alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
To może opiszesz własnymi słowami?


heheh

widac, jak wyglada kiedy zaladuje sie ja do okienka krzywych w PS. Wydaje sie prostym wykresem logarytmicznym... cokolwiek to znaczy co powiedzialem ;-) Jesli jest w stanie ktos wydedukowac, co to dokladnie - niech sie pochwali :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jakos mało alegorii [trudne słowo] i metafor [jeszcze trudniejsze słowo] jak na humanistę ;-P

rjan, a jakbys zobaczył rysunek, to byś wiedział co z tym zrobić?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Ponoć jeden rysunek wart tysiąca słów, więc możnaby spróbować ;-) Poprosiłbym również jakąś próbkę - skan przed odwróceniem i po, bo zdjęcia na początku wątku odleciały w kosmos.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Poprosiłbym również jakąś próbkę - skan przed odwróceniem i po, bo zdjęcia na początku wątku odleciały w kosmos.

Podaj mi maila swojego na PW, to Ci podeślę, bo Dickett [dobra dusza zapobiegliwa] wziął i skopiował :-D
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
alkos, mógłbyś podrzucić screenshota okienka po załadowaniu tej krzywej?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
voila

 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Tak przy okazji, czy ta metoda ma coś wspólnego z panem Timo Autiokari i http://www.aim-dtp.net/ ? Pytam, bo na takie coś trafiłem w googlach, ale niestety strona jest w remoncie i nie działa...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tak, pomysl na odwracanie za pomoca tej funkcji i sama funkcje zaczerpnalem wlasnie stamtad.... co prawda jest to inna funkcja niz proponuje Timo, ale imho sprawdza sie lepiej ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Dzięki pomocy Mygosi i Alkosa udało mi się co nieco przygotować w kwestii porządnego odwracania negatywów w Gimpie oraz CinePaincie.

Na początek prosiłbym Was o ocenę wyników :) Poniżej widnieją 3 wersje tego samego zdjęcia, każde wykonywane innym programem z tego samego skanu negatywu, który otrzymałem od Alkosa.

Odwracanie wykonywane było za pomocą Photoshopa + krzywa Alkosa, Gimpa + moja krzywa nr 1 oraz CinePainta + moja krzywa nr 2. Ciekaw jestem, czy jesteście w stanie przyporządkować zdjęcia do odpowiedniego programu. Innymi słowy, czy efekty są na tyle dobre, że pewne różnice w ich działaniu względem wzorca są nie istotne.

Wszystkie zdjęcia po odwróceniu trafiły do Gimpa, który zrównał je do 8 bitów i przeskalował do 700 px na dłuższym boku. Wynik został zapisany w formacie PNG, który zapewnia bezstratną kompresję. Zastosowałem obcięcie 8-bitowe z tego względu, że większość ludzi stosuje JPEGi, które w standardowym wydaniu więcej nie przechowają. Zapraszam do zabawy:

Oryginał:


Wyniki odwracania:
1.


2.


3.


Poniżej to samo po auto-levels w Gimpie (kolejność ta sama):

1.


2.


3.



Na zakończenie linki do krzywych:
Gimp: http://rjan.info/ppl/gimp-bwneg-inv
CinePaint: http://rjan.info/ppl/cinepaint-bwneg-inv

Używa się ich podobnie jak w PS, czyli po otwarciu skanu negatywu wybieramy Colors->Curves (Gimp) lub Image->Colors->Curves (CinePaint), potem "Open" i wskazanie pliku z krzywą.

Przygotowuję też mały skrypt do automatyzacji operacji w Gimpie i hurtowej obróbki zdjęć, ale jego sensowność zależy od Waszej oceny powyższych wyników. Niestety dla CinePainta automatu nie zrobię, bo nie znalazłem możliwości odczytu definicji krzywej (brak funkcji w PDB) :-(

pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pragnę nadmienić, że obrazek nr. 1 wygląda w fotoszopie zupelnie inaczej - nie nalezy sie nim sugerowac. Najwyrazniej 16bitowy tiff ktory wyslalem przedmowcy zostal pokaszaniony przez gimpa - oryginalnie ma duzo lagodniejsza skale tonalna i zero przepalen.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
No dobrze - jedynka była robiona od podstaw w Gimpie. Tego typu zadania bezlitośnie obnażają największą słabość Gimpa, czyli brak możliwości edycji w 16 bitach. Już po otwarciu skanu mamy taką sytuację:



Kolorem białym i jasnoszarym wskazałem obszary o jednakowym kolorze. Jak widać, nie ma mowy o łagodnych przejściach, przyjemnej gradacji, ponieważ informacje zostały utracone przy konwersji do 8 bitów. Mamy 256 razy mniej odcieni do dyspozycji... Z tego i Salomon nie zrobi niczego dobrego.

Jeśli jednak ktoś musi działać w Gimpie, to najlepszym rozwiązaniem byłoby rozciągnięcie histogramu w programie do skanowania (działającym na 16 bitach) poprzez modyfikację gamma (przesuwa histogram) oraz... kontrastu (rozciąga histogram).

Zobaczcie, to jest histogram oryginału (po lewej):



Jak widać, większość informacji zgromadzona jest w lewej połowie, przy czym największa ilość pikseli (odpowiedzialna za światła) tłoczy się przy samej krawędzi na obszarze 10% całości histogramu. Jeśli teraz przytniemy to do 8 bitów, to światła najbardziej dostaną po uszach.

Po prawej stronie mamy ten sam obraz po zwiększeniu gamma i kontrastu. Rozkład histogramu jest bardziej równomierny a i danych po przycięciu zostanie dużo więcej.

Tak wygląda zmodyfikowany negatyw:


Tak po liniowym odwróceniu:


I po levelach:


Dla porównania, histogram dla odwaracania w Gimpie krzywymi (po lewej) i opisanej metody (po prawej):


Jak więc widzicie, przy gimpowych 8 bitach też można powalczyć, ale wymaga to nieco więcej zachodu, ponieważ dla każdego negatywu trzeba modyfikować ustawienia skanowania. Efekty są jednak gorsze niż dla metody Alkosa.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
rjan, wielkie dzieki za te prace! Sam sie zastanawialem jak to zaimplementowac w GIMPiem, ale troche mnie ten caly scrpit-fu odrzuca. Trzeba poczekac jeszcze kilka miesiecy i bedzie 16-bit w GIMPie. Bardzo bym tez poprosil o tego batcha.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Pozwoliłem sobie założyć nowy wątek na temat skryptu do batchowego przetwarzania w GIMPie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=15308

Mygosia, chyba takie coś miałaś na myśli?

Zapraszam do testów :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Tak!
Juz pościągałam, testuję, ale na razie cos idzie nie tak...
Popróbuje powalczyć, a potem napiszę we właściwym wątku :-)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Kop, kop.

Coś się z Vuescanem nie rozumiemy. Inna sprawa, że dopiero po 2 godzinach zauważyłem, że najnowsza poprawka poprawia współpracę z v350. Co nie zmienia faktu, że w porównaniu do podglądu po różnych operacjach i zabiegach skan właściwy jest szarobury, ciemny i mało kontrastowy.

Można kogoś grzecznie i ładnie poprosić o tą wersję z obrazkami? Nie wiem kto by najmniej nie chciał, żeby go męczyć. Mygosia, Dickett, Stachu, ktokolwiek?
*puf*

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja operuję tylko tymi dwoma suwaczkami:



Plus R/G/B, ale tylko do koloru.

Aha, poeksperymentuj jeszcze z profilami filmow, ja korzystalem z Kodak/Tmax100/gamma zależna od nastroju :-)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Się pewnie pobawię i tak i tak. Dzięki.

Teraz mam trochę infantylne pytanie zapewne, ale to mimo wszystko irytująca sprawa. Otóż te okienka raczej takie małe są, jedna cyfra się mieści. Czasem jeszcze kropka się zmieści. Jakieś pomysły jak to zmienić?



[ Dodano: 2008-11-02, 15:55 ]
okej, jestem ślepy - już znalazłem... :-)

[ Dodano: 2008-11-02, 16:53 ]
i jeszcze raz - dzięki Stachu za przesyłkę. Na razie jestem tak samo głupi jak na początku, ale może z tego kiedyś wyjdę.
*puf*

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Ja operuję tylko tymi dwoma suwaczkami:

Ja tez dzialalem tylko na tych i bylo to calkiem wygodne w obsludze. W wyjatkowych przypadkach zmienialem przyciecie (na 0,2 i/lub 0,8-0,85)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja zawsze wlaczam "pixel colors" i tak krece suwakami, zeby bylo jak najmniej clippingu. Najczesciej wystarczy sciagnac white i black point na zero.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Ja zawsze wlaczam "pixel colors" i tak krece suwakami, zeby bylo jak najmniej clippingu. Najczesciej wystarczy sciagnac white i black point na zero.


Technicznie to chyba najlepiej, ale ja sie staram robic jak najbardziej darkrumowo, no moze labowo w przypadku koloru... :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach