StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Manualna matówka - jak to wyczyścić
Zdecydowałem się wreszcie na założenie manualnej matówki w moim K100D Super. Mimo wszelkich środków ostrożności matówka przyjęła na siebie kilkanaście pyłków w tym dwa całkiem widoczne.
Czy zna ktoś sposób na wyczyszczenie matówki? Dmuchanie gruchą kompletnie nic nie daje.
Czy można używać sprężonego powietrza takiego jak do kompa?

Czy zna ktoś miejsce w Warszawie, gdzie wyczyszczą matówkę za jakieś rozsądne pieniądze?

P.S. Matówka jest genialna ale te czarne kropki jednak nie dają spać.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powietrza z puszki zabrania się używać!

DIY / JTZ czyszczenie matówki:
- wyjmij matówkę
- oczyść pędzelkiem/mikrofibrą itp. delikatnie i na sucho
- załóż matówkę z powrotem.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Jakiego pędzelka użyć? Wybiorę coś w sklepie plastycznym?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do tego celu żona mi kupiła w sklepie kosmetycznym pędzelek. Możesz spróbować na jakimś filtrze albo podobnym szkiełku, czy pędzlowanie nie zostawia śladów. W razie potrzeby izopropanol lub spirytus (jeżeli spirytus, to nie więcej niż, 50 g na raz ;-) ).
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
jeżeli spirytus, to nie więcej niż, 50 g na raz ;-)
ale to kupiłeś już sobie sam :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
piotr_luk, tak jest :mrgreen:
Uściślę, bo to nie dość jasno napisałem: napój na odwagę i przeciw drżeniu rąk przy wyjmowaniu matówki, izopropanol do mycia pędzelka, a usuwanie pyłków suchym pędzelkiem.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Ok, wszystko jasne. Wielkie dzięki.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
hmm... osobiście nie odważyłem się niczym pociągnąć po matówce, bo podobno to to jest znacznie bardziej wrażliwe od matrycy. Przy zakładaniu matówki od Struny wystarczyło ostro ją obdmuchać... ale bez szpirytusu :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matówka jest delikatna, rzeczywiście nie wolno dotykać palcyma ;-) ale miękki i czysty pędzelek krzywdy jej nie zrobi... Ostre obdmuchanie też może być szkodliwe, nawet bez spirytusu :evilsmile:
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Czy matówkę z takiego "cosia" jak Reflekta II (?) [TLR] można wykąpać (pełne zanurzenie) w etanolu/izopropanolu ?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
PK, jeśli nie jest ze szkła to lepiej nie :idea:
Ciepła woda z płynem do mycia naczyń, potem przepłukać i wysuszyć.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Kłopot w tym, że nie jestem pewien tego szkła... a nuż to szkło organiczne ;-) ?
Leci do ludwika.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Izopropanol pięknie rozpuszcza matówki.
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
te czarne punkty to mogá byc wlasnie uszkodzenia matowki - mi sie trafily 2 takie z chin

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach