webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Własny projekt oświetlenia
Oswietlenie stale, na niskonapieciowa reflektorowe lampy halogenowe.

Skladniki:
- 1m2 sklejki 3-4mm - ok. 25PLN
- 8 klinkietow MR16, ok. 40PLN
- 8 lamp halogenowych Solux, 4700K, Ra. 99%, 36°, 50Wat mocy - ok. 8 x 14$
- 8 wlacznikow 12V z podswietleniem - 16PLN
- 2 wlaczniki 220V - 8PLN
- 2 transformatory 220->12 o mocy 0-220W - 90PLN
- 2 x 5m kabla zasilajacego - 15PLN
- 2 razy wtyczka 220V - 4PLN
- ok. 5m kabla 2mm - 5PLN

Razem: 203PLN za elementy + 270PLN za lampy do dwoch boxow oswietleniowych.

Calosc bedzie wygladac tak:



Ksztalt szescianu 250 x 250 x 250, prawdopodobnie pomalowany na czarno.

To widok z przodu - szare kolka to oprawki, srodkowe biale - to lampy. Przez srodek bedzie przewiercony otwor, tak aby ew. w przyszlosci mozna bylo wcisnac przez niego parasolke rozpraszajaca.

Z tylu - 4 przelaczniki do zalaczania poszczegolnych lamp + glowny wlacznik na kablu 220V.

Jako ze calosc bedzie wykonana ze sklejki brzozowej (lekkie), w przyszlosci planuje zamontowanie dwoch uchwytow po bokach + lancuch do podwieszania oraz uchwytu do mocowania na statywie.

Przeznaczenie: powierzchnia 36m2 i mniejsze - fotografowanie ludzi + videofilmowanie.
Zalety: sumarycznie 400W swiatla, regulowana moc w zakresie od 0W do 200W na jeden box, z krokiem co 50W, swiatlo daylight z b . dobrym odwzorowaniem kolorow
Czas wykonania: weekend (bez zakupow)

Prosze o wszelkie uwagi krytyczne / sugestie koncepcyjne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A jak z cieplem?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
webjay, - ekhm...a do czego ma to byc lampa?
bo jak jeszce planujesz odbijac to od prasolki to efekt bedzie taki ze przy 400 ASA i 1/50 bedziesz mial przeslone 1.7 z odleglosci jakis 2/3m ("tak na oko") przy 650W z lamp arri odbitych od blendy to mam wlasnie jakie 2.0 /1.7 z ok 2/3m
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
alkos: :) myslalem o tym, ale nie chcialem juz zapisywac niepotrzebnie... jesli 'standardowe' otwory wentylacyjne nie beda dawaly wlasciwych efektow odnosnie cyrkulacji powietrza, zamontuje wentylator 120mm 13dB (nieslyszalny) na 12V wlasnie z kontrola obrotow (koszt ok. 35PLN).

Fafniak: nie wiem, czy w ogole sie zdecyduje na parasolki - po prostu wole sie zabezpieczyc na przyszlosc, gdybym mial taka potrzebe. dzieki za uwage. i faktycznie - z tym swiatlem moze byc nieco zbyt malo mocy... swietlowka w kuchni 20W, obiekt 2m od - ISO 400, F1.7, 1/30... ISO100 - wyjdzie 1/8, a 2 razy dalej 1/3 :|
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
webjay napisał/a:
powierzchnia 36m2 i mniejsze - fotografowanie ludzi
webjay napisał/a:
sumarycznie 400W swiatla

Fotografowanie ludzi, tzn sylwetki czy portrety? Bo tego swiatla to ledwo starczy do portretow.
Zeby sensownie oswietlic sylwetke trzeba albo duzej powierzchni rozpraszajacej albo odsunac lampy na wieksza odleglosc. I w jednym i w drugim przypadku te 400W to malutko - IMO nie starczy.
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
dan: sylwetki, akcja: imprezy / spotkania etc.

kurka, no trafi mnie na miejscu... ok. ile potrzebuje swiatla w przeliczeniu na W dla tych lamp lub w przeliczeniu na swietlowki Osram (te 55W, z Ra 98)? :( a juz sie cieszylem, ze bede mogl pomajsterkowac....
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Cytat
kurka, no trafi mnie na miejscu... ok. ile potrzebuje swiatla w przeliczeniu na W

Nie wiem jak to sie przelicza szczerze mowiac, pisze z doswiadczenia.

Mam 4 te wielkie chinskie swietlowki - teoretycznie kazda z nich daje tyle swiatla co zwykla zarowka o mocy 400W. Zalozmy ze w praktyce daje troche mniej swiatla - powiedzmy 300W. Czyli razem mam 4x300W=1200W (jakies 3 razy tyle co z tego Twojego pomyslu). Po odbiciu od parasolki tego swiatla jest malo! Do portretu pewnie by starczylo, ale na ISO200-400.

Jesli chodzi o te lampy na swietlowki, to do calych sylwetek wzialbym dwie najwieksze:
http://www.funsports.pl/p...&products_id=80
Co da Ci 6x55W mocy (chociaz pewnie te swietlowki daja wiecej swiatla niz zarowka o tej samej mocy). To i tak niewiele. Do filmowania starczy, ale przy zdjeciach moze byc problem. Nie bede mowil co za te kase mozna miec z blyskowego, bo ono Cie nie interesuje :-P
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kiedyś robiliśmy foty (portret, sylwetka) przy 2x1000W w halogenach przez parasolki... Światła na styk, jeśłi dobrze pamiętam na ISO 100 F2 i 1/60?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
webjay, - widze po twoich postach ze nie chcesz przyjac do wiadomosci oczywistego faktu ze siwatlo ciagle jest bardzo drogie......
na codzien mam w standardzi 3x650W ARRI - do wiekszosci to wystarcza ael problem zaczyna sie gdy to swiatlo zaczynamy odbijac ......
Nie bez przyczyny wymyslono zestwy oswietleniowe reporterskie (taka wlasnie walizka z lampami 3x650W)
Jezeli chcesz odbijac i miec wartosci 1/125 f 2.8 - 4 to lampa 2000W odbita to minimum.....przy 400 ASA
pomaga rezygnacja z dobicia swiatla..... :roll:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
To ja jeszcze podam link tylko, zeby webjay mogl sobie sprawdzic ile taki kit lampek HMI moze kosztowac:
http://www.bhphotovideo.c...ights_Kits.html
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Dziekuje Panowie, ja naprawde jestem glupi w dziedzinie fotografii, za to lubie sie czegos nauczyc... I dzieki za linki - kosmiczne ceny :/

A gdybym jednak nie odbijal swiatla???

hmmm... bylem w kuchni raz jeszcze, 0 swiatla przez okno, swietlowka 20W - 3m od celu. ISO 100, F1.4, czas 1/6. Ok. liczmy ze swietlowka ma sprawnosc jakies 3 razy wieksza od halogenu (i jakies 4-5 razy wieksza od zwyklej zarowki) - tak wiec te 20W swietlowkowe to mniej wiecej odpowiednik jednego halogenu.

Przy 4 sztukach, daje nam to ISO 100, F2.8, czas 1/6 - czyli dalej zle :/ Jednak, jesli wezmie sie pod uwage, ze swietlowka rozprasza sie na 90 x 360 stopni (swiatla odbitego od sufitu / czesci scian celowo nie licze), przy 45x45 dla jednego boxa, to mamy jakies 4 razy wiecej 'skupionego swiatla' - czyli w torii przy ISO 100, i zwiekszonej przeslonie do F5.6 (4 razy), mamy czas ok. 1/6. ISO 200 powinno nam zaoferowac ok 1/12 (bez zaokraglen). Dwa boxy - 1/24.

Jeszcze male pytanie kontrolne (do moich skrotow myslowych):
- skok przeslony o dzialke (1.4->2.0->2.8->4.0->5.6 itd) - powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- skok czasu o dwa razy mniejszy powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- ISO zwiekszone 2 krotnie (100->200->400->800) powoduje mozliwosc zmniejszenia ilosci swiatla 2 razy

Prosze - poprawcie mnie, jesli cos zle kombinuje.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
webjay, - sorki - zgubilem sie :-P
moge sie postarac zmierzyc ci swiatlo w relanych warunkach
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Fafniak, to przez te katy - poknocilem - ok. zrodlo swiatla w kuchni oswietla wycinek 1/2 kuli, z halogenkow oswietlalbym wycinek 1/8 kuli - 4 razy mniej.

Nie odbieraj mi radosci eksperymentowania (a raczej liczenia), powiedz tylko prosze, czy to jest prawda:
- skok przeslony o dzialke (1.4->2.0->2.8->4.0->5.6 itd) - powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- skok czasu o dwa razy mniejszy powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- ISO zwiekszone 2 krotnie (100->200->400->800) powoduje mozliwosc zmniejszenia ilosci swiatla 2 razy

Sprawdzilem jeszcze lazienke - mam tam 3 halogenki 20W albo max 35W - pomiar punktowy na skarpete (jest czarna, wiec czasy dluzsze), ISO 100, F1.4, czas 1/20, odleglosc ok. 3m - jednak pomieszczenie samo w sobie jest ultrajasne i stosunkowo male do wielkiego pokoju (w lazience jest wiecej odbic)
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Najlepiej jest się samemu przekonać. Ja zrobiłem sobie takie doświetlenie przy fotografowaniu małych przedmiotów i myślałem że 250W to mi styknie z zapasem a okazało się że światła często mi brakuje.

Problem ciepła nie może być pomijalny w przypadku halogenów
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
webjay napisał/a:
...skok przeslony o dzialke (1.4->2.0->2.8->4.0->5.6 itd) - powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- skok czasu o dwa razy mniejszy powoduje potrzebe 2 razy wiekszego swiatla
- ISO zwiekszone 2 krotnie (100->200->400->800) powoduje mozliwosc zmniejszenia ilosci swiatla 2 razy...

To jest prawda.
Czujesz sie teraz lepiej? :-)
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
jaad75: dziekuje :) jasne, ze czuje sie lepiej, bo przynajmniej wiem, ze moje kombinowanie bedzie prowadzilo do dobrych wnioskow (jesli tylko parametry wejsciowe bede mial odpowiednie) ;)))

przydalby sie jakis swiatlomierz, zeby mozna bylo to i owo pomierzyc, zapisac i miec do porownania :( ok, wracam tymczasem do poszukiwan.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
webjay napisał/a:
przydalby sie jakis swiatlomierz, zeby mozna bylo to i owo pomierzyc, zapisac i miec do porownania

Zaczynam miec watpliwosci, czy dobrze sprawdziles zawartosc archiwum :evilsmile:

Niedawno byl watek o studio domowym (Mini studio z niskim budzetem) i Arti napisal w nim cos takiego:
Arti napisał/a:
Dla lampy 200Ws mamy 200 Watow w czasie 1s. Jako że błysk trwa dużo krócej, wg elfo to jest 1/750, to znaczy ze mamy moc "wystrzeliwaną" w 750 razy krótszym czasie, a co za tym idzie jest ona 750 razy wieksza...

I teraz sobie pomnoz te 200W * 750 i zastanow sie, ile moze zarowka blyskowa 68Ws w stosunku do tego Twojego projektu lampy.

(O ile mi wiadomo, to te uproszczone kalkulacje Artiego w przyblizeniu zgadzaja sie z rzeczywistoscia)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
(O ile mi wiadomo, to te uproszczone kalkulacje Artiego w przyblizeniu zgadzaja sie z rzeczywistoscia)

Mnie kiedyś olśniło, że tam się gdzieś chyba walnąłem, ale na korzyść halogenu. A że to olśnienie było w wannie ;-) , to nie zapisałem sobuie gdzie i już nie pamiętam, a nie mam czasu teraz weryfikować. Ale cytat, który przytoczył dan, jest akratut ok.

A co do pomysłów webjay, to jak już się upierasz, a nie chcesz wydawać majątku, to jedyne co mi przyszło do głowy to wykorzystać moje doświadczenie akwarystyczne. Jeśli chcesz mieć rozproszone, to przykład w filmiku gdzieś tu linkowanego jest chyba optymalny. Obudowa rastrowa do świetlówek z marketu, dobre świetlówki i coś wykombinujesz. Ale tanie to to też może nie być. Inna opcja to można by się zastanowić nad lampami HQI. Mają dobre widmo, są wydajniejsze niż halogen tylko droższe. Ale żeby nie wydawać majątku można skorzystać z oferty p. Aleksandra Warwockiego http://www.aqva-light.pl/, który przerabia halogeny na HQI. U mnie taka lampa wisi nad akwa i sobie świeci. Ale ani to lekkie, ani mobilne, ani .... błyskowe... :evilsmile: .
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
Arti napisał/a:
Obudowa rastrowa do świetlówek z marketu, dobre świetlówki i coś wykombinujesz.
Pod warunkiem, że te oprawy będą miały stateczniki elektroniczne (wyższa częstotliwość, brak migania)... A te marketowe, to nie wiem, czy z oszczędności nie mają indukcyjnych stateczników :roll:

Arti napisał/a:
Ale tanie to to też może nie być.
Statecznik elektroniczny 2x58W to ~50zł. Pewnie dwa stateczniki (na 4 rury) plus oprawki świetlówkowe (8x3zł) trochę kabelków, sklejki... no i świetlówki - ile takie dobre kosztują tego nie wiem... no i trochę dłubania ;-)

Arti napisał/a:
Inna opcja to można by się zastanowić nad lampami HQI. Mają dobre widmo, są wydajniejsze niż halogen tylko droższe.
BTW: jakie są (w skrócie) zalety HQI nad świetlówkami...? Znaczy o akwa chodzi...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach