jest napisane, że wystarczy 8GB RAMu

Oczywiście, że wystarczy. Przy założeniu, że na kompie po nowej instalacji windowsa zainstalujesz tylko Lightrooma i żadnych innych programów + tak jak pisze Enzo
Enzo napisał/a:
przy obróbce setki zdjęć nie używa w nadmiarze masek, odpalając przy okazji PeeSa i oficjalnego kanału Domowego Przedszkola na Youtube w wersji 4K

I w dodatku zdjęcia będą z mikrofalówki a nie Canona z matrycą 30,3 megapiksela
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, w menadżerze zadań na karcie wydajność po kliknięciu CPU można zobaczyć ile procesów jest przydzielonych. Jak miałem 16GB i obserwowałem co się dzieje, gdy mulił zwróciłem uwagę, że ilość procesów zatrzymuje się w okolicach 220 - i właśnie to wyczytałem, że zwiększając ilość RAM procek może obsłużyć więcej procesów. Teraz np. mam włączonego Lr i przeglądarkę internerową, procesów jest ponad 280 a RAM wykorzystywany około 5-6GB - czyli tak to widzę, że jak RAMu było mniej to po przekroczeniu tych około 220 procesów to operacje były kolejkowane co objawiało się przytykaniem - tak jakby chcieć coś przepchnąć przez cieńszą rurę (16GB), bo CPU i GPU mogły naprodukować więcej niż RAM mógł przepuścić i przepchnięcie ilości operacji szło z oporem i niektóre czekały w kolejce. Teraz "rura" jest dwa razy szersza i to co CPU i GPU naprodukują łatwo przez tę szerszą rurę (32GB RAMu) idzie przepchnąć i operacje nie muszą już czekać w kolejce tylko wszystkie płynnie przechodzą razem, a przez to i zasoby mogą być efektywniej wykorzystane. Tak to opisywali mniej więcej, gdy googlałem w poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego Lr dostaje czkawki i dlaczego mając 16GB warto dołożyć do 32GB - wszak to tylko 259zł, więc niezły stosunek ceny do zwiększenia wydajności.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sołtys, skoro zostałeś hydraulikiem, to zaczniemy do Ciebie mówić Mario.
Nie wiem, co Wam odwala z tym tłumaczeniem, przecież to był suchar z mojej strony.
Co nie znaczy, że 8GB nie wystarczy... A nawet 4, jak się zaklinał Eyso.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Michu napisał/a:
Ciekawe jest to, że menager zadań nie pokazywał zżerania zasobów, a jednak program zamulał.

Single Channel vs Dual Channel ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
Wolę zapytać, bo widzę, że w Bielsku kartki na poczucie humoru się skończyły.

Stałem po papier toaletowy a jeszcze mięsny miałem do obskoczenia bo ocet rzucili.

RPM napisał/a:
Single Channel vs Dual Channel ?

Double trouble.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ja tam ciemny w temacie sprzętu jestem, ale taki oto tekst w poradniku accord-foto.pl znalazłem (przypadkiem węsząc po wiosennych promocjach Pentaxa u autoryzowanych). Może w tym rzecz?
Cytat
Rozmiar obrazu cyfrowego również wpływa na jego jakość. Jeśli chcesz tworzyć obrazy wysokiej jakości, pamiętaj, aby były one małe — mniej niż 2 MB na plik. W ten sposób komputer nie będzie musiał pobierać i przechowywać całego zdjęcia, co może spowolnić proces. A jeśli chcesz zapisać obraz z dużą ilością szczegółów, wybierz większy rozmiar pliku zamiast takiego, który może być zbyt mały, aby Twoje urządzenie mogło go wygodnie odczytać.

I jeszcze ciekawostka poza tematem:
Cytat
Podczas robienia zdjęć ważne jest, aby upewnić się, że format zdjęcia jest prawidłowy. Nie wszystkie formaty obrazów cyfrowych są sobie równe. Możesz rozważyć użycie innego formatu dla zdjęć przeznaczonych do użytku online lub do wyświetlania w środowisku fizycznym. Na przykład pliki JPEG lub RAW mogą być znacznie bardziej kwadratowe niż pliki TIFF lub PNG, co może nie wyglądać tak dobrze na ekranie lub na wydruku.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
Może w tym rzecz?

W Lightroomie podczas importu zdjęć wystarczy wybrać tworzenie podglądu 1:1. Trwa to trochę dłużej, ale za to późniejsza edycja odbywa się na wygenerowanym podglądzie a nie na surówce.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ech, Ejzo, chyba ciężki tydzień? Nie zadumałeś się nad tym fragmentem:
Cytat
Na przykład pliki JPEG lub RAW mogą być znacznie bardziej kwadratowe niż pliki TIFF lub PNG

Rychu tymi cytatami podniósł bardzo wysoko poprzeczkę dyskusji - wygląda to jak tłumaczenie z węgierskiego na angielski za pomocą słownika ze skeczu Monty Pythona. Jeśli ktoś umie obsługiwać kwadratowe środowiska RAW, to niech wrzuci owe perełki do cytatów tygodnia.

!!!
O FAK! Wszedłem na ich stronę - to kopalnia absolutnie genialnych tekstów! Uwielbiam ich! Poczytajcie to, o fotografii ślubnej:
Zdjęcia ślubne oparte na lampie błyskowej polegają na wystrzeleniu światła w powietrze w celu stworzenia zdjęcia, które wygląda, jakby zostało zrobione z lampą błyskową
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Wystrzelenie światła w powietrze brzmi zachęcająco :evilsmile:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
Podobnie, jeśli na śniegu jest śnieg, spróbuj użyć kreatywnych filtrów Canon DSLR i trybu zdjęć z długim czasem naświetlania, aby Twoje zdjęcia wyglądały, jakby zostały zrobione w nietkniętej burzy śnieżnej!
Muszę zapamiętać ;)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Rychu tymi cytatami podniósł bardzo wysoko poprzeczkę dyskusji

Gdyż zauważyłem, że zabrakło już w dyskusji slotów na moduły RAM :mrgreen:

Enzo, DxO np. Z założenia pracuje na kopii wirtualnej, nie ruszając oryginału. Przy i7 I 32RAMjednocześnie pracuje DxO 6 i Darktable. Problemy pojawiają się przy zastosowaniu DPrime i eksportu do NIK. Różnica w stosunku do i5 i 16RAM jest kolosalna.

Cytat
Jeśli ktoś umie obsługiwać kwadratowe środowiska RAW, to niech wrzuci owe perełki do cytatów tygodnia.

To nie do FAQ ? :cry:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Po informacji, że RAWy mogą być kwadratowe a PNG nie, pomyślałem że to już szczyt dowcipu. Ale...

Michu napisał/a:
Zdjęcia ślubne oparte na lampie błyskowej polegają na wystrzeleniu światła w powietrze w celu stworzenia zdjęcia, które wygląda, jakby zostało zrobione z lampą błyskową
To powinno trafić do wątku z dowcipami. :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach