hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
  totalny żółtodziób ze mnie
Cześć

Dziś mam do was ultra lamerskie pytanie.
Ostatnią kliszę zużyłem chyba z 10 lat temu, nie mając wówczas za bardzo pojęcia o fotografowaniu, przynajmniej nie takiego pojęcia jak mam dziś. Kilka lat później kupiłem sobie pierwszą cyfrankę i do fotografii tradycyjnej postanowiłem nigdy nie wracać.

A tymczasem...
Z jakiegoś niewiadomego powodu mam ochotę odkurzyć zenita i zapakować tam jakiś film. W niedalekiej perspektywie zamierzam kupić sobie puszeczkę z bagnetem K. Ale powoli, małymi krokami, Niech stareńki zenit trochę jeszcze pocieszy się życiem zanim odejdzie w niebyt. No i w tym momencie zwrócę się do was. Pytanie "jakiego filmu użyć" jest cokolwiek kretyńskie, nie mniej jednak rodzajów klisz jest trochę a ja nic nie wiem na ich temat; poza tym, że istnieją klisze/ negatywty; czarno-białe/kolorowe, no i że istnieje zależność -większa czułość to większe ziarno. Na tym koniec.

Co by nie mówić to niestety wychowałem się głównie na cyfrze, no i zanim podejmę jakąś decyzję lubię oglądać tabele i wykresy.

Z marnym skutkiem szukałem w necie czegoś co by przypominało zestawienie cech różnych filmów takich jak np ziarnistość, natężenie barw, czułość/nieczułość na określone kolory, oraz przeznaczenie; więc moje pytanie brzmi:

Czy coś takiego gdzieś jest?

Nie jestem pewien czy coś takiego istnieje. Ja nie chcę próbować wszelakich dostępnych klisz i na tej podstawie wnioskować która mi najlepiej odpowiada, nie mam czasu i środków na to. Podejrzewam, że nie powinienem zbyt wiele oczekiwać po filmie kodak gold kupionym w kiosku albo po superii 200 ale niech mi ktoś mi powie w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej.

Poza tym jakie klisze na mały obrazek dadzą mi minimum ziarna i maksimum rodzielczości optycznej?

Wybaczcie mi tak bezpośrednie i lamerskie stawianie sprawy, ale liczę na to że pomożecie mi spleśnieć :-D
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja polecam łatwo dostępny czarno biały film kodaka professional 400 na C-41, ładne ziarno i szczególiki w sam raz.

[ Dodano: 2008-10-24, 15:15 ]
A kolorystykę i kontrastowość kliszy można od biedy porównać programikiem photoscape, fajne darmowe urządzenie do postprocessingu zdjęć na komputerze, które ma filtr nadający zdjęciu kontrastowość i kolorystykę wybranej kliszy, jest provia, velvia, portra, agfa, cinema i crosprocess. Fajna sprawa nawet, zdjęcia z cyfry wyglądają prawie jak pleśniak, ale oczywiście "prawie robi wielką różnicę" ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Eldred napisał/a:
kodaka professional 400 na C-41, ładne ziarno i szczególiki w sam raz.

To chyba u Was w Lublinie jakieś inne te Kodaki mają. Ja pamiętam, że jest beznadziejny a zamiast ziarna to ma jakieś plamy ciemniejsze i jaśniejsze :-P
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Eldred, a innych używałeś niż ten kodak? Bo wygląda, że nie masz z czym go porównać :D
Popieram matb, ten kodak do C-41 jest do niczego. Bez porównania do triksa czy hp5 (tych używałem), albo delty 400 (ale to odrobine wyższa cena).
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
bbartlomiej napisał/a:
Eldred, a innych używałeś niż ten kodak?
jeszcze nie ;-)
ale Mnie się podoba :-P
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
ale Mnie się podoba
Bo nie widziałeś nic lepszego :D
To był mój pierwszy czarno biały film jaki użyłem, bo zaraz po zakupie analoga chciałem wypróbować a tylko taki w sklepie był. Też mi się podobał dopóki nie zobaczyłem co oznacza tradycyjny film cz-b :)

[ Dodano: 2008-10-24, 17:45 ]
hamster napisał/a:
Poza tym jakie klisze na mały obrazek dadzą mi minimum ziarna i maksimum rodzielczości optycznej?
Wg. mnie zależy to od użytego wywoływacza i sposobu bełtania, od temperatury procesu chyba też. A z takich klisz-pewniaków to ja bym stawiał na Ilford Delta 400, podobno Ilford PAN 50 też jest spoko.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
bbartlomiej napisał/a:
Bo nie widziałeś nic lepszego :D
wierzę ci :->
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
hamster, może na początek powiedz, czy zmierzasz wołać ręcznie. Bo jeśli nie, to mocno Ci zawęży wybór filmu.

hamster napisał/a:
Poza tym jakie klisze na mały obrazek dadzą mi minimum ziarna i maksimum rodzielczości optycznej?

Eee... Velvia 50?
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
hamster, wszystko spoko, wszystko ok. Tylko zastanów się czy ten zenit trzyma czasy (no może i sprawdź :) )
Bo jak włożysz slajd i ich nie będzie trzymał to będzie "kupa". Na początek żeby sprawdzić czy jeszcze działa aparat to konice vx200 polecam. Dość tania klisza i nie będzie szkoda jak się okaże że migawka nie działa jak powinna.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
mygosia, póki co zamierzam powoli i ostrożnie wchodzić w temat, więc wołanie i skanowanie będę zlecał do labu.
bix napisał/a:
Tylko zastanów się czy ten zenit trzyma czasy

bix Chociaż za slajdy jeszcze się nie zabieram, to wiem o tym, też się tego obawiam. Póki co właśnie dogaduję się z kumplem o pożyczeniu nikona n75 (nie martwcie się pozostanę wierny mocowaniu K) do którego ewentualnie wpakuję slajdy.

Nie sprecyzowałem co zamierzam fotografować, ...hmm... tak właściwie to wszystko... ale moje tematy to architektura, detale/abstrakcje, ludzie i czasem widoczki.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
O, Hamster, lubisz abstrakcje, jak miło . . . .
Powinieneś zdecyowanie zrobić mi parę portretów :mrgreen:

Pozdrówka - Kuszelas
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Kuszelas, :-P :-B

Na pytanie które zadałem na samym początku sam sobie odpowiadam (może komuś się przyda). Otóż na stronie photographyreview.com jest skatalogowane mnóstwo filmów z ich podstawowymi parametrami, szkoda tylko że ich niewielka część ma "reviews" użytkowników.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
matb napisał/a:

To chyba u Was w Lublinie jakieś inne te Kodaki mają. Ja pamiętam, że jest beznadziejny a zamiast ziarna to ma jakieś plamy ciemniejsze i jaśniejsze :-P


matb, mówisz o kodak profoto 400 czy kodak professional 400, bo w innym wątku skomentowałeś tak profoto...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Hamster, wydaje mi się, że dostaniesz tyle różnych odpowiedzi, co i użytkowników w tym wątku. Z filmem jak z aparatem - każdy lubi inny.

Ja od siebie powiem, że najpierw nakupiłem po 1 z każdego rodzaju, miałem zaś 2-3 puszki, plus kilka szkieł. Efekt taki, że się pogubiłem co jest wynikiem czego... :-)
Dziś kupuję 1 rodzaj filmu i staram się używać 1 puszki. Po pewnym czasie spróbuję innego filmu, wtedy powoli będę wiedział, co mi leży. No, ale to moje takie luźne przemyślenia. :-)
Co do cen, to najtańszy chyba to czeski Fomapan, jest całkiem przyzwoity. Niestety co do Kodaka, podzielam zdanie matb, zakup K był jakąś pomyłką - po prostu błąd matriksa... :-P

Może wystukać we flickr.com nazwy klisz i popatrzeć, co Ci leży?

Konrad
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
Dziś kupuję 1 rodzaj filmu i staram się używać 1 puszki. Po pewnym czasie spróbuję innego filmu, wtedy powoli będę wiedział, co mi leży.


I to jest najlepsze możliwe podejscie...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos napisał/a:
SQ6GIT napisał/a:
Dziś kupuję 1 rodzaj filmu i staram się używać 1 puszki. Po pewnym czasie spróbuję innego filmu, wtedy powoli będę wiedział, co mi leży.


I to jest najlepsze możliwe podejscie...


jest jeszcze jeden aspekt tego podejścia, o którym pisał kiedyś dzerry, co warto przypomnieć:

dzerry napisał/a:
Jest taka popularna w angielskim zasada, odnoszaca sie nie tylko do fotografii "one thing at the time". Narzucajac sobie ogranczenia typu jeden film - jeden aparat - jedno szklo, uwalniam umysl od podejmowania zbyt wielu decyzji na raz. Pozwala to mi skupic sie na tresci, a nie na technicznych aspektach, ktore nagle schodza na drugi plan. Zrozumialem, ze wolnosc wyboru, ktora daje mi technolgia i zmienna ogniskowa jest bardzo iluzoryczna. W moim przypadku cena za ten wybor jest ostateczna strata zdjecie za kazdym razem, gdy ulegam pokusie kombinowania.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
xrog napisał/a:
matb, mówisz o kodak profoto 400 czy kodak professional 400, bo w innym wątku skomentowałeś tak profoto...

A to jest jakiś kodak professional 400 do c41? To ja pisałem o profoto 400, bo mnie to c41 zasugerowało i nie wiedziałem, że kodak jeszcze jakieś inne takie robi.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Ano jest, porównaj:

http://allegro.pl/item465...cz_b_od_ss.html

http://allegro.pl/item464...ipiec_2010.html

Filmy dla kogoś, kto nie lubi ziarna.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A, no to moja wtopa :oops: To przy okazji tego nowego Kodaka wypróbuję.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach