bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Spostrzeżenia po kilku dniach z aparatem:
- praca w okularach jest bardzo problematyczna, muszę naprawdę dotknąć muszlą do okularów, żeby widzieć ramknę dla 23mm (35mm dla FF). Spróbuję w soczewkach.
- przy wizjerze optycznym i naniesionej cyfrowo ramce jest zauważalny rozjazd między tym, co pokazuje ramka, a tym co jest na zdjęciu. Da się przeżyć o ile ktośnie potrzebuje technicznie idealnych kadrów - zawsze wtedy można się przełączyć na EVF
- sposób odchylania LCD zupełnie mi nie przeszkadza, i tak tam nie zaglądam. Jak potrzebuję podejrzec pojedyncze zdjęcie, to wciśnięcie "PLAY" zmienia OVF w EVF i wyświetla fotkę, wciśnięcię spustu do połowy wraca do OVF i pracujemy dalej - super!
- w OVF ciężko mi się zorientować na co mniej więcej będzie ustawiony punkt ostrości. Dodane wyświetlanie jakiejś korekcji paralaksy (chyba?) punktu AF (nie ramki) niewiele mi mówi.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
bbartlomiej napisał/a:
przy wizjerze optycznym i naniesionej cyfrowo ramce jest zauważalny rozjazd między tym, co pokazuje ramka, a tym co jest na zdjęciu
Nie ma skorygowanej paralaksy w wizjerze? :-/ Miałem to w zwykłym kompakcie ponad trzydzieści lat temu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
bbartlomiej napisał/a:
- przy wizjerze optycznym i naniesionej cyfrowo ramce jest zauważalny rozjazd między tym, co pokazuje ramka, a tym co jest na zdjęciu. Da się przeżyć o ile ktośnie potrzebuje technicznie idealnych kadrów - zawsze wtedy można się przełączyć na EVF
To bolączka tego rozwiązania od zarania (to, oraz kwestia ostrości, którą wymieniasz). Już przy pierwszej wersji x100 czułem zgrzyt mając nadzieję, że to poprawią. Ale widać nie do końca. Z drugiej strony bawiłem się x100f i nie przeszkadzało mi to. Więc może to kwestia tego co jest priorytetem.

Jak z szybkością reakcji AF i migawka?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Kerebron napisał/a:
Nie ma skorygowanej paralaksy w wizjerze? :-/ Miałem to w zwykłym kompakcie ponad trzydzieści lat temu.
Ma, ale nie jest to co do piksela. Nie umiem powiedzieć, czy korekcja paralaksy jest lepsza czy gorsza niż w Bessie R2a, bo teraz mogę to sprawdzić po sekundzie jak dokładnie pamiętam jak kadrowałem wg ramki. Z Bessą mimo wołania i skanowania filmu tego samego dnia, mijały godziny i ciężko było zwrócić na to uwagę :-)
jorge.martinez napisał/a:
To bolączka tego rozwiązania od zarania (to, oraz kwestia ostrości, którą wymieniasz). Już przy pierwszej wersji x100 czułem zgrzyt mając nadzieję, że to poprawią. Ale widać nie do końca. Z drugiej strony bawiłem się x100f i nie przeszkadzało mi to. Więc może to kwestia tego co jest priorytetem.
Dokładnie, to zupełnie mi nie przeszkadza, a na pewno nie w fotografii jaką tym aparatem będę uprawiał. Wspominam dla potomności.
jorge.martinez napisał/a:
Jak z szybkością reakcji AF i migawka?
Dla testu ustawiam MF - jak mam wciśnięty spust do połowy to laga nie czuję. Jak jest wysunięty ten mini-lcd w rogu to jakby "doostrza" (mimo MF) albo łapie pomiar światła - w każdym razie wydaje z siebie mały dźwięk jakby się przesuwał obiektyw (a jest MF) i wtedy jest jakieś opóźnienie. Ma to na 100% związek z wspomaganiem ustawiania ostrości MF, bo jak ten dźwięk słychać, to ten monitorek się jakby odświeża. Na AF-S i AF-C laga nie ma o ile ustawi ostrość, robi to raczej szybko na tym 23/2 R WR.

Udało mi się zawiesić cały ten mini-lcd w rogu i kurtynę do EVF (do połowy) jak wyłączyłem go w trakcie zapisu 10-20 zdjęć z bufora. Po wyjęciu baterii i pogmeraniu dźwigienką wszystko jest OK. Przynajmniej teraz wiem, że ten mini-lcd jest tak naprawdę półprzepuszczalny.
jorge.martinez, a nie wolisz się po prostu spotkać na mieście i samemu pobawić? Widzę, że się bijesz z myślami :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
bbartlomiej napisał/a:
jorge.martinez, a nie wolisz się po prostu spotkać na mieście i samemu pobawić? Widzę, że się bijesz z myślami
Dobry plan, ale wiesz, ja tak tylko platnonicznie wzdycham do tego sprzętu :-)

Jeśli w ogóle jest szansa na X-Pro4, a nawej jeśli nie, to myślę sobie, że z mojej perspektywy lepszą opcją byłoby kupienie X100VI + 2 pierścienie dające 28mm i 50mm niż Xpro z analogiczną szklarnią.

Ważnym elementem całej układanki jest robienie zdjęć. A obecnie robię je jedynie MXem w ramach JA.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
jorge.martinez, e tam, brałbym X100V. Zwłaszcza za chwile jak dostepność VI będzie i wszyscy będą wyprzedawać, bo starym już się nie da robić zdjęć :mrgreen:
Tak, też myślę o tym i tych pierścieniach po porównaniu do X100V kumpla.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach