tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Okazuje sie że ta konkretna strona jest inaczej widziana przez Operę i Inernet Explorera a inaczej przez Mozillę. Zdjęcia Astro, które tu umieściłem są widziane przez Mozillę ale nie przez Internet Explorera i Operę. Dotyczy to również niektórych zdjęć innych forumowiczów. Dlaczego tak jest?
Pozdrawiam . Sławek

Dopisano godz. 2.10
Prawdopodobnie po zalogowaniu na forum WSZYSTKIE zdjęcia będą widoczne.
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
Przejscie Venus w czerwcu 2004. [ Jasna poswiata to nieszczelnosc miedzy obiektywem Casio QV4000, a okularem.]

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
JSW napisał/a:
Przejscie Venus w czerwcu 2004. [ Jasna poswiata to nieszczelnosc miedzy obiektywem Casio QV400, a okularem.]

Ozesz ty w morde kopany! Ale armata :shock:

Co ciekawego mozna zobaczyc dysponujac takim sprzetem?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Do zdjęć Słońca i Księżyca wystarczy rosyjski obiektyw MTO 1000 z możliwością dołożenia konwertera 2x. Do fotografowania Słońca konieczny jest dodatkowo filtr osłabiający o dużej gęstości. Filtr wystrugał mi optyk ze szkiełek spawalniczych / dokładnie 2 sztuki złożone razem /. W moim przypadku filtr wkręcony jest na tył obiektywu / czyli wchodzi do środka MTO / . Całość wkładamy na statyw i zamawiamy telefonicznie Księżyc , Wenus , Marsa czy też inną gwiazdę aby zechciała przedefilować na tle tarczy Słońca.
Pozdrawiam. Sławek
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Mała uwaga odnośnie obserwacji Słońca. Wiele razy już czytałem ostrzeżenia, aby nie stosować filtrów po stronie ogniska obiektywu. Przy dużych soczewkach ilość światła skupionego powoduje szybkie rozgrzewanie filtra, co może zakończyć się jego pęknięciem. Przy obserwacji może ucierpieć oko, a przy robieniu zdjęć - aparat. Poza tym, nie dedykowane do obserwacji Słońca filtry mogą przepuszczać światło spoza zakresu widzialnego (to jest istotne dla oczu).
Najlepszym tanim rozwiązaniem jest użycie mylarowej folii Baadera. Taki filtr zakłada się nad przednią soczewką (generalnie na wlocie światła).
Filtry specjalizowane, szklane, jak np. Coronado, są już niesamowicie wręcz drogie. Wydawałoby się, że to tylko kawałek przyciemnionego szkła, a kosztuje to 6000zl za filtr o średnicy tylko 4cm! Takie filtry też zakłada się z przodu. Proszę zatem eksperymentować ostrożnie (zwłaszcza jeśli chodzi o bezpośrednie obserwacje).

Dodam tylko, że Księżyc w pełni jest już tak jasny, że trzeba stosować dość ciemne filtry, albo jakieś wielkie powiększenia już przy 10cm obiektywie, aby swiatło nie oślepiało.

[ Dodano: 11 11 11, 06 ]
dan napisał/a:
JSW napisał/a:
Przejscie Venus w czerwcu 2004. [ Jasna poswiata to nieszczelnosc miedzy obiektywem Casio QV400, a okularem.]

Ozesz ty w morde kopany! Ale armata :shock:

Co ciekawego mozna zobaczyc dysponujac takim sprzetem?


Ja Ci napiszę, co widziałem już moim, tak na oko o rozmiar większym refraktorem.
Z balkonu w centralnej części Warszawy udałomi się zobaczyć:
- szczegóły Księżyca (najmniejsze kraterki o średnicy ok. 2km)
- plamy na Słońcu
- Wenus - wyraźne fazy
- Mars - zarysy kontynentów
- Jowisz z czwórką księżyców (oczywiście, widać Wielką Czerwoną Plamę, a czasem w dobrych warunkach jakieś mniejsze struktury w atmosferze; podział atmosfery na pasy to już w większej lornetce można zobaczyć)
- Saturn, 5 księżyców, wyraźne pierścienie z przerwą Cassiniego; w atmosferze widać pasy (są dużo mniej wyraźne niż na Jowiszu)
- Uran - mała zielonkawa tarczka, pewnie kilka księżyców
- Neptun - niebieskawa kropka, na tyle duża, że widać że to nie gwiazda

Dalsze obiekty (tu już trzeba poza miasto się wybrać):
- najłatwiejsza M31 w Andromedzie, najładniej wyglada chyba jednak w lornetce; jest naprawde ogromna, ma ponad 3 stopnie (6 tarcz Księżyca). Czasem widać gołym okiem jądro, przez teleskop jest o tyle trudno, że nie mieści się cała w polu widzenia. Widać też jej towarzyszki, M32 i M110. W teleskopie średniej wielkości widać już najwyraźniejsze strukturu, jak pasy ciemnej materii.
- M13 - jedna z najjaśniejszych gromad kulistych, też ma rozmiar 2/3 tarczy Księżyca. W lornetce wygląda jak okrągła, rozmyta plamka, najjaśniejsza w środku i rozmywająca się na brzegach; w moim teleskopie widać jak rozdziela się na pojedyńcze gwiazdki od brzegu mniej więcej do połowy. Kolega ma lustrzany teleskop 200mm, tam już pięknie wszystko, aż do samego środka rozpada się na pojedyńcze gwiazdki.
- M57 w Lutni, jest mała, ale efektowna - widać wyraźny kształ obwarzanka
- M27 - dwa razy większa od poprzedniej, również efektowna, nazywa się ją hantle, bo ma nieco podobny kształt
- M42 - piękny obiekt zimowy, widoczny gołym okiem w Orionie. Oczywiście, gołym okiem widać tylko coś mglistego. Ale w teleskopie ładnie widoczne są już różne struktury mgławicy.
To są najbardziej znane i łatwe do obserwacji obiekty spośród setek innych, które można znaleźć na naszym niebie.

Wszystkie te obiekty (spoza naszego Układu) widać monochromatycznie, tj. aby zobaczyć ślad koloru, jaki oglądamy na zdjęciach, należy dysponować potężnym teleskopem. Choć niektórzy twierdzą, że w najjaśniejszych obiektach, jak właśnie M42, jakiś kolorek można już półmetrowym lustrem zobaczyć ;)

Od czasu do czasu pojawia się dość jasna kometa (tak jak obecnie). Też są to bardzo interesujące obserwacje.
Mam nadzieję, że Twoja ciekawość została choć w części zaspokojona.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
W takim razie składam samokrytykę z powodu kliknięcia Słońca nieregulaminowym filtrem. Nadmieniam przy tym, że Astrofotografowaniem zajmuję się od początku lat 90tych a w tym czasie przydarzyło mi się kilkanaście razy fotografować przeróżne opcje zaćmień Słońca , plam słonecznych itp. Jak dotąd flirt nie pękł , nie stopił się i działa nadal .
W załączeniu fotka zrobiona z nieregulaminowym filtrem.
Poza tym cieszę się, że jest na forum Pentaxa parę osób fascynujących się tą dziedziną foto i robiących takie zdjęcia. Mam nadzieję, że przybedą następni.
Pozdrawiam. Sławek

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
amas napisał/a:
Mam nadzieję, że Twoja ciekawość została choć w części zaspokojona.

Jestem usatysfakcjonowany :-) Coraz bardziej zaczyna mnie ten temat interesowac.

Dziekuje! :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ja wykorzystywałem szkiełka z maski spawalniczej jako filtra do fotografowania zaćmień słońca. Zdjęć nie pokażę, tuż po wywołaniu zostały unicestwione (kataklimy się zdarzają). Ale to działa.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
To ja jeszcze coś dorzuce. Nie tak efektowne, ale to w sumie jedne z moich pierwszych zdjęć tego typu - częściowe zaćmienie Słońca w maju 1997 r. (dokładnie nie pamiętam). W końcówce na Słońce weszły już chmury (nisko nad horyzontem).
Zestaw - na tamte czasy klasyka - Zenit 12XP+Tair 3s (300mm)+telekonwenter 2x (ale tego nie jestem pewien na 100%). Do tego jakaś Konica :)

Sławek - gratulacje! Powiedz coś więcej o tych zdjęciach. Znaczy najbardziej interesują mnie techniki wykonania fotek głebokiego nieba (deep sky? - tak to klasyfikujecie?).
Temat - astrofotografia - genialny, trzeba go co jakiś czas aktualizować.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
No to widzę że jest zainteresowanie Astrofoto. Na początek polecam fotografowanie nocnego nieba / fragmentów Drogi Mlecznej / w sposób taki jak ja to robiłem / dla aparatów analogowych / . Cyfrą nie robiłem więc się nie wypowiadam.

1. Aparat, ustawiony na stabilnym, solidnym statywie.
2. Film 800 lub 1600 ISO Fuji
3. Obiektyw np. : Pentax M 50mm f 1,4 lub Pentax A 24mm f 2,8
3. Przysłona w obiektywie 50mm nastawiona na f = 1,7 lub 2,0
4. Przysłona w obiektywie 24mm nastawiona na f = 2,8 lub 3,5
5. Czas expozycji dla obiektywu 50mm nastawiony na 20 sekund / czas B i odliczanie /
6. Czas expozycji dla obiektywu 24mm nastawiony na 35 sekund / czas B i odliczanie /
7. Migawka wyzwalana wężykiem spustowym
8. Wywołanie negatywu na drugi dzień po zrobieniu zdjęć
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Teleskopy i obiektywy lustrzane
Witam założyłem ten temat pod wpływem tego oto zdjęcia :

http://www.digart.pl/praca/2809396/Mala_lupka__

zastanawiam się ile takie coś moze kosztować ?
oczywiście nie kupie tego nawet jakby miał kase ;) za cieżkie....

ale zastanawia mnie pytanie
chce wyrzucić jak najmniej kasy i chce mieć mega powiększenie powyżej 1200mm albo i więcej co polecacie ?
powiedzmy ze limit pienieżny do 500 - 1000 zł
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
piotrek0001, nadawaj tematom zrozumiale tytuly. Zmieniam tytul.

Nie siedze w temacie, ale moze znajdziesz jakies odpowiedzi w tych topikach:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1715

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=14052
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
To jest synta 10" , 8" używana to około 800 zl , jeżeli za duże to zostaje MAK 90/102 lub 127
mniejszy od synty ale ciemniejszy , no i najmniejsze z tych sprzętów MTO/Rubinar .

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pozwoliłem sobie scalić z
dzerry napisał/a:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1715
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
odswierze watek
nad czym lepiej sie rozgladnac?
http://cgi.ebay.co.uk/25-...#ht_6835wt_1072
czy wspominany MTO-1000?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
W MTO łatwiej ustawisz ostrość ( nawet bez statywu ) pytanie jak z jakością optyczną . Jak masz mozliwość to warto się wybrać ( z odpowiednią przejściówką ) na pokaz :
"... Wszystkich zainteresowanych tajemnicami nocnego nieba i sprzętu astronomicznego zapraszamy na pokaz, który odbędzie się w sobotę 16 października 2010 roku. Tradycyjnie spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy Delta Optical w Osinach Nowych koło Mińska Mazowieckiego. Zaczynamy od godz. 18:00.
Na miejscu jak zawsze zgromadzone zostaną teleskopy o dużych aperturach, zbudowane w różnych systemach optycznych. Porównać będzie można wady i zalety Newtonów, Maksutowów, SCT oraz różnego typu refraktorów. Do dyspozycji obserwatorów będą też różnego rodzaju okulary astronomiczne.

Pokaz nieba odbędzie się tylko w przypadku dobrej pogody. W przypadku niepewnej pogody informacji o organizacji lub odwołaniu pokazu udzielamy pod numerem (22) 624-08-04 do godziny 14, a po godzinie 14 pod numerem (25)759-29-95. "
 

Wichura  Dołączył: 22 Lip 2010
Cytat
http://cgi.ebay.co.uk/25-...#ht_6835wt_1072


Widziałem kiedyś zdjęcia z podobnej lunetki i aberracja była taka, że przypominało to film 3d oglądany bez okularów :-P Jeżeli nie posiadasz montażu paralaktycznego z napędem klasy przynajmniej Sky-Watcher EQ5 to z tak długą ogniskową dużo nie zdziałasz. Podstawowe pytanie to co chcesz przez to focić? Jeżeli księżyc to ok ale jeżeli coś z głębokiego nieba to lepiej zapotarzyć się w coś znacznie krótszego i lecieć na długich czasach.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008


A ja się pochwalę zdjęciem pstrykniętym kilka dni temu. Zestaw prosty: EM-5 + Tair 300 mm + konwerter x2.

Fajne? :mrgreen:

Przy okazji takie głupie pytanie - czy jest sens pakować się w coś w stylu Samyang 650-1300mm żeby robić przyzwoite zdjęcia powierzchni Księżyca?
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
Nie ma sensu . Lepiej poczekać na jakąś używkę refraktora o podobnych osiągach ( zastosowanie fluorytu ) . Do tego dobry montaż i możesz focić DS -y . Do Księżyca osobiście używam tele 180 /2700 f15 - typowo planetarny sprzęt . Jak mam ochotę zajrzeć na dno kraterów to zapinam Barlow'a 2x ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach