MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
  [recenzja] Lampy PowerLux 200 - mała recenzja
Witam,
chciałbym opisać lampy PowerLux 200, z których mam przyjemność korzystać. Może komuś się przyda.

W związku z tym, iż mogę ostatnio wykonywać zdjęcia dla klientów chcących przedstawić swoje produkty w e-katalogu w internecie, zmuszony zostałem do zakupu paru podstawowych elementów do małego studia.
Pod uwagę brałem różne rozwiązania - w końcu postanowiłem zakupić :
2 lampy PowerLux 200
2 statywy do lamp
2 parasolki dyfuzyjne
1 namiot bezcieniowy 100x100x100.

Co do samych lamp, oparłem się o liczne pozytywne opinie jakie zebrały choćby na koleżeńskim forum nikona (vide http://nforum.nikon.org.pl/showthread.php?t=73728) czy innych serwisach (vide http://www.forfoto.pl/showthread.php?tid=5698).
Brałem jeszcze pod uwagę Quantuumy, ale w końcu stanęło na Powerluxach.

Co mnie do nich przekonało i najważniejsze cechy :
1. Cena - 695,00 zł brutto 1 zestaw lampy
2. Możliwość płynnej regulacji mocy od pełnej do 1/32 (widoczne na wyświetlaczu LED)
3. Lampa modelująca - możliwość regulacji mocy
4. Ochrona przed przegrzaniem, ciche wentylatory
5. Mocowanie Bowens
6. Wyzwalanie - 3 tryby działania fotoceli:
- na pierwszy błysk
- na drugi błysk, ignorujący przebłysk pomiarowy gdy nie da się go wyłączyć (np. Sony alpha)
- na trzeci błysk ignorujący przebłysk pomiarowy i dodatkowy błysk np. tryb czerwonych oczu
- kabel synchro lub inny osprzęt z dużym jackiem
- przycisk "Test"
- wyłączona
7. lampa posiada wewnętrzny układ rozładowywania przy zmniejszaniu mocy (nie błyska przy zmianie na mniejszą moc)
8. lampa jest wyważona
9. Napięcie na wejściu wyzwalającym 6V, bezpieczne dla aparatów cyfrowych

Lampy są dość dobrze zapakowane. Wybrałem się po nie tydzień temu (w sobotę) do firmy FUNSPORTS w Łodzi. Na miejscu (troszkę ciężko trafić) wystawione było dużo różnych lamp. Lampy stestowałem na miejscu.
Poniżej załączam małą fotogalerię z rozpakowywania, montażu oraz przykładowe fotografie (robione tego samego dnia wieczorem).
Podsumowując - jestem bardzo zadowolony z pracy lamp. Jedna wyzwalana jest poprzez kabelek (albo tryb manualny albo tryb Synchro X) - druga z fotoceli. Cieszy mnie, że lampy posiadają szeroki zakres regulacji mocy, co pozwala osiągnąć mi zamierzane efekty.
Nie jestem znawcą tematu - to są moje pierwsze lampy. Liczę się jednak ze zdaniem kolegi, który posiada studio i jak stwierdził - za te pieniądze (całość czyli lampy, statywy, namiot, parasolki dałem 1750,00 zł) sprzęt naprawdę jest wart zainteresowania. Do zastosowań amatorskich lub półprofesjonalnych powinny wystarczyć. Przyznam, że fotografia wspomagana lampami to inny świat - daje sporo radości i otwiera nowe możliwości.

Jeżeli ktoś miałby pytania a moja wiedza pozwoli na rzetelną odpowiedź to proszę pytać. Jeżeli ktoś (z Torunia i okolic) miałby ochotę podotykać, sprawdzić jak to działa - proszę o info na priv - możemy umówić się na jakieś testy.

Za moment wrzucę fotogalerię i testowe fotografie.

[ Dodano: 2009-02-07, 22:50 ]
FOTOGALERIA ze rozpakowywania i montażu lamp :

<-Link <-Link <-Link


<-Link <-Link <-Link

<-Link <-Link <-Link

<-Link <-Link <-Link


<-Link <-Link <-Link

Przykładowe fotografie z wykorzystaniem namiotu (nie wyprasowany materiał podkładowy - widać to na fotce; do namiotu dany jest materiał podkładowy w kolorze białym, czarnym, niebieskim i czarnym):

<-Link

PRZYKŁADOWE fotografie robione wieczorową porą - siostra przyszła w odwiedziny (specjalnie zmniejszona siła błysku na prawie najmniejszy + parasolka dyfuzyjna; tylko jedna lampa błyskająca w sufit; DA* 50-135 - exif w fotkach zawarty):

<-Link <-Link <-Link

<-Link

PRZYKŁADOWE fotografie robione wieczorową porą - kolega przyszedł w odwiedziny (zmniejszona siła błysku + parasolka dyfuzyjna; tylko jedna lampa błyskająca w sufit; DA* 16-50 - exif w fotkach zawarty):

<-Link <-Link <-Link

INNE przykładowe fotki :

<-Link <-Link <-Link

<-Link
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sam się noszę z zakupem. Ale myślałem o Quantuumach. Nie wiem jak teraz, ale niektórzy posiadacze Powerluxów mieli problemy z wyzwalaniem lamp na czasach synchronizacji powyzej 1/125.
Jakie czasy synchronizacji osiągasz na Powerluxach bez winietowania ?
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
MacRayers, jakiś problem z linkiem do fotogalerii bo go nie widać.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Takze nie widzę.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
argawen napisał/a:
Nie wiem jak teraz, ale niektórzy posiadacze Powerluxów mieli problemy z wyzwalaniem lamp na czasach synchronizacji powyzej 1/125.

Zgadza się argawen, ale to było w pierwszej serii rok temu. Aktualnie robię na 1/160 i 1/180 i nie ma absolutnie problemów - sprawa synchronizacji została rozwiązana przez producenta.

TTomek napisał/a:
MacRayers, jakiś problem z linkiem do fotogalerii bo go nie widać.
argawen napisał/a:
Takze nie widzę.

wrzucam na serwer : daje pełne wymiary jpg + miniaturki (te będą na forum + linki) - łącznie 90 MB.
Wrzucam pełny rozmiar, gdyż gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda obraz z 2,8 3,5 oraz 5,6 na gwiazdkach to będzie od razu też miał sprawę załatwioną.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacRayers napisał/a:
Aktualnie robię na 1/160 i 1/180 i nie ma absolutnie problemów
Dzięki.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Galerie wrzucone....
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
MacRayers napisał/a:
Galerie wrzucone....

Dzięki za recenzje! Też myślę o małym amatorskim studio, a nie stać mnie na Bowensy czy inne Hensele ;-) Jedno pytanko - czy zauważyłeś jakieś zmiany temperatury barwowej lamp z czasem? Bo czytałem że tanie lampy mają z tym problem.

P.S. Fotogeniczna ta Twoja siostrzyczka :mrgreen:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Cytat
Jedno pytanko - czy zauważyłeś jakieś zmiany temperatury barwowej lamp z czasem?

Więc tak - nie zauważyłem. Zrobiłem sporo fotografii i nie widziałem różnic. Widzieć a wiedzieć to jednak różnica - nie mam narzędzia do sprawdzania niestety (może pożyczę i sprawdzę).
andrusz napisał/a:
P.S. Fotogeniczna ta Twoja siostrzyczka :mrgreen:

Dziękuję
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
MacRayers, moim zdaniem prze ostrzyłeś zdecydowanie zdjęcia z krótkiej *, ale tak to ładnie się spisują lampy :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
MacRayers, fociłeś u mojego kumpla :?:
bo masz tam jego 2 atrybuty - iPhone (straszny z niego Applowy fanboj) i książkę do Rubiego :-P (programuje w Railsach wyłącznie na Makach ;-) )
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MacRayers, zwróć uwagę na pierwsze zdjęcie z rozpakowywania lampy, najwyraźniej coś wyskoczyło z pudełka i uciekło pod stół :shock:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
opiszon napisał/a:
bo masz tam jego 2 atrybuty - iPhone (straszny z niego Applowy fanboj) i książkę do Rubiego :-P (programuje w Railsach wyłącznie na Makach ;-) )

Zajmuję się zawodowo informatyką i programowaniem aplikacji. Korzystam z Maków od przeszło dwóch lat (wcześniej przez dobre 8 lat Linuks) - iPhone też posiadam (bo dobrze integruje się z pocztą na maku). Railsy wciągają (Mac + Textmate bije wszelkie Eclipsy, RadRailsy etc.) Widziałem już Twoje wstawki jawowskie (z ciekawości - Hibernate, Struts wykorzystujesz ???)
TTomek napisał/a:
MacRayers, moim zdaniem prze ostrzyłeś zdecydowanie zdjęcia z krótkiej *, ale tak to ładnie się spisują lampy :-)


Nie przeostrzałem nic - jak kolega chce dam RAW-y. DA* 16-50 na 5,6 jest jak żyletka. Na 2,8 też jest niczego sobie.

Eldred napisał/a:
MacRayers, zwróć uwagę na pierwsze zdjęcie z rozpakowywania lampy, najwyraźniej coś wyskoczyło z pudełka i uciekło pod stół :shock:

Nie nie, to jest jeden ;-) z moich piesków - Lusia, córka Mini. Jak znajdę gdzieś fotki moich kochanych piesków, to wrzucę.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Poślij RAWa 2 zdjęcia z kolegą na maila: tomek [dot] klosek [wiadomo co] gmail [kropeczka] com :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacRayers, a mozesz sprobowac, zaaranzowac stol z potrawami i zrobic zdjecie przy przyslonie np. 32 i 4 ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
MacRayers, Hibernate a i owszem, Strutsów nie miałem okazji, ostatnio zaangażowany jestem zawodowo w Apache Wicket

Railsami trochę się bawiłem, ale jakoś mnie nie wciągnęło, może gdybym miał więcej czasu na poznanie

who knows ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
PiotrB. napisał/a:
MacRayers, a mozesz sprobowac, zaaranzowac stol z potrawami i zrobic zdjecie przy przyslonie np. 32 i 4 ?

Niestety w maksie moje obiektywy mają przysłonę 22 - próbowałem coś robić w namiocie i przy prawie pełnej mocy lamp (+parasolki) wychodziło przy ISO100 całkowicie OK. Co do samych potraw - nie obiecuję, że będzie to szybko, ale jak tylko będzie jakaś okazja to przed powędrowaniem na stół na pewno zrobię parę fotek.

opiszon napisał/a:
Railsami trochę się bawiłem, ale jakoś mnie nie wciągnęło, może gdybym miał więcej czasu na poznanie

Polecam polecam - tym bardziej, że jest Jruby - całkiem niezła implementacja; można zatem programować w Ruby i mieć to na wirtualnej maszynie. Sam nie próbowałem - inni chwalą.

TTomek napisał/a:
Poślij RAWa 2 zdjęcia z kolegą na maila: tomek [dot] klosek [wiadomo co] gmail [kropeczka] com :-)


Tomku, nie wiem jak to się stało - robiłem te fotki (kolega na DA* 16-50) w JPG (co czynię bardzo rzadko) - może dlatego masz wrażenie, że wyszły przeostrzone ? Mogę podesłać takie JPG-i jak mam z puszki (nie zauważyłem tego że to JPG, dopiero w iPhoto teraz patrzę, że przy opcjach modyfikuj balans bieli mam 0 a nie podaną temperaturę...)
Mogę również zaprosić kolegę jutro, pojutrze i strzelę mu ponownie - tym razem w RAW. Pozostałe fotki są na pewno RAW.
Załączam zrzut, by nie wyjść na gołosłownego i obiecuję powtórzenie testu na RAW w ciągu kilku dni.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
MacRayers, nie musisz powtarzać ;-) z ciekawości pytałem, bo jak spojrzałem na drugie (zwłaszcza) zdjęcia to straszne artefakty widzę na nosie, ale może już przewrażliwiony jestem i za dużo przed kompem siedzę :-P
Chwal się dalej zdjęciami i mów jak się sprawują lampy bo też myślę o sprawieniu sobie jakiegoś zestawu (choć pewnie jeszcze nie teraz) ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
TTomek napisał/a:
nie musisz powtarzać ;-) z ciekawości pytałem, bo jak spojrzałem na drugie (zwłaszcza) zdjęcia to straszne artefakty widzę na nosie

Już wiem jak to było - dzień wcześniej byłem na przebieranym balu i strzelałem w jpg bo mało miejsca na karcie miałem, drugiej nie wziąłem a kasować nie chciałem poprzedniej sesji. Potem nie przestawiłem.

Jutro będę robił przeszło 100 fotek w namiocie dla jednego z klientów - postaram się wrzucić fotki.
Co do artefaktów - to kolegi pryszcze ;)
Jeszcze jedną dziwną rzecz zauważyłem - mianowicie mam w Exifie coś takiego że import mam później niż modyfikację (w puszcze nigdy nic nie zmieniam, w iPhoto w sumie jedynie kontrast/balans bieli). Dziwna sprawa - spotkał się ktoś z tym ?

Co do powtórnego testu - na pewno sprawdzę na RAW jak to wygląda. Naprawdę, ja na ostrość moich gwiazdek narzekać nie mogę.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
MacRayers napisał/a:
Jeszcze jedną dziwną rzecz zauważyłem - mianowicie mam w Exifie coś takiego że import mam później niż modyfikację (w puszcze nigdy nic nie zmieniam, w iPhoto w sumie jedynie kontrast/balans bieli). Dziwna sprawa - spotkał się ktoś z tym ?

Ja się nie spotkałem ale z iPhoto akurat nie korzystam.
MacRayers napisał/a:
Co do powtórnego testu - na pewno sprawdzę na RAW jak to wygląda. Naprawdę, ja na ostrość moich gwiazdek narzekać nie mogę.

Ja też nie narzekam :-P tylko co raz bardziej po Twoich zdjęciach dochodzę do wniosku że gwiazdki rozwijają skrzydła dopiero na k20d.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach