Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Strzelanie z armaty do muchy czyli wbudowana lampa k100d
Ludu porady, mam swieza nowke pewex k100d super i do rozpaczy doprowadza mnie wbudowana lampa. Absolutnie nie ma znaczenia co i jak aparat robi ona i tak zawsze tlucze z pelnej mocy wszystko przepalajac az do slicznej bialosci. Proba regulacji EV lampy recznie daje albo hardkorowy blysk albo ledwo ciupinke bez wyraznych stanow posrednich. Obiektyw Sigma 18-200, teraz pytanie do guru co to nie jedna migawke zaorali:

a) ten typ tak ma
b) zmien na kompakta
c) masz spaprana automatyke
d) obiektyw nie do konca wspolgra z korpusem
e) MTW
f) fotograf kalosz
g) inna opcja - jaka?

Przeciez kurka nie bede za kazdym razem regulowal mocy lampy nakladajac kolejne warstwy chusteczek jednorazowych, wyglada to co najmniej nieprofesjonalnie wsrod ludzi na imprezie :mrgreen:

Do tego kolega z canonem 400d ponizal mnie telepatycznie rzucajac niedwuznaczne pogardliwe spojrzenia napierajac jak leci na >auto< i chwalac sie co chwile "zobacz jaka zaj...sta fota mnie wyszla" wiec sami mnie rozumiecie, nie chcialbym dojsc do momentu kiedy bede sie slinil w pokoju bez klamek i mamrotal pod nosem "tylko pentax, tylko pentax..."
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Hej,

jaki program masz wybrany?
Fotografujesz w "A" czy w jakimś innym?

Spróbuj może "A", przesłonę na 5.6 - 8, ISO 200
i cyknij.

Ja tam guru nie jestem ale w taki sposób robię foty
z lampą wbudowaną obiektywami bez żadnej automatyki
(nawet M42)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Pumpernikiel, coś mi się widzi - "f", "g". Wiem, rada to żadna, ale przeczytaj ze zrozumieniem instrukcję obsługi aparatu. Może tu "pies pogrzebany". By lampa naświetlała prawidłowo muszą być spełnione pewne warunki. Tyczy to puszki i objektywu.
Wesołych świąt!
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
jeżeli owa sigma spełnia wymogi ...że tak powiem... "nowoczesnego obiektywu ze stykami" tzn działa AF, da się sterować w pełni przysłoną, obiektyw coś tam wpisuje do exifa to kompensacja błysku w menu coś tam powinna dawać. Jeśli nie to pytanie czy aparat w pełni dogaduje się z sigmą
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Instrukcja do Pentaxa jest jedyna w moim życiu którą a) przeczytałem od deski do deski, b) zrobiłem to 5 razy :)

W Exifie jest "flash fired auto mode" aparat zawsze ustawia się przy automatyce i lampie na 1/30 i lampa wali z fulla az tynk spada ze scian.

W necie spotkalem sie tylko z jedna informacja o braku wspolpracy tej sigmy z lampa ale ogolnie nikt z tym nie ma problemu.

Poczekam na sigme 30mm i zobaczymy co z tego wyniknie, jak nie to bede szukal kitowego obiektywu zeby na nim potestowac.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Re: Strzelanie z armaty do muchy czyli wbudowana lampa k100d
a flash. expo. comp. nie wystarczy? Ja regulując siłę błysku uzyskiwałem całkiem nastrojowe fotki z wbudowaną lampką. Najlepiej jakbyś pokazał fotkę z C400, której nie możesz uzyskać z K100.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
mnie to wygląda na złą współpracę ze szkłem. Wbudowana lampa nie współpracuje ze szkłami starszymi niż A. Dotyczy to też obiektywów z A - które mają ręcznie wybraną przesłonę na pierścieniu na obiektywie. Wystarczy na szkle przekręcić pierścień przesłon i cała automatyka się wyłącza (może to być też uszkodzony obiektyw - dobrze by było sprawdzić na innym)
Sprawdź czy na obiektywie masz ustawiony pierscień przysłon na A! Sprawdź czy na wyswietlaczu prawidłowo pokazuje przesłonę? po zrobieniu zdjęcia przyciśnij "info" i zobacz czy prawidłowo zapisała się przesłona i ogniskowa.
Kompensacje i chusteczki odłóż - na automacie z dwóch metrów osoba ma być w miarę prawidłowo naświetlona - jeśli tak nie jest - jest coś nie tak
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Pumpernikiel,
1. jaka wartość Av pojawia się na górnym wyświetlaczu?
2. czy da się bez problemu sterować przysłoną z aparatu?
3. czy sigma przedstawia się w exifie, czy zapisuje aktualną ogniskową?
4. w jakim trybie fotografujesz?
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
hamster napisał/a:
Pumpernikiel,
1. jaka wartość Av pojawia się na górnym wyświetlaczu?
2. czy da się bez problemu sterować przysłoną z aparatu?
3. czy sigma przedstawia się w exifie, czy zapisuje aktualną ogniskową?
4. w jakim trybie fotografujesz?


1. Jezeli chodzi o odczyt przeslony z obiektywu wyswietlane na wyswietlaczu to odczytuje je prawidlowo to znaczy w czasie zmiany ogniskowej rencami zmieniaja sie wartosci tak jak trzeba.

zaleznosci sa takie zawsze chyba ze skieruje obiektyw na mocne swiatlo to roznice sa minimalnie inne

f3.5 - 1/30
f4.0 - 1/40
f4.5 - 1/50
f5.6 - 1/100
f6.7 - 1/180


2. tak, sprawdzilem na czasie B, ustawialem po kolei wszystkie przeslony i gapiac sie w obiektyw dziala :)

3. pole "Lens Name" jest puste a dokladniej sa"-- -- --"
ponizej przykladowy EXIFF z irfanview

Make - PENTAX Corporation
Model - PENTAX K100D Super
Orientation - Top left
XResolution - 72
YResolution - 72
ResolutionUnit - Inch
Software - K100D Super Ver 1.00
DateTime - 2007:12:25 10:53:16
YCbCrPositioning - Co-Sited
ExifOffset - 602
ExposureTime - 1/30 seconds
FNumber - 3.50
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 200
ExifVersion - 0221
DateTimeOriginal - 2007:12:25 10:53:16
DateTimeDigitized - 2007:12:25 10:53:16
ComponentsConfiguration - YCbCr
ExposureBiasValue - 0.00
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Flash fired, auto mode
FocalLength - 18 mm
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 2400
ExifImageHeight - 1600
InteroperabilityOffset - 52242
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - Other
SceneType - Other
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
FocalLengthIn35mmFilm - 27 mm
SceneCaptureType - Standard
Contrast - Normal
Saturation - Normal
Sharpness - Normal
SubjectDistanceRange - Close view

Maker Note (Vendor): -
Mode - Auto
Quality - Best
ISO - 200
White Balance - Auto

Thumbnail: -
Compression - 6 (JPG)
XResolution - 72
YResolution - 72
ResolutionUnit - Inch
JpegIFOffset - 52368
JpegIFByteCount - 6165


ad4. fotografowalem we wszystkich jako punkt wyjscia przyjmujac program Auto jako taki ktory MUSI poradzic sobie z tak prosta scena jak fotka z lampa na wprost z odleglosci okolo 2 metrow. ale skoro tak nie bylo szukalem dalej problemu probując w innych trybach.

[ Dodano: 2007-12-25, 19:17 ]
Canin napisał/a:
mnie to wygląda na złą współpracę ze szkłem. Wbudowana lampa nie współpracuje ze szkłami starszymi niż A. Dotyczy to też obiektywów z A - które mają ręcznie wybraną przesłonę na pierścieniu na obiektywie. Wystarczy na szkle przekręcić pierścień przesłon i cała automatyka się wyłącza (może to być też uszkodzony obiektyw - dobrze by było sprawdzić na innym)
Sprawdź czy na obiektywie masz ustawiony pierscień przysłon na A! Sprawdź czy na wyswietlaczu prawidłowo pokazuje przesłonę? po zrobieniu zdjęcia przyciśnij "info" i zobacz czy prawidłowo zapisała się przesłona i ogniskowa.
Kompensacje i chusteczki odłóż - na automacie z dwóch metrów osoba ma być w miarę prawidłowo naświetlona - jeśli tak nie jest - jest coś nie tak


Obiektyw jest "dosyc nowy" bo z listopada tego roku, model chyba z zeszlego. Na obiektywie moge sobie pokrecic ogniskowa i ostroscia - wiecej pokretel czy przelacznikow nie posiada.

Zaznaczam ze zeby testowanie bylo w miare wiarygodne zresetowalem zarowo ustawienia custom jak i record do fabrycznych.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
zrobiłem przed chwilą kilka fotek z wbudowaną lampką i żadna nie jest przepalona.

 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pumpernikiel napisał/a:
ExposureTime - 1/30 seconds
FNumber - 3.50
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 200

To powinno zadziałać - trzeba spróbować podmienić szkło - coś nie tak. Poszukaj w okolicy jakiegoś pentaxiarza.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Pumpernikiel, może prośba głupia, ale czy możesz zamieścić zdjęcie twojego obiektywu
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
piotr_luk napisał/a:
Pumpernikiel, może prośba głupia, ale czy możesz zamieścić zdjęcie twojego obiektywu


Może lepiej linka do producenta

http://www.sigmaphoto.com...302&navigator=6

To to coś.

[ Dodano: 2007-12-25, 21:57 ]
Odległość okolo 2 metry, jedna lampa 100W w pomieszczeniu z prawej strony choinki.
Ustawienia pelne Auto Pict po resecie do fabrycznych ustawien.

Zero zartow z choinki bo to choinka mojego synka, ma 2,5 roku i sam ja ubieral wiec szczypce do grilla, pileczki do tenisa i sznurowki sa jak najbardziej bombkami :mrgreen:


ISO 200, f3.5, 1/30
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Pumpernikiel,
No i choinka nie przepalona, choć już jestem co najmniej po 0,7 więc oczy nie te :evilsmile:
Na obiektywie widzę 3 pierścienie, ten najbliższy korpusu ustaw na A i będzie git :mrgreen:
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
siwyyy77 napisał/a:
Pumpernikiel,
No i choinka nie przepalona, choć już jestem co najmniej po 0,7 więc oczy nie te :evilsmile:
Na obiektywie widzę 3 pierścienie, ten najbliższy korpusu ustaw na A i będzie git :mrgreen:


Niestety nie posiada trzeciego pierscienia :(
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Pumpernikiel napisał/a:
Może lepiej linka do producenta
Pumpernikiel, nie, Twojego (fizycznie), bo albo masz uwalony obiektyw albo nie jest on pod pentaxa
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Fotka realnego obiektywu, zrobiona tym samym aparatem ta sama lampa na manualu MIRem-1B



Na opakowaniu obiektywu napisano Pentax AF :) chyba ze to zemsta sprzedawcy po 3 dniach walki z wkurzonym klientem.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
hmm jedyne co się może nasunąć to niedogadywanie się aparatu z obiektywem. Tylko cholipcia ta choinka jakoś nie jest prześwietlona.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pumpernikiel napisał/a:
Fotka realnego obiektywu

No pentax ze stykami, powinien działać.
Choinka jest OK (płaska jak cholera więc to na pewno z lampą) - pokaż więcej tych zdjęć.
PS. jestem po % więc mogę sie mylić
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
hamster napisał/a:
hmm jedyne co się może nasunąć to niedogadywanie się aparatu z obiektywem. Tylko cholipcia ta choinka jakoś nie jest prześwietlona.


Choinka nie jest najlepszym przykladem oprocz tego ze jest normalnie ciemnozielona. Szczegolnie problem przepalania widac przy fotkach ludzi w pomieszczeniach, cos musi byc nie tak. Podobne foty robione Fuji malina. Jak zaslonie w Pentaxie lampe chusteczka lub bialym papierem jest lepiej.

Tu z chusteczka.

Wogole ma problem tez z ostrzeniem :(


Zobacze jak bedzie dzialalo z Sigma 30mm jak w koncu dojdzie. W razie co mam serwis pentaxa i sigmy pod nosem i niech walcza.

[ Dodano: 2007-12-26, 00:27 ]
Pogrzebalem w fotkach robionych zaraz po zakupie jak sobie pstrykalem grzebiac w ustawieniach i na jednym z wypadow, wszystko dzialalo z lampa normalnie. Wtedy nie zwracalem na to uwagi bo od tego czasu nie robilem fotek z lampa :(

W miedzyczasie raz pamietam aparat zglaszal brak obiektywu i dopiero po jego zdjeciu, zalozeniu i restarcie aparatu wsio powrocilo do normy. Ciekawe co moglo sie pomieszac.

Nie pozostaje nic innego jak zalozyc inny obiektyw i po prostu sprawdzic. Mieszka ktos w okolicach Rumi lub Gdyni? :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach