Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
  Pleśń Czelendż - prośba
Ku mojej wielkiej radości nasza zabawa w cyfrową ciemnię ma się całkiem dobrze po 3 odcinkach. Jest tylko jeden problem - brakuje skanów do kolejnych odcinków :-/
Nie chciałabym, żeby konkurs zakończył się z tego powodu, dlatego mam do Was ogromną prośbę, żebyście w miarę możliwości podsyłali swoje propozycje. Z góry dziękuję i liczę na Was :-D

Oto wymagania co do skanu:
Cytat
6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Oki. Niech ktos wytlumaczy lopatologicznie...

Mam w VueScanie RAW... Skanowany 48bit [bez IR]. Mam go normalnie "przeskanowac" i zachowac jako Tiff? Wszystkie suwaki [jasnosc, kanaly itp] maja byc na poziomie zerowym?

Czy wtedy to bedzie jako 16bit tiff? Czy mam cos jeszczy wybrac, aby to tak bylo?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A muszą być kolorowe? Domyślam się, że zdjęcia negatywu nie wchodzą w grę ;-) .

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
mygosia napisał/a:

Czy wtedy to bedzie jako 16bit tiff? Czy mam cos jeszczy wybrac, aby to tak bylo?


musi być zaznaczone RAW ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
musi być zaznaczone RAW

No i co dalej? Mam wyslac Rawa co ma 56MB?

Jeszcze raz:
- mam RAWa
- co zrobic, aby byl normalny 16bit tiff?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
raw to jest właśnie 16bit tiff skanowany z ustawieniem RAW ;-)

musisz zmniejszyć rozdzielczość, to raz - nie skanować na pelnych możliwościach skanera tylko np. 1350dpi, a potem skompresować bez stratnie w PS.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Nie mam PS.

Nie umiem kompresowac bezstratnie.

prosze o opis jak to zrobic w VS. Dla LajKonika.

No :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jak bez PS to ktoś inny musi pomóc ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na wejściu ustaw rozdzielczość np. 800 (tak aby wynikowy TIFF nie był za duży). Na wyjściu zaznacz Raw file, Raw file type 48 bit RGB, Raw compression On. Nie zaznaczaj Raw DNG.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
guerilla napisał/a:
nie skanować na pelnych możliwościach skanera tylko np. 1350dpi

plwk napisał/a:
Na wejściu ustaw rozdzielczość np. 800


To sa nienajlepsze pomysly, wypada zeskanowac w pelnej rozdzielczosci skanera a pozniej zmniejszyc obraz w jakims programie. Skanujac na przyklad na 1/4 mozliwosci rozdzielczej skanera nie dostaniemy tego samego co skanujac w pelnej i zmniejszajac. Informacja tonalna nie jest taka sama.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dagio napisał/a:
Skanujac na przyklad na 1/4 mozliwosci rozdzielczej skanera nie dostaniemy tego samego co skanujac w pelnej i zmniejszajac. Informacja tonalna nie jest taka sama.


E tam, sprawdzałem czy jest różnica na DS IV i wiesz co ?

nie ma, nie ma różnicy widocznej gołym okiem czy na wydruku, czy na jpg 100% czy tifie 16 bit. Po prostu nie ma różnicy. Między techniczne bajki te stwierdzenia wkładam ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
Między techniczne bajki te stwierdzenia wkładam


Potwierdzam :-)

Wazne, zeby nie skanowac na dziwnych rozdzielczosciach (np. 1334dpi ;-) ), bo moga powstac zabki i inne fujstwa. Jesli skaner ma natywne 4000dpi to najlepiej 2000 albo 1000...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
guerilla, alkos, dziekuje Wam za sprostowanie :oops:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Ponawiam apel: podsyłajcie proszę skany, bo się nam konkurs rozsypie ;-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ok, postaram się dziś wieczorem coś wysłać :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jak Dzerry mój film zeskanuje to może coś wybiorę. ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
gilby, Gwiazdor, będę wdzięczna :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja tez cos niedlugo podesle :-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
wysłałem w poniedziałek 2 pliki, ale coś mi antywirus mielił te maile strasznie długo i chyba nie przeszły finalnie.
Postaram się wysłać jeszcze raz.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Iza napisał/a:
Ponawiam apel: podsyłajcie proszę skany, bo się nam konkurs rozsypie


Wymagania za ostre. Jak już pisałem na PW. Mam tylko Silverfasta, który też może wypluć 48bit plik. Vuescana professional nie zamierzam kupować (bo ten tańszy chyba nie obsługuje 48bit, ale i tak jak dla mnie zakup bez sensu). Chyba, że można to zrobić na sofcie Minolty i jest on dostępny bezpłatnie :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach