tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
[tomsawyer] okiem amatora
Czołem,
Poniżej dwa zdjęcia zrobione cyfrowym aparatem, a później poddane obróbce.



Proszę o uwagi.
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
Witaj na forum!
wstawiaj fotki bezpośrednio na forum, a nie jako miniaturki.
Co do zdjęć to mi się nie podobają.
1. Za ostre światło chyba miałeś i dlatego twarz wyszła taka jaka wyszła. Kolor jak dla mnie też nie taki.
2. trochę jasno, jak dla mnie to aż za.
Ale próbuj dalej.
To jest tylko moje zdanie i wcale się nie trzeba z nim zgadzać.
 

tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
Dziękuję za spostrzeżenia. Każda uwaga jest cenna, zwłaszcza krytyczna.
Prześwietlenie twarzy na pierwszym zdjęciu jest celowe.
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Wstawiaj zdjęcia a nie miniaturki(nie każdemu chce się klikać i czekać na załadowanie).Pomimo celowego prześwietlenia to 1 mi się nie podoba,natomiast 2 troszeczkę lepsza ale też mi nie leży.
 
Mrówka  Dołączyła: 28 Lip 2008
A ja czekam na więcej. Bo to celowe prześwietlenie nie zachwyca, zresztą to drugie też nie tak bardzo. Więc czekam.
 

tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
Ok, poprawię w domu te linki i zrezygnuję z miniaturek. Co do kolejnych zdjęć, to właśnie czekam na dwa obiektywy oraz skaner i po wieloletniej przerwie na nowo rozpocznę przygodę z moim analogiem (MZ-5n).

Edit: Niestety nie mogę już wyedytować pierwszego posta.

A oto kolejne zdjęcie, tym razem bez obróbki.

 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
co jest tematem zdjęcia :?:
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
kolejne twoje zdjęcie, które mi się nie podoba. Podobnie jak mój przedmówca, ja też nie wiem co jest tematem.
 

tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
Mam pewien kłopot, z odpowiedzią na pytanie o temat zdjęcia. Powiedzmy, że to co na nim widzicie podziałało na moje wewnętrzne poczucie wrażliwości w taki stopniu, że postanowiłem uwiecznić widok na zdjęciu. Postaram się w przyszłości wyrażać dokładniej swoje emocje :->

Poniżej, sprawę tematu mam chyba zaliczoną.

 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
Fotka taka standardowa, centralny kadr no tematem jest...kot czy wiadro z jabłkami?
 

tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
carrie napisał/a:
Fotka taka standardowa, centralny kadr no tematem jest...kot czy wiadro z jabłkami?

Tematem jest kot ignorujący wiadro z jabłkami ;-)
Mam pytanie: czy ukazując ten sam temat, unikając przy tym centralnego kadrowania, podnoszę automatycznie tzw. jakość zdjęcia?
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
moim zdaniem sposób kadrowania wpływa znacząco na odbiór zdjęcia.
Poczytaj trochę o kadrowaniu:
link
no i dalej próbuj. Praktyka czyni mistrza !
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
Powiem tak jak moi przedmówcy:1.Brak tematu.2.Kadrowanie.Nie przejmuj się ja też robię okropne gnioty(możesz sprawdzić).Trzeba jeszcze dużo poczytać,poprzeglądać forum,potestować...
carrie napisał/a:
no i dalej próbuj. Praktyka czyni mistrza !
Moje zdanie jest podobne.
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
carrie napisał/a:
Fotka taka standardowa, centralny kadr
i perspektywa nastepnym razem spróbuj zrobic zdjecie z poziomu kota, wtedy nawet centralny kadr moze nie przeszkadzac
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
tomsawyer napisał/a:
Mam pewien kłopot, z odpowiedzią na pytanie o temat zdjęcia. Powiedzmy, że to co na nim widzicie podziałało na moje wewnętrzne poczucie wrażliwości w taki stopniu, że postanowiłem uwiecznić widok na zdjęciu. Postaram się w przyszłości wyrażać dokładniej swoje emocje :->

Poniżej, sprawę tematu mam chyba zaliczoną.

Obrazek


Więcej samokrytycyzmu życzę.
Zastanów się dwa razy czy aby na pewno chcesz pokazać fotkę.
 

tomsawyer  Dołączył: 28 Mar 2009
dybon napisał/a:
Więcej samokrytycyzmu życzę.
Zastanów się dwa razy czy aby na pewno chcesz pokazać fotkę.

Zastanowię się pięć razy. Serio. Prosiłbym jednak w przyszłości o bardziej konstruktywną krytykę, tak jak zrobili to forumowicze powyżej.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Oglądając te zdjęcia ciśnie mi się na usta taki cytat: "Fotografia ta koduje zatem taką niezwyczajną sytuację postrzegania, w której rzeczywistość ulega deformacji, mnożą się perspektywy postrzegania świata, a eliminują warunki dla możliwości jego naśladownictwa: zdjęcie ostentacyjnie znosi swe mimetyczne uwarunkowania i zaprzecza związkowi z koncepcją obrazu jako przezroczystego okna na świat. Ten jest bowiem, jak również fotografia, nadal okryty tajemnicą, naznaczony odmiennością."
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
tomsawyer napisał/a:
Prosiłbym jednak w przyszłości o bardziej konstruktywną krytykę, tak jak zrobili to forumowicze powyżej.


OK... postaram się... :evilsmile:

Twoje zdjęcia nie zostaną tu zrozumiane, bo są zbyt nowe i odkrywcze, nie dla tak mało wyszukanego odbiorcy przeznaczone. A one przecież niosą ogromen pokłady treści. A i celowo użyte zabiegi, celowo mające na celu zaznaczenie i przekazanie nam celu ,dla jakiego popełniłeś te zdjęcia, zostaną celowo pominięte i cel ich zostanie zatarty.
Ale ja się nie dałem. Wniknąłem w te zdjęcia. Oczytałem głebszy ich przekaz i wiem! Celowe przejaranie zdjęcia pierwszego ma na celu przecież skupienie naszej uwagi na prawdziwymi i docelowym temacie tego zdjęcia. Ta ładna dziewczyna jest przecież tylko dodatkiem do tego co się dzieje na drugim planie. Przecież to o niego chodzi! O tego gościa co z tyłu sika (?) pod drzewem! To jego chciałeś nam pokazać No i wyraźny niepokój moralny wzbudza w nas ta ławka. Ta ławka, która stawia pytania, kto na niej spał? czy to jest może dom tego co sika? I czemu ona taka przejarana.. ha, bo zapewne symbolizuje, że człowieka ciągłe siedzenie w miejscu mierzi, musi szukać, chodzić, błądzić.. genialne!
Ale to zdjęcie nie jest samo. Dalszy ciąg tej opowieści rozgrywa się na drugiej focie! Tam też celowy zabieg odwrócenia pozornego naszej uwagi przez ładną dziewczynę. Ale nie dajmy się zwieść!! O nie. To znowu nie ona jest ważna tutaj! Spójrzmy co się dzieje w tym znowu celowo przejaranym, bijącym po oczach tle!! Czyż ta wyraźna krata nie wzbudza niepokoju. O co chodzi? co się stanie? I mamy! Patrzymy dalej i co widzimy? Jakiś koleś kradnie wycieraczki z samochodu!! Tak, to znowu on i to jego historia jest tu opowiedziana... Czy trafi do więźnia za te wycieraczki? Czy właśnie z niego wyszedł?
I oczywiście nie pozostaje bez znaczenia, że artyzm tych fotografii, podkreśla "stylowe bw" jak również wspaniała sepia. Te zabiegi od razu wskazuja na to, że na zdjęciu należy doszukać się głębszych ukrytych treści a nie tylko spoglądać na powierzchnię i zrażać się, bo nie zrozumieliśmy przekazu...



Do pozostałych też mogę ułożyć interpretację, ale zarobiony jestem, a i Prima Aprilis jest tylko dziś... :mrgreen: :-P :evilsmile:
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
na 3 zdjęciu - te dwa drzewa jak slupy podtrzymujące świat przed moralnym upadkiem.... bo przecież jest tam para najwyraźniej mężczyzn w parku, co oni tam robią, co robili, co zamierzają... i znowu te kraty w tle
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Arti, przekonałeś mnie :-B :-B :-B Z niecierpliwością, czy nawet z utęsknieniem, czekam na kolejne zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach