Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge - regulamin, pytania i odpowiedzi
Zima idzie, tak zwane długie wieczory nastają, więc postanowiłem odgrzać starą propozycję. Z tego co wiem, w tej chwili przynajmniej jedna osoba oprócz mnie deklaruje udział w zabawie (cześć, sołtys), więc już jest nieźle.
Oto moja propozycja zabawy:
1. Co tydzień, w poniedziałek rano, gdy tylko kury w Polsce się obudzą, w dziale "Lightroom" pojawia się nowy wątek, zatytułowany "RAW Challenge nnn", gdzie nnn to numer z zakresu od 001 do 999 (optymista...). Tam znajduje się link do pliku RAW (.pef) do ściągnięcia. Temat jest zamknięty przez tydzień, nie można na niego odpisywać. Jest również przyklejony, żeby łatwo było go odgrzebać.
2. W poście powyższym jest również (w zasadzie dla przypomnienia tylko) adres e-mail, na który należy przysyłać swoje prace (prace... ale zabrzmiało, jak przy jakimś konkursie z nagrodami). Adres będzie na 99% na gmailu, specjalnie tylko na tą okoliczność założony.
3. Przez ten tydzień, kiedy wątek jest zamknięty, każdy ma prawo tak wymiętosić tego rawa w swoim (albo cudzym) komputerze, jak tylko potrafi. Efektem mają być dwa jpgi. Jeden - w pełnym rozmiarze, drugi, to ten pierwszy - ale zmniejszony do 700pix po dłuższym boku, tak, aby można było go zalinkować tu, na forum.
Długo się zastanawiałem, czy dwa, czy jeden, a jeśli jeden, to czy 100%, czy pomniejszony na www. Doszedłem do wniosku, że jeśli chcemy również zobaczyć, jak z tym samym plikiem sobie radzą poszczególne programy do RAWów, to oglądanie wyłącznie małych wersji mija się z celem. Znikną szumy, znikną artefakty, znikną inne dziwne rzeczy. A z drugiej strony, oglądanie samych dużych kobył też nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Stąd moja decyzja o dwóch plikach jako efekt. Mały ma powstać z pomniejszenia i ewentualnego wyostrzenia większego, tak jakbyście chcieli go zaprezentować u siebie na www. Rozważałem też, żeby zbierać tylko duże i zmniejszać je automatem - ale wtedy ktoś mógłby powiedzieć, że np. on to by jeszcze swój wyostrzył a ja tego nie zrobiłem i w ogóle kłótnia i Niemcy na forum.
4. Jak miętosimy - można używać jakiegokolwiek oprogramowania, zmieniać kolory, korygować krzywe, poziomy, kontrast, balans bieli, wszystko, wszystko, ale na całym obrazku. Zdaję sobie sprawę, że np. funkcje typu "shadows/highlights" z założenia działają na części pliku, ale to nie my decydujemy o tym, tzn. nie zaznaczamy tego ręcznie. Można konwertować do cz/b, channel mixer, te sprawy. Można używać dedykowanych programów do odszumiania. Można się załamać i próbować jeszcze raz po dwóch dniach. Można również iść na :-B . Albo na :-B :-B :-B .Nie można używać warstw, masek, selektywnych zmian. Nie można używać oprogramowania do HDR, ani funkcji do HDR wbudowanych w inne programy. Nie można dorysowywać wąsów. Nie można używać narzędzi takich jak gumka, stempel, pędzelek... Nikt tego nie sprawdzi, ale pamiętajcie, to jest zabawa.
Chciałem znaleźć złoty środek... gdzieś trzeba wyznaczyć granicę. Tu chodzi głównie o to, co kilkoma ruchami doświadczonych rąk można wyciągnąć z rawa, dlatego nie wszystko będzie dozwolone. Ostro się zastanawiałem nad tym oddzielnym odszumianiem, ale sporo programów ma odszumianie wbudowane (PPL, RSP, Bibble...), lepiej lub gorzej działające, dlaczego więc zabronić oddzielnego softu?
A do tego, jak w bardziej zaawansowany sposób wyczarować foto wygrywające wszystkie konkursy, będzie służyć druga zabawa, bardziej tutorialowa, o którą swego czasu dopominał się Michu, a ja mu nie potrafię odmówić. Niech no najpierw to ogarnę, to zabierzemy się za drugie.

5. Jpgi proszę pakować w zipa, i nazywać:
- rcnnn_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rcnnn_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rcnnn_nick.zip - załączony zip
(nnn to aktualny numerek). Maile prosze tytułować podobnie - [rcnnn]_nick. Adres mailowy będzie cały czas ten sam, tak jak wspomniałem, dla przypomnienia podawany przy każdym linku do rawa.
6. Po upływie tygodnia, w niedzielę, kiedy kury w USA pójdą już spać, powstanie strona www z nadesłanymi małymi jpgami i z możliwością ściągnięcia ich wersji w pełnej rozdzielczości. Wątek zostanie odblokowany, pojawi się drugi post, z wszystkimi nadesłanymi obrazkami i pod nim będzie można zacząć sobie się dyskutować.
Proszę o zapamiętanie/zanotowanie, jak raw był miętoszony, na pewno pojawią się o to pytania i wypada umieć na nie odpowiedzieć.
Najpierw myślałem, żeby dodatkowo robić sondę, czyli głosowanie na ten obrazek, który się nam najbardziej podoba - ale coraz słabiej jestem do tego przekonany. Zastanawiam się jeszcze, czy ograniczyć czasowo dyskusję nad wynikami (czy zamknąć wątek po np. tygodniu/dwóch). Wydaje mi się to bez sensu, choć z drugiej strony, jak się zrobią jakieś potworne oftopiki, to chyba trzeba będzie... myślałem tylko, żeby po prostu tą dyskusję trzymać przyklejoną przez tydzień, czyli w sumie każdy wątek byłby przyklejony dwa tygodnie
7. Równolegle w czasie z punktem 6. zabawa zapętla się - wędrujemy do pktu 1, bo właśnie pojawia się drugi wątek z linkiem do innego rawa. Czyli, poczynając od drugiego tygodnia, jednocześnie gadamy o jednym, a ściągamy i miętosimy następny.

Wszelkie spory nierozstrzygnięte w sposób polubowny, będzie osądzać zawiadowca stacji PKP we Włoszczowej.

Podstawową ideą jest to, żeby się jak najwięcej nauczyć i jak najlepiej zabawić.
Skąd będą rawy? Oczywiście od Was. Na ten sam e-mail, na który będą lecieć wynikowe jpgi - podsyłajcie swoje pefy - takie z którymi mieliście problemy, z których nijak nic nie mogliście wycisnąć, takie trudne, no. Maile z propozycjemi proszę oznaczać [propozycja], i załączać po jednym pefie, nie więcej (do tej pory nie miałem problemów ze skrzynką gmailową i takimi załącznikami). Mogą być (a nawet lepiej) linki do nich, jeśli macie gdzie wystawić, tylko bardzo proszę trzymać rygor w tytułowaniu maili - po prostu będzie mi dużo łatwiej ogarnąć to wszystko.

Chcę zacząć zabawę w tą niedzielę/poniedziałek - pierwszego rawa wstawię swojego. Wszystko będę kłaść na mój kawałek podłogi... znaczy sieci - miejsca na pewno starczy, a myślę, że i transfery wytrzymają.

Do tego czasu proszę o uwagi co do regulaminu, może coś przeoczyłem, może coś jest mocno nie tak, śmiało, śmiało.

[ Dodano: 2006-11-08, 00:33 ]
Te rozmiary jpgów, to takie naprawdę maxy - wiem, że PPL potrafi spłodzić duże pliki. Myślę, że trzeba się trzymać tak gdzieś w okolicach wartości 85, jeśli chodzi o kompresję jpg.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak się zastanawiam...
Bo w sumie to sprowadzi się np. do pojedynku PPL vs. Aperture z którego raczej może wyjść tylko jeden zwycięzca. Jeżeli mamy osoby obrzezane we władaniu konwertorami, to ograniczeniem może być właśnie posiadanie takiego a nie innego zczytywowywacza RAWów. Chyba, że wszyscy będziemy pracować w PPL. Albo w Picasie (jest coś jeszcze bardziej okrojonego?).
Zabawa wydaje mi się niezła, ALE:
- wolałbym, by było tak, jak piszesz: RAWy sprawiające trudność pierwotnemu właścicielowi.
- zero oceny: noty niektórych mogą deprymować, poza tym każdy ma inny sposób percepcji - ja np. lubię wszystko niedoświetlone (a najlepiej, jakby wszystko czarne było).
- Boję się, że dyskusja ugrzęźnie w miejscu ze względu na fakt, że każdy z nas używa profesjonalnych kalibratorów różnych firm i obraz może się różnić w zależności od wyświetlacza.
- (...)
Mógłbym tak długo, ale to w końcu ma być zabawa i dlatego mam nadzieję, że bez browca do dyskusji nie zasiądziemy.
Protestuję przeciwko osądzaniu sporów przez zawiadowcę stacji we Włoszczowej z uwagi na umiejętność zaginania czasoprzestrzeni, co może powodować rozstrzyganie sporów na rzecz zwycięzcy, który w momecie powstania sporu jeszcze nim nie jest. Ale będzie. Jak wygra.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mi sie zdaje ze to moze byc naprawde niezla pogladowa legkacja na temat konwerterow i i kuchennych operacji na RAWach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Bo w sumie to sprowadzi się np. do pojedynku PPL vs. Aperture z którego raczej może wyjść tylko jeden zwycięzca.

Michu, ja napisałem - każdego oprogramowania. Lightroom, Aperture, PS/PSE + ACR, Bibble, RSE/P, C1, SilkyPix, UFRaw i tak dalej... co więcej, nikt nie broni przepuścić pliku najpierw przez prosty konwerter, a później wrzucić go do PS i tam grzebać dalej - chodzi o wynik. Ciekawe może być też porównanie proporcji - efekt/spędzony czas.
Michu napisał/a:
ja np. lubię wszystko niedoświetlone (a najlepiej, jakby wszystko czarne było).

Zapraszam na Brooklyn do NY.
Michu napisał/a:

- Boję się, że dyskusja ugrzęźnie w miejscu ze względu na fakt, że każdy z nas używa profesjonalnych kalibratorów różnych firm i obraz może się różnić w zależności od wyświetlacza.

Piszesz o wyświetlaczu w swoim kalkulatorze Casio? W końcu go skalibrowałeś?
Michu napisał/a:

Protestuję przeciwko osądzaniu sporów przez zawiadowcę stacji we Włoszczowej z uwagi na umiejętność zaginania czasoprzestrzeni

Nienienie, ten Pan zasługuje na najwyższy szacunek, on posiada umiejętność zatrzymywania pociągów Intercity.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKO - jeśli można go jeszcze przepuścić przez PeSa (ofkors jedynie z globalnymi zmianami) to nie mam pytań.
Cytat
Piszesz o wyświetlaczu w swoim kalkulatorze Casio? W końcu go skalibrowałeś?

Jeszcze nie. Właśnei za ciężką kasę licytuję ó kalibrator:
http://allegro.pl/item139967783_kalibrator.html

Jarek Dabrowski napisał/a:
posiada umiejętność zatrzymywania pociągów Intercity.

A czyż to nie jest równoznaczne? Mi zawsze Intercity jakoś nawiązywało do Startrekowego Enterprise.
Bzz... Spock do kapitana teleportuje się do Włoszczowej bzz...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
cześć, sołtys

cześć, Jarek ... właśnie sobie zdałem sprawe, że moje uczestnictwo (a raczej uczestnictwo moich zdjęć) w tym czelendzu będzie albo w ogóle nie możliwe albo bardzo ograniczone, bo wszystko mam w DNG :-|
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys, ja też mam 80% w dng... oszczędzałem miejsce na dysku - robiłem tak, dopóki nie wypuścili PPL3, który nareszcie zaczął wypluwac strawne jpgi (dzięki silnikowi SilkyPix). Teraz trzymam pefy, bo zdarza się, że konwertuję PPLem tam, gdzie mam dużo ludzkiej skóry.

Aaaa, rozumiem, że te DNG masz skompresowane - bo to jest sedno bólu - jeśli nieskompresowane, to PPL chyba je przeczyta.

[ Dodano: 2006-11-09, 15:37 ]
No chyba, że ustalimy, że DNG też można. Wtedy po prostu odpadnie PPL jako program do obróbki, bo chyba cała reszta już czyta DNG (nie pamiętam jak Bibble i C1).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
jak pokazałem PPL3 swoje DNG to zrobił(a/o) takie oczy jak ta żaba co nic nie kuma :-/

aa tak poza tym to możnaby się umówić też tak, że dyskusje na temat wyników zaczyna autor/autorka aktualnie obrabianego RAWa/DNG/whatever - ona pierwsza ocenia, ewentualnie wybiera, które z obrobionych zdjęć podobają jej sie najbardziej i dlaczego - co o tym sądzicie?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tym pozwoleniem na DNG, to poczekamy do niedzieli - jak nikt nie będzie mocno protestował, to nie widzę powodu, żeby trzymać się pefów tylko.

A co do rozpoczęcia dyskusji - ja tam wyznaję zasadę, żeby się samo toczyło - kto chce pierwszy, niech będzie pierwszy - nie ma sensu czekac na autora, bo może akurat pijany, albo w ubikacji, albo jedno i drugie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
może akurat pijany, albo w ubikacji, albo jedno i drugie

ktoś mnie wołał?
Moim zdaniem - demokracja jako jeden z gorszych ustrojów rządzi się prawem głosu, może jednak poglądowo wprowadzimy ocenę punktową poprzez ankietę. Wtedy wiadomo będzie, która praca jest najlepiej wyświetlana (odbierana) przez większość (trochę to zniweluje różnice w ustawieniach "wyświetlaczy"). Oczywiście można przyjąć zasadę, że głosowanie odbywa się w trzecim tygodniu obróbki zdjęcia
1-tydz. - wystawienie i próby sił,
2 tydz. - komentarze
3 tydz. - ankieta

Chyba, że stwierdzicie iż powyższy pomysł jest oczywistą brednią spowodowaną późną porą.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Brednia, jak brednia - ale jakieś jawne rozgraniczanie czasowe dyskusji i ankiety jest, moim zdaniem, bez sensu. Póki co, wiem tyle, że ankieta albo będzie, albo nie będzie.

No i jeśli będzie, to rozpocznie się równo z dyskusją, z tym, że pytanie będzie proste: "Który z nadesłanych obrazków Ci się najbardziej podoba?".
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No i jeśli będzie, to rozpocznie się równo z dyskusją, z tym, że pytanie będzie proste: "Który z nadesłanych obrazków Ci się najbardziej podoba?".

A ja jestem za luzna dyskusja nt prezentowanych zdjec.

Moze przeciez zdazyc sie tak, ze wizje osob bioracych udzial w zabawie beda znacznie sie od siebie roznic, ale bede rownie ciekawe. I jak to ocenic? Ocenianie zdjec za pomoca cyferek to IMO w ogole nie jest dobry pomysl. Stosowanie systemu punktowego czasem moze ograniczac tworcza fantazje. Ja bym stawial na roznorodnosc uzyskanych efektow, tak, zebysmy wzajemnie pokazywali sobie mozliwosci jakie daje praca z plikami RAW w cyfrowej ciemni.

Gydyby jednak wiekszosc byla za ocenianiem prac, to forma, ktora zaproponowal Jarek jest chyba najbardziej oczywista.

Ja te propozycje trkatuje jako zabawe edukacyjna a nie jako rywalizacje o tytul Best RAW Developer of PENTAX@PL :-)

Ale moze ja takze bredze? Pozno jest :P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zaraz, zaraz, nikt nie mówi o żadnych punktach, żadnych cyferkach. Rozważam ankietę, równoległą z dyskusją, czyli:
"Które zdjęcie Ci się najbardziej podoba":
1. Zdjęcie 1
2. Zdjęcie 2
...
n. Zdjęcie n
n+1. Żadne
n+2. Więcej niż jedno - nie potrafię się zdecydować.

Poza tym, tak jak napisałem, ankieta będzie, albo jej nie będzie. :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Zaraz, zaraz, nikt nie mówi o żadnych punktach, żadnych cyferkach.


Liczba glosow w ankiecie to liczba uzyskanych pojedynczych punktow skladajaca sie z n cyfr. :-P :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Chyba ankiety nie będzie.
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
to kiedy inauguracja? zwyciezca powinien ładnie napisać tutoriala co i jak robił :mrgreen: mi się przyda bo ja w obróbce to jestem kompletna noga :roll:
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ja też. Ja nawet RAWa na oczy w życiu nie widziałem, bo nie posiaduję DSLR-a. Ale chętnie spróbuję się powprawiać, jak mi ktoś powie, czym się te RAWy na przykład czyta, wywołuje, konwertuje, czy co się tam z niemi robi.
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
PiotrR napisał/a:
Ja nawet RAWa na oczy w życiu nie widziałem, bo nie posiaduję DSLR-a. Ale chętnie spróbuję się powprawiać, jak mi ktoś powie, czym się te RAWy na przykład czyta


to ja tez, jak czasu stanie.

wniosek pod rozwage jednak: moze by postawic jednak jakies zalozenia? np jak cz/b, to cz/b... chociaz moze niekoniecznie. sam niem.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrR napisał/a:
Ale chętnie spróbuję się powprawiać, jak mi ktoś powie, czym się te RAWy na przykład czyta, wywołuje, konwertuje, czy co się tam z niemi robi.

- Adobe Photoshop CS(2) + plugin Adobe Camera Raw
- Adobe Photoshop Elements + plugin Adobe Camera Raw
- Adobe Lightroom
- Apple Aperture
- Bibble
- PhaseOne C1
- Silkypix
- Rawshooter Essentials/Premium
- Gimp + Ufraw
- RAW Therapee
- ACDSee
- IrfanView
- Picasa
- Pentax Photo Laboratory 3.
Ten ostatni program niestety nie czyta plików DNG - czyta tylko pliki PEF. Zmieni się to po wypuszczeniu na rynek K10D - jestem tylko ciekaw, czy PPL będzie obsługiwał skompresowane DNG...
Jeśli jakiś soft pominąłem - to dopiszcie.

[ Dodano: 2006-11-12, 22:55 ]
dopeman napisał/a:
to kiedy inauguracja?

Już.
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1798
dopeman napisał/a:
zwyciezca powinien ładnie napisać tutoriala co i jak robił

Posłużę się klasykiem: tu nie będzie zwycięzców i nie będzie pokonanych.
Nie będzie żadnego punktowania - a o takiego tutoriala będziesz mogł poprosić każdego, kto nadeśle swoje obrazki.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
do kiedy piaty czelendz? cholera, zapomnialem i nie zdarze pewnie :(((( nie daloby sie przedluzyc? :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach