kapec  Dołączył: 21 Wrz 2007
stara lampa
czesc własnie postanowilem porobic fotki z lampa zewneczna ,bedzie to debiut .ze swoiego zbioru antykow wygzebalem lampe PRAKTIKA 1600A .PYTANIE CO OZNACZA 1600a i do czego sluzy przelacznik na pzedzie . biale male okragle okenko zamknieteliterkaM/ nirbieski okienko otwarte
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Znam się troszkę na starych lampach więc postaram się odpowiedzieć.
1600A to oczywiście oznaczenie modelu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają moc lampy równą dla ISO100 LP 16. Literka A to skrót od Auto - lampa posiada tryb automatyczny.
Przełącznik na przedzie służy do przełączania między trybami M (manualny - pełna moc błysku) i A (automatyczny). Ta dziurka to czujnik trybu A. Lampa błyska w kierunku obiektu fotografowanego, światło dociera do obiektu i odbija się od niego - wraca do lampy. Czujnik mierzy ilość światła odbitego i w momencie, kiedy ilość ta jest wystarczająca do poprawnej ekspozycji wyłącza błysk lampy. Wszystko to odbywa się z prędkością bliską prędkości światła minus możliwości prostej elektroniki.
A teraz ważne pytanie - do czego chcesz podłączyć tą lampę bo jeśli do K100D lub K10D to NIE RÓB TEGO!
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Re: stara lampa
kapec, najlepiej będzie jak weźmiesz woltomierz i zmierzysz napiecie na stopce lampy (chociaż jestem na 100 % pewien, że będzie za wysokie). Stare lampy produkują napięcie, które jest zabójcze dla nowych aparatów. Aparaty wytrzymują mniej więcej ok. 5 V, a np. Nissin 350T wytwarza ok. 130 V. Wystarczy, żeby usmażyć elektronikę.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Praktica 1600A ma około 220V na stopce. Jeśli podłączysz to do cyfrówki, pójdzie z dymem.
 
kapec  Dołączył: 21 Wrz 2007
ups........ jeszcze nie poszła z dymem ale juzwiecej nie prubuje.dzieki serdeczne za rade i pomoc mam jeszcze stara praktica mtl3 ale tam od pstrkniecia do pozytywu strosznie dluga droga,no i trzeba juz umiec nie to co cyfra
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kapec napisał/a:
ups........ jeszcze nie poszła z dymem ale juzwiecej nie prubuje.


A probowales i wytrzymala? :shock: :shock:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
A probowales i wytrzymala?

Lampa pewnie wytrzymała ;)

Swoją drogą też jestem ciekaw :?:
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Rzuć na tacę w niedzielę.
 
kapec  Dołączył: 21 Wrz 2007
no zrobiłem z 5 fotek i wszysko wydaje sie normalnie
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ty nie próbuj więcej bez zmierzenia napięcia, bo może się okazać, że lampa produkuje takie, co nie przepala od razu elektroniki, ale znacznie ją nadwyrężą i w końcu padnie ci aparat.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
To, że wydaje się, że jest normalnie to nie znaczy, że rzeczywiście nic się nie dzieje. Błyśniesz 50 razy i będzie ok ale za 51 pójdzie dym z aparatu i będzie płacz.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
Ty nie próbuj więcej bez zmierzenia napięcia, bo może się okazać, że lampa produkuje takie, co nie przepala od razu elektroniki, ale znacznie ją nadwyrężą i w końcu padnie ci aparat.

Znasz taki przypadek czy tylko teoretyzujesz? Bo ja coś niecoś wiem na ten temat, i trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację.
Pozdr.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
LukD to wystaw pisemną gwarancję kapciowi i po kłopocie. W razie czego odkupisz mu sprzęt :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
LukD napisał/a:
Znasz taki przypadek czy tylko teoretyzujesz?

Nie teoretyzuję, tylko chucham na zimne :)

A co do przypadków - podłączyłem jakiegoś Canomatica do Fuji - działa bez problemu. Z kilkadziesiąt razy odpaliłem i nic, ale Fuji podobno wytrzymuje do 400V (według niektórych źródeł), ale do nowego Pentaxa na pewno bez optotriaka tego nie podłączę, szczególnie po tym, jak mi lampa wyzwoliła się po odwrotnym podłączeniu do LED (swoją drogą, jakie musi być napięcie, aby wymusić w LED przepływ prądu w przeciwnym kierunku? Dioda 3V)
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
swoją drogą, jakie musi być napięcie, aby wymusić w LED przepływ prądu w przeciwnym kierunku? Dioda 3V

Bardzo niewiele. Do przebicia (tak się to zjawisko nazywa) LEDa wystarczy 5-10V.

StarskiPL napisał/a:
LukD to wystaw pisemną gwarancję kapciowi i po kłopocie. W razie czego odkupisz mu sprzęt :)

Powtarzam pytanie: znasz taki przypadek udokumentowany gdziekolwiek?
Wiesz, tyle już mitów na ten temat się zebrało, że gdybym tylko mógł sobie na to pozwolić finansowo, podjąłbym takie ryzyko, aby tylko je ukrócić.

Pozdr.
 
kowalgrz  Dołączył: 25 Wrz 2007
Mam Pentax'a K100Ds i starą lampę ELWA 18LA1 - wygrzebana, ale sprawna. Czy macie jakiś papier na napięcie pracy z lampą dla K100Ds.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kowalgrz, miernik w dłoń i zmierz sam
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kowalgrz, Elwa 18 ma bezpieczne napiecie,ale dla zenita czy praktiki.Gdy sie pojawiła w latach 80tych,nikt nie zastanawiał sie nad napięciem na stopce.Możesz jej używać tylko bezprzewodowo,z fotocelą.W sanki cyfranki raczej jej nie wciskaj.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
LukD napisał/a:

Powtarzam pytanie: znasz taki przypadek udokumentowany gdziekolwiek?
Wiesz, tyle już mitów na ten temat się zebrało, że gdybym tylko mógł sobie na to pozwolić finansowo, podjąłbym takie ryzyko, aby tylko je ukrócić.


nie trzeba ryzykować. Może wystarczy zadzwonić do Apollo albo p. Rendaszka i spytać, czy ktokolwiek zwrócił się do serwisu z takim "przepaleniem".
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
to ja sie podlacze. moze ktos probowal: Vivitar 550FD

Wg znanej tabelki jest:

Your Call

8V, according to Ted Felix —
only 4.24V, per Stephen Sugiyama, and
5V per Timothy Horn (serial 0031524) — but
6.66V from Rick Zotz, 7.5V from Tri Do, and
10.18V (serial 5031715) by John D. Duvall...


dlatego pytam, dostalem ja jako gratis i chetnie bym z ciekawosci do Kasety podlaczyl... ;-) ma chyba nawet wlasna automatyke.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach