gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
leica minilux, contax t2
Cześć,

ktoś z was miał styczność z leiką minilux albo contaxem t2?

Z tego co w sieci - małe kompakty, z preselekcją przysłony i programem, AF lub ostrość ręcznie pokrętłem na korpusie, jasne dobre szkła 38mm - contax, 40mm - leika.

Oba w okolicach 130-150 Euro.

Ktoś z Was miał, widział, może coś powiedzieć?

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wszystko fajne, super sprzeciki, tylko AF na IR - nie robi przez szyby...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos, a miałeś je może w rękach?
Pytam z ciekawości, bo fajnie się zapowiadają.
Jak wizjer, szybkość i głośność? Szkiełka domyślam się że cacy.

A na marginesie - fajny bajer ma Nikon L35AF - dopóki trzyma się spust po zrobieniu zdjęcia, nie przewinie filmu. Można tak spokojnie trzymać minutę, odejść i dopiero pozwolić przewinąć film.
Ciekawe czy inne kompakty tak mają.

g.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
alkos, a miałeś je może w rękach?


niestety, opieram sie na info z sieci...

gilby napisał/a:
A na marginesie - fajny bajer ma Nikon L35AF


ano fajny, bo przesuw ma nieco glosny...

gilby napisał/a:
Ciekawe czy inne kompakty tak mają.


tak, konica hexar :evilsmile:
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
gilby napisał/a:
Ciekawe czy inne kompakty tak mają.

Właśnie sprawdziłem z kompaktem Premiera, co go dostałem jakieś 15lat temu na komunię - też działa :-D
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Cytat
Ciekawe czy inne kompakty tak mają.

Melduję, że Olympus mju-2 tego nie ma.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Odświeżę trochę temat. Ile może być warta Leica Minilux (40mm/2.4) i Contax Tvs II?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
leica minilux 40/2,4 - 600-800 zł
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
leica minilux 40/2,4 - 600-800 zł


gdzie?...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
na niemieckim ebay

np.
http://cgi.ebay.de/Leica-...1QQcmdZViewItem

z przesyłką i przelewem będzie 160E

http://cgi.ebay.de/Leica-...1QQcmdZViewItem

z przesyłką i przelewem będzie 230 E

W Polsce widziałem kiedyś na allegro, skończyła się za 890 zł chyba

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
:-o
dzieki
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
gilby napisał/a:
Ktoś z Was miał, widział, może coś powiedzieć?


U Ciebie w miescie mieszka taki "ludek forumowy" :mrgreen: - helper.... Uzywal miniluksa (byc moze uzywa dalej) - jak chcesz powinienem miec do niego fona, napisz na PW to Ci podam, moze sie jakos umowicie na wymiane doswiadczen... :-P

Pzdr
Spinner
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
dzięki Spinner,
póki co padło na g1 i 35tke :)

gilby
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jakby ktoś był zainteresowany, to koledzy u Olka w giełdzie maja wystawionego miniluxa w dobrej cenie.
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakby ktoś był zainteresowany to na all.... jest spory wysyp miniluxów. Chyba jakaś przedświąteczna promocja. Oj kusi na święta, kusi.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
alkos napisał/a:
wszystko fajne, super sprzeciki, tylko AF na IR - nie robi przez szyby...


Rozumiem że problem polega na tym, iż szyba odbija podczerwień i ostrość zostaje ustawiona na szybę, a nie za nią? Jeśli tak to chociaż problemów z fotografowaniem czyjegoś odbicia w lustrze nie będzie...
Jako że wykorzystano podczerwień, mogę się spodziewać możliwości ostrzenia w bardzo słabym oświetleniu (jak w aktywnym trybie AF w G2?).

Ja mimo to i mimo niesławnej awaryjnej migawki (błąd E02), zdecydowałem się na ten aparat, zastanawiałem się też nad Contaxem T2/T3 i zadecydowała jaśniejsza optyka oraz 2x niższa cena. Teraz czekam na paczkę.
Dla mnie największą wadą miniluxa wydaje się brak obsługi filmów bez kodu DX (ustawione jest automatycznie ISO100 w takiej sytuacji), oraz niemożność zapisania ustawień lampy błyskowej (po każdym włączeniu jest w trybie auto i trzeba ją ręcznie wyłączyć). Po części jest to rekompensowane możliwością zostawienia włączonego aparatu przez długi czas, aparat przechodzi w stan uśpienia (w pozycji z obiektywem wysuniętym) i pół wciśnięcia spustu go budzi, np. Contaxy T2/T3 wyłączają się po kilku minutach, a potem tracimy czas na włączenie się aparatu (mju II tak samo, z tego co wiem).
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Morg napisał/a:
eśli tak to chociaż problemów z fotografowaniem czyjegoś odbicia w lustrze nie będzie...

Jasne że nie, tylko ostrość będzie w połowie drogi do tegoż odbicia... :roll:
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
No to się popisałem :lol: po dwóch latach fizyki na PWR (cóż jednak dynamiki i kinematyki a nie optyki)... Wszystko przez tą fotografię, zaczynam lustro jak matówkę traktować...
 
bard  Dołączył: 23 Maj 2010
pozole sobie podlaczyc sie pod temat.

poszukuje aparatu, ktory przedewszystkim bedzie posiadal swietny obiektyw (szeroki).
i oprocz dwoch wyzej wymienionych (leica minilux 40mm, contax t2 38 mm) znalazlem jeszcze kilka ciekawych pozycji.

ricoh gr1 28 mm
minolta tc-1
nikon 35ti/28ti

olympus xa
konika hexar (czas tylko do 1/250)

moze ktos z was ma ktorys z tych apartow i podzieli sie spostrzezeniami? prosze o podanie plusow i minusow tych aparatow.
ktory wybrac?
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
bardWięc tak:
Leica Minilux - miałem sprzedałem.
Plusy: ostry obiektyw, mała, to lejka ;-)
Wady: tylko 1/400s, brak możliwości stosowania filtrów, o ile pamiętam nie zapamiętuje ustawień lampy błyskowej, po włączeniu wymaga czasu na wysunięciu obiektywu (na szczęście można chodzić z włączoną - nie wyłącza się po kilku minutach jak contaxy serii T), AF na podczerwieni - nie działa przez lustra/szyby, największa wada to migawka bardzo podatna na awarię. Koszt wymiany migawki porównywalny z ceną używanego aparatu. Na anglojęzycznych stronach można spotkać setki komentarzy użytkowników, którym padła migawka nawet na pierwszej rolce po zakupie. Wszyscy posiadacze żyją w strachu - czy dzisiaj padnie mi migawka, czy może jednak zrobię jeszcze jeden film. Dla tego sprzedałem...

Konica Hexar AF - mam obecnie - zalety: uniwersalny i najjaśniejszy w kompaktach obiektyw - 35/2, obiektyw rewelacyjny optycznie - ostry od pełnej dziury o pięknych bokeh (niektórzy uważają że kopia lejki, niektórzy że przekonstruowany stary Nikkor 35/1.8), szybki AF oparty o podczerwień (działa nawet w ciemności - tak samo jak leica minilux ale jest szybszy), możliwość stosowania filtrów, klasyczny dalmierzowy wygląd, solidność wykonania, nie trafiłem na info o poważnych częstych awariach, pełny manual a nie tylko priorytet przysłony, bardzo dobrze rozwiązany tryb "P" - możemy nim częściowo sterować (gdy ustawimy przysłonę na małą - wymuszamy możliwie najkrótsze czas i najmniejsze otwory przysłony, gdy ustawimy przysłonę na dużą wymuszamy większy otwór przysłony i dłuższy czas), obiektyw nie wysuwający się więc aparat po włączeniu natychmiast gotowy do zrobienia zdjęcia, nie wyłącza się sam - można chodzić z włączonym, aparat bardzo cichy - już w normalnym trybie jest chicho, w trybie silent - migawka zupełnie niesłyszalna a przesuw filmów dopiero z kilku centymetrów ponadto w trybie silent, gdy wykonamy zdjęcie film zostanie przesunięty dopiero gdy puścimy spust, co czyni Hexara prawdopodobnie najcichszym aparatem 35mm, tryb silent firmowo jest dostępny w Hexarze Black, można też odblokować w wersji silver (ja tak zrobiłem), korekcja paralaxy - pływająca ramka, korekcja ekspozycji, możliwość podczas zwijania zostawienia końcówki filmu poza kasetką (aparat sygnalizuje w którym momencie otworzyć komorę filmu co przerywa zwijanie i końcówka zostaje poza kasetką).

Wady: najkrótszy czas 1/250s - w słoneczny dzień trzeba używać filmów nie czulszych niż iso 100, lub zakładać filtry NDx4 lub NDx8, co przy przechodzeniu z ulicy do pomieszczeń wymaga zakładania i zdejmowania filtra, wnerwia i ogranicza ale przyzwyczaiłem się, najważniejsze że czas wystarcza by zamrozić ruch, druga wpadka - pomiar światła za pomocą zewnętrznego czujnika a nie przez obiektyw przeszkadza w stosowaniu filtrów, gdyż zakładając/zdejmując filtr musimy wprowadzać korektę w wartości ISO filmu, podobno pomiar światła nie jest idealny - nie daje rady ze slajdami, ja robiłem kolor i czarno-białe i jak dla mnie naświetla świetnie, AF na podczerwień - świetnie radzi sobie w ciemności ale nie działa przez szyby i nie ostrzy na lustra, z czasem kurzu się wizjer w środku, na szczęście obiektyw szczelny ;-)

Ricoh GR1 - kumpel kupił i po 4 filmach padła mu migawka. Choć z tego co czytałem problem nie jest tak powszechny jak w Milniluxach.

Pozdrawiam ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach