bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
[obiektyw] Luzy w obiektywie na pierścieniu ostrzenia
Witam
Od jakiegoś czasu mam obiektyw Tamron 70-300.
Od początku ma on pewien luz na pierścieniu ostrzenia powodujący ruch wzdłużny przedniej części obiektywu (czyli zmianę ustawionej odległości). Ponieważ nie wydawał mi się on duży - liczony jako przesunięcie na skali pierścienia wynosi ok. 1.5-2.0mm, nie zwracałem na niego uwagi.

Ostatnio jednak zauważyłem, że pokręcanie pierścieniem w zakresie luzu przy odległości od obiektu rzędu 2-5m (i małej GO dla f=300mm), powoduje przesuwanie się punktu ostrzenia o kilkanaście cm (jest to aż tak wyraźne, że dobrze widać to na matówce).
Nie jest to luz śrubokręta w aparacie, tylko w obiektywie.

Wydaje mi się, że może to jakoś wpływać na dokładność autofocusa poprzez niestabilność ustawionej przez AF odległości ostrzenia.

Czy według Was jest to coś normalnego w tym Tamronie, czy należałoby go reklamować?

Pozdrawiam
Bladawiec
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Moim zdaniem reklamować. U mnie czegoś takiego nie ma, a szkiełko mam od drugiego właściciela (conajmniej) który kupił je jakieś 2 lata temu w komisie w irlandii albo anglii (nie pamiętam) także wygląda na bardzo stary egzemplarz a luzów nie ma ani trochę i zero zużycia.
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
Eldred napisał/a:
Moim zdaniem reklamować. U mnie czegoś takiego nie ma...

To niedobrze, bo nie lubię reklamacji :-( ...

Dzisiaj dorwałem suwmiarkę i zrobiłem dokładniejsze testy bo to co napisałem wczoraj na gorąco było wynikiem obserwacji "na poligonie".
Z luzem przesadziłem - jest on rzędu 1.0mm, ale jego wpływ na ostrzenie jest zbliżony do tego co pisałem. Na f=300mm i odległości 5m od obiektu punkt ostrości przesuwa się o 10 cm.

Sprawdzałem jeszcze Sigmę 18-125mm. W niej też występuje taki luz ale jest sporo mniejszy (trudno jest wyeliminować wszelkie luzy i jakiś zawsze musi pozostać). Nie wiem czy powoduje on przesuwanie się ogniska, bo obiektyw ten ma wewnętrzne ogniskowanie (nie widać ruchu soczewek), do tego dla takiego zakresu ogniskowych jest on raczej niezauważalny i nieistotny. Z oczywistych powodów w kicie luzu nie dało się sprawdzić :-) .

Natomiast dla małej głębi ostrości związanej z ogniskową 300mm jest to średnio ciekawy efekt :-/ . Nie wiem czy nie jest to wytłumaczeniem tego, że sporo zdjęć tym obiektywem z mniejszych odległości miałem niezbyt ostrych (efekt jakby był FF/BF).

Może macie jakieś doświadczenie z serwisem Tamrona albo reklamacjami w FotoRimexie?

Pozdrawiam
bladawiec

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach