acid  Dołączył: 20 Maj 2010
[szkło] pomóżcie rozstrzygnąć spór
U mnie w robocie wybuch spór..
Koleszka twierdzi że zrobił kiedys fotke ... wieży GSM oddalonej o jakies 35 km.
Foto zrobione z innej wiży z wysokości około 15-20 m.
czy to wogóle jest możliwe?

jeżeli tak to jaki obiektyw dał by radę (nie konieczie Pentax ;-) )

burza wybuchła ogromna więc prosze o pomoc hehehe :-B
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ale w sumie jaki problem? To nie kwestia szkła tylko przejrzystości powietrza. Widziałem fotkę, osobiście pokazał mi ją autor, zrobioną z okna Muzeum Parku na szczycie Łyśca zwanego też świętym Krzyżem. Widoczny był cały łańcuch Tatr Wysokich, odległych o ponad 250km. Zdjęcie z lat 60-tych, mroźny wyż, wszystkie śmieci w powietrzu siadły przy ziemi.
 
pepek  Dołączył: 19 Lip 2006
Była widoczna ta wieża, czy tylko coś co było jakimś zarysem i umówiono się, że to wieża? Są specjaliści od fotografii długodystansowej, ale oni focą obiekty w skali makro, np. góry. odległości rzędu 200 km nie są problemem przy idealnej przejrzystości i konkretnych warunkach. Rekord to chyba około 450 km w Andach.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W sensie że miał wieżę w całym kadrze? Nie sądzę. ;-)

A jeśli chodzi o samą widoczność obiektu, to, jak napisał greentrek, oczywiście, że się da. Poniżej zdjęcie Śnieżki wykonane z wieży zamku Lenno we Wleniu, odległość w linii prostej ok. 32 km. Ogniskowa 240 mm. Widać wyraźnie obserwatorium meteorologiczne na szczycie i Dom Śląski poniżej.


I wycinek w pełnej skali (podniesiony nieco kontrast):


Jak widać, było nieco mgliście, gdyby powietrze było czystsze, widok byłby oczywiście wyraźniejszy.
 

acid  Dołączył: 20 Maj 2010
chyba żle zadałem pytanie...

ale dziękuję


nie ma tematu;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Chodziło Tobie o długość ogniskowej? Powyżej masz zdjęcie z 240 mm. Gdyby użyć obiektywu 500 mm, wszystko na zdjęciu byłoby dwa razy większe, gdyby użyć 1000 mm – cztery razy większe itd. Gdyby użyć aparatu APS-C, wszystko byłoby dodatkowo większe 1,5 raza. Wniosek wyciągnij sam.
 

acid  Dołączył: 20 Maj 2010
Wyjaśnie.
spór powstał po opowieści koleszki że jekgo znajomy ma taki obiektyw, że z prawie 40km zrobił zdjęcie i była rozpoznawalna twarz osoby...
w trakcie kompletnie nie merytorycznej kłótni wycofał się z tej twarzy HEHEHE

problem polega na tym, że nie bardzo umiem sobie wyobrazić jak będąc na jednej wieży GSM zrobić zdjęcie drugiej , wiedząc że obie mają jakiś tam odchył i wogóle jak pocelować w ta drugą, przecież to 40 km (sięgaj gdzie wzrok nie sięga hehehe)

 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Bajki :roll:
Zdolność rozdzielcza układu optycznego zależy od ogniskowej i jasności. Kiedyś wyciekały do netu fotki z satelitów rozpoznawczych KH gdzie z orbity, dość niskiej zresztą, rozpoznawało się pojazdy. Tylko że te satelity były... klonami Hubbla.
Właściwie to można sobie policzyć jaką musiałby mieć rozdzielczość układ by osiągnąć pixel 10cm na dystansie 40km, i to pomijając rozpraszania w ośrodku.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Robiłem kiedyś zdjęcie z hałdy oddalonej o ok. 20km od wieży szybowej kopalni obiektywem 300mm. Nie można było odczytać nazwy. Nazwa wykonana z 2m wysokości liter. Ale tu momy gęsty luft.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach