Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Fatalny skan w BW z użyciem ICE
Witam, od kilku dni ujeżdżam Nikona LS-40, super skaner, w końcu zobaczyłem zdjęcia zamiast jakiejś papki... :-)

No i do tej pory było wszystko dobrze, zaś dziś podłączyłem skaner, no i mnie trafiło:
1) Podgląd miniatur jak najbardziej dobry wychodzi (skanowane jest zdjęcie nr 2)


ALE
2) Jak skanuję a nawet jak jest na Preview, to wychodzi jakiś syf zamiast zdjęcia :evil:


Po poszukiwaniach w sofcie metodą prób i błędów, zauważyłem, że dzieje się to jak mam włączone ICE, jak je wyłączam, to jest normalny skan/podgląd (no, poza tym że nie mam ICE i muszę HEALem stemplować w Gimpie).

Czy ktoś wie dlaczego tak jest? Miał ktoś podobny problem?
Co dziwniejsze, jest to dopiero od dziś, wczoraj skanowałem poprawnie z ICE.

---
Poniżej jedno zeskanowane bez ICE, a drugie (to samo) zeskanowane z ICE.





 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
ICE do negatywow BW uzywasz i sie dziwisz, ze sie chrzani? Konrad, instrukcje obslugi bys poczytal :-P
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Qrka, rozważam właśnie że w BW może coś nie tak... Właśnie czytam, ale nic takiego nie widzę... :shock:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
SQ6GIT napisał/a:
Qrka, rozważam właśnie że w BW może coś nie tak

ICE nie przebije sie przez negatyw BW. ICE dziala ze negatywami C41. I to chyba tyle w tym temacie :-)

Poza tym - dlaczego negatyw BW skanujesz jako kolor? Przeciez to bez sensu..
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Hm, choroba, myślałem że kurz mogę usuwać też z BW.. Hm.. No i w instrukcji o tym cisza.. :-/

A co do BW jako kolor, nie, skanuję jako czb, ale pomyłkowo wKURZony na problem z ICE po jakimś restarcie automatycznie mi kolor wszedł i tak zrzut zrobiłem :lol:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
SQ6GIT napisał/a:
Hm, choroba, myślałem że kurz mogę usuwać też z BW

Niestety, nie ma tak dobrze :-/

SQ6GIT napisał/a:
No i w instrukcji o tym cisza..

Dziwne, powinno byc..
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
W instrukcji jest tylko:
1) w glosariuszu
Digital ICE: reduces the effects of dust and scratches
2) w instrukcji skanowania
If desired, you can process the image digitally to remove dust and scratches or to reduce the effects of fading and film grain. (i dalej o tym tylko że zajmuje to więcej czasu i takie tam p*****, może ze 3 zdania in total)

Ani słowa o tym, że w BW qpa...

[ Dodano: 2008-12-08, 00:51 ]
no, ale dzięki za oświecenie, bo już kląłem, że kupiłem szajs.. :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
SQ6GIT napisał/a:
Qrka, rozważam właśnie że w BW może coś nie tak

ICE nie przebije sie przez negatyw BW. ICE dziala ze negatywami C41.


Jasne że przebije, ale z przy negatywach monochromatycznych soft nie potrafi dorobić tego co widzi jako "dziury". ICE działa też ze slajdami (kolorowymi).
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Ściślej mówiąc ICE nie działa na klasycznych negatywach srebrowych (czyli powinien działać na negatywach wywoływanych w procesie C-41). Już nie pomnę dlaczego tak się dzieje, ale pewnie ma to coś wspólnego z tym, że kanał podczerwieni, który powinien zawierać informacje o uszkodzeniach, w negatywach srebrowych jest kompletnie pokopany (co zresztą widać na załączonych obrazkach ;-) ).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Jasne że przebije, ale z przy negatywach monochromatycznych soft nie potrafi dorobić tego co widzi jako "dziury".

Jakies zrodlo tej informacji?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
Jakies zrodlo tej informacji?


Byc moze chodzi o to, ze w kanale IR ziarna srebra widziane sa jako zanieczyszczenie...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
Jasne że przebije, ale z przy negatywach monochromatycznych soft nie potrafi dorobić tego co widzi jako "dziury".

Jakies zrodlo tej informacji?


Rzeczywistość jest źródłem tej informacji, a poza tym sposób jak działa ICE - skanuje klatkę w podczerwieni, a srebro reaguje w jakiś tam sposób z tym..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Rzeczywistość jest źródłem tej informacji

Hmm... rzeczywistosc, to jest to, jak wygladaja skany negatywow srebrowych z wlaczonym ICE. Podana przez Ciebie przyczyna tej rzeczywistosci jakos do mnie nie trafia ("przy negatywach monochromatycznych soft nie potrafi dorobić tego co widzi jako "dziury"")

guerilla napisał/a:
poza tym sposób jak działa ICE - skanuje klatkę w podczerwieni, a srebro reaguje w jakiś tam sposób z tym..

Reaguje? Hmm.. ja gdzies-kiedys czytalem ;-) , ze po prostu podczerwien nie moze przebic sie przez ziarno (tak jak nie przebija sie przez paprochy na filmie C41) i dlatego powstaje taka kaszanka :->
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Mamy dokładnie to samo na myśli :-B
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
dan, Mniej więcej tak. Ostatnio tlumaczył mi to nauczyciel. Nie pamiętam dokładnie co jest przyczyną, w kazdym razie mówił coś o ziarnie. Dlatego właśnie, z negatywami obchodzę się jak z jajkiem :->
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
takseo napisał/a:
Nie pamiętam dokładnie co jest przyczyną, w kazdym razie mówił coś o ziarnie.


To, że od ziaren srebra i paprochow / rys podczerwien sie odbija, od "chmurek" barwnika w kolorowym negatywie nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach