solus  Dołączył: 20 Lis 2006
Metz 48 AF-1 digital vs AF360-FGZ
Wiem że jest już wiele wątków w temacie lamp. Założyłem ten wątek bo w tym temacie jestem zielony, jeszcze nigdy nie fotografowałem z lampą. Nie wiem, na które funkcje zwracać uwagę, a które nie będą mi w ogóle potrzebne. lampy potrzebuje na imprezy typu ślub, studniówka, imprezy domowe, itp. chciałbym wydać max 800zł
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
nie wiem jak ten metz ale 360fgz nie kręci główką na boki
 

Anno  Dołączyła: 04 Sie 2007
Tego Metza obgadywano tutaj. To nowa rzecz i chyba jeszcze mało kto go miał w rękach (A też jestem go ciekawa :-P )
Ale łebkiem kręci we wszystkie strony ;-) Ma też większą liczbę przewodnią niż ten Pentax, a to może mieć dla ciebie znaczenie, jeśli chcesz błyskać w większych pomieszczeniach.
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Niestety wieści nie są dobre: Metz z oficjalnej, polskiej dystrybucji pojawi się dopiero w styczniu.
 

solus  Dołączył: 20 Lis 2006
To nie dobrze. Chyba będę skazany na 360 bo potrzebuje jeszcze w grudniu. Jak działa wireless w pentaxie? Czy to w ogóle działa z k100d?
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Cześ napisał/a:
Niestety wieści nie są dobre: Metz z oficjalnej, polskiej dystrybucji pojawi się dopiero w styczniu.


to zaledwie 3 tygodnie.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Właśnie bawię się 360FGZ, bo na Metza się nie mogłem doczekać.
Moje spostrzeżenia są następujące:

Z K100D i Dl w wireless pracuje nijako tj. bez petetele. Poza tym wyzwalanie na pierwszy błysk więc obiektyw bez styków, albo druga lampa do wyzwalania (mój sposób).

Pttl generalnie nie doświetla, ale automatyka jest świetna tzn można się bez petetele obejść.
Tylko czemu Auto nie można z HSS i tylko na IOS200 minimalna przysłona to 2.8?
Automatyka nie zna nastaw aparatu - trzeba błysnąć w p-TTl i dopiero auto się przestawia.

Udało mi się ustawić w tryb Contrast tj. pracy 360 i wbudowanej w P-TTL. W tym celu nie dokręcam lampy (i tak siedzi bardzo mocno) i wbudowana wstaje. Wbudowana EV-1 i 360 EV+1 daje fajny efekt.

Zoom bardzo głośny i nie działa z dyfuzorem (logiczne).

Kółko nastaw pracuje bardzo ciężko tj przytrzymuję lampę drugą ręką co by nie wyłamać ją z sanek.

Poza tym 360FGZ świetnie się prezentuje i jest dobrze wyważona z body i 50mm lub kitem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
Z K100D i Dl w wireless pracuje nijako tj. bez petetele
A te korpusy mają wireless z wbudowana lampą ? Na str. 160 w tabelce, przy błysku bezprzewodowym, jest uwaga( pkt. 5), że są wymagane dwie lampy zewnętrzne. Pewnie jedna w sankach korpusu.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
argawen, niemają, tylko wyzwalanie przez fotocelę lampy zew.

jpserwis napisał/a:
Poza tym wyzwalanie na pierwszy błysk więc obiektyw bez styków, albo druga lampa do wyzwalania (mój sposób).
Poszukaj w instrukcji o trybie slave/slave2 - tak żeby lampa pomijała pierwszy błysk. Ja mam inna lampę, ale 360-ka też powinna mieć ten tryb.

jpserwis napisał/a:
W tym celu nie dokręcam lampy (i tak siedzi bardzo mocno) i wbudowana wstaje. Wbudowana EV-1 i 360 EV+1 daje fajny efekt.
Na dłuższą metę nie ma to sensu.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
PiotruśP- co msz na myśli, że nie ma sensu.

A i jeszcze nie podoba mi się blokada pozycji palnika.

[ Dodano: 2007-12-09, 22:02 ]
Argawen - no te korpusy nie mają takiej opcji, bo choć jest to tylko problem software i jest proste do zrealizowania to jest coś takiego jak segmentaryzaja rynku - czy jakieś inne słowo ro było.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jpserwis napisał/a:
Argawen - no te korpusy nie mają takiej opcji, bo choć jest to tylko problem software i jest proste do zrealizowania
Też się dziwię, że nie mają.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
jpserwis, chodzi o to, że lampa może się wysunąć. Nie przemyślisz jakiegoś ruchu i lampa oddzieli się od body, szybując ruchem jednostajnie przyspieszonym w stronę ziemi. Moim zdaniem ryzyko nie warte efektu świetlnego, nieważne jak fajnie wygląda błysk wbudowanej i zewnętrznej razem. Lepiej zastosować jakiś odbłyśnik: kartka, stofen ... danonek - dzięki czemu unikniesz dołeczków/cieni pod oczami itp.

 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Moja lampa wychodzi z sanek za pomocą ośmiu ruchów - cztery w lewo i cztery w prawo jednocześnie ciągnąc do tyłu. Żeby tak wypadała na zawołanie..

[ Dodano: 2007-12-09, 22:58 ]
argawen napisał/a:
jpserwis napisał/a:
Argawen - no te korpusy nie mają takiej opcji, bo choć jest to tylko problem software i jest proste do zrealizowania
Też się dziwię, że nie mają.


A DS ma? Bo się łamię, że nie dopłaciłem za korpus. A mówią, że k100D jest lepsze (droższe) od DS2.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
No maja niby też mocno siedzi, a jednak jak jej raz nie dokręciłem, to przestała błyskać, bo wysunęła się lekko z sanek. Poza tym jak wbudowana nie błyska to akumulatorki z body więcej wytrzymują ;-) ... ale już się nie wymądrzam.

:-B

P.S.
GX-1S, czyli bliźniak DS2, nie ma.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
PiotruśP napisał/a:


P.S.
GX-1S, czyli bliźniak DS2, nie ma.


No i już mi się tętno uspokoiło
 

Jacek Ł.  Dołączył: 06 Lis 2007
Cześ napisał/a:
Niestety wieści nie są dobre: Metz z oficjalnej, polskiej dystrybucji pojawi się dopiero w styczniu.
a na stronie Fotorimex jest już dostępna. Czy to znaczy, że to nie polska dystrybucja i nie ma np. polskiej instrukcji obsługi? :?:

[ Dodano: 2007-12-13, 18:22 ]
Solus napisz na co się zdecydowałeś ponieważ ja także nigdy tego ... z lampą i także się zastanawiam czy Metz czy AF-360 :-? A gdyby ktoś kto już miał doświadczenie z tymi dwoma lampami napisał coś koństruktywanego :idea: byłoby miło ponieważ odwieczne pytanie brzmi która :?: :?: :?: :?:
 

antek  Dołączył: 23 Wrz 2007
Jacek Ł., Na stronie Fotorimex jest wyraznie napisane"dostępny na początku stycznia 2008"
 

Jacek Ł.  Dołączył: 06 Lis 2007
PAn, peccavi! Sorki masz li rację, zasugerowałem sie po pierwszę : zaznaczyłem tylko przedmioty "dostępne" oraz zielonym koszyczkiem z napisem dostepny. Wg mnie powinni oznaczyc jako niedostępny i napsać, że będzie dostępny dopiero od stycznia 2008 (a co jeżeli nie będzie dostępny?) i byłoby bardziej przejrzyście (ale może się czepiam :oops:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jacek Ł. napisał/a:
ale może się czepiam
Trudno się z tobą nie zgodzić :mrgreen:
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Jacek Ł., pewnie masz sporo racji. Rozwiązanie wprowadzone w sklepie jest dalekie od ideału ale ponieważ zainteresowanie tą lampą było/jest spore, chcieliśmy umożliwić klientom złożenie zamówienia już teraz (czerwony koszyk to uniemożliwia). Złożenie zamówienia powoduje to, iż klient zostanie natychmiast powiadomiony o pojawieniu się lampy w dystrybucji oraz, że jego zamówienie zostanie zrealizowane w pierwszej kolejności (nie wiadomo ile tych lamp pojawi się w pierwszej dostawie).
Nasz sklep jest cały czas ulepszany, dążymy do jak najczytelniejszej informacji i jak najprostszej obsługi w sklepie ale jak wiadomo ideałów nie ma. Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu z przekazem informacji to chętnie posłucham.

piotr_luk, :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach