elena  Dołączyła: 15 Cze 2008
regulacja ISO !!!
Witam.
Z uwagi że jestem nowa, chciałbym prosić o ewentualne przesunięcie mojego wątku do właściwego tematu.

Czy po włożeniu do aparatu filmu o czułości iso 400 moge dowolnie regulować zakresem czułości iso z body? Na przykład nocą przełączyć na iso 3200?
Jak to się ma do różnej czułości filmów? ja głównie używam T-RIX-a oraz Ilforda PAN 400
Za odpowiedzi i wszelką pomoc z góry dziękuje.
Pozdrawiam
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Tak to się ma, że jak naświetlisz film o czułości 400 na iso 3200 to będziesz miała film niedoświetlony o trzy działki. A co z takim filmem później zrobić, to Ci już mądrzejsi w sprawach wywoływania pewnie zaraz napiszą.

Ogólnie rzecz biorąc w analogu powinnaś mieć ustawione takie iso na body, jaki masz włożony film, chyba że świadomie chcesz film prześwietlać/niedoświetlać, wiesz co robisz i wiesz, co z tego wyniknie.
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
elena napisał/a:
Czy po włożeniu do aparatu filmu o czułości iso 400 moge dowolnie regulować zakresem czułości iso z body? Na przykład nocą przełączyć na iso 3200?


Jeśli Twój aparat czyta czułość z kasetki oraz ma możliwość korekty ekspozycji, to owszem, możesz naświetlać 400-setkę "na 3200" (czyli na 8 razy krótszych czasach).
ALE
taki film będzie musiał być wywołany "mocniej" - tzw. push.

W zasadzie do każdego filmu i wywoływacza znajdziesz opisy, jak takowe "push"ować.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Cypis aka Piotr napisał/a:
taki film będzie musiał być wywołany "mocniej" - tzw. push.

No i należy dodać, że wtedy cały film jest wołany na te przykładowe "3200".
 

elena  Dołączyła: 15 Cze 2008
Acha, czyli jak już ustawię na iso 3200 to cały film muszę tak zrobić - logiczne :-)
Cóż, dziękuję za odpowiedzi, ale jeszcze mam wątpliwości co do filmu który pozwoli mi na takie skoki iso. Zależy mi na względnie małym ziarnie, co zatem proponujecie moi drodzy światłoczuli :-> :?:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
elena, cały film musisz naświetlić na jedną czułość. Możesz zmienić na 3200, ale pamiętaj, ze będziesz musiała forsować podczas wywoływania. Nie może być tak, że w ciągu dnia masz ustawione np.400, a wieczorem 3200. Tak naświetlonego filmu nie da się prawidłowo wywołać. Pzdr.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
jeśli ustawisz większą czułość niż deklarowana przez producenta - film będzie niedoświetlony i będzie trzeba dłużej wywołać.
Stracisz na jakości, ale jeśli nie ma innej możliwości - tak się robi.
Trzeba pamiętać, że nie każdy film dobrze znosi takie niedoświetlanie i nie każdy wywoływacz nada się do wywołania tak naświetlonego filmu.

Z twojej wypowiedzi wynika, że jedną rolkę chcesz naświetlać na różnych czułościach.
Tak się nie robi i nie za bardzo da się zrobić. Różnica między 400 a 3200 jest tak duża, że nie wywołasz tego prawidłowo dla dwóch czułości.

gilby
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
elena napisał/a:
ale jeszcze mam wątpliwości co do filmu który pozwoli mi na takie skoki iso. Zależy mi na względnie małym ziarnie, co zatem proponujecie moi drodzy światłoczuli

Trix w Xtolu 1:1. (a jednak delta..)


zrodlo: http://flickr.com/photos/milkplus/403736551/

 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan, w tagach koleś pisze, że to trix, ale w opisie: "Ilford Delta 3200 dev'D in xtol - scan from neg - bessa r3m + heliar 50 f/2"
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
wawer1 napisał/a:
dan, w tagach koleś pisze, że to trix, ale w opisie: "Ilford Delta 3200 dev'D in xtol - scan from neg - bessa r3m + heliar 50 f/2"

Leee to niech sie buja cwaniak :-P (nie doczytalem...)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
elena, jeśli chcesz forsowac do takiej czułości,to ja sugeruję neopana 1600.Nie ma zbyt duzego ziarna jak na tę czułość,a powinien dać lepsze efekty niz 400-setka wyciągana do 3200.
Generalnie lepiej postawic aparat na statywie,niż tak bardzo forsować.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
MarWoj napisał/a:
Generalnie lepiej postawic aparat na statywie,niż tak bardzo forsować.

I co z tego statywu zrobisz? Widoczki? :-P

Forsowanie to fajna zabawa :evilsmile: 3 dzialki to tylko brak cieni i dosc mocny kontrast. I tak wychodzi milion razy lepiej niz sRAW z syfry :-D :-P
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Zaraz, zaraz - dlaczego od razu trzeba cały film naświetlać z przestawioną czułością? Bo ja mam tu duże wątpliwości. Czyż nie jest tak, że jak chcę jakąś klatkę niedoświetlić o np. 1/3 EV to zamiast skracać czas (nie zawsze się da o 1/3 działki) można zwiększyć czułość filmu?
PiotrR napisał/a:
Tak to się ma, że jak naświetlisz film o czułości 400 na iso 3200 to będziesz miała film niedoświetlony o trzy działki.

Na pewno? Czy to nie zależy czasem od parametrów ekspozycji? Przecież jak się do zadanej przysłony ustawi naświetlanie 8x dłuższe niż pokazuje światłomierz, to będzie na 18% szarości. A może źle kombinuję?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
Czyż nie jest tak, że jak chcę jakąś klatkę niedoświetlić o np. 1/3 EV to zamiast skracać czas (nie zawsze się da o 1/3 działki) można zwiększyć czułość filmu?

Mozna, ale to nie jest to, o co pytala elena.

matb napisał/a:
Na pewno? Czy to nie zależy czasem od parametrów ekspozycji?

Nie no, matb, pytasz jak dziecko. A w jakim celu ustawia sie w aparacie ISO? Przeciez to tylko i wylacznie informacja dla wbudowanego swiatlomierza... ISO nie decyduje bezposrednio o tym ile swiatla dostanie material - od tego jest migawka/przyslona.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
matb napisał/a:
Zaraz, zaraz - dlaczego od razu trzeba cały film naświetlać z przestawioną czułością?

No a jak będziesz potem wołał ten film?
Przecież całą kliszę wołasz zakładając jedną czułość.
Przynajmniej ja tyle zrozumiałam z rozmów z trefem :roll:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
BTW - co to za uwstawianie wygasania w watkach nie-gieldowych? :-P
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jakiś wirus chyba , albo strach przed przeciążeniem serwera . A w temacie to nie do końca jest tak że nie da się zrobic części na 400 a reszty na np.3200 trzeba tylko mieć sprawny licznik albo sakramencko dobrą pamięć , poświęcić kilka klatek między różnie naświetlonymi częściami
filmu no i trochę cierpliwości do odtworzenia tego przy wyciąganiu i cięciu filmu .
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
matb napisał/a:
niedoświetlić o np. 1/3 EV to zamiast skracać czas (nie zawsze się da o 1/3 działki) można zwiększyć czułość filmu?

W przypadku 1/3 EV tak, ale 3-4 EV już nie.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
O! Jeszcze na przykład sobie można o te 3EV przestawić czułość (np, ze 100 na 800ASA) i potem zrobić multiekspozycję jedną klatkę naświetlając... i tu niech ktoś mądry policzy ile razy. A potem ma się pięknie naświetlone elementy stałe w kadrze. Czy coś kręcę?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
matb, no przecież przez "naświetlisz film o czułości 400 na iso 3200" rozumiem naświetlanie według wskazań światłomierza, a nie korygowanie ekspozycji, by uzyskać de facto naświetlenie na 400. :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach